Prezident Mirziyoyev yirik energetika loyihalarini amalga oshirish bo'yicha kengash o'tkazdi. Umumiy ishlab chiqarish quvvati 25 800 megavattga yetdi. Bu yil 6 770 megavatt yangi quvvat ishga tushiriladi. Investitsiya portfeli 51,4 milliard dollarlik 133 loyihani qamrab oladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yirik energetika loyihalarini amalga oshirish, energiya tizimining barqarorligini ta'minlash va energiya samaradorligini oshirish masalalari bo'yicha kengash o'tkazdi.
Tanqidiy tahlil ruhida o'tgan kengashda mamlakatdagi elektr energiyasi bo'yicha umumiy ishlab chiqarish quvvati 25,8 ming megavattga yetgani qayd etildi. Shundan 8 ming megavatt yoki umumiy hajmning 31 foizi quyosh, shamol va gidroenergetikaga to'g'ri keladi. 2026 yilda elektr energiyasi ishlab chiqarishni 90 milliard kilovatt-soatga yetkazish rejalashtirilgan bo'lib, bu 2020 yilga nisbatan 40 foiz o'sishni anglatadi.
Joriy yilda iqtisodiy o'sish va tarmoqlarda ishlab chiqarish hajmining oshishi fonida elektr energiyasi iste'molining yana 1 milliard kilovatt-soatga qo'shimcha o'sishi kutilmoqda. Shu munosabat bilan birinchi navbatdagi vazifalar sifatida aholi va iqtisodiyotni energiya resurslari bilan uzluksiz ta'minlash, tarmoqlarni yangilash, investitsiyalarni ko'paytirish va yirik obyektlarni o'z vaqtida ishga tushirish belgilangan.
Yoqilg'i-energetika kompleksining investitsiya portfeli umumiy qiymati 51,4 milliard dollar bo'lgan 133 ta loyihani qamrab oladi. Kengashda 43 milliard dollarlik 73 ta yirik loyiha bo'yicha tizimli yondashuvni yo'lga qo'yish va yil oxirigacha 6770 megavatt yangi quvvatlarni ishga tushirish zarurligi ko'rsatildi, jumladan 2,8 ming megavatt quyosh, 2,5 ming megavatt issiqlik, 470 megavatt shamol, 68 megavatt gidrogeneratsiya, shuningdek 884 megavatt energiya saqlash tizimlari.
Shu bilan birga, yer uchastkalarini ajratish bilan bog'liq kelishuvlar va tartiblarning kechiktirilishi tanqid qilindi, buning natijasida amaldagi loyihalarni kengaytirish va yangilarini ishga tushirish kechikmoqda. Yer ajratish va ularning toifasini o'zgartirish masalalarini tezlashtirish topshirildi.
Energetika vazirligi va hokimiyatlarning joylardagi energetikani rivojlantirish va energiyani tejash masalalarida yaqin hamkorligi va faoliyatini muvofiqlashtirishning zarurligi ta'kidlandi.
Loyihalarni amalga oshirishda mahalliy ishlab chiqaruvchilar va mahsulotlar ishtirokini kengaytirishning muhimligi qayd etildi. Agar 2025 yilda investitsiya loyihalarida mahalliy komponent ulushi 737 million dollar bo'lgan bo'lsa, 2026 yilda 1 milliard dollardan oshirish maqsad qilib qo'yilgan.
Xususan, o'tgan yili transformatorlar ishlab chiqarish zavodi ishga tushirildi. Joriy yilda yangi turdagi kabellar va muftalar, shuningdek shamol elektr stansiyalari minoralari va parraklari lokalizatsiyasi loyihalari amalga oshiriladi, energiya saqlash tizimlarini lokalizatsiya qilish loyihasi boshlanadi.
