Taqdiri mushtarak xalqning mustaqillik kuni
Poytaxtimizdagi “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘ida Mustaqillik bayrami tantanalari bo‘lib o‘tdi. barcha xalqimizni, xorijdagi vatandoshlarimizni davlat mustaqilligining 34 yilligi bilan samimiy tabrikladi.
– Bugun, mana shunday muhim kunlarda bir hayotiy haqiqatni yana ham teranroq anglab yetamiz. Yangi O‘zbekistonni barpo etish g‘oyasi asosida boshlangan keng ko‘lamli islohotlar tufayli har bir yurtdoshimiz mustaqillik bergan huquq va erkinliklarni amalda his qilib, keng foydalanmoqda. Aynan shu yuksak g‘oya tufayli biz uch ming yillik tariximiz va boy madaniyatimizni qayta ko‘rib chiqdik, Birinchi va Ikkinchi Uyg‘onish davri an’analarini qayta tikladik, Uchinchi Uyg‘onish davri sari dadil amaliy qadamlar tashlamoqdamiz, – dedi davlatimiz rahbari
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning ana shu yo‘lda yangi jamiyat va kuchli bo‘lishini ta’kidladi. Mamlakatimizning shonli tarixini yangi, yanada yorqinroq tiklanish davri bilan bog‘lovchi ko‘prik.
Mustaqillik, eng avvalo, kuchli iqtisodiyotga tayanishi ta’kidlandi Oxirgi sakkiz yil ichida yalpi ichki mahsulot ikki barobarga oshib, 115 milliard dollarga yetdi va joriy yil oxiriga qadar eksport hajmi 26 milliard dollarga yetdi, oltin-valyuta zaxiralari esa ilk bor 130 milliard dollardan oshdi.
Ko‘z o‘ngimizda minglab zamonaviy korxonalar, infratuzilma obyektlari barpo etilmoqda. Birgina joriy yilning o‘zida 35 milliard dollarlik investitsiyalar hisobidan 9 mingga yaqin yangi korxona va xizmat ko‘rsatish majmualari quriladi. Sakkiz yil davomida kichik va o‘rta biznes sub’ektlari soni ikki baravar ko‘paydi, bugungi kunda ushbu sohada 10 milliondan ortiq kishi ish bilan ta’minlandi.
Yil boshidan buyon 5 million fuqaro bandligi ta’minlandi, yana 700 ming nafar yurtdoshimiz xorijdan o‘z oilasi bag‘riga qaytdi. O‘zbekistonning dunyoga ochilishi tufayli sayyohlar oqimi 10 million kishidan oshdi, turizm xizmatlari eksporti 3 milliard dollarga yetdi.
Iqtisodiyotning rivojlanishi va aholi sonining o‘sishi bilan xavfsiz va barqaror energiya resurslariga ehtiyoj ortib bormoqda. Shu bois, “yashil” energiya ulushini oshirish bo‘yicha ulkan qadamlar qo‘yildi.
Elektr energiyasi ishlab chiqarish 59 dan 85 milliard kVt/soatga ko‘tarilib, kelgusi yilda 97 milliard kVt/soatga yetishi kutilmoqda. Joriy yilda 6,5 milliard kVt/soat “yashil” energiya ishlab chiqarilib, uning ulushi 30 foizga yetdi. 2030-yilga borib 35 milliard dollar toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etish hisobiga bu koʻrsatkichni 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Ijtimoiy soha rivojlanib, aholi turmush sharoiti yaxshilanmoqda. O‘tgan sakkiz yilda 11 mingdan ortiq ko‘p qavatli yoki 31 million kvadrat metrdan ortiq uy qurildi. m uy-joy. Joriy yilda “Yangi O‘zbekiston” mahallalari va boshqa hududlarda yana 130 mingta zamonaviy xonadon aholiga topshiriladi.
Davlatning ijtimoiy siyosati ehtiyojmand qatlamlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. “Hamrohlik” dasturi doirasida ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan 11 ming nafar bola ta’lim, kasb-hunarga o‘rgatish va sport bilan shug‘ullanmoqda. 2,5 milliondan ortiq kam ta’minlangan oila a’zolariga 110 turdagi yordam va xizmatlar ko‘rsatildi. Natijada qashshoqlik darajasi 6,8 foizga kamaydi.
