Toshkentda suv diplomatiyasiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 10-aprel kuni Toshkent shahrida “Markaziy Osiyoda ishonch, diplomatiya va diplomatiya munosabatlari: ko‘p tomonlama hamkorlik” mavzusida Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi. Barqaror rivojlanish manfaatlari yoʻlida.”
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti tomonidan Oʻzbekiston Suv xoʻjaligi vazirligi va “TIIIMSH” Milliy tadqiqot universiteti bilan hamkorlikda Fridrix Ebert jamgʻarmasi, A.S. Resurslarni rivojlantirish instituti va Kooperatsiyani rivojlantirish xalqaro instituti koʻmagida tashkil etildi. Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati.
Noyob platforma 10 dan ortiq davlatdan 100 dan ortiq ishtirokchilarni birlashtiradi va birinchi marta Orol dengizi havzasining barcha davlatlaridan taniqli ekspertlarni, shu jumladan strategik institutlar va suv xo'jaligi departamentlari mutaxassislarini bir platformada jamlaydi
Ovro'po, Osiyo, Afg'oniston, shuningdek, CIS. style="text-align: justify;">Konferentsiyada, shuningdek, Oʻzbekistondagi diplomatik vakolatxonalar vakillari hamda 15 ga yaqin xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, jumladan, BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha Mintaqaviy markazi (UNRCCA), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Afgʻonistonga yordam koʻrsatish missiyasi (UNAMA), Markaziy Osiyo statistik xalqaro axborot markazi (MSAR) mintaqaviy ekologik markazi, 15 ga yaqin xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari ishtirok etadilar. Muvofiqlashtiruvchi suv komissiyasi (SIC ICWC), Orol dengizini qutqarish xalqaro jamg'armasi (IFAS) va boshqalar.
Mutaxassislarning diqqat markazida suv diplomatiyasi so'nggi yillarda Markaziy Osiyoda suv sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishning samarali modelini ilgari surishning eng muhim vositasiga aylandi. Shu munosabat bilan hamkorlikning ushbu yo‘nalishini kengaytirish bo‘yicha qator taklif va tavsiyalar ishlab chiqilishi, qiziqarli munozaralar va samarali fikr almashishlari kutilmoqda.
Konferentsiya Markaziy Osiyo davlatlarining suv diplomatiyasining kontseptual asoslarini rivojlantirishga, suv boʻyicha xalqaro hamkorlik kun tartibini shakllantirishda faol ishtirokchi sifatidagi mavqeini mustahkamlashga qoʻshadigan salmoqli hissa boʻladi.

В Ташкенте пройдет международная научно-практическая конференция по водной дипломатии
10 апреля текущего года в Ташкенте состоится Международная научно-практическая конференция на тему: «Водная дипломатия в Центральной Азии: доверие, диалог и многостороннее сотрудничество в интересах устойчивого развития».
Организаторами мероприятия выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством водного хозяйства Узбекистана и НИУ «ТИИИМСХ» при поддержке Фонда имени Фридриха Эберта, Международного института управления водными ресурсами, Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству, Германского общества по международному сотрудничеству.
Уникальная платформа объединит свыше 100 участников из более чем 10 стран и впервые соберет на одной площадке видных экспертов всех государств бассейна Аральского моря, включая специалистов стратегических институтов и водохозяйственных ведомств Центральной Азии, Афганистана, а также Азии, Европы, СНГ и др.
Также в конференции примут участие представители дипломатических миссий в Узбекистане и делегации около 15 международных и региональных организаций, в том числе Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА), Миссии ООН по содействию Афганистану (ЮНАМА), Регионального экологического центра Центральной Азии (РЭЦЦА), Научно-информационного центра Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссия (НИЦ МКВК), Международного Фонда спасения Арала (МФСА) и др.
В центре внимания экспертов – водная дипломатия, которая в последние годы становится важнейшим инструментом продвижения эффективной модели развития водного сотрудничества в Центральной Азии. В этой связи ожидаются интересные дискуссии и продуктивный обмен мнениями с выработкой ряда предложений и рекомендаций для расширения данного направления сотрудничества.
Конференция станет значительным вкладом стран Центральной Азии в разработку концептуальных основ водной дипломатии, укрепляя их позиции как активных участников формирования международной повестки водного сотрудничества.
Форум будет проводится на базе Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» в рамках празднования 90-летия уникального учебного заведения, на котором участвуют около 300 отечественных и зарубежных ученых из более чем 20 государств мира.