Ishlab chiqarish hajmlari o'sishi sharoitida elektr energiyasini iste'molchilarga o'z vaqtida yetkazish dolzarb bo'lib qolmoqda. Qo'shimcha yuqori kuchlanishli magistral liniyalar qurilmasdan ishlab chiqarish quvvatining iste'mol hajmidan oshib ketish xavfi borligi ko'rsatildi. O'tgan yili elektr tarmoqlarini rivojlantirish uchun ajratilgan mablag'larni o'zlashtirish sur'atining yetarli emasligi ham qayd etildi.
Kelgusi yillarda umumiy uzunligi 602 km bo'lgan "Talimardjon-Sug'diyo", "Sirdaryo-Xalqa" va "Qorao'l-Nurobod" liniyalari qurilishi, 2030 yilgacha "Yangi Angren – Namangan" liniyasi va "Namangan" podstansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Toshkent bo'yicha 75 km yuqori kuchlanishli liniyalar va 5 podstansiya qurish, 69 km tarmoq va 18 podstansiyani modernizatsiya qilish, shuningdek 638 km past kuchlanishli tarmoqlar va 161 transformator punktini yangilash vazifalari belgilangan.
Farg'ona vodiysi viloyatlarining elektr ta'minotini qo'shni davlatlar energiya tizimlari bilan integratsiya orqali yaxshilash rejalari ham muhokama qilindi. "Surxon – Puli Xumriy" yuqori kuchlanishli liniyasi va uning podstansiyalari qurilishini tezlashtirish topshirildi.
Energiya samaradorligi sohasida hali ko'p ish qilish kerakligi ta'kidlandi.
2026 yilda tizimli va maqsadli choralarni amalga oshirib, 4 milliard 378 million kilovatt-soat elektr energiyasi va 2 milliard 840 million kubometr tabiiy gaz tejash ta'minlanishi lozim. Yirik korxonalarda ishlab chiqarish hajmini qisqartirmasdan energiya iste'molini kamida 10 foizga kamaytirish, shuningdek tarmoqlar va ijtimoiy obyektlarda energiya samaradorligini oshirish uchun 200 million dollar resurslar jalb qilish choralari belgilandi.
Mintaqalarda issiqlik va kogeneratsiya markazlari qurish dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi. Toshkentning har bir tumanida bitta kogeneratsiya markazi barpo etish ishlari davom ettiriladi, Yunusobod tumani tajribasiga asosan mintaqalarda yettita markaz qurilishiga kirishiladi. Issiqlik elektr stansiyalarining kuz-qish davrida barqaror ishlashini ta'minlash uchun suyultirilgan gaz saqlash infratuzilmasini yaratish masalasi ishlab chiqilishi topshirildi.
Kengash yakunida Prezident strategik obyektlarni o'z vaqtida ishga tushirish, magistral va taqsimot tarmoqlarini jadal rivojlantirish, shuningdek energiya samaradorligini oshirish bo'yicha qo'shimcha topshiriqlar berdi.

Обсуждены меры по ускорению реализации энергетических проектов
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам реализации крупных энергетических проектов, обеспечения устойчивости энергосистемы и повышения энергоэффективности. На совещании, прошедшем в духе критического анализа, отмечено, что суммарные генерирующие мощности по электроэнергии в стране дос...
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам реализации крупных энергетических проектов, обеспечения устойчивости энергосистемы и повышения энергоэффективности.
На совещании, прошедшем в духе критического анализа, отмечено, что суммарные генерирующие мощности по электроэнергии в стране достигли 25,8 тысячи мегаватт. Из них 8 тысяч мегаватт, или 31 процент общего объема, приходятся на солнечную, ветровую и гидроэнергетику. В 2026 году планируется довести производство электроэнергии до 90 миллиардов киловатт-часов, что означает рост на 40 процентов по сравнению с 2020 годом.
