Prezident Shavkat MirziyoyevBunyodkorlik iqtisodiyotini rivojlantirish,madaniy institutlarda yangi tuzilmalar yaratishga bag‘ishlangan taqdimotni ko‘zdan kechirdi. style="text-align: justify;">Bugungi kunda ko'plab mamlakatlarda kreativ iqtisodiyot o'sishning asosiy dvigatellaridan biriga aylanib bormoqda. Bu hudud jahon yalpi ichki mahsulotining 3-7 foizini tashkil qiladi. Mamlakatimizda 2024-yilda bunyodkorlik iqtisodiyotining yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 3,7 foiz yoki 56,8 trillion so‘mni tashkil etdi, eksport hajmi 770,6 million dollarga yetdi, sohada 319 mingdan ortiq kishi ish bilan ta’minlandi.
Aholining 60 foizdan ortig‘i, jadal rivojlanishi, shuningdek, yoshlarning jadal rivojlanishi va sizlar ham jadal sur’atlarda jadal rivojlanayotgani mamlakatimizda jadal sur’atlarda aholi va aholining jadal rivojlanishiga hissa qo‘shmoqda. boy madaniy meros, bu sohada “katta sakrash” uchun mustahkam zamin yaratish.
Shuning uchun 2024-yilda “Bunyodkorlik iqtisodiyoti to‘g‘risida”gi alohida qonun qabul qilinib, mazkur sohaning huquqiy asoslari yaratildi. Ijodiy sanoat parki tashkil etilib, uning rezidentlari uchun alohida soliq rejimi joriy etildi. Xususan, daromad solig‘i va ijtimoiy soliq stavkalari 12 foizdan 6 foizga tushirildi. Soha tadbirkorlariga yana qator imtiyozlar berildi.
Ushbu chora-tadbirlar tufayli 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulotdagi bunyodkorlik iqtisodiyotining ulushini 5 foizga yoki 145 trillion so‘mga yetkazish, eksport hajmini 1 milliard dollarga yetkazish va ushbu sohada mingdan ortiq kishini ish bilan ta’minlash rejalashtirilgan
. justify;">Taqdimotda Toshkent shahrida joylashgan Kreativ sanoat parki konsepsiyasi muhokama qilindi. Uning hududida istirohat bog‘i, art-obyektlar, Toshkent xalqaro dasturlash tarmog‘i maktabi, kitob kafesi, sport maydonchalari, badiiy pavilyonlar, kovorking va ofis xonalari, kino va video ishlab chiqarish maydonlari, ovoz yozish studiyasi, ijodiy industriyalar shaharchasi, yoshlar va ijodkorlar uchun mehmonxona barpo etiladi. Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladi.
Shuningdek, Yangi Toshkent va Nukus shaharlarida ijodiy bog'lar tashkil etish rejalashtirilgan.
Yangi Toshkentdagi bog'da ijodkorlar uchun ijara binolari, studiyalar, media va konferentsiya zallari, Istiqlol bog'ida mavjud savdo va xizmat ko'rsatish ob'ektlari hamda istirohat bog'lari bo'ladi. rekonstruksiya qilinib, ko‘p funksiyali ijtimoiy-madaniy markazga aylantirildi.
Nukus shahridagi bunyodkorlik bog‘i loyihasi EXPO-2025 ko‘rgazmasida namoyish etilgan O‘zbekiston milliy pavilonini joylashtirishi bilan e’tiborlidir. Uning yonida zamonaviy kutubxona quriladi.
Madaniyat markazlari faoliyati tanqidiy tahlil qilinmoqda.
Respublikadagi 800 dan ortiq madaniyat maskanlarining yarmidan ko‘pi ta’mirga muhtoj ekani ta’kidlandi. Qayd etilishicha, aksariyat markazlar hanuzgacha eskicha, asosan bayram tadbirlarini o‘tkazish bilan cheklangan.
Shu munosabat bilan madaniyat markazlarini zamonaviy andozalar asosida rivojlantirish bo‘yicha tajriba loyihasi ishlab chiqilgan. Loyiha Toshkent, Qo‘qon, Buxoro va Samarqandda 4 ta markazni o‘z ichiga olgan bo‘lib, ularning birinchisi Toshkentdagi “Gulshan” madaniyat markazi negizida tashkil etilgan. Unda “Madaniyat – ta’lim – dam olish – muloqot” tamoyili bo‘yicha turli yo‘nalishlarda to‘garaklar, mahorat darslari, studiyalar va to‘garaklar tashkil etiladi.
Taqdimot chog‘ida Buyuk Britaniya Royal Foundation maktabi
Ushbu oliy o‘quv yurtida kulolchilik va g‘ishtsozlik, dekorativ rangtasvir, yog‘och o‘ymakorligi, arxitektura, geometriya va biomorfik bezaklar bo‘yicha xattotlik yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavr va magistrlar tayyorlanadi. O'qitish ikki yillik dastur bo'yicha ingliz tilida olib boriladi. 2027-yilga qadar 50 nafar mutaxassis tayyorlash, 2031-yilda muassasada har yili 80 nafar malakali kadrlar tayyorlanishi ko‘zda tutilgan.
