Hurmatli mehmonlar! justify;">Hurmatli xonimlar va janoblar!
Sizni mamlakatimizda uchinchi marta o‘tkazilayotgan qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumda qutlashdan chin dildan mamnunman.
Men Islom taraqqiyot banki Prezidenti Muhammad Jasir va Islom Taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Jasirga chuqur minnatdorchiligimni izhor etaman. Osiyo taraqqiyot banki prezidenti janob Ying-Ming Yang, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) Bosh vitse-prezidenti Sachiko Imoto xonim, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili janob Kaxa Imnadze, Jahon bankining qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha global direktori janob Luis Felipe Lopez-Calvebarcha mehmonlarimiz. justify;">Mehmondo‘st O‘zbekistonga, go‘zal Namanganga xush kelibsiz!
Ma’lumki, bundan o‘n yil avval Birlashgan Millatlar Tashkiloti Barqaror rivojlanish maqsadlariga bag‘ishlangan muhim hujjatni qabul qilgan edi. 2030 yilgacha global qashshoqlikka barham berish ana shu maqsadlarning birinchisi sifatida belgilandi.
Biz hammamiz ko'rib turibmizki, insoniyat o'ta og'ir davrni boshidan kechirmoqda, uning oqibatlarini oldindan aytib bo'lmaydi. Dunyoda geosiyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy taranglik tobora kuchayib bormoqda.
Sayyoramizda kuzatilayotgan iqlim o'zgarishlari, suv tanqisligi va pandemiyalar tufayli turli mamlakatlar aholisi qiyin sinovlardan o'tishga majbur.
Global iqtisodiy o‘sish 2015-yildan buyon o‘rtacha 3 foizni tashkil etdi, bu avvalgi o‘n yillikdagidan sekinlashdi. Natijada, agar avvalgi besh yilda dunyoda 650 million kishi qashshoqlikda yashagan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 800 milliondan oshib ketdi.
Bu holat barcha davlatlar, xalqaro tashkilotlar va butun jahon hamjamiyatiga yangi dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda, ularga yechim topish bo‘yicha shoshilinch choralar ko‘rishni taqozo etmoqda.
Ishonamanki, konferensiyada 30 dan ortiq xalqaro tashkilotlar va ekspertlar vakillarining taklif va tashabbuslari 300 dan ortiq ishtirokchi ishtirokchi hisoblanadi. bu muammolarga kompleks yechim topishga xizmat qiladi.
Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan barcha islohotlar “Inson sha’ni va qadr-qimmati yo‘lida” tamoyili
Yangilangan Konstitutsiyada pensiya, nafaqa va ijtimoiy yordam miqdori eng kam iste’mol xarajatlaridan past bo‘lmasligini aniq belgilab berdik.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, biz bu ishni endigina boshlaganimizda mamlakat aholisining uchdan bir qismi
Izmoliy islohotlar tufayli 7,5 million kishi qashshoqlikdan xalos bo‘ldi, 2024-yilda qashshoqlik darajasi 8,9 foizga kamaydi. Yil oxirigacha bu ko‘rsatkichni 6 foizga tushirishni maqsad qilganmiz.
Albatta, qisqa vaqt ichida bunday natijalarga erishish oson bo‘lmadi. Muhim omil shundaki, o‘tgan davrda milliy iqtisodiyot ikki baravar oshdi, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromad yil oxirigacha 3,5 ming dollarga etadi.
Yangi tashabbus va tajribalarni sinovdan o‘tkazdik, jahondagi ilg‘or tajribalarni o‘rgandik, qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston modelini yaratdik. Avvalo, o‘tish davrida muhim vosita bo‘lgan manzilli ijtimoiy daftarlarni joriy qildik, bu orqali barcha ehtiyojmand oilalarga yetib bordik.
Birgina misol. Pandemiya davrida 800 ming oilaga bepul dori-darmon, 255 ming oilaga oziq-ovqat, yana 1 million 200 ming oilaga ijtimoiy nafaqalar berildi.
Qanchalik qiyin bo'lmasin, biz imkoniyatlarni aniqlab oldik, bu maqsadlarga jami 8 milliard dollar ajratdik. Buning natijasida 5 million 200 ming aholini “qashshoqlik tuzog‘i”ga tushib qolishdan asrab qoldik va shu orqali iqtisodiy tanazzulning oldi olindi.
