Hurmatli mehmonlar! justify;">Hurmatli xonimlar va janoblar!
Sizni mamlakatimizda uchinchi marta o‘tkazilayotgan qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumda qutlashdan chin dildan mamnunman.
Men Islom taraqqiyot banki Prezidenti Muhammad Jasir va Islom Taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Jasirga chuqur minnatdorchiligimni izhor etaman. Osiyo taraqqiyot banki prezidenti janob Ying-Ming Yang, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) Bosh vitse-prezidenti Sachiko Imoto xonim, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili janob Kaxa Imnadze, Jahon bankining qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha global direktori janob Luis Felipe Lopez-Calvebarcha mehmonlarimiz. justify;">Mehmondo‘st O‘zbekistonga, go‘zal Namanganga xush kelibsiz!
Ma’lumki, bundan o‘n yil avval Birlashgan Millatlar Tashkiloti Barqaror rivojlanish maqsadlariga bag‘ishlangan muhim hujjatni qabul qilgan edi. 2030 yilgacha global qashshoqlikka barham berish ana shu maqsadlarning birinchisi sifatida belgilandi.
Biz hammamiz ko'rib turibmizki, insoniyat o'ta og'ir davrni boshidan kechirmoqda, uning oqibatlarini oldindan aytib bo'lmaydi. Dunyoda geosiyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy taranglik tobora kuchayib bormoqda.
Sayyoramizda kuzatilayotgan iqlim o'zgarishlari, suv tanqisligi va pandemiyalar tufayli turli mamlakatlar aholisi qiyin sinovlardan o'tishga majbur.
Global iqtisodiy o‘sish 2015-yildan buyon o‘rtacha 3 foizni tashkil etdi, bu avvalgi o‘n yillikdagidan sekinlashdi. Natijada, agar avvalgi besh yilda dunyoda 650 million kishi qashshoqlikda yashagan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 800 milliondan oshib ketdi.
Bu holat barcha davlatlar, xalqaro tashkilotlar va butun jahon hamjamiyatiga yangi dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda, ularga yechim topish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishni taqozo etmoqda.
Ishonamanki, konferensiyada 30 dan ortiq xalqaro tashkilotlar va ekspertlar vakillarining taklif va tashabbuslari 300 dan ortiq ishtirokchi ishtirokchi hisoblanadi. bu muammolarga kompleks yechim topishga xizmat qiladi.
Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan barcha islohotlar “Inson sha’ni va qadr-qimmati yo‘lida” tamoyili
Yangilangan Konstitutsiyada pensiya, nafaqa va ijtimoiy yordam miqdori eng kam iste’mol xarajatlaridan past bo‘lmasligini aniq belgilab berdik.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, biz bu ishni endigina boshlaganimizda mamlakat aholisining uchdan bir qismi
Izmoliy islohotlar tufayli 7,5 million kishi qashshoqlikdan xalos bo‘ldi, 2024-yilda qashshoqlik darajasi 8,9 foizga kamaydi. Yil oxirigacha bu ko‘rsatkichni 6 foizga tushirishni maqsad qilganmiz.
Albatta, qisqa vaqt ichida bunday natijalarga erishish oson bo‘lmadi. Muhim omil shundaki, o‘tgan davrda milliy iqtisodiyot ikki baravar oshdi, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromad yil oxirigacha 3,5 ming dollarga etadi.
Yangi tashabbus va tajribalarni sinovdan o‘tkazdik, jahondagi ilg‘or tajribalarni o‘rgandik, qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston modelini yaratdik. Avvalo, o‘tish davrida muhim vosita bo‘lgan manzilli ijtimoiy daftarlarni joriy qildik, bu orqali barcha ehtiyojmand oilalarga yetib bordik.
Birgina misol. Pandemiya davrida 800 ming oilaga bepul dori-darmon, 255 ming oilaga oziq-ovqat, yana 1 million 200 ming oilaga ijtimoiy nafaqalar berildi.
Qanchalik qiyin bo'lmasin, biz imkoniyatlarni aniqlab oldik, bu maqsadlarga jami 8 milliard dollar ajratdik. Buning natijasida 5 million 200 ming aholini “qashshoqlik tuzog‘i”ga tushib qolishdan asrab qoldik va shu orqali iqtisodiy tanazzulning oldi olindi.
