O‘zbekiston-Bolgariya: an’analar va strategik manfaatlar muloqoti
Rumen Rade rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keladi. style="text-align: justify;">O'zbekiston va Bolgariya o'rtasidagi munosabatlar chuqur tarixiy ildizlarga ega. Olimlarning qayd etishicha, bolgarlarning ajdodlarini o‘z ichiga olgan turkiy xalqlar va zamonaviy O‘zbekistonni tashkil etuvchi hududlar o‘rtasidagi aloqalar Buyuk ipak yo‘li davriga borib taqaladi. Migratsiya, savdo va madaniy oqimlarga asoslangan bu aloqalar o‘zaro manfaat va hurmat asosiga aylandi.
Ikki davlat o‘rtasida 1992-yil 12-sentabrda zamonaviy diplomatik munosabatlar o‘rnatildi. O‘shandan beri Toshkent va Sofiya o‘rtasida siyosiy muloqot izchil rivojlanib, keyingi yillarda yangi, dinamik faollik ko‘rsatmoqda. turli xarakterga ega.
O‘zbekiston va Bolgariya o‘rtasidagi siyosiy hamkorlik konstruktiv sheriklik va o‘zaro yordam ruhiga asoslanadi. So‘nggi yillarda oliy va oliy darajadagi ikki tomonlama aloqalar faollashdi, bu O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan umumiy siyosatini aks ettiradi. Bolgariya Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlat sifatida Toshkent tomonidan Yevropadagi istiqbolli hamkorlar qatoriga kiradi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 20-sentabr kuni BMT 72-sessiyasi doirasidagi Bolgariya Prezidenti Rumen Radev bilan uchrashuvi ikki tomonlama muloqot va hamkorlikni mustahkamlash, davlatlararo munosabatlarni yanada chuqurlashtirish uchun asos yaratish, shu jumladan, joriy tashrif.
BMT va EXHT doirasida Bolgariya O‘zbekistonning Markaziy Osiyoni barqaror rivojlantirish va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan tashabbuslarini izchil qo‘llab-quvvatlaydi. Bolgariya tomoni “Yangi O‘zbekiston” strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlarni, jumladan, fuqarolik jamiyati institutlarini mustahkamlash va media sohasini rivojlantirishni yuqori baholaydi.
Parlamentlararo aloqalar ham izchil rivojlanib bormoqda. Bolgariya parlamentida “Bolgariya-O‘zbekiston” do‘stlik guruhi faoliyat ko‘rsatmoqda; Oliy Majlis palatalarining qo‘shma qarori bilan Bolgariya Xalq Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruh tuzildi.
Ushbu hamkorlik doirasida o‘zaro tashriflar almashinuvi amalga oshirilmoqda, ularning dinamikasi keyingi yillarda faollashmoqda. 2018-yil iyul oyida Bolgariya Xalq Assambleyasidagi Bolgariya-O‘zbekiston do‘stlik guruhi raisi Adlen Shevked boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
2018-yilning noyabr oyida “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi” parlamentlararo guruhi delegatsiyasi O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Majlis Bolgariyaga tashrif buyurib, u yerda Xalq Majlisi rahbariyati, Tashqi ishlar, Iqtisodiyot va Turizm vazirliklari vakillari, Plovdiv va Kardjali shaharlari merlari bilan uchrashdi.
2021-yil dekabr oyida Oliy Majlis Senati Raisi Tanziyeva Nardabaga videomurojaat bilan chiqdi. Sofiyada boʻlib oʻtgan “Demografik oʻzgarishlar sharoitida jamiyatni rivojlantirish yoʻllari” oliy darajadagi vazirlar konferensiyasi.
Ikki davlat tashqi siyosat idoralari oʻrtasida muntazam aloqalar yoʻlga qoʻyilgan, jumladan, vazirliklararo maslahatlashuvlar oʻtkazilib, ular davomida nafaqat ikki tomonlama masalalar, balki hozirgi xalqaro kun tartibi, jumladan, iqlim, inson huquqlari va raqamli transformatsiyaga qarshi kurashish masalalari ham muhokama qilinadi.
