Indoneziya, Malayziya va Singapurdan turistik oqimni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Tadbir “muammo-taklif-yechim” formatidagi ochiq muloqot ko‘rinishida bo‘lib o‘tdi va unda tomonlar sohadagi muammo hamda mavjud imkoniyatlar yuzasidan konstruktiv fikr almashishdi.
2026-yil 13-iyul kuni Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni (2021-yil 9-fevraldagi PF-6165-son) hamda Vazirlar Mahkamasining “Umra plyus” ziyorat turizmi dasturini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori (2026-yil 9-yanvardagi 6-sonli) ijrosini ta’minlash va ular doirasida Indoneziya, Malayziya va Singapurdan mamlakatimizga tashrif buyurayotgan sayyohlar oqimini kengaytirishga qaratilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Gibrid formatda tashkil etilgan ushbu yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Buxoro, Samarqand viloyatlari va Toshkent shahri hokimliklari, «Uzbekistan Airways» AJ, «Uzbekistan Airports» AJ, mahalliy aviatashuvchi kompaniyalar, «Uzbekistan – Malaysia - Indonesia Travel Association», «Umra ziyoratlari sayyohlik agentliklari assosiatsiyasi», shuningdek, turistik kompaniyalarning 40 nafarga yaqin vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlaridan O‘zbekistonga sayyohlar oqimini oshirish yo‘lidagi transport-logistika, xizmat ko‘rsatish va targ‘ibot masalalari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, Malayziyadan qatnovlarni ko‘paytirish hamda Indoneziya va Singapurdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslarni yo‘lga qo‘yish, “Umra+” dasturi doirasida ziyorat turizmi bo‘yicha targ‘ibot ishlarini jadallashtirish, xorijiy ziyoratchilar uchun infratuzilmani xalqaro halol standartlariga moslashtirish va sayyohlik kompaniyalar bilan ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.

Обсуждены вопросы расширения туристического потока из Индонезии, Малайзии и Сингапура
Мероприятие прошло в формате открытого диалога по принципу «проблема – предложение – решение», в ходе которого стороны конструктивно обменялись мнениями по существующим проблемам и имеющимся возможностям в данной сфере.
13 июля 2026 года в Министерстве иностранных дел состоялось совещание по вопросам реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан» (№ ПФ-6165 от 9 февраля 2021 года), Постановления Кабинета Министров «О дополнительных мерах по реализации программы паломнического туризма “Умра плюс”» (№ 6 от 9 января 2026 года), а также расширения туристического потока из Индонезии, Малайзии и Сингапура в Узбекистан.
В совещании, организованном в гибридном формате, приняли участие представители Комитета по туризму Республики Узбекистан, Комитета по делам религий, Агентства по техническому регулированию, хокимиятов Бухарской и Самаркандской областей, а также города Ташкента, АО Uzbekistan Airways, АО Uzbekistan Airports, отечественных авиаперевозчиков, Uzbekistan–Malaysia–Indonesia Travel Association, Ассоциации туристических агентств по организации паломничества «Умра», а также около 40 представителей туристических компаний.
В ходе совещания были подробно обсуждены вопросы транспортно-логистического обеспечения, качества предоставляемых услуг и продвижения туристического потенциала, направленные на увеличение туристического потока из стран Юго-Восточной Азии в Узбекистан. В частности, рассмотрены вопросы увеличения количества авиарейсов из Малайзии, запуска прямых рейсов из Индонезии и Сингапура, активизации продвижения паломнического туризма в рамках программы «Умра плюс», приведения инфраструктуры для иностранных паломников в соответствие с международными стандартами Halal, а также координации работы с туристическими компаниями в данном направлении.