Markaziy va Janubiy Osiyo: umumiy savdo-iqtisodiy, tarixiy, madaniy va sivilizatsiya makoni
Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarining oʻzaro bogʻliqligi boʻyicha Termiz muloqoti 19-maydan 19-maygacha boʻlib oʻtadi. 2025 yil: "Tinchlik, do'stlik va farovonlik umumiy makonni qurish" mavzusida. Termiz muloqotining asosiy maqsadi Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlashdan iborat. Ushbu format xavfsizlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni taʼminlashda Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqalararo oʻzaro bogʻliqlikni chuqurlashtirish va iqtisodiy oʻsishni taʼminlashda xususiy sektor va moliya tuzilmalarining rolini kengaytirish kabi dolzarb masalalarni muhokama qilishga qaratilgan. tinchlik va xavfsizlikka tahdidlar, mintaqalararo aloqalarni chuqurlashtirish, davlatlararo siyosiy ishonchni mustahkamlash va umumiy tahdidlarga qarshi kurashishda birgalikdagi hamkorlikni rivojlantirish ikki mintaqaning barcha mamlakatlari uchun birdek dolzarb vazifalardir. Shu bois Termiz muloqoti Markaziy va Janubiy Osiyo uchun alohida ahamiyat va dolzarblik kasb etadi.
Buyuk faylasuf va tarixchi olim Ibn Xaldun shunday degan edi: “Geografiya – taqdir”. Asrlar o'tdi, lekin bu so'zlar hali ham o'z ahamiyatini va dolzarbligini yo'qotmagan. Tarix irodasi va geografik joylashuvi tufayli O'zbekiston jahon dengiz yo'llariga to'g'ridan-to'g'ri chiqish imkoniyatidan mahrum bo'ldi. Ko‘rinib turibdiki, eng yaqin dengiz yo‘llari janubiy qo‘shnimiz, uzoq yillardan buyon urush va to‘qnashuvlar girdobida qolgan Afg‘oniston hududidan o‘tadi.
Ulug‘ bobomiz Zahiriddin Bobur va uning avlodlari davrida janubiy yo‘llar bo‘ylab 13 ta savdo karvonlari o‘tgan. Hindiston yarimoroli bilan tarixiy aloqalarni tiklash, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, yangi transport yo‘laklarini barpo etish zamonaviy O‘zbekiston tashqi siyosati strategiyasining ustuvor yo‘nalishlaridandir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek: “Bugun dunyo ham global geosiyosiy o‘zgarishlar davriga qadam qo‘ymoqda, ham bu yangi imkoniyatlar, ham global geosiyosiy o‘zgarishlar davri. O‘ylaymanki, bugungi kunda ikki milliardga yaqin aholi istiqomat qilayotgan Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar yanada dolzarb va ob’ektiv jarayonga aylanib bormoqda, xalqlarimizning ulkan tarixiy, ilmiy, ma’naviy va madaniy merosi, iqtisodiyotlarimiz bir-birini to‘ldiruvchi, intellektual salohiyat mavjudligidan kelib chiqqan holda, bu boradagi hamkorlikdagi sa’y-harakatlarimizni birlashtirish, o‘z samarasini beradi oʻzaro bogʻliqlik, hamkorlik, muloqot va eng muhimi, ishonch barqarorlik va barqaror rivojlanishni taʼminlash, hududlarimiz aholisining turmush darajasi va farovonligini oshirishning harakatlantiruvchi kuchidir. Markaziy Osiyo mintaqasiga eng yaqin dengiz portlari Afgʻoniston hududidan oʻtadi. Shu nuqtai nazardan, Transafg‘on transport yo‘lagining ishga tushirilishi O‘zbekiston uchun strategik ahamiyatga ega. O‘zbekistonning Afg‘oniston orqali dengiz portlariga chiqishi Qora va Boltiq dengizi portlariga qaraganda 2-3 baravar, Tinch okeani portlariga qaraganda 5 barobar qisqaroq.
