O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 fevral kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Belarus Respublikasi Bosh vaziri Aleksandr Turchinni qabul qildi.
Uchrashuv boshida yuqori mehmon davlatimiz rahbariga Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning iliq salomlari va tilaklarini yetkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish kontekstida o'zbek-belarus ko'p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish bo'yicha dolzarb masalalar ko'rib chiqildi.
Birinchi navbatda savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikning yuqori darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O'tgan yil yakunlariga ko'ra, tovar aylanmasi 25 foizga o'sib, deyarli 1 milliard dollarga yetdi. Ustuvor tarmoqlarda yetakchi korxonalar kooperatsiyasi kengaymoqda.
Mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, to'qimachilik va oziq-ovqat sanoati, agrar sektor va boshqa yo'nalishlarda qo'shma loyihalarni ilgari surish hisobiga yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirishning muhimligi ta'kidlandi.
Shuningdek, mintaqalararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish zarurligi ko'rsatildi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Prime Minister of the Republic of Belarus Alexander Turchin on February 24, who is in our country on an official visit.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed warm greetings and wishes from President of Belarus Alexander Lukashenko to the head of our state.
Current issues of further expansion of Uzbek-Belarusian relations of multifaceted partnership in the context of implementing agreements at the highest level were discussed.
The high level of cooperation achieved, primarily in the trade and economic sphere, was noted with satisfaction. Based on last year's results, trade turnover grew by 25 percent and reached nearly 1 billion dollars. Cooperation of leading enterprises in priority sectors is expanding.
The importance of forming a new economic agenda through promoting joint projects in mechanical engineering, electrical engineering, pharmaceuticals, textile and food industries, agricultural sector and other areas was emphasized.
The need for intensifying interregional contacts and cultural-humanitarian exchange was also noted.
Meeting with ambassadors of Oman, Qatar and Jordan
On February 23-24, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhromjon Aloev held separate meetings with ambassadors of Oman, Qatar and Jordan. Current issues of cooperation were discussed with special attention to trade, economic and investment interaction.