Indoneziya, Malayziya va Singapurdan turistik oqimni kengaytirish masalalari muhokama qilindi
Tadbir “muammo-taklif-yechim” formatidagi ochiq muloqot ko‘rinishida bo‘lib o‘tdi va unda tomonlar sohadagi muammo hamda mavjud imkoniyatlar yuzasidan konstruktiv fikr almashishdi.
2026-yil 13-iyul kuni Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni (2021-yil 9-fevraldagi PF-6165-son) hamda Vazirlar Mahkamasining “Umra plyus” ziyorat turizmi dasturini amalga oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori (2026-yil 9-yanvardagi 6-sonli) ijrosini ta’minlash va ular doirasida Indoneziya, Malayziya va Singapurdan mamlakatimizga tashrif buyurayotgan sayyohlar oqimini kengaytirishga qaratilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Gibrid formatda tashkil etilgan ushbu yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi, Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Buxoro, Samarqand viloyatlari va Toshkent shahri hokimliklari, «Uzbekistan Airways» AJ, «Uzbekistan Airports» AJ, mahalliy aviatashuvchi kompaniyalar, «Uzbekistan – Malaysia - Indonesia Travel Association», «Umra ziyoratlari sayyohlik agentliklari assosiatsiyasi», shuningdek, turistik kompaniyalarning 40 nafarga yaqin vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlaridan O‘zbekistonga sayyohlar oqimini oshirish yo‘lidagi transport-logistika, xizmat ko‘rsatish va targ‘ibot masalalari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, Malayziyadan qatnovlarni ko‘paytirish hamda Indoneziya va Singapurdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslarni yo‘lga qo‘yish, “Umra+” dasturi doirasida ziyorat turizmi bo‘yicha targ‘ibot ishlarini jadallashtirish, xorijiy ziyoratchilar uchun infratuzilmani xalqaro halol standartlariga moslashtirish va sayyohlik kompaniyalar bilan ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.

Issues of Expanding Tourist Flows from Indonesia, Malaysia and Singapore discussed
The event was held in an open dialogue format based on the "problem–proposal–solution" approach, providing participants with an opportunity to exchange constructive views on existing challenges and opportunities in the sector.
On July 13, 2026, the Ministry of Foreign Affairs hosted a meeting dedicated to the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Measures to Further Develop Domestic and Pilgrimage Tourism in the Republic of Uzbekistan” (No. PF-6165 dated February 9, 2021) and the Resolution of the Cabinet of Ministers “On Additional Measures to Implement the ‘Umrah Plus’ Pilgrimage Tourism Program” (No. 6 dated January 9, 2026), as well as to expanding tourist flows from Indonesia, Malaysia, and Singapore to Uzbekistan.
Held in a hybrid format, the meeting brought together representatives of the Tourism Committee of the Republic of Uzbekistan, the Committee on Religious Affairs, the Technical Regulation Agency, the khokimiyats of Bukhara and Samarkand regions and Tashkent city, JSC Uzbekistan Airways, JSC Uzbekistan Airports, domestic airlines, the Uzbekistan–Malaysia–Indonesia Travel Association, the Association of Umrah Pilgrimage Travel Agencies, as well as nearly 40 representatives of tourism companies.
Participants discussed in detail transport and logistics, service quality, and promotional measures aimed at increasing tourist arrivals to Uzbekistan from Southeast Asian countries. In particular, they considered increasing the number of flights from Malaysia, launching direct flights from Indonesia and Singapore, intensifying promotional activities for pilgrimage tourism under the "Umrah Plus" program, aligning infrastructure for foreign pilgrims with international halal standards, and strengthening coordination with tourism companies operating in this field.