Tahlil ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistondagi barcha xalqaro transportning 60 foizi Markaziy Osiyo davlatlari va Afg'oniston orqali tranzit yo'nalishlari orqali o'tadi. Tranzit yoʻnalishlari ulushi boʻyicha: 69% Qozogʻiston va Turkmanistonga, 21% Tojikistonga, 6% Qirgʻizistonga, 4% Afgʻonistonga toʻgʻri keladi. Kelgusida O‘zbekiston Afg‘oniston hududi orqali Markaziy Osiyo davlatlarini xalqaro bozorlarga olib chiqish uchun qulay sharoit va imkoniyatlar yaratishga qodir. Shu munosabat bilan xalqaro Transafg‘on koridorining ochilishi mintaqalararo savdo muloqotini kengaytirish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi. Xususan, O‘zbekiston Eron, Pokiston va Hindiston portlari orqali jahon bozorlariga chiqadi, bu esa butun mintaqaning ulkan tranzit salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Bugun O‘zbekiston Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishiga katta yordam bermoqda.
O‘zbekiston tarixida birinchi bo‘lib temir yo‘l qurgan. Afgʻonistonning “Hayraton – Mozori Sharif” liniyasi 2010 yilda foydalanishga topshirilgan. Mazkur temir yoʻl muddatidan 11 oy oldin foydalanishga topshirilgan. Ishga tushirilganidan buyon ushbu yoʻnalish boʻyicha 20 million tonnadan ortiq yuk tashilgan boʻlib, shundan 5,5 million tonnaga yaqini Oʻzbekistondan eksport qilingan mahsulotlardir.
Osiyo taraqqiyot banki maʼlumotlariga koʻra, ushbu temir yoʻl qurilishi tufayli Afgʻonistonda 1200 doimiy ish oʻrni yaratilgan, loyiha amalga oshirilgan va mintaqada ish oʻrni foizdan koʻproqqa koʻpaygan10. 7 million kishi temir yo'l xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo'ldi. xizmatlar. Bundan tashqari, yuklarni yetkazib berish muddatlari ikki barobarga qisqardi, O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2008-yildagi 520 million dollardan 2012-yilda 1 milliard dollardan oshdi. Xuddi shu davrda Afg‘onistonning umumiy tashqi savdosi 2008-yildagi 3,5 milliard dollardan 6,8 milliard dollargacha o‘sdi.
Mutaxassislarning fikricha, Hayraton Afg‘onistonning asosiy quruqlik va daryo porti bo‘lib, mamlakat importining 50% ga yaqini u orqali o‘tadi. Bugungi kunda esa bu temir yoʻl Oʻzbekistonni Afgʻoniston bilan bogʻlovchi va insonparvarlik yuklarini yetkazib berishni taʼminlovchi asosiy yoʻnalish boʻlib qolmoqda. Shu nuqtai nazardan, Termiz shahri alohida ahamiyatga ega.
Termiz muloqotida muhokama qilinadigan masalalardan biri Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar temir yo‘lini (Kobul-Hayrat yo‘lagi) qurish tashabbusini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘ladi. va Transafg‘on transport yo‘lagining asosiy loyihalaridan biri hisoblanadi.
Bugungi kunga qadar “Termiz – Naibobod – Logar – Xarlachi” yo‘nalishi bo‘yicha Kobul yo‘lagi temir yo‘lining yo‘nalishi shakllantirilib, loyihani O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida muvofiqlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan. Mutaxassislar ushbu temir yo‘lni “asr loyihasi” va Janubiy Osiyo dengiz yo‘llariga “darvoza” sifatida baholamoqda. Darhaqiqat, ushbu loyihaning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi tarixiy nisbatlarga qiyoslanadigan imkoniyatlarni ochib beradi.