Jamiyatning barcha qatlamlarini ish bilan qamrab oldik, mahallalar sharoitidagi tizimni joriy qildik va bu o‘zini to‘la oqladi. Individual reja asosida har bir xonadon, har bir oila bilan o‘zaro hamkorlik olib borilib, ularning daromadlarini oshirish uchun mablag‘ ajratildi.
Har yili mahallalarni obodonlashtirish, aholi turmushini yaxshilash va tadbirkorlik infratuzilmasini rivojlantirishga 2,5-3 milliard dollar ajratilmoqda.
Qishloq aholisini daromad bilan ta'minlash maqsadida 235 ming gektar maydonda paxta ekinlari va yangi mexanizmlar qisqartirildi. 30-50 gektar yer ajratish joriy etildi. Bu ish 800 ming aholi daromadini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.
Faol tadbirkorlar ko‘magida tomorqa yerlariga yuqori rentabellikdagi ekinlar ekish va hosilni kafolatli sotish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Bugun forumimizga mezbonlik qilayotgan Namanganda ham kichik biznes, hunarmandchilikni rivojlantirish namunasi, zamonaviy sanoat zonalari yaratildi.
Bir so‘z bilan aytganda, har bir mahallada ishbilarmonlik muhiti yaratilgan, oilalarga farovonlik kirib kelgan, odamlar buni o‘z hayotida his etmoqda. Ana shunday keng ko‘lamli chora-tadbirlar va sa’y-harakatlar orqali O‘zbekiston 2030-yilgacha qashshoqlikni 2 barobarga qisqartirish bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatni belgilangan muddatdan oldin ham bajarishga intilmoqda.
Buni hisobga olib, bugun biz yangi, yanada yuksak marralarni belgilashga tayyormiz.
Xalqaro mezonlarga ko‘ra, O‘zbekistonda 2030-yilgacha qashshoqlikni butunlay yo‘q qilish uchun barcha imkoniyatlar mavjud va biz buni albatta engamiz!
Biz o‘z oldimizga qo‘ygan maqsadlarga erishish uchun yetti ustuvor yo‘nalishni o‘z ichiga olgan “Qashshoqlikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshirmoqdamiz.
Bu boradabirinchi navbatdanafaqat kam ta’minlangan aholi bandligini ta’minlash, balki doimiy ish o‘rinlari sonini ko‘paytirish, aholini barqaror daromad manbalari bilan ta’minlash uchun shart-sharoit yaratmoqdamiz.
Faol investitsiya siyosati tufayli birgina yilning o‘zida ming 30 dan ortiq yangi korxona ishga tushirildi. yuqori rentabelli, 35 milliard dollarlik sarmoya evaziga ish o‘rinlari yaratilmoqda.
O‘tgan sakkiz yilda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti samarasida bugungi kunda 700 ming nafar tadbirkor o‘zining barqaror biznesiga ega. tadbirkorlar ijtimoiy mas’uliyatni o‘z zimmasiga olib, ehtiyojmand aholini ish va daromad bilan ta’minlashda yordamchiga aylanadi. Ana shunday samarali hamkorlik tufayli birgina joriy yilning o‘zida 270 mingdan ortiq kam ta’minlangan oila a’zolari doimiy ish o‘rniga ega bo‘ldi.
Hozirgi texnologiya asrida biz IT, sun’iy intellekt texnologiyalari, moliyaviy texnologiyalar va boshqalar kabi daromad keltiruvchi sohalarda startap ekotizimini rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratyapmiz.
Mamlakatimizda qashshoqlikni kamaytirish va aholi daromadlarini oshirish borasida xalqaro tashkilotlar va nufuzli moliya institutlari bilan faol hamkorlik qilmoqdamiz. Bu borada Islom taraqqiyot banki bilan qishloqlarda aholi turmush sharoitini yaxshilash, yo‘llar qurish, tibbiyot va ta’lim xizmatlarini ko‘rsatishni kengaytirishga qaratilgan 5 milliard dollarlik qo‘shma loyihalar alohida e’tiborga loyiq.