Prezidentimiz sifatli ta’lim va xalq salomatligi mamlakat kelajagini hal qiluvchi eng muhim masala ekanini alohida ta’kidladi. Bog‘chalardagi o‘rinlar soni 2,5 milliontaga ko‘paytirildi, maktablarda 1 million qo‘shimcha o‘quvchilar o‘rni yaratildi. Oliy taʼlim muassasalariga qabul qilinganlar ulushi 9 foizdan 42 foizga koʻpaydi.
Sogʻliqni saqlashga harajatlar 6 barobar oshdi, mahallalarda ham sifatli tibbiy xizmat koʻrsatilmoqda. Hozir hududlarda 400 dan ortiq yuqori texnologiyali operatsiyalar amalga oshirilmoqda. O‘rtacha umr ko‘rish 73,8 yoshdan 75,1 yoshga oshdi.
Yoshlarning fan, madaniyat va sport sohalarida erishayotgan muvaffaqiyatlari alohida ta’kidlandi. Prezidentimiz yoshlarga murojaat qilar ekan:
– Aziz farzandlarimiz, doimo yodda tuting: Baxt faqat maqsadli kishiga, g‘alaba faqat kurashuvchigadir! Kelajakni mardlar yaratadi, tarixni g'oliblar yaratadi. Har doim oldinga intiling! Vatan, xalq, Prezidentimiz ezgu ishlaringizda hamisha ishonchli tayanch va suyanch bo‘lib qoladi.
Prezidentimiz o‘z nutqida dunyodagi geosiyosiy vaziyatga ham to‘xtalib o‘tdi. O‘zbekiston ovozi mintaqaviy va xalqaro maydonda ishonchli yangrayotganini, mamlakatimiz nufuzli sammit va forumlar maydoniga aylanib borayotganini alohida ta’kidladi. O‘zbekistonning tashqi siyosatdagi pozitsiyasi yana bir bor tasdiqlandi.
Davlat rahbari bayramda ishtirok etayotgan xorijiy davlatlar elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini samimiy qutlab, samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqini yakunlab, o‘zgarishlar mamlakatimizda davom etishini ta’kidladi.
– Biz, O‘zbekiston fuqarolari, bir xalq, bir yurt, bir oilamiz. Taqdirimiz va kelajagimiz, baxtimiz va yutuqlarimiz mushtarak. Ishonchim komilki, har bir yurtdoshimiz davrning ana shunday dolzarb, dolzarb talablarini chuqur anglagan holda, o‘z jonajon Vatani ravnaqi yo‘lida fidokorona xizmat qiladi.
Bayram xalqimizning boy madaniyati, kelajagi tuyg‘usi va qadriyatini aks ettiruvchi kuy-qo‘shiqlar ijrosi bilan yakunlandi. Bayram tadbiri televidenie va internet tarmog‘ida jonli efirda namoyish etilib, uning kayfiyatini yurtimizning barcha hududlariga yetkazdi.

Праздник независимости народа, связанного общей судьбой
Президент Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил весь наш народ и соотечественников за рубежом с 34-й годовщиной государственной независимости.
– Сегодня, в эти знаменательные дни, мы все еще глубже осознаем одну жизненную истину. Благодаря масштабным реформам, начатым на основе идеи созидания Нового Узбекистана, каждый наш соотечественник ощущает на деле и широко пользуется правами и свободами, дарованными независимостью. Именно благодаря этой возвышенной идее мы заново переосмыслили нашу трёхтысячелетнюю историю и богатую культуру, возродили традиции Первого и Второго Ренессанса и уверенно делаем практические шаги к Третьему Ренессансу, – подчеркнул глава государства.
Глава государства выразил уверенность, что на этом пути государство и общество Нового Узбекистана станут прочным мостом, соединяющим славную историю страны с новым, еще более ярким периодом Возрождения.
Отмечалось, что независимость, прежде всего, опирается на сильную экономику. Перечислены самые важные достижения последних лет.