Jamiyatning barcha qatlamlarini ish bilan qamrab oldik, mahallalar sharoitidagi tizimni joriy qildik va bu o‘zini to‘la oqladi. Individual reja asosida har bir xonadon, har bir oila bilan o‘zaro hamkorlik olib borilib, ularning daromadlarini oshirish uchun mablag‘ ajratildi.
Har yili mahallalarni obodonlashtirish, aholi turmushini yaxshilash va tadbirkorlik infratuzilmasini rivojlantirishga 2,5-3 milliard dollar ajratilmoqda.
Qishloq aholisini daromad bilan ta'minlash maqsadida 235 ming gektar maydonda paxta ekinlari va yangi mexanizmlar qisqartirildi. 30-50 gektar yer ajratish joriy etildi. Bu ish 800 ming aholi daromadini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.
Faol tadbirkorlar ko‘magida tomorqa yerlariga yuqori rentabellikdagi ekinlar ekish va hosilni kafolatli sotish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Bugun forumimizga mezbonlik qilayotgan Namanganda ham kichik biznes, hunarmandchilikni rivojlantirish namunasi, zamonaviy sanoat zonalari yaratildi.
Bir so‘z bilan aytganda, har bir mahallada ishbilarmonlik muhiti yaratilgan, oilalarga farovonlik kirib kelgan, odamlar buni o‘z hayotida his etmoqda. Ana shunday keng ko‘lamli chora-tadbirlar va sa’y-harakatlar orqali O‘zbekiston 2030-yilgacha qashshoqlikni 2 barobarga qisqartirish bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatni belgilangan muddatdan oldin ham bajarishga intilmoqda.
Buni hisobga olib, bugun biz yangi, yanada yuksak marralarni belgilashga tayyormiz.
Xalqaro mezonlarga ko‘ra, O‘zbekistonda 2030-yilgacha qashshoqlikni butunlay yo‘q qilish uchun barcha imkoniyatlar mavjud va biz buni albatta engamiz!
Biz o‘z oldimizga qo‘ygan maqsadlarga erishish uchun yetti ustuvor yo‘nalishni o‘z ichiga olgan “Qashshoqlikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshirmoqdamiz.
Bu boradabirinchi navbatdanafaqat kam ta’minlangan aholi bandligini ta’minlash, balki doimiy ish o‘rinlari sonini ko‘paytirish, aholini barqaror daromad manbalari bilan ta’minlash uchun shart-sharoit yaratmoqdamiz.
Faol investitsiya siyosati tufayli birgina yilning o‘zida ming 30 dan ortiq yangi korxona ishga tushirildi. yuqori rentabelli, 35 milliard dollarlik sarmoya evaziga ish o‘rinlari yaratilmoqda.
O‘tgan sakkiz yilda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti samarasida bugungi kunda 700 ming nafar tadbirkor o‘zining barqaror biznesiga ega. tadbirkorlar ijtimoiy mas’uliyatni o‘z zimmasiga olib, ehtiyojmand aholini ish va daromad bilan ta’minlashda yordamchiga aylanadi. Ana shunday samarali hamkorlik tufayli birgina joriy yilning o‘zida 270 mingdan ortiq kam ta’minlangan oila a’zolari doimiy ish o‘rniga ega bo‘ldi.
Hozirgi texnologiya asrida biz IT, sun’iy intellekt texnologiyalari, moliyaviy texnologiyalar va boshqalar kabi daromad keltiruvchi sohalarda startap ekotizimini rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratyapmiz.
Mamlakatimizda qashshoqlikni kamaytirish va aholi daromadlarini oshirish borasida xalqaro tashkilotlar va nufuzli moliya institutlari bilan faol hamkorlik qilmoqdamiz. Bu borada Islom taraqqiyot banki bilan qishloqlarda aholi turmush sharoitini yaxshilash, yo‘llar qurish, tibbiyot va ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishni kengaytirishga qaratilgan 5 milliard dollarlik qo‘shma loyihalar alohida e’tiborga loyiq.
Biz ushbu loyihalarni qo‘llab-quvvatlaymiz va O‘zbekistonda kambag‘allikni kamaytirishga ulkan hissa qo‘shayotgan bank prezidenti janob Muhammad al-Jassirning xizmatlarini yuqori baholaymiz.