Biz ushbu loyihalarni qo‘llab-quvvatlaymiz va O‘zbekistonda kambag‘allikni kamaytirishga ulkan hissa qo‘shayotgan bank prezidenti janob Muhammad al-Jassirning xizmatlarini yuqori baholaymiz.
Fursatdan foydalanib, bizni amalga oshirishda yordam berayotgan xalqaro moliyaviy institutlar va hamkorlar bo‘layotgan barcha mamlakatlarga samimiy minnatdorlik bildiraman. islohotlar.
Ikkinchidan,odamlarning bilimini oshirmasdan turib, odamlarni qashshoqlikdan olib chiqishning iloji yo‘q.
Shu munosabat bilan sifatli ta’lim inson kapitalini rivojlantirish va qashshoqlikni uzoq muddatda qisqartirishning asosiy omili bo‘lib qolaveradi. misol. Bog‘chalarga qamrab olish 27 foizdan 78 foizga ko‘paygani bois, 1 million xotin-qiz o‘z bilimini oshirish, kasb-hunar o‘rganish va daromad olish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Bu ishlarni davom ettirib, kam ta’minlangan oilalar farzandlarini maktabgacha ta’lim muassasalari bilan to‘liq qamrab olish uchun barcha sharoitlarni yaratamiz. Bunday oilalar farzandlariga xorijiy tillarni o‘rganish va kasb-hunarlarni o‘zlashtirish xarajatlarining 80 foizi qoplanadi; 100 mingdan ortiq kam ta’minlangan oila farzandlari bu imkoniyatdan foydalana oladilar.
Har bir kam ta’minlangan oilada kamida bitta oliy ma’lumotli mutaxassis bo‘lishi uchun imtiyozli ta’lim kreditlari va davlat grantlari sonini ko‘paytiramiz.
Oxirgi besh yilda mingdan ortiq zamonaviy kasb-hunar o‘rgatgan va ish bilan ta’minlangan. fuqarolar yuqori daromadli ishlarda. Bu amaliyotni yanada kengaytirish maqsadida zamonaviy dasturlar asosida xalqaro kasb-hunar o‘qitish markazlari tashkil etilib, xorijdan mutaxassislar taklif etilib, ushbu markazlar bitiruvchilari xorijda tan olingan sertifikatlarga ega bo‘ladi.
Uchinchidan,xotin-qizlarning jamiyatning faol a’zosi bo‘lish masalasini ham davlat siyosati darajasiga ko‘tardik.
Bir asr muqaddam buyuk bobomiz Abdulla Avloniy shunday degan edilar: “Ular barcha bilimlari bilanbu bilim bilan shug‘ullanishlari kerak. kelajak avlodni voyaga yetkazadi.”Bu so‘zlar hikmatli ekanini bugun hayotning o‘zi tasdiqlamoqda.
Qizlarning universitetda ta’lim olishi, magistraturada bepul o‘qishi uchun foizsiz kreditlar berish amaliyotini joriy etdik. Bugungi kunda mamlakatimiz talabalarining 53 foizini qizlar tashkil etayotgan bo‘lsa, birgina joriy yilning o‘zida 1 million 700 ming nafar xotin-qiz ish bilan ta’minlangani ularning iqtisodiy faolligi oshganidan dalolatdir. Bu yo‘nalishdagi faoliyatimizni davom ettirib, “Raqamli avlod qizlari” dasturi doirasida 50 ming nafar qizni IT, moliyaviy texnologiyalar va sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha o‘qitamiz.
Ayollarga jamiyatda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
hamma ayollarga 50 ming dollarlik yordam ko‘rsatildi. tadbirkorlik. Bu mablag‘lar hajmini yanada oshiramiz va kelgusi yilda yana 2 million nafar xotin-qizni doimiy daromad bilan ta’minlash uchun shart-sharoit yaratamiz.
Kelgusi yildan boshlab mehnat bozorida ayollar uchun teng sharoitlar yaratish maqsadida ijtimoiy sug‘urta tizimi qamrovini tubdan kengaytiramiz. Bunday tizim ularning kambag‘alligining oldini olishda kafolat bo‘ladi.
Xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va mavqeini yanada yuksaltirish borasida yangi tajriba almashish maqsadida kelasi yili Namanganda bo‘lib o‘tadigan Osiyo ishbilarmon ayollari forumiga barchangizni taklif etaman.
To‘rtinchidan,inson salomatligini ta’minlamay turib, ularning salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishning imkoni yo‘q.
Bu yo‘nalishda 140 ming nafar kam ta’minlangan oilalarga shifokorlar biriktirib, ularni yiliga bir marta to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi. Bundan buyon kafolatlangan tibbiy xizmat ko‘rsatish hajmini oshirish orqali kam ta’minlangan oilalarning bunga sarflayotgan xarajatlarini ikki barobarga qisqartiramiz. Shu bilan birga, ular bepul dori vositalari va kafolatlangan tibbiy xizmatlar to‘plami bilan ta’minlanadi.
Beshinchidan, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari bilan aniq maqsadli ish olib borishkashshoqlikka qarshi kurashning asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Milliy aholini ijtimoiy muhofaza qilish agentligi tizimidagi 6 ta davlat tashkilotiga biriktirilgan.
Qisqa vaqt ichida har bir tuman va shaharda “bir darcha” tamoyili asosida 100 dan ortiq turdagi ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatuvchi “Inson” markazlari tashkil etildi. Har bir mahallada ijtimoiy xodim o‘z faoliyatini faol olib bormoqda.
Birgina joriy yilning o‘zida 2 million 700 ming nafar fuqaroga ijtimoiy xizmat ko‘rsatilib, yordam ko‘rsatildi. Jumladan, kam ta’minlangan oilalar a’zolari uchun yangi turdagi ijtimoiy xizmatlar yo‘lga qo‘yilib, 50 ming mehnatga layoqatli fuqaroga ish bilan ta’minlangan.
Kelgusida bu ishni yanada keng miqyosda davom ettiramiz.
Jahon banki bilan birgalikda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish sifatini oshirish va yo‘lga qo‘yishni kengaytirishga erishdik. 100 million dollarlik loyiha.
Nogironlarning qashshoqlikka tushib qolish ehtimoli ko'proq. Shuning uchun uni qo'llab-quvvatlash va inklyuzivlik asosida jamiyatga integratsiyalashuvining yangi yondashuvlari ishlab chiqildi.
Yaratilgan munosib sharoitlar tufayli joriy yilning o‘tgan davrida 150 ming nafar imkoniyati cheklangan fuqaro ish bilan ta’minlandi. Ular hayotiy zarur tibbiy buyumlar, aravachalar va protezlar bilan bepul ta’minlanmoqda.
Nogiron bolalarni maktab va kasb-hunar ta’limi bilan ta’minlash bo‘yicha alohida dasturlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonda bolalarni har qanday og‘ir vaziyatlardan g‘amxo‘rlik qilish va himoya qilish bo‘yicha o‘ziga xos tajriba yaratilgan. style="text-align: justify;">Oltinchidan,infratuzilmani takomillashtirish, hududlarda aholi uchun qulay turmush sharoitlarini yaratish ko‘p qirrali qashshoqlikni kamaytirishda muhim qadam bo‘ldi.
Mazkur maqsadlarda 1 million 3 ming nafardan ortiq og‘ir ahvolda bo‘lgan mahallalarda infratuzilma yaxshilanmoqda. Natijada joriy yilning o‘zida 470 ming xonadonning tomorqa yerlari suv bilan ta’minlandi, yana 790 ming xonadonning energiya ta’minoti yaxshilandi.
Kelgusi yilda mahallalarda infratuzilmani yaxshilash, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga yana 400 million dollar ajratamiz. Shu bilan birga, sharoiti og‘ir bo‘lgan 32 ta tuman va 328 ta mahalla tanlab olinib, ularni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinadi.
Bularning barchasi biz uchun ham yangi tajriba bo‘ladi.
Shu bilan birga, 2026-yilda maktablar, ichimlik suvi tarmoqlari, yo‘l tarmoqlari, ichimlik suvi tarmoqlari qurilishi loyihalari amalga oshiriladi. 810 ta mahallada umumiy qiymati 1,3 milliard dollar bo‘lgan bolalar bog‘chalari barpo etiladi.