Shunga qaramay, loyiha oldida qator to'siqlar borligi sir emas. Shunday qilib, 2024-yilgi maʼlumotlarga koʻra, ikki viloyat oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 5 milliard dollardan zoʻrgʻa oshadi. Ochig‘i, bu ko‘rsatkich ikki hududning to‘liq salohiyati va real imkoniyatlarini aks ettirmaydi. Shu munosabat bilan Kobul yo‘lagi ahamiyatining quyidagi jihatlarini alohida ta’kidlab o‘tish zarur:
Birinchidan, yo‘lak qator ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etishga xizmat qiladi, shuningdek, terrorizm va narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi kabi buzg‘unchi hodisalarning ijtimoiy asoslarini bartaraf etishga yordam beradi. Loyihani sinchiklab o‘rganib chiqsangiz, u nafaqat Afg‘onistonning markaziy shahar va viloyatlarini bog‘lashi, balki ayni paytda tanazzulga yuz tutayotgan mamlakat ishlab chiqarish va sanoat infratuzilmasini rivojlantirishga ham kuchli turtki berishi ayon bo‘ladi. Loyiha ishsizlikni kamaytirishga (500 mingtagacha ish o‘rni yaratish), qashshoqlikka qarshi kurashishga va elektr energiyasi taqchilligini bartaraf etishga yordam beradi. Bundan tashqari, Mozori Sharif – Torxam avtomobil yo‘li qurilishi Kobul halqa yo‘li loyihasini yakunlashni tezlashtiradi.
Ikkinchidan, bu temir yo'l nafaqat mintaqaviy, balki xalqaro iqtisodiy va siyosiy aloqalarni rivojlantirishda muhim o'rin tutadi. Mutaxassislarning fikricha, Kobul yo‘lagi Yevropa, Markaziy Osiyo, Pokiston, Hindiston va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi tovar ayirboshlashni kengaytirish, eksport va import hajmini oshirishga xizmat qiladi. Jahon iqtisodiy o‘sish sur’atlarining sekinlashuvi sharoitida ushbu loyihani amalga oshirish nafaqat mintaqaviy rivojlanish katalizatori, balki jahon iqtisodiy o‘sishini rag‘batlantirishning yangi manbai bo‘ladi.
Uchinchidan, loyiha Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) a’zo barcha davlatlarni Afg‘oniston hududi orqali bog‘laydi. Bu geografik jihatdan Rossiya va Markaziy Osiyo uchun Hindiston va Pokiston bozorlariga, Hindiston va Pokistonga esa Markaziy Osiyo, Rossiya va Yevropa bozorlariga chiqish imkonini beradi.
To‘rtinchidan, yo‘lak O‘zbekistonga eng yaqin dengiz portlariga chiqish imkoniyatlarini ochib beradi. Ushbu temir yo‘lning foydalanishga topshirilishi savdo-iqtisodiy aloqalarni, transport-logistika aloqalarini diversifikatsiya qilishga xizmat qiladi va transport izolyatsiyasidan chiqish imkonini beradi.
Termiz muloqoti Janubiy Osiyodagi Trans-Afkord transport loyihalarini amalga oshirish yo‘lida turgan qator muammolarni muhokama qilish va hal etish uchun zarur platformaga aylanishi shubhasiz. Termiz muloqotining siyosiy, iqtisodiy va ishbilarmon doiralar ishtirokida o‘tkazilishi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-logistika va energetika sohasidagi loyihalarni har tomonlama muhokama qilish, shuningdek, ularni moliyalashtirishga ko‘maklashish uchun sharoit yaratmoqda.