Fursatdan foydalanib, bizni amalga oshirishda yordam berayotgan xalqaro moliyaviy institutlar va hamkorlar bo‘layotgan barcha mamlakatlarga samimiy minnatdorlik bildiraman. islohotlar.
Ikkinchidan,odamlarning bilimini oshirmasdan turib, odamlarni qashshoqlikdan olib chiqishning iloji yo‘q.
Shu munosabat bilan sifatli ta’lim inson kapitalini rivojlantirish va qashshoqlikni uzoq muddatda qisqartirishning asosiy omili bo‘lib qolaveradi. misol. Bog‘chalarga qamrab olish 27 foizdan 78 foizga ko‘paygani bois, 1 million xotin-qiz o‘z bilimini oshirish, kasb-hunar o‘rganish va daromad olish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu ishlarni davom ettirib, kam ta’minlangan oilalar farzandlarini maktabgacha ta’lim muassasalari bilan to‘liq qamrab olish uchun barcha sharoitlarni yaratamiz. Bunday oilalar farzandlariga xorijiy tillarni o‘rganish va kasb-hunarlarni o‘zlashtirish xarajatlarining 80 foizi qoplanadi; 100 mingdan ortiq kam ta’minlangan oila farzandlari bu imkoniyatdan foydalana oladilar.
Har bir kam ta’minlangan oilada kamida bitta oliy ma’lumotli mutaxassis bo‘lishi uchun imtiyozli ta’lim kreditlari va davlat grantlari sonini ko‘paytiramiz.
Oxirgi besh yilda mingdan ortiq zamonaviy kasb-hunar o‘rgatgan va ish bilan ta’minlangan. fuqarolar yuqori daromadli ishlarda. Bu amaliyotni yanada kengaytirish maqsadida zamonaviy dasturlar asosida xalqaro kasb-hunar o‘qitish markazlari tashkil etilib, xorijdan mutaxassislar taklif etilib, ushbu markazlar bitiruvchilari xorijda tan olingan sertifikatlarga ega bo‘ladi.
Uchinchidan,xotin-qizlarning jamiyatning faol a’zosi bo‘lish masalasini ham davlat siyosati darajasiga ko‘tardik.
Bir asr muqaddam buyuk bobomiz Abdulla Avloniy shunday degan edilar: “Ular barcha bilimlari bilanbu bilim bilan shug‘ullanishlari kerak. kelajak avlodni voyaga yetkazadi.”Bu so‘zlar hikmatli ekanini bugun hayotning o‘zi tasdiqlamoqda.
Qizlarning universitetda ta’lim olishi, magistraturada bepul o‘qishi uchun foizsiz kreditlar berish amaliyotini joriy etdik. Bugungi kunda mamlakatimiz talabalarining 53 foizini qizlar tashkil etayotgan bo‘lsa, birgina joriy yilning o‘zida 1 million 700 ming nafar xotin-qiz ish bilan ta’minlangani ularning iqtisodiy faolligi oshganidan dalolatdir. Bu yo‘nalishdagi faoliyatimizni davom ettirib, “Raqamli avlod qizlari” dasturi doirasida 50 ming nafar qizni IT, moliyaviy texnologiyalar va sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha o‘qitamiz.
Ayollarga jamiyatda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
hamma ayollarga 50 ming dollarlik yordam ko‘rsatildi. tadbirkorlik. Bu mablag‘lar hajmini yanada oshiramiz va kelgusi yilda yana 2 million nafar xotin-qizni doimiy daromad bilan ta’minlash uchun shart-sharoit yaratamiz.
Kelgusi yildan boshlab mehnat bozorida ayollar uchun teng sharoitlar yaratish maqsadida ijtimoiy sug‘urta tizimi qamrovini tubdan kengaytiramiz. Bunday tizim ularning kambag‘alligining oldini olishda kafolat bo‘ladi.
Xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va mavqeini yanada yuksaltirish borasida yangi tajriba almashish maqsadida kelasi yili Namanganda bo‘lib o‘tadigan Osiyo ishbilarmon ayollari forumiga barchangizni taklif etaman.
To‘rtinchidan,inson salomatligini ta’minlamay turib, ularning salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishning imkoni yo‘q.