Uy-joyga muhtoj va kam ta’minlangan aholiga har yili 200 million dollar miqdorida ipoteka subsidiyalari ajratiladi.
Shu nuqtai nazardan, xalqaro moliya institutlari rivojlanayotgan mamlakatlarda infratuzilma loyihalarini moliyalashda qashshoqlikni qisqartirish talabini joriy qilsa, maqsadga muvofiq bo‘lardi, deb o‘ylayman.
Ettinchidan, davlatimizning taraqqiyotga yo‘naltirilgan 70 foizdan ko‘prog‘i aniq yo‘naltirilishi mumkin. Maqsadlar.
Global miqyosda rivojlanayotgan mamlakatlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun 4 trillion dollardan ortiq mablag‘ga muhtoj. Bunday sharoitda xatarlarni xolisona baholash, moliyaviy resurslarni jalb etish va ularning samaradorligini oshirish uchun “qashshoqlikka qarshi kurashning yangi moliyaviy arxitekturasi”ga ehtiyoj bor.
Ushbu masalalarga yechim topish maqsadida 2026-yilda qadimiy Xiva shahrida xalqaro moliya institutlari
, xalqaro moliya institutlari ishtirokida yuqori darajadagi anjuman o‘tkazishni taklif etamiz. style="text-align: justify;">Hurmatli forum ishtirokchilari!
Insonlarning manfaatlari, qadr-qimmati va farovonligini ta’minlash orqali ular uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek, qashshoqlikni kamaytirish Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan barcha o‘zgarishlarning asosini tashkil etadi. Mamlakatimiz ko‘plab sohalarda – qashshoqlikni kamaytirishda ham, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda ham o‘rnak bo‘lishiga ishonchim komil.
Bugungi forum ana shu barcha dolzarb masalalar yuzasidan samarali va konstruktiv muloqotlar maydoniga aylanadi, deb umid qilaman. faoliyatingizdagi yutuqlar, shuningdek, forumning muvaffaqiyatli faoliyati.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на открытии III международного форума «От бедности к процветанию»
Искренне рад приветствовать вас на Международном форуме по сокращению бедности, который третий раз проводится в нашей стране.
Выражаю глубокую признательность принимающим участие в сегодняшнем форуме президенту Исламского банка развития господину Мухаммаду ал-Жассиру, вице-президенту Азиатского банка развития господину Инг-Минг Йанг, генеральному вице-президенту Японского агентства международного сотрудничества (JICA) госпоже Сачико Имото, специальному представителю Организации Объединенных Наций по Центральной Азии господину Кахе Имнадзе, глобальному директору Всемирного банка по сокращению бедности господину Луису Фелипе Лопез-Кальве и всем нашим гостям.
Добро пожаловать в гостеприимный Узбекистан, прекрасный Наманган!
Как известно, десять лет назад Организацией Объединенных Наций был принят важный документ о Целях устойчивого развития. Искоренение бедности в глобальном масштабе до 2030 года было определено первой из данных целей.
Все мы видим, что человечество переживает очень сложный период, последствия которого нельзя предугадать. В мире все больше обостряется геополитическая, экономическая и социальная напряженность.
Вследствие наблюдающихся на планете климатических изменений, дефицита воды и пандемий населению разных стран приходится преодолевать нелегкие испытания.
С 2015 года темпы глобального экономического роста составили в среднем 3 процента, то есть замедлились по сравнению с предыдущим десятилетием. В результате если в предыдущие пять лет в мире 650 миллионов человек проживали в бедности, то сегодня – более 800 миллионов.
Такое положение ставит перед всеми государствами, международными организациями, мировым сообществом в целом новые актуальные задачи, требует принятия безотлагательных мер по поиску их решения.
Уверен, что предложения и инициативы участвующих в конференции представителей более 30 авторитетных организаций и около 200 международных экспертов послужат поиску комплексных решений данных проблем.
Все реформы в Новом Узбекистане осуществляются на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека».
За последние восемь лет мы проделали огромную работу, направленную на защиту прав людей, обеспечение достойными рабочими местами, увеличение их доходов, улучшение условий жизни. Все наши действия ориентированы на создание условий и расширение возможностей для наиболее полного проявления каждым человеком, особенно молодежью и женщинами, своего потенциала.
