Isroil elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Baxromjon A’loyev Isroil Davlatining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Gideon Lustig bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish chora-tadbirlari, shuningdek dolzarb mintaqaviy masalalar, jumladan Yaqin Sharqdagi vaziyat bo‘yicha atroflicha fikr almashildi.

On the Meeting with the Ambassador of Israel
First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with Gideon Lustig Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to Uzbekistan.
During the conversation, a detailed exchange of views took place on measures to expand bilateral cooperation, as well as topical regional issues, including the situation in the Middle East.
Green Economy, Social Sustainability, and Transparent Governance: Uzbekistan’s New Development Formula
The global economy has entered a stage in which sustainable development is no longer merely a declarative agenda but has become one of the key criteria for assessing trust in governments, companies, and financial institutions.