O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 fevral kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Aleksandr Turchinni qabul qildi.
Uchrashuv boshida yuqori mehmon davlatimiz rahbariga Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning iliq salomlari va tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish kontekstida o'zbek-belarus ko'p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish bo'yicha dolzarb masalalar ko'rib chiqildi.
Birinchi navbatda savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikning yuqori darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O'tgan yil yakunlariga ko'ra, tovar aylanmasi 25 foizga o'sib, deyarli 1 milliard dollarga yetdi. Ustuvor tarmoqlarda yetakchi korxonalar kooperatsiyasi kengaymoqda.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, to'qimachilik va oziq-ovqat sanoati, agrar sektor va boshqa yo'nalishlarda qo'shma loyihalarni ilgari surish hisobiga yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirishning muhimligi ta'kidlandi.
Shuningdek, mintaqalararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish zarurligi ko'rsatildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля принял Премьер-министра Республики Беларусь Александра Турчина, пребывающего в нашей стране с официальным визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и пожелания Президента Беларуси Александра Лукашенко.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнёрства в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечен достигнутый высокий уровень сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической сфере. По итогам прошлого года товарооборот вырос на 25 процентов и достиг почти 1 миллиарда долларов. Расширяется кооперация ведущих предприятий в приоритетных отраслях.
Подчеркнута важность формирования новой экономической повестки за счет продвижения совместных проектов в машиностроении, электротехнике, фармацевтике, текстильной и пищевой промышленности, аграрном секторе и других направлениях.
Указано также на необходимость активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.