В самый сложный период мы вывели борьбу с бедностью на уровень государственной политики, превратив ее в общенациональное движение. Откровенно говоря, в тот период у нас не было конкретных критериев и методологии по оценке уровня бедности. Совместно со Всемирным банком и институтами Организации Объединенных Наций мы на основе международного опыта разработали национальные критерии бедности.
В обновленной Конституции мы четко определили, что размеры пенсий, пособий и социальной помощи не должны быть ниже минимальных потребительских расходов.
По расчетам экспертов, когда мы только начинали эту работу, треть населения страны жила за чертой бедности.
Благодаря последовательным реформам 7,5 миллиона человек было выведено из бедности, в 2024 году уровень бедности снижен до 8,9 процента. Мы поставили цель до конца года снизить этот показатель до 6 процентов.
Безусловно, достичь в короткие сроки таких результатов было не просто. Важным фактором служит то, что за прошедший период национальная экономика выросла в 2 раза, доход на душу населения к концу года достигнет 3,5 тысячи долларов.
Мы, апробировав новые инициативы и опыт, изучив положительную практику в мире, создали модель Нового Узбекистана по сокращению бедности. Прежде всего внедрили адресные социальные тетради, являющиеся важным инструментом переходного периода, охватив тем самым все нуждающиеся семьи.
Всего лишь один пример. В период пандемии 800 тысячам семей мы бесплатно выдали лекарства, 255 тысячам семей – продукты питания, еще 1 миллиону 200 тысячам семей – социальные пособия.
Как бы ни было сложно, мы изыскали возможности, выделив на эти цели в общей сложности 8 миллиардов долларов. В результате мы защитили 5 миллионов 200 тысяч людей от попадания в «капкан бедности» и тем самым предотвратили экономическую рецессию.
Мы охватили работой все звенья общества, внедрили систему в разрезе махалли, и это полностью оправдало себя. На основе индивидуального плана взаимодействие осуществлялось с каждым домохозяйством, каждой семьей, были выделены ресурсы для повышения их доходов.
Ежегодно 2,5–3 миллиарда долларов направляются на благоустройство махаллей, улучшение жизни людей и развитие инфраструктуры предпринимательства.
Для обеспечения доходами сельского населения сокращены посевы на 235 тысячах гектаров хлопковых и зерновых площадей, внедрен новый механизм выделения земель по 30–50 соток. Эта работа стала важным шагом в повышении доходов 800 тысяч человек.
При поддержке активных предпринимателей налажена система засевания приусадебных участков высокодоходными культурами и гарантированного сбыта полученного урожая.
Важно, что у каждого региона появился свой опыт по выведению из бедности и получению населением доходов.
В Намангане, который сегодня принимает наш форум, также создана модель развития малого бизнеса, ремесленничества, современных промышленных зон.
Одним словом, в каждой махалле создан бизнес-климат, в семьи пришло благополучие, и люди чувствуют это в своей жизни. За счет таких широкомасштабных мер и усилий Узбекистан стремится еще до установленного срока выполнить взятое на себя обязательство по сокращению бедности в 2 раза до 2030 года.
С учетом этого сегодня мы готовы определить новые, еще более высокие рубежи.
Согласно международным критериям, в Узбекистане есть все возможности для полного искоренения бедности к 2030 году и с этим мы, конечно же, справимся!
Для достижения поставленных перед собой целей мы реализуем программу «От бедности к процветанию», включающую в себя семь приоритетных направлений.
В этом плане, во-первых, мы создаем условия не просто для трудоустройства бедного населения, а для увеличения количества постоянных рабочих мест, обеспечения людей стабильными источниками дохода.
Благодаря активной инвестиционной политике только в текущем году за счет 35 миллиардов долларов инвестиций создается более 9 тысяч новых предприятий, около 300 тысяч высокодоходных рабочих мест.
В результате созданного в последние восемь лет благоприятного делового климата сегодня 700 тысяч предпринимателей имеют свой стабильный бизнес.