Bu yo‘nalishda 140 ming nafar kam ta’minlangan oilalarga shifokorlar biriktirib, ularni yiliga bir marta to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi. Bundan buyon kafolatlangan tibbiy xizmat ko‘rsatish hajmini oshirish orqali kam ta’minlangan oilalarning bunga sarflayotgan xarajatlarini ikki barobarga qisqartiramiz. Shu bilan birga, ular bepul dori vositalari va kafolatlangan tibbiy xizmatlar to‘plami bilan ta’minlanadi.
Beshinchidan, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari bilan aniq maqsadli ish olib borishkashshoqlikka qarshi kurashning asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Milliy aholini ijtimoiy muhofaza qilish agentligi tizimidagi 6 ta davlat tashkilotiga biriktirilgan.
Qisqa vaqt ichida har bir tuman va shaharda “bir darcha” tamoyili asosida 100 dan ortiq turdagi ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatuvchi “Inson” markazlari tashkil etildi. Har bir mahallada ijtimoiy xodim o‘z faoliyatini faol olib bormoqda.
Birgina joriy yilning o‘zida 2 million 700 ming nafar fuqaroga ijtimoiy xizmat ko‘rsatilib, yordam ko‘rsatildi. Jumladan, kam ta’minlangan oilalar a’zolari uchun yangi turdagi ijtimoiy xizmatlar yo‘lga qo‘yilib, 50 ming mehnatga layoqatli fuqaroga ish bilan ta’minlangan.
Kelgusida bu ishni yanada keng miqyosda davom ettiramiz.
Jahon banki bilan birgalikda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish sifatini oshirish va yo‘lga qo‘yishni kengaytirishga erishdik. 100 million dollarlik loyiha.
Nogironlarning qashshoqlikka tushib qolish ehtimoli ko'proq. Shuning uchun uni qo'llab-quvvatlash va inklyuzivlik asosida jamiyatga integratsiyalashuvining yangi yondashuvlari ishlab chiqildi.
Yaratilgan munosib sharoitlar tufayli joriy yilning o‘tgan davrida 150 ming nafar imkoniyati cheklangan fuqaro ish bilan ta’minlandi. Ular hayotiy zarur tibbiy buyumlar, aravachalar va protezlar bilan bepul ta’minlanmoqda.
Nogiron bolalarni maktab va kasb-hunar ta’limi bilan ta’minlash bo‘yicha alohida dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonda bolalarni har qanday og‘ir vaziyatlardan g‘amxo‘rlik qilish va himoya qilish bo‘yicha o‘ziga xos tajriba yaratilgan. style="text-align: justify;">Oltinchidan,infratuzilmani takomillashtirish, hududlarda aholi uchun qulay turmush sharoitlarini yaratish ko‘p qirrali qashshoqlikni kamaytirishda muhim qadam bo‘ldi.
Mazkur maqsadlarda 1 million 3 ming nafardan ortiq og‘ir ahvolda bo‘lgan mahallalarda infratuzilma yaxshilanmoqda. Natijada joriy yilning o‘zida 470 ming xonadonning tomorqa yerlari suv bilan ta’minlandi, yana 790 ming xonadonning energiya ta’minoti yaxshilandi.
Kelgusi yilda mahallalarda infratuzilmani yaxshilash, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga yana 400 million dollar ajratamiz. Shu bilan birga, sharoiti og‘ir bo‘lgan 32 ta tuman va 328 ta mahalla tanlab olinib, ularni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi.
Bularning barchasi biz uchun ham yangi tajriba bo‘ladi.
Shu bilan birga, 2026-yilda maktablar, ichimlik suvi tarmoqlari, yo‘l tarmoqlari, ichimlik suvi tarmoqlari qurilishi loyihalari amalga oshiriladi. 810 ta mahallada umumiy qiymati 1,3 milliard dollar bo‘lgan bolalar bog‘chalari barpo etiladi.
Uy-joyga muhtoj va kam ta’minlangan aholiga har yili 200 million dollar miqdorida ipoteka subsidiyalari ajratiladi.
Shu nuqtai nazardan, xalqaro moliya institutlari rivojlanayotgan mamlakatlarda infratuzilma loyihalarini moliyalashda qashshoqlikni qisqartirish talabini joriy qilsa, maqsadga muvofiq bo‘lardi, deb o‘ylayman.
Ettinchidan, davlatimizning taraqqiyotga yo‘naltirilgan 70 foizdan ko‘prog‘i aniq yo‘naltirilishi mumkin. Maqsadlar.