Tarixga nazar tashlaydigan bo‘lsak, Termiz qadimdan turli xalqlar, etnik guruhlar, tillar va dinlarni birlashtirgan madaniyatlar chorrahasi bo‘lgan. Bu shahar zardushtiylik, nasroniylik, islom, buddizm va boshqa dinlarning markazi sifatida tan olingan. Termiz atrofidagi arxeologik topilmalar, xususan, qadimiy Dalverzintepa shahri bu hudud turli xalqlar va madaniyatlar beshigi bo‘lganidan dalolat beradi. Olimlarning fikricha, Kushonlar saltanatining birinchi poytaxti aynan Dalverzintepa o‘rnida joylashgan. Shahardagi arxeologik yodgorliklar, ayniqsa, Dalverzintepa xazinasidan topilgan zargarlik buyumlari qadimda O‘rta Osiyo, Afg‘oniston, Pokiston va Hindiston hududlarida yashab kelgan xalqlar o‘rtasidagi madaniy-iqtisodiy aloqalar yuksak darajada bo‘lganini yaqqol ko‘rsatib turibdi.
Bundan tashqari, islom dinining tafakkuri va dunyoga kelgan olimi hamdir. jahon ilm-fani va madaniyati rivojiga katta hissa qo‘shgan Hakim Termiziy, Iso Termiziy, Sobir Termiziy va boshqa umuminsoniy mutafakkirlar. Mubolag‘asiz aytish mumkinki, bugungi kunda Termizni turli tarixiy sivilizatsiyalarni birlashtirgan makonga aylantirish uchun real imkoniyat bor.
Bugungi kunda Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik, ularning yaxshi qo‘shnichilik siyosati, eng muhimi, o‘zaro ishonch muhiti dunyoning boshqa mintaqalari uchun ham haqli ravishda namuna bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Darhaqiqat, Janubiy Osiyo mintaqasi bilan tarixan oʻrnatilgan va faol rivojlanib borayotgan siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni tiklash maqsadida tashkil etilgan Termiz muloqoti nafaqat ikki umumiy tarixiy, madaniy va sivilizatsiyaviy makonni birlashtirish, balki Afgʻonistonda barqarorlik va tinch taraqqiyotni taʼminlash boʻyicha yangi yondashuvlarni ishlab chiqishga kuchli turtki berishni ham maqsad qilgan.
Bundan tashqari, dunyoning turli mintaqalarida kuzatilayotgan geosiyosiy raqobat va qurolli to'qnashuvlarning kuchayishi sharoitida Termiz muloqoti xavfsizlikka oldindan aytib bo'lmaydigan tahdidlar, ekologik xavf va sivilizatsiya
lar kabi zamonamizning o'tkir chaqiriqlariga profilaktik diplomatiya va konstruktiv muloqot orqali javob choralarini rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar yaratadi. style="text-align: justify;">O‘zbekistonning tashqi siyosatdagi strategik yondashuvining mazmun-mohiyati aynan ikki mintaqa xalqlari o‘rtasidagi tarixiy aloqalarni tiklash, o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyoning yangi bozorlarga chiqishini ta’minlashdan iborat. Bu tashabbus nafaqat mintaqadagi barcha xalqlar manfaatlariga to‘liq javob beradi, balki xalqaro hamjamiyat tomonidan qabul qilingan BMTning “Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish to‘g‘risida”gi maxsus rezolyutsiyasini amalga oshirishga katta hissa qo‘shmoqda.
Umuman olganda, Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari tarixiy burilish arafasida turibdi. Termiz muloqoti mintaqalararo oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash platformasi boʻlib, ayni paytda umumiy tarixiy, madaniy va tsivilizatsiya aloqalarini tiklash, shuningdek, Afgʻoniston hududi orqali xalqaro transport-logistika yoʻlaklarini rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochadi.
O'sib borayotgan ishonch inqirozi, tashabbuskorlik va xalqaro inqiroz sharoitida. Termiz muloqoti alohida ahamiyat va dolzarblik kasb etmoqda. Zero, hududlar rivoji nizo va raqobatga emas, balki o‘zaro tushunish, muloqot va yaqin hamkorlikka asoslangan bo‘lishi kerak – bu isbot talab qilmaydigan haqiqat.