Важно отметить, что государство создает для них условия, а предприниматели, взяв на себя социальную ответственность, становятся помощниками в обеспечении нуждающегося населения работой и доходом. Благодаря такому эффективному сотрудничеству только в этом году члены свыше 270 тысяч бедных семей обрели постоянную работу.
В нынешний век технологий мы уделяем большое внимание также развитию экосистемы стартапов в таких приносящих доход сферах, как IT, технологии искусственного интеллекта, финансово-техническая и других.
С начала года в стартапы вложено 270 миллионов долларов иностранных инвестиций, или в 4 раза больше по сравнению с прошлым годом. Мы еще более усиливаем работу в данном направлении, в сотрудничестве только со Всемирным банком приступаем к новым проектам стоимостью 100 миллионов долларов.
Мы активно работаем с международными организациями и авторитетными финансовыми институтами по сокращению бедности, увеличению доходов населения в нашей стране. В данном направлении особого внимания заслуживают совместные с Исламским банком развития проекты на сумму 5 миллиардов долларов по улучшению условий жизни в сельской местности, строительству дорог, расширению медицинских и образовательных услуг.
Мы поддерживаем данные проекты и высоко ценим заслуги президента банка господина Мухаммада ал-Жассира, который вносит огромный вклад в сокращение бедности в Узбекистане.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность всем международным финансовым институтам и государствам-партнерам, оказывающим нам содействие в реализации таких масштабных реформ.
Во-вторых, без повышения знаний людей невозможно вывести их из бедности.
В этой связи качественное образование будет оставаться основным драйвером развития человеческого капитала, сокращения бедности в долгосрочной перспективе.
Один лишь пример. В результате роста охвата детей детскими садами с 27 процентов до 78 процентов у 1 миллиона женщин появилась возможность повысить образование, освоить профессии и получать доход. Продолжив эту работу, мы создадим все условия для полного охвата детей из бедных семей дошкольным образованием. Для детей из таких семей будет компенсировано 80 процентов расходов на изучение иностранных языков и освоение профессий, этой возможностью смогут воспользоваться дети из более 100 тысяч бедных семей.
Для того чтобы в каждой бедной семье было не менее одного специалиста с высшим образованием, мы увеличим количество льготных образовательных кредитов и государственных грантов.
За последние пять лет мы обучили современным профессиям и трудоустроили на высокодоходную работу более 800 тысяч граждан. В целях дальнейшего расширения этой практики будут организованы международные центры профессиональной подготовки на основе современных программ, приглашены зарубежные специалисты, а выпускники этих центром будут получать признаваемые за рубежом сертификаты.
В-третьих, вопрос становления женщин активными членами общества мы также подняли на уровень государственной политики.
Столетие назад наш великий предок Абдулла Авлони сказал: «Девочки должны больше всех стремиться к получению знаний, ибо с этими знаниями они будут воспитывать будущее поколение». Сегодня сама жизнь подтверждает мудрость этих слов.
Мы внедрили практику беспроцентного кредита на обучение девушек в вузе, их бесплатного обучения – в магистратуре. Сегодня 53 процента студентов страны составляют девушки, только в этом году 1 миллион 700 тысяч женщин обрели работу, что свидетельствует об их возрастающей экономической активности. Продолжив работу в этом направлении, в рамках программы «Девушки цифрового поколения» мы обучим 50 тысяч девушек IT, финансовым технологиям и технологиям искусственного интеллекта.
Содействие женщинам в обретении своего места в обществе постоянно будет в центре нашего внимания.
В этом году на поддержку женского предпринимательства выделено 1,5 миллиарда долларов. Мы еще больше увеличим объем этих средств и в следующем году создадим условия для обеспечения постоянным доходом еще 2 миллионов женщин.
С будущего года в целях обеспечения женщинам равных условий на рынке труда мы кардинально расширим охват системой социального страхования. Такая система станет гарантом для предотвращения их бедности.
Всех вас приглашаю на Форум деловых женщин Азии, который в будущем году будет проведен в Намангане в целях обмена новым опытом по дальнейшему повышению роли и статуса женщин в обществе.
В-четвертых, без обеспечения здоровья человека полная реализация его потенциала невозможна.