Global miqyosda rivojlanayotgan mamlakatlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun 4 trillion dollardan ortiq mablag‘ga muhtoj. Bunday sharoitda xatarlarni xolisona baholash, moliyaviy resurslarni jalb etish va ularning samaradorligini oshirish uchun “qashshoqlikka qarshi kurashning yangi moliyaviy arxitekturasi”ga ehtiyoj bor.
Ushbu masalalarga yechim topish maqsadida 2026-yilda qadimiy Xiva shahrida xalqaro moliya institutlari
, xalqaro moliya institutlari ishtirokida yuqori darajadagi anjuman o‘tkazishni taklif etamiz. style="text-align: justify;">Hurmatli forum ishtirokchilari!
Insonlarning manfaatlari, qadr-qimmati va farovonligini ta’minlash orqali ular uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek, qashshoqlikni kamaytirish Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan barcha o‘zgarishlarning asosini tashkil etadi. Mamlakatimiz ko‘plab sohalarda – qashshoqlikni kamaytirishda ham, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ham o‘rnak bo‘lishiga ishonchim komil.
Bugungi forum ana shu barcha dolzarb masalalar yuzasidan samarali va konstruktiv muloqotlar maydoniga aylanadi, deb umid qilaman. faoliyatingizdagi yutuqlar, shuningdek, forumning muvaffaqiyatli faoliyati.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the opening of the III International Forum “From Poverty to Prosperity”
I am sincerely pleased to welcome you to the International Forum on Poverty Reduction, which is being held for the third time in our country.
I express my deep gratitude to the President of the Islamic Development Bank, Mr. Muhammad al-Jassir, and the Vice President of the Asian Development Bank, Mr. Ying-Ming Yang, General Vice President of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Ms. Sachiko Imoto, United Nations Special Representative for Central Asia Mr. Kakha Imnadze, World Bank Global Director for Poverty Reduction Mr. Luis Felipe Lopez-Calve and all our guests.
Welcome to hospitable Uzbekistan, beautiful Namangan!
As you know, ten years ago the United Nations adopted an important document on the Sustainable Development Goals. The eradication of global poverty by 2030 was identified as the first of these goals.
We all see that humanity is going through a very difficult period, the consequences of which cannot be predicted. Geopolitical, economic and social tensions are increasingly aggravating in the world.
Due to climate changes, water shortages and pandemics observed on the planet, the population of different countries has to overcome difficult trials.
Global economic growth has averaged 3 percent since 2015, slowing from the previous decade. As a result, if in the previous five years 650 million people in the world lived in poverty, today there are more than 800 million.
This situation poses new urgent challenges for all states, international organizations, and the world community as a whole, requiring urgent measures to find solutions to them.
I am confident that the proposals and initiatives of representatives of more than 30 authoritative organizations and about 200 international experts participating in the conference will serve to find comprehensive solutions to these problems.
All reforms in New Uzbekistan are carried out on the basis of the principle ""In the name of the honor and dignity of man."
Over the past eight years, we have done a tremendous amount of work aimed at protecting people's rights and providing decent workers in some places, an increase in their income, an improvement in living conditions. All our actions are aimed at creating conditions and expanding opportunities for each person, especially youth and women, to fully express their potential.
During the most difficult period, we brought the fight against poverty to the level of public policy, turning it into a national movement. Frankly speaking, at that time we did not have specific criteria and methodology for assessing the level of poverty. Together with the World Bank and United Nations institutions, we have developed national poverty criteria based on international experience.
In the updated Constitution, we clearly defined that the size of pensions, benefits and social assistance should not be lower than minimum consumer spending.
According to expert calculations, when we just started this work, a third of the country's population lived below the poverty line.
Thanks to consistent reforms, 7.5 million people were lifted out of poverty poverty, in 2024 the poverty rate has been reduced to 8.9 percent. We set a goal to reduce this figure to 6 percent by the end of the year.
Of course, achieving such results in a short time was not easy. An important factor is that over the past period the national economy has doubled, per capita income will reach 3.5 thousand dollars by the end of the year.
We have tested new initiatives and experience, studied good practices in the world, and created a model of New Uzbekistan for poverty reduction. First of all, we introduced targeted social notebooks, which are an important tool in the transition period, thereby reaching all families in need.
Just one example. During the pandemic, we provided free medicine to 800 thousand families, food to 255 thousand families, and social benefits to another 1 million 200 thousand families.