2023-yilning 23-oktabr kuni Lyuksemburg shahrida bo‘lib o‘tgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” 19-Vazirlar yig‘ilishida ishtirok etish doirasida Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Bosh vazir o‘rinbosari, Bulgarttalign: tashqi ishlar vaziri Maria Gapalignto‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. justify;">O‘zbekiston va Bolgariya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik hozircha har ikki davlat salohiyatiga mos keladigan darajaga chiqmagan. Shu bilan birga, farmatsevtika va biomeditsina, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash, qayta tiklanadigan energiya (shu jumladan, quyosh va vodorod texnologiyalari), to‘qimachilik va kimyo sanoati kabi sohalarda hamkorlikni faollashtirish uchun zarur shart-sharoitlar mavjud.
Tomonlar O‘zbekiston Respublikasi Komissiyasi faoliyatini yanada faollashtirish niyatida. Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik, 2019-yil sentabr oyida Sofiya shahrida 5-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonning iqtisodiy va kichik hududlarini erkin rivojlantirish va erkin iqtisodiy rivojlantirishni faol qo‘llab-quvvatlash orqali har ikki davlatning investitsion salohiyati sheriklik nuqtai nazaridan jozibador bo‘lib bormoqda. oʻrta biznes.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda Bolgariya investorlari ishtirokida 30 ta korxona, jumladan, 4 tasi 100% Bolgariya kapitali bilan faoliyat yuritmoqda. Ularning faoliyatining asosiy yo‘nalishlari neftni qayta ishlash, tayyor to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish, oziq-ovqat sanoati, savdo operatsiyalari va xizmat ko‘rsatish sohasidir.
Ikki davlat ham transport va logistika sohasidagi hamkorlikni, ayniqsa, O‘zbekistonni Kavka orqali Qora dengiz portlari bilan bog‘lashi mumkin bo‘lgan Trans-Kaspiy xalqaro transport yo‘nalishi kontekstida rivojlantirishdan manfaatdor. Rivojlangan infratuzilma va logistika markazlariga ega Bolgariya Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida tranzit yoʻlagi rolini oʻynashga qodir.
O‘zbekiston-Bolgariya hamkorligi gumanitar va ta’lim sohalarida faol rivojlanmoqda.
Madaniyatlararo muloqotni mustahkamlashga “O‘zbekiston-Bolgariya” do‘stlik jamiyati va Bolgariya madaniyat markazi katta hissa qo‘shmoqda just="-spextify:P"> Buxoro va Varna, Samarqand va Plovdiv shaharlari oʻrtasidagi doʻstlik, madaniy hamjihatlik va ishonch timsoliga aylandi. Delegatsiyalar almashinuvi, madaniy loyihalar va qo‘shma tashabbuslar orqali ular O‘zbekiston va Bolgariya xalqlari o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
So‘nggi yillarda Toshkent va Samarqandda bolgar filmlari namoyishi, rassomlarning ko‘rgazmalari bo‘lib o‘tdi. Elchixonalar va diaspora tashkilotlari til kurslari, musiqiy kechalar va madaniy meros mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbatlari orqali ikki davlat madaniyatini targ‘ib qilishga hissa qo‘shadi.
Ta’lim sohasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti bilan Sofiya kimyo-texnologiya universiteti, Sofiya davlat kimyo-texnologiya universiteti, Somarka davlat yuridik instituti, Somarka davlat yuridik instituti o‘rtasida ta’lim sohasida hamkorlik shartnomalari imzolandi. Tibbiyot instituti va Sofiya tibbiyot universiteti. Shuningdek, Namangan davlat universiteti va Varna texnika universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Bolgariya Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik institut o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi. Ushbu hamkorlik insonparvarlik aloqalarini chuqurlashtirish, kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va ikki mamlakat yoshlari o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Bolgariya Erasmus+ dasturlarida ishtirok etadilar, bu dasturlar doirasida o‘zbekistonlik talabalar Bolgariya, shuningdek, Bolgariya fanlar akademiyalarida hamda Bolgariya fanlar akademiyalarida malaka oshirib, amaliyot o‘tamoqda.
Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligini turizm sohasida ham ko‘rish mumkin. Ikki davlat boy tarixiy-madaniy merosga, noyob meʼmoriy yodgorliklarga va rang-barang tabiiy landshaftlarga ega boʻlib, bu oʻzaro sayyohlik almashinuvini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoit yaratmoqda.
Shunday qilib, Oʻzbekiston va Bolgariya oʻzaro ishonch va oʻzaro manfaatdorlikka asoslangan hamkorlik salohiyatini toʻliq ochib berish va roʻyobga chiqarish niyatida ekani shubhasizdir. style="text-align: justify;">Bu borada, shubhasiz, Bolgariya Prezidenti Rumen Radevning O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifi, shuningdek, uning IV Toshkent xalqaro investitsiya forumidagi ishtiroki o‘zaro manfaatli sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishga kuchli turtki bo‘lib, barcha yo‘nalishlarda munosabatlarni yo‘lga qo‘yish uchun zamin yaratadi. justify;">

Узбекистан-Болгария: диалог традиций и стратегических интересов
9-11 июня по приглашению Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан с официальным визитом посетит Президент Болгарии Румен Радев.
Отношения между Узбекистаном и Болгарией имеют глубокие исторические корни. Учёные отмечают, что контакты между народами тюркского происхождения, к которым относятся предки болгар, и регионами, входящими в состав современного Узбекистана, восходят к эпохе Великого шёлкового пути. Эти связи, основанные на миграционных и торгово-культурных потоках, стали фундаментом для взаимного интереса и уважения.
Современные дипломатические отношения между двумя странами были установлены 12 сентября 1992 года. С тех пор Ташкент и София последовательно развивают политический диалог, а за последние годы наметилась новая динамика активности, придающая отношениям качественно иной характер.
Политическое взаимодействие между Узбекистаном и Болгарией основывается на духе конструктивного партнёрства и взаимной поддержки. Двусторонние контакты на высшем и высоком уровнях активизировались в последние годы, что стало отражением общего курса Узбекистана на укрепление связей с государствами Европейского Союза. Болгария, как государство-член ЕС, рассматривается Ташкентом в числе перспективных партнёров в Европе.
Встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом Болгарии Руменом Радевым, состоявшаяся 20 сентября 2017 года на полях 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, подтвердила обоюдную приверженность развитию двустороннего диалога и укреплению сотрудничества, заложив основы для дальнейшего углубления межгосударственных отношений, в том числе, нынешнего визита.
В рамках ООН и ОБСЕ Болгария неизменно поддерживает инициативы Узбекистана, направленные на устойчивое развитие Центральной Азии и обеспечение региональной стабильности. Болгарская сторона высоко оценивает реформы, реализуемые в рамках Стратегии «Новый Узбекистан», включая укрепление институтов гражданского общества и развитие сферы медиа.
Последовательно развиваются и межпарламентские связи. В болгарском парламенте действует группа дружбы «Болгария–Узбекистан», совместным решением палат Олий Мажлиса создана межпарламентская группа по сотрудничеству с Народным Собранием Болгарии.
В рамках данного сотрудничества осуществляется взаимный обмен визитами, динамика которых обрела более активный характер в последние годы. В июле 2018 года делегация во главе с председателем Группы дружбы «Болгария–Узбекистан» в Народном Собрании Болгарии Адлен Шевкед посетила Узбекистан.
В ноябре 2018 года делегация межпарламентской группы «Узбекистан–Болгария» Законодательной палаты Олий Мажлиса посетила Болгарию, где встретилась с руководством Народного Собрания, представителями министерств иностранных дел, экономики и туризма, мэрами городов Пловдив и Карджали.
В декабре 2021 года председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева приняла участие и выступила с видеобращением на министерской конференции высокого уровня «Пути развития общества в условиях демографических изменений» в Софии.
Внешнеполитические ведомства двух стран поддерживают регулярные контакты, в том числе проводят межмидовские консультации, в ходе которых обсуждаются не только вопросы двустороннего характера, но и актуальная международная повестка, включая климат, цифровую трансформацию, борьбу с дезинформацией и права человека.