Taqdimot davomida Milliy restavratsiya institutini tashkil etish, Samarqand shahridagi Bibixonim masjidini restavratsiya qilish, “Turkiston” san’at saroyining yozgi amfiteatrini ta’mirlash loyihalari ham muhokama qilindi. Loyihalash va restavratsiya ishlari YuNESKO bilan to‘liq kelishilgan holda amalga oshirilishi zarurligi ta’kidlandi.
Bunyodkorlik iqtisodiyotini rivojlantirish ham madaniyat sohasi, ham butun iqtisodiyot uchun strategik ahamiyat kasb etishini ta’kidlab, davlat rahbari rejalashtirilgan loyihalarni sifatli amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Представлены проекты по развитию креативной экономики и созданию новых культурных пространств
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о развитии креативной экономики, совершенствовании инфраструктуры учреждений культуры и создании новых креативных пространств.
Сегодня креативная экономика становится одним из главных двигателей роста во многих странах. На эту сферу приходится 3-7 процентов мирового валового внутреннего продукта. В нашей стране доля креативной экономики в ВВП в 2024 году составила 3,7 процента или 56,8 триллиона сумов, объем экспорта достиг 770,6 миллиона долларов, в сфере заняты более 319 тысяч человек.
Тот факт, что более 60 процентов населения составляет молодежь, а также стремительное развитие цифровой инфраструктуры и наличие богатого культурного наследия создают прочную основу для «большого рывка» в этой сфере.
С этой целью в 2024 году был принят отдельный закон о креативной экономике и создана правовая база для этой отрасли. Учрежден Парк креативных индустрий и введен специальный налоговый режим для его резидентов. В частности, ставка подоходного налога и социального налога была снижена с 12 процентов до 6 процентов. Предпринимателям сферы предоставлен еще ряд льгот.
За счет этих мер к 2030 году намечено увеличить долю креативной экономики в ВВП до 5 процентов или 145 триллионов сумов, нарастить экспорт до 1 миллиарда долларов и обеспечить занятость в этой сфере для более чем 500 тысяч человек.
На презентации рассмотрена концепция Парка креативных индустрий, который будет расположен в городе Ташкенте. На его территории будут созданы парк, арт-объекты, Ташкентская школа международной сети программирования, бук-кафе, спортивные площадки, павильоны художественного творчества, коворкинг-пространства и офисные помещения, зоны кино- и видеопроизводства, звукозаписывающая студия, кампус креативных индустрий и гостиница для молодежи и творческих деятелей. Проект будет реализован на основе государственно-частного партнерства.
Создать креативные парки планируется также на территории Нового Ташкента и городе Нукусе.
В парке в Новом Ташкенте разместятся арендные помещения для креативных резидентов, студии, медиа- и конференц-залы, коммерческие и сервисные объекты, а существующий павильон в парке «Истиклол» в Нукусе будет реконструирован и трансформирован в многофункциональный общественно-культурный центр.
Проект креативного парка в Нукусе примечателен тем, что в нем установят представленный на «EXPO-2025» национальный павильон Узбекистана. Рядом с ним будет построена современная библиотека.
Критически проанализирована деятельность центров культуры.
Отмечено, что более половины из свыше 800 центров культуры республики нуждаются в ремонте. Указано, что большинство центров до сих пор функционируют по-старому, ограничиваясь в основном проведением праздничных мероприятий.
В этой связи разработан пилотный проект по развитию центров культуры на основе современных стандартов. Проект включает 4 центра в Ташкенте, Коканде, Бухаре и Самарканде, первый из которых организуется на базе центра культуры «Гульшан» в Ташкенте. В нем по принципу «культура – образование – досуг – диалог» будут организованы клубы, мастерские, студии и кружки по различным направлениям.
В ходе презентации рассмотрены планы по созданию Высшей школы традиционных искусств в городе Ташкенте на основе опыта школы Королевского фонда Великобритании.
Данная высшая школа будет осуществлять подготовку бакалавров и магистров по керамике и кирпичной кладке, декоративной росписи, резьбе по дереву, каллиграфии в архитектуре, геометрии и биоморфным орнаментам. Обучение будет вестись на английском языке по двухгодичной программе. К 2027 году планируется подготовить 50 специалистов, а в 2031 году учреждение обеспечит ежегодный выпуск 80 квалифицированных кадров.
В ходе презентации также были рассмотрены проекты по созданию Национального института реставрации, реставрации мечети Бибиханум в Самарканде, ремонту летнего амфитеатра дворца искусств «Туркистон». Отмечено, что проектные и реставрационные работы должны проводиться при полном согласовании с ЮНЕСКО.
Отметив стратегическую значимость развития креативной экономики как для культурной сферы, так и для экономики в целом, глава государства поручил обеспечить качественную реализацию намеченных проектов.