Центральная и Южная Азия: общее торгово-экономическое, историко-культурное и цивилизационное пространство
В период с 19 по 21 мая 2025 года планируется проведение Термезского диалога по взаимосвязанности регионов Центральной и Южной Азии на тему: «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания». Основная цель Термезского диалога - укрепление взаимосвязанности между регионами Центральной и Южной Азии. Данный формат нацелен на обсуждение актуальных вопросов, таких как укрепление сотрудничества между Центральной и Южной Азией в деле обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития, расширение роли частного сектора и финансовых структур в углублении межрегиональной взаимосвязанности и обеспечении экономического роста.
В условиях наблюдаемых кризисов в современной международной системе, характеризующихся ростом традиционных и нетрадиционных угроз миру и безопасности, углубление межрегиональных связей, укрепление межгосударственного политического доверия и развитие совместного сотрудничества в противодействии общим вызовам – это задачи, одинаково актуальные для всех стран двух регионов. Поэтому Термезский диалог приобретает особую значимость и актуальность для Центральной и Южной Азии.
Великий философ и историк Ибн Халдун когда-то сказал: «География – это судьба». Прошли века, а эти слова по-прежнему не утратили своей значимости и актуальности. По воле истории и в силу географического положения Узбекистан оказался лишённым прямого выхода к мировым морским путям. Очевидно, что ближайшие морские маршруты проходят через территорию южного соседа – Афганистана, на протяжении долгих лет охваченного войнами и конфликтами.
Во времена нашего великого предка Захириддина Бабура и его потомков по южным маршрутам проходило 13 торговых караванов. Восстановление исторических связей с Индийским субконтинентом, развитие торгово-экономического сотрудничества, а также создание новых транспортных коридоров являются одними из приоритетных направлений внешнеполитической стратегии современного Узбекистана.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Сегодня мир вступил в эпоху глобальных геополитических трансформаций, несущих как вызовы, так и новые возможности. В этих условиях возрождение взаимных связей Центральной и Южной Азии, где сегодня проживают около двух миллиардов человек, становится еще более востребованным и объективным процессом. Думаю, что настало время, исходя из огромного исторического, научного и духовно-культурного наследия наших народов, взаимодополняемости экономик, наличия интеллектуального потенциала, консолидировать наши совместные усилия, что, несомненно, даст мощный эффект синергии. Мы осознаем, что взаимосвязанность, сотрудничество, диалог и самое главное – доверие являются движущей силой для обеспечения стабильности и устойчивого развития, повышения уровня жизни и благополучия народов наших регионов. Такой подход – веление времени.».
Афганистан представляет собой межрегиональный транспортный мост, соединяющий Центральную Азию с Южной Азией, Ближним и Дальним Востоком. Ближайшие морские порты к региону Центральной Азии проходят именно через территорию Афганистана. В этом контексте запуск Трансафганского транспортного коридора имеет стратегическое значение для Узбекистана. Выход Узбекистана к морским портам через Афганистан в 2–3 раза короче, чем через порты Чёрного и Балтийского морей, и в 5 раз – по сравнению с маршрутами к портам Тихого океана.
Согласно аналитическим данным, 60 % всего международного транспорта Узбекистана проходит по транзитным маршрутам через страны Центральной Азии и Афганистан. В разрезе долей транзитных путей: 69 % приходится на Казахстан и Туркменистан, 21 % – на Таджикистан, 6 % – на Кыргызстан и 4 % – на Афганистан. В перспективе Узбекистан способен создать благоприятные условия и возможности для вывода стран Центральной Азии на международные рынки именно через территорию Афганистана. В связи с этим открытие международного Трансафганского коридора послужит основой для расширения межрегионального торгового диалога. В частности, Узбекистан получит выход на мировые рынки через порты Ирана, Пакистана и Индии, что откроет новые возможности для реализации огромного транзитного потенциала всего региона.