23 октября 2023 года в рамках участия в 19-й Министерской встрече «Евросоюз–Центральная Азия» в Люксембурге состоялась встреча министра иностранных дел Бахтиёра Саидова с заместителем премьер-министра, главой МИД Болгарии Марией Габриэль.
Экономическое взаимодействие между Узбекистаном и Болгарией пока не достигло уровня, соответствующего потенциалу обеих стран. Однако имеются предпосылки для активизации сотрудничества в таких сферах, как фармацевтика и биомедицина, информационные технологии и телекоммуникации, сельское хозяйство и пищевая переработка, возобновляемая энергетика (включая солнечные и водородные технологии), текстильная и химическая промышленность.
Стороны намерены активизировать деятельность узбекско-болгарской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, 5-е заседание которой состоялось в Софии в сентябре 2019 года.
Инвестиционный потенциал обеих стран становится все более привлекательным с точки зрения партнерства, чему способствует либерализация экономики Узбекистана, развитие свободных экономических зон и активная поддержка малого и среднего бизнеса.
Сегодня в Узбекистане осуществляют деятельность 30 предприятий с участием инвесторов из Болгарии, в том числе 4 - со 100% болгарским капиталом. Основными направлениями их деятельности являются нефтепереработка, производство готовой текстильной продукции, пищевая отрасль, торговые операции и сфера услуг.
Обе страны проявляют интерес к развитию транспортно-логистического взаимодействия, особенно в контексте Транскаспийского международного транспортного маршрута, который может связать Узбекистан с портами Чёрного моря через территорию Кавказа. Болгария, обладая развитой инфраструктурой и логистическими хабами, способна сыграть роль транзитного коридора между Центральной Азией и Европейским Союзом.
Узбекско-болгарское сотрудничество активно развивается в гуманитарной и образовательной сферах.
Общество дружбы «Узбекистан–Болгария» и Болгарский культурный центр вносят большой вклад в укрепление межкультурного диалога.
Партнёрские отношения между городами Бухарой и Варной, Самаркандом и Пловдивом становятся символом дружбы, культурного взаимопонимания и доверия. Через обмен делегациями, культурные проекты и совместные инициативы они вносят вклад в укрепление диалога между народами Узбекистана и Болгарии.
В последние годы в Ташкенте и Самарканде состоялись показы болгарских фильмов и выставки художников. Посольства и организации диаспор вносят вклад в продвижение культуры обеих стран через языковые курсы, музыкальные вечера и «круглые столы» на тему культурного наследия.
В сфере образования подписаны соглашения о сотрудничестве между Ташкентским химико-технологическим институтом и Софийским университетом химической технологии, Ташкентским государственным юридическим институтом и Софийским университетом, Самаркандским государственным медицинским институтом и Софийским медицинским университетом. Также подписаны меморандумы о сотрудничестве между Наманганским государственным университетом и Техническим университетом Варны, Университетом мировой экономики и дипломатии и Дипломатическим институтом при МИД Болгарии. Это взаимодействие способствует углублению гуманитарных связей, повышению качества подготовки кадров и укреплению взаимопонимания между молодежью двух стран.
Кроме того, Узбекистан и Болгария участвуют в программах «Эразмус+», в рамках которых узбекские студенты проходят обучение и стажировки в болгарских университетах, а также в Болгарской академии наук.
Существенный потенциал для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества прослеживается и в сфере туризма. Обе страны обладают богатым историко-культурным наследием, уникальными архитектурными памятниками и разнообразными природными ландшафтами, что создает благоприятные условия для развития взаимного туристического обмена.
Таким образом, очевидно, что Узбекистан и Болгария намерены в полной мере раскрыть и реализовать потенциал двустороннего взаимодействия на основе доверия и взаимного уважения к интересам друг друга.
В этой связи, несомненно, предстоящий визит Президента Болгарии Румена Радева в Узбекистан, а также его участие в IV Ташкентском международном инвестиционном форуме придадут мощный импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного партнерства, заложат основу для наращивания отношений на всех направлениях.