Несмотря на непростую ситуацию в мире, экономика Узбекистана демонстрирует устойчивый рост свыше 6 процентов. За последние восемь лет валовой внутренний продукт увеличился вдвое и составил 115 миллиардов долларов, а к концу текущего года ожидается рост до 130 миллиардов. Объем экспорта достиг 26 миллиардов долларов, золотовалютные резервы впервые превысили 48 миллиардов. В страну привлечено около 130 миллиардов долларов иностранных инвестиций.
Прямо на наших глазах возводятся тысячи современных предприятий и объектов инфраструктуры. Только в этом году за счет инвестиций на сумму 35 миллиардов долларов будет построено около 9 тысяч новых предприятий и сервисных комплексов. Число субъектов малого и среднего бизнеса за восемь лет удвоилось, сегодня в этом секторе заняты свыше 10 миллионов человек.
С начала года обеспечена занятость 5 миллионов граждан, ещё 700 тысяч наших соотечественников вернулись из-за рубежа к своим семьям. Благодаря открытию Узбекистана миру туристический поток превысил 10 миллионов человек, экспорт туристических услуг достиг 3 миллиардов долларов.
С развитием экономики, ростом численности населения возрастает потребность в безопасных и стабильных энергоресурсах. Поэтому сделаны огромные шаги по увеличению доли «зеленой» энергии.
Производство электроэнергии выросло с 59 до 85 миллиардов кВт/ч, в следующем году ожидается 97 миллиардов. В этом году произведено 6,5 миллиарда кВт/ч «зелёной» энергии, её доля достигла 30 процентов. К 2030 году этот показатель планируется довести до 54 процентов за счет привлечения прямых инвестиций в объеме 35 миллиардов долларов.
Развивается социальная сфера, улучшаются условия жизни населения. За последние восемь лет построено свыше 11 тысяч многоэтажных домов, или 31 миллион кв. м жилья. В этом году населению будут сданы ещё 130 тысяч современных квартир в массивах «Янги Узбекистон» и других районах.
Социальная политика государства направлена на поддержку нуждающихся. В рамках программы «Хамрохлик» («Сопровождение») образованием, профобучением и спортом охвачено 11 тысяч детей, лишенных родительской заботы. Более 2,5 миллиона членов малообеспеченных семей получили 110 видов помощи и услуг. В результате уровень бедности снизился до 6,8 процента.
Президент особо отметил, что качественное образование и здоровье народа являются важнейшими вопросами, решающими будущее страны. Количество мест в детских садах доведено до 2,5 миллиона, в школах создано 1 миллион дополнительных ученических мест. Доля охвата высшим образованием выросла с 9 до 42 процентов.
В шесть раз увеличены расходы на здравоохранение, качественные медицинские услуги оказываются и в махаллях. Свыше 400 высокотехнологичных операций теперь выполняются в регионах. Средняя продолжительность жизни выросла с 73,8 лет до 75,1 года.
Отдельно были подчеркнуты успехи молодежи в науке, культуре и спорте. Обращаясь к молодым людям, Президент сказал:
– Дорогие наши дети, всегда помните: Счастье приходит только к целеустремленным, победа – только к тем, кто борется! Будущее создают отважные, историю – победители. Всегда стремитесь вперед! Родина, народ, Президент всегда будут для вас надежной опорой и поддержкой в ваших благих начинаниях.
В своём выступлении Президент также затронул геополитическую ситуацию в мире. Он подчеркнул, что голос Узбекистана уверенно звучит на региональной и международной арене, страна становится площадкой для авторитетных саммитов и форумов. Вновь подтверждена внешнеполитическая позиция Узбекистана.
Глава государства искренне поприветствовал присутствовавших на торжестве послов зарубежных государств, представителей международных организаций, выразил им признательность за эффективное сотрудничество.
Завершая свое выступление, Шавкат Мирзиёев отметил, что преобразования в стране будут продолжены:
– Мы, граждане Узбекистана – единый народ, одна страна, одна семья. У нас общие судьба и будущее, счастье и достижения. Уверен, что каждый наш соотечественник, глубоко осознавая эти актуальные, острые требования времени, будет самоотверженно служить любимой Родине во имя ее процветания.
Торжества завершились большим концертом, в котором прозвучали песни, отражающие богатую культуру и ценности народа, чувство благодарности и устремления в будущее. Праздник транслировался в прямом эфире телевидения и в интернете, донес свое настроение до всех регионов страны.