На сегодняшний день Узбекистан оказывает значительную поддержку экономическому восстановлению Афганистана.
Именно Узбекистан вошёл в историю как страна, построившая первую железную дорогу на территории Афганистана – линию «Хайратон – Мазари-Шариф», сданную в эксплуатацию в 2010 году. Эта железная дорога была введена в эксплуатацию досрочно – за 11 месяцев. С момента запуска по данному маршруту перевезено свыше 20 миллионов тонн грузов, из которых около 5,5 миллиона тонн составили экспортные товары из Узбекистана.
Согласно данным Азиатского банка развития, благодаря строительству этой железной дороги в Афганистане было создано 1200 постоянных рабочих мест, уровень занятости в регионах реализации проекта вырос более чем на 10%, а более 7 миллионов человек получили доступ к железнодорожным услугам. Кроме того, время доставки грузов сократилось вдвое, а объём товарооборота между Узбекистаном и Афганистаном увеличился с 520 миллионов долларов в 2008 году до более 1 млрд долларов в 2012 году. За тот же период общий объём внешней торговли Афганистана вырос с 3,5 миллиарда долларов в 2008 году до 6,8 миллиарда долларов.
По оценкам экспертов, Хайратон является основным сухопутным и речным портом Афганистана, через который проходит около 50% импорта страны. И сегодня эта железная дорога остаётся основным маршрутом, связывающим Узбекистан с Афганистаном и обеспечивающим доставку гуманитарных грузов. В этом контексте особое значение занимает город Термез.
Одним из вопросов, который будет обсуждаться в ходе Термезского диалога, будет углубление сотрудничества по реализации инициативы строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» (Кабульский коридор), которая является продолжением линии «Хайратон – Мазари-Шариф» и рассматривается как один из ключевых проектов Трансафганского транспортного коридора.
На сегодняшний день сформирован маршрут железной дороги Кабульского коридора по направлению «Термез – Наибабад – Логар – Харлачи», а также разработана «дорожная карта» по координации проекта между Узбекистаном, Афганистаном и Пакистаном. Эксперты оценивают данную железную дорогу как «проект века» и «ворота» к морским маршрутам Южной Азии. Действительно, успешная реализация этого проекта откроет возможности, сопоставимые с историческими масштабами.
Тем не менее, не секрет, что проект сталкивается с рядом препятствующих факторов. Так, по данным на 2024 год, товарооборот между двумя регионами едва превышает 5 миллиардов долларов. Очевидно, что эта цифра не отражает весь потенциал и реальные возможности двух регионов. В связи с этим, важно подчеркнуть следующие аспекты значения Кабульского коридора:
Во-первых, коридор будет способствовать решению ряда социально-экономических и а также будет способствовать устранению социальной базы деструктивных явлений, таких как терроризма, наркотрафик. Если внимательно рассмотреть проект, становится очевидно, что он не только соединит между собой центральные города и провинции Афганистана, но и даст мощный импульс развитию производственной и промышленной инфраструктуры страны, которая сегодня находится в упадке. Проект поспособствует снижению уровня безработицы (создание до 500 тысяч рабочих мест), борьбе с бедностью, устранению дефицита электроэнергии. Кроме того, строительство автодороги «Мазари-Шариф – Торхам» ускорит завершение проекта «Кабульской кольцевой дороги».
Во-вторых, данная железная дорога займёт важное место не только в развитии региональных, но и международных экономических и политических связей. По оценкам экспертов, «Кабульский коридор» будет способствовать расширению торговли, росту экспорта и импорта между Европой, Центральной Азией, Пакистаном, Индией и странами Юго-Восточной Азии. В условиях замедления темпов роста мировой экономики реализация этого проекта станет не только катализатором регионального развития, но и новым источником стимулов для глобального экономического роста.