В текущем году, на фоне экономического роста и увеличения объемов производства в отраслях, ожидается дополнительный прирост потребления электроэнергии еще на 1 миллиард киловатт-часов. В этой связи в качестве первоочередных задач определены бесперебойное обеспечение населения и экономики энергоресурсами, обновление сетей, наращивание инвестиций и своевременный ввод крупных объектов.
Инвестиционный портфель топливно-энергетического комплекса охватывает 133 проекта общей стоимостью 51,4 миллиарда долларов. На совещании указано, что необходимо наладить системный подход по 73 крупным проектам на 43 миллиарда долларов и до конца года ввести 6 770 мегаватт новых мощностей, включая 2,8 тысячи мегаватт солнечной генерации, 2,5 тысячи мегаватт тепловой, 470 мегаватт ветровой, 68 мегаватт гидрогенерации, а также 884 мегаватта систем накопления энергии.
Вместе с тем подвергнуты критике случаи затягивания согласований и процедур, связанных с выделением земельных участков, из-за чего откладываются расширение действующих проектов и запуск новых. Поручено ускорить решение вопросов по предоставлению земель и изменению их категорий.
Подчеркнута необходимость тесного взаимодействия и координации работы Министерства энергетики и хокимиятов в вопросах развития энергетики и энергосбережения на местах.
Отмечена важность расширения участия отечественных производителей и продукции при реализации проектов. Если в 2025 году доля местного компонента в инвестиционных проектах составила 737 миллионов долларов, то в 2026 году поставлена цель превысить 1 миллиард долларов.
В частности, в прошлом году был запущен завод по производству трансформаторов. В текущем году планируется реализовать проекты по локализации кабелей и муфт нового типа, а также башен и лопастей ветровых электростанций, начать проект по локализации систем хранения энергии.
В условиях роста объемов генерации актуальным остается своевременная доставка электроэнергии потребителям. Указано, что при отсутствии строительства дополнительных магистральных линий высокого напряжения существует риск превышения генерирующих мощностей над объемом потребления. При этом отмечена недостаточность темпа освоения средств, выделенных в прошлом году на развитие электрических сетей.
Сообщено о планах на ближайшие годы по строительству линий «Талимарджан-Сугдиёна», «Сырдарья-Халка» и «Каракуль-Нурабад» общей протяженностью 602 километра, а также о строительстве до 2030 года линии «Янги Ангрен – Наманган» и подстанции «Наманган». По Ташкенту поставлены задачи построить 75 километров линий высокого напряжения и 5 подстанций, модернизировать 69 километров сетей и 18 подстанций, а также обновить 638 километров сетей низкого напряжения и 161 трансформаторный пункт.
Также рассмотрены планы по улучшению электроснабжения областей Ферганской долины за счет интеграции энергосистем с соседними государствами. Поставлена задача ускорить строительство высоковольтной линии «Сурхан – Пули-Хумри» и ее подстанций.
Подчеркнуто, что еще многое предстоит сделать в сфере энергоэффективности.
В 2026 году необходимо, реализуя системные и адресные меры, обеспечить экономию 4 миллиардов 378 миллионов киловатт-часов электроэнергии и 2 миллиардов 840 миллионов кубометров природного газа. Определены меры по снижению энергопотребления на крупных предприятиях минимум на 10 процентов без сокращения объемов производства, а также по привлечению 200 миллионов долларов ресурсов для повышения энергоэффективности в отраслях и социальных объектах.
Поручено разработать и реализовать программу строительства тепловых и когенерационных центров в регионах. Продолжится работа по созданию по одному когенерационному центру в каждом районе Ташкента, а также начнется строительство семи центров в регионах на основе опыта Юнусабадского района. Для обеспечения устойчивой работы тепловых электростанций в осенне-зимний период поручено проработать вопрос создания инфраструктуры хранения сжиженного газа.
По итогам совещания Президент дал дополнительные поручения по своевременному вводу стратегических объектов, ускоренному развитию магистральных и распределительных сетей, а также повышению энергоэффективности.