В этом направлении к 140 тысячам бедных семей мы прикрепили врачей, наладили проведение их полного медицинского осмотра раз в год. Отныне мы, увеличив объем гарантированных медицинских услуг, вдвое сократим расходы, затрачиваемые на это бедными семьями. При этом им будут предоставлены бесплатные лекарства и пакет гарантированных медицинских услуг.
В-пятых, адресная работа с населением, нуждающимся в социальной защите, – это одно из основных направлений в борьбе с бедностью.
Мы кардинально реформировали эту систему и объединили ранее возложенные на 6 государственных организаций полномочия в Национальном агентстве социальной защиты.
За короткие сроки в каждом районе и городе были созданы центры «Инсон», оказывающие более 100 видов социальных услуг на основе принципа «одно окно». В каждой махалле социальный работник ведет свою деятельность в проактивной форме.
Только в этом году социальные услуги и помощь оказаны 2 миллионам 700 тысячам граждан. В частности, налажены новые виды социальных услуг для нуждающихся в уходе членов бедных семей, а 50 тысячам трудоспособных граждан созданы возможности для работы.
В дальнейшем мы продолжим эту работу в еще больших масштабах.
Совместно со Всемирным банком в целях повышения качества и расширения охвата социальными услугами мы начали реализацию проекта стоимостью 100 миллионов долларов.
Вероятность попадания в бедность населения с ограниченными возможностями высока. Поэтому разработаны новые подходы к его поддержке, интеграции в общество на основе инклюзивности.
Благодаря созданным достойным условиям в текущем году трудоустроены 150 тысяч лиц с инвалидностью. Им на бесплатной основе доставляются жизненно необходимые изделия медицинского назначения, коляски, протезы.
Для охвата школьным и профессиональным образованием детей с ограниченными возможностями реализуются отдельные программы.
В Узбекистане создан собственный опыт заботы о детях, оказавшихся в трудной ситуации, их защиты от любых форм насилия.
В-шестых, улучшение инфраструктуры, создание благоприятных условий для жизни людей в регионах стали важным шагом в сокращении многомерной бедности.
В данных целях улучшается инфраструктура в 1 тысяче махаллей с трудными условиями, где проживает свыше 3,5 миллиона человек. В результате только в текущем году приусадебные земли 470 тысяч домохозяйств были обеспечены водоснабжением, еще в 790 тысячах домохозяйствах улучшено энергоснабжение.
В будущем году для улучшения в махаллях инфраструктуры, увеличения рабочих мест, поддержки предпринимательства мы выделим еще 400 миллионов долларов. При этом будут отобраны 32 района и 328 махаллей с трудными условиями и принята отдельная программа их развития.
Все это также станет для нас новым опытом.
Наряду с этим в 2026 году в 810 махаллях будут реализованы проекты строительства сетей питьевого водоснабжения, канализации, дорог, школ и детских садов на сумму 1,3 миллиарда долларов.
Ежегодно нуждающимся в жилье и имеющим низкие доходы слоям населения будут выделяться ипотечные субсидии в размере 200 миллионов долларов.
В этой связи, думаю, будет целесообразным, если при финансировании инфраструктурных проектов в развивающихся странах международные финансовые институты введут требование сокращения бедности.
В-седьмых, более 70 процентов наших государственных расходов направляются именно на достижение Целей устойчивого развития.
В глобальном масштабе развивающимся странам для достижения Целей устойчивого развития необходимо более 4 триллионов долларов. В таких условиях возникает потребность в «новой финансовой архитектуре противодействия бедности» по объективной оценке рисков, привлечению финансовых ресурсов, повышению их эффективности.
В целях поиска решения данных вопросов мы предлагаем провести в 2026 году в древнем городе Хиве Конференцию высокого уровня с участием международных финансовых институтов, организаций-доноров и государств-партнеров.
Создание для человека наилучших условий путем обеспечения его интересов, достоинства и благополучия, а также сокращение бедности составляют основу всех преобразований в Новом Узбекистане.
Узбекистан, уверенно идет по пути необратимых реформ и, я убежден, что по многим направлениям наша страна станет примером – как в сокращении бедности, так и достижении всех Целей устойчивого развития.
Надеюсь, что сегодняшний форум станет площадкой плодотворного и конструктивного диалога по всем этим актуальным вопросам.