Shanxay hamkorlik tashkiloti kotibiyatidagi muzokaralar to‘g‘risida
2026-yil 4-iyun kuni Pekin shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov Shanxay hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Nurlan Yermekbayev bilan uchrashdi.
Tomonlar Qirg‘iziston poytaxtida “ShHTning 25 yilligi barqaror tinchlik, taraqqiyot va farovonlik sari birgalikda” shiori ostida o‘tkazilishi rejalashtirilgan ShHT Davlat rahbarlari sammitiga tayyorgarlik jarayonini atroflicha muhokama qildi.
Shuningdek, ShHTning rivojlanish istiqbollari, tashkilot faoliyatining yangi yo‘nalishlari, kotibiyat faoliyati hamda uning tomonidan ishlab chiqilayotgan hujjatlar yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston tomonidan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti maydonida ilgari surilgan tashabbuslar va dolzarb takliflarni amalga oshirish jarayoni batafsil tahlil qilindi.
Oʻzbekiston va Eron Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masʼud Pezeshkiyon bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston – Ozarbayjon: Iqtisodiy ishonch, transport yo‘nalishlari va qo‘shma loyihalar
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar Markaziy Osiyo hamda Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi hamkorlikning eng jadal rivojlanayotgan yo‘nalishlaridan biriga aylandi.

О переговорах в Секретариате Шанхайской Организации Сотрудничества
4 июня 2026 года в Пекине заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов встретился с Генеральным секретарем Шанхайской организации сотрудничества Нурланом Ермекбаевым.
Стороны предметно обсудили ход подготовки к саммиту Глав государств ШОС в столице Кыргызстана под лозунгом «25 лет ШОС: вместе к устойчивому миру, развитию и процветанию».
Также состоялся обмен мнениями по перспективам развития ШОС, новым направлениям деятельности Организации, работе Секретариата и разрабатываемых с его стороны документов.
В рамках встречи детально проанализирован ход реализации инициатив и актуальных предложений Республики Узбекистан, выдвинутых на площадке Шанхайской Организации Сотрудничества.