No matter how difficult it is, we have identified opportunities, committing a total of $8 billion to these goals. As a result, we protected 5 million 200 thousand people from falling into the “trap of poverty” and thereby prevented an economic recession.
We covered all levels of society with work, introduced a system in the context of makhallas, and this completely justified itself. Based on an individual plan, interaction was carried out with each household, each family, and resources were allocated to increase their income.
Every year, 2.5–3 billion dollars are allocated for the improvement of mahallas, improving people’s lives and developing business infrastructure.
To provide income to the rural population, crops on 235 thousand hectares of cotton and grain areas have been reduced, and a new mechanism for allocating land of 30–50 acres has been introduced. This work was an important step in increasing the incomes of 800 thousand people.
With the support of active entrepreneurs, a system has been established for sowing household plots with highly profitable crops and guaranteed sales of the resulting harvest.
It is important that each region has its own experience in lifting people out of poverty and generating income for the population.
In Namangan, which is hosting our forum today, a model for the development of small businesses, handicrafts, and modern industrial zones has also been created.
In a word, a business climate has been created in every mahalla, prosperity has come to families, and people feel this in their lives. Through such large-scale measures and efforts, Uzbekistan strives to fulfill its commitment to reduce poverty by 2 times by 2030 even before the deadline.
Taking this into account, today we are ready to set new, even higher milestones.
According to international criteria, Uzbekistan has every opportunity to completely eradicate poverty by 2030 and, of course, we will cope with this!
To achieve our goals, we are implementing the program "From Poverty to Prosperity",which includes seven priority areas.
In this regard, firstlywe are creating conditions not just for employment of the poor population, but for increasing the number of permanent jobs, providing people with stable sources of income.
Thanks to an active investment policy, in the current year alone, more than 9 thousand new enterprises, about 300 thousand highly profitable ones, are being created at the expense of 35 billion dollars of investments jobs.
As a result of the favorable business climate created over the past eight years, today 700 thousand entrepreneurs have their own stable business.
It is important to note that the state creates conditions for them, and entrepreneurs, taking on social responsibility, become helpers in providing the needy population with work and income. Thanks to such effective cooperation, this year alone, members of over 270 thousand poor families have found permanent jobs.
In the current age of technology, we also pay great attention to the development of the startup ecosystem in such income-generating areas as IT, artificial intelligence technologies, financial technology and others.
Since the beginning of the year, $270 million of foreign investments have been invested in startups, or 4 times more compared to last year. We are further intensifying our work in this direction and, in cooperation only with the World Bank, we are embarking on new projects worth $100 million.
We actively work with international organizations and reputable financial institutions to reduce poverty and increase incomes in our country. In this area, joint projects worth $5 billion with the Islamic Development Bank to improve living conditions in rural areas, build roads, and expand medical and educational services deserve special attention.
We support these projects and highly appreciate the services of the bank's president, Mr. Muhammad al-Jassir, who makes a huge contribution to poverty reduction in Uzbekistan.
I take this opportunity to express my sincere gratitude to all international financial institutions and partner countries that are assisting us in implementing such large-scale reforms.
Secondly,it is impossible to lift people out of poverty without increasing people’s knowledge.
In this regard, quality education will remain the main driver of human capital development and poverty reduction in the long term.
Just one example. As kindergarten enrollment increased from 27 percent to 78 percent, 1 million women now have the opportunity to further their education, learn a profession, and earn an income. By continuing this work, we will create all the conditions for full coverage of children from poor families with preschool education. For children from such families, 80 percent of the costs of learning foreign languages and mastering professions will be compensated; children from more than 100 thousand poor families will be able to take advantage of this opportunity.
In order for every poor family to have at least one specialist with a higher education, we will increase the number of preferential educational loans and government grants.
Over the past five years, we have trained modern professions and employed more than 800 thousand citizens in highly profitable jobs. In order to further expand this practice, international professional training centers will be organized on the basis of modern programs, foreign specialists will be invited, and graduates of these centers will receive certificates recognized abroad.
Thirdly,we have also raised the issue of women becoming active members of society to the level of public policy.
A century ago, our great ancestor Abdullah Avloni said:“Girls should strive most of all to acquire knowledge, because with this knowledge they will raise the future generation.”Today life itself confirms the wisdom of these words.
