Bo‘lish dasturiga muvofiq ikki tomonlama madaniy tadbirlar
24-aprel kuni Samarqanddagi “Ipak yo‘li” majmuasi Kongresslar markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston xalqining umummilliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahatiyasi raisi, Turkmaniston Xalq Maslahat Kengashi Raisi Berdimuhamgoli Gurbanov va Berdimuhaliy Gurbanov bilan cheklangan formatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. rasmiy delegatsiyalar.
Uchrashuv avvalida Turkmaniston rahbari Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning davlatimiz rahbariga salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-O‘zbekiston bilan do‘stlik va do‘stlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari. strategik sheriklik masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida, jumladan, siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi. darajalari. Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi, Hududlar forumi yig‘ilishlari, madaniyat kunlari, ko‘rgazmalar va hokazolar muntazam o‘tkazib kelinmoqda. O‘tgan yili o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1,1 milliard dollarni tashkil etdi. Poytaxtlarda savdo uylari tashkil etilib, yuk tashish hajmi ortib bormoqda. Kelgusi yillarda tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi hamda iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida o‘zaro manfaatli hamkorlik izchil rivojlanmoqda. Shovot-Toshhovuz chegara savdo zonasi birgalikda tashkil etilmoqda.
Hududlararo faol aloqalar yo'lga qo'yildi, madaniy-gumanitar almashinuvning boy dasturi amalga oshirilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