В-третьих, проект соединит все государства – члены Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) через территорию Афганистана. Географически это обеспечит выход России и Центральной Азии на рынки Индии и Пакистана, а Индии и Пакистану – на рынки Центральной Азии, России и Европы.
В-четвёртых, коридор откроет для Узбекистана возможности получить выход к ближайшим морским портам. Ввод в эксплуатацию данной железной дороги будет способствовать диверсификации торгово-экономических связей, транспортно-логистических связей, позволит выйти из транспортной замкнутости.
Очевидно, что именно Термезский диалог станет необходимой площадкой для обсуждения и разрешения ряда проблем, стоящих на пути реализации проектов Трансафганского транспортного коридора, ориентированных на Южную Азию. Проведение Термезского диалога с участием политико-экономических, бизнес-кругов кругов создаёт условия для всестороннего обсуждения торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-логистических и энергетических проектов, а также для содействия их финансированию.
Если обратиться к истории, Термез издавна был перекрёстком культур, объединявшим различные народы, этносы, языки и религии. Этот город признанным образом выступал центром зороастризма, христианства, ислама, буддизма и других вероучений. Археологические находки в окрестностях Термеза, в частности древний город Далверзинтепа, свидетельствуют о том, что данная территория была колыбелью различных народов и культур. По предположению учёных, первая столица Кушанского царства располагалась именно на месте Далверзинтепа. Археологические памятники города, особенно ювелирные изделия, обнаруженные в сокровищнице Далверзинтепа, наглядно демонстрируют высокий уровень культурных и экономических связей между народами, населявшими в древности территории Центральной Азии, Афганистана, Пакистана и Индии.
Кроме того, город Термез является родиной выдающихся исламских учёных и мыслителей, внёсших значительный вклад в развитие мировой науки и культуры, таких как Хаким Термизи, Исо Термизи, Собир Термизи и другие универсальные мыслители. Можно без преувеличения сказать, что сегодня возникает реальная возможность превратить Термез в пространство, объединяющее различные исторические цивилизации.
Сегодняшнее сотрудничество государств Центральной Азии, их политика добрососедства и, что особенно важно, атмосфера взаимного доверия по праву могут служить образцом для других регионов мира. Действительно, инициируемый в целях восстановления исторически сложившихся и активно развивавшихся в прошлом политических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей с регионом Южной Азии, Термезский диалог призван не только сблизить два общих историко-культурных и цивилизационных пространства, но и дать мощный импульс к выработке новых подходов по обеспечению стабильности и мирного развития в Афганистане.
Более того, в условиях усиливающейся геополитической конкуренции и вооружённых конфликтов, наблюдаемых в различных регионах мира, проведение Термезского диалога создаёт значительные возможности для выработки ответов посредством превентивной дипломатии и конструктивного диалога на такие острые вызовы современности, как непредсказуемые угрозы безопасности, экономические кризисы, экологические риски и столкновение цивилизаций.
Суть стратегического подхода Узбекистана во внешней политике заключается именно в восстановлении исторических связей между народами двух регионов, укреплении взаимосвязанности и обеспечении выхода Центральной Азии на новые рынки. Эта инициатива не только полностью соответствует интересам всех народов региона, но и вносит весомый вклад в реализацию специальной резолюции ООН «О развитии взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией», принятой международным сообществом.
В целом, регионы Центральной и Южной Азии стоят на пороге исторического поворота. Термезский диалог, выступая в качестве площадки, способствующей усилению межрегиональной взаимосвязанности, одновременно открывает новые перспективы для восстановления общих историко-культурных и цивилизационных связей, а также для развития международных транспортно-логистических коридоров через территорию Афганистана.
В условиях усиливающегося кризиса дипломатии и доверия в современном мире инициативы, подобные Термезскому диалогу, приобретают исключительную важность и актуальность. Ведь развитие регионов должно основываться не на конфликтах и соперничестве, а на взаимопонимании, диалоге и тесном сотрудничестве – и это истина, не требующая доказательств.