We have introduced the practice of interest-free loans for girls’ education at university, their free education in master’s programs. Today, 53 percent of the country's students are girls, and this year alone, 1 million 700 thousand women found work, indicating their increasing economic activity. Continuing our work in this direction, as part of the Digital Generation Girls program, we will train 50 thousand girls in IT, financial technology and artificial intelligence technologies.
Helping women find their place in society will be a constant focus of our attention.
This year, $1.5 billion has been allocated to support women's entrepreneurship. We will further increase the amount of these funds and next year we will create the conditions to provide a regular income for another 2 million women.
Starting next year, in order to ensure equal conditions for women in the labor market, we will radically expand the coverage of the social insurance system. Such a system will be a guarantor for preventing their poverty.
I invite you all to the Forum of Asian Business Women, which will be held in Namangan next year in order to exchange new experiences to further enhance the role and status of women in society.
Fourth,without ensuring human health, the full realization of their potential is impossible.
In this direction, we have assigned doctors to 140 thousand poor families and arranged for them to undergo a full medical examination once a year. From now on, by increasing the volume of guaranteed medical services, we will halve the costs spent on this by poor families. At the same time, they will be provided with free medicines and a package of guaranteed medical services.
Fifthly,targeted work with the population in need of social protection is one of the main directions in the fight against poverty.
We have radically reformed this system and consolidated the powers previously assigned to 6 government organizations in the National Social Protection Agency.
In a short time, Inson centers were created in every district and city, providing more than 100 types of social services based on the “one window” principle. In each mahalla, a social worker conducts his activities in a proactive manner.
This year alone, social services and assistance were provided to 2 million 700 thousand citizens. In particular, new types of social services have been established for members of poor families in need of care, and work opportunities have been created for 50 thousand able-bodied citizens.
In the future, we will continue this work on an even larger scale.
Together with the World Bank, in order to improve the quality and expand coverage of social services, we have launched a project worth $100 million.
People with disabilities are more likely to fall into poverty. Therefore, new approaches have been developed to support it and integrate it into society based on inclusiveness.
Thanks to the decent conditions created, 150 thousand people with disabilities have been employed this year. They are provided with vital medical products, strollers, and prostheses free of charge.
Separate programs are being implemented to provide school and vocational education for children with disabilities.
Uzbekistan has created its own experience in caring for children in difficult situations and protecting them from any form of violence.
Sixth,improving infrastructure and creating favorable living conditions for people in the regions have become an important step in reducing multidimensional poverty.
For these purposes, infrastructure is being improved in 1 thousand mahallas with difficult conditions, where over 3.5 million people live. As a result, this year alone, the household lands of 470 thousand households were provided with water supply, and energy supply was improved in another 790 thousand households.
Next year, we will allocate another $400 million to improve infrastructure in mahallas, increase jobs, and support entrepreneurship. At the same time, 32 districts and 328 mahallas with difficult conditions will be selected and a separate program for their development will be adopted.
All this will also become a new experience for us.
Along with this, in 2026, projects for the construction of drinking water supply networks, sewerage networks, roads, schools and kindergartens will be implemented in 810 mahallas worth $1.3 billion.
Mortgage subsidies in the amount of $200 million will be provided annually to those in need of housing and those with low incomes.
In this regard, I think it would be appropriate if, when financing infrastructure projects in developing countries, international financial institutions introduce a poverty reduction requirement.
Seventh,more than 70 percent of our government spending is directed specifically at achieving the Sustainable Development Goals.
On a global scale developing countries need more than $4 trillion to achieve the Sustainable Development Goals. In such conditions, there is a need for a “new financial architecture to combat poverty” to objectively assess risks, attract financial resources, and improve their efficiency.
In order to find solutions to these issues, we propose to hold a high-level conference in 2026 in the ancient city of Khiva with the participation of international financial institutions, donor organizations and partner countries.
Dear participants forum!
Creating the best conditions for people by ensuring their interests, dignity and well-being, as well as poverty reduction form the basis of all transformations in New Uzbekistan.
Uzbekistan is confidently following the path of irreversible reforms and, I am convinced that in many areas our country will become an example - both in reducing poverty and achieving all the Goals of sustainable development.
I hope that today's forum will become a platform for fruitful and constructive dialogue on all these pressing issues.
I wish you good health, new achievements in your activities, as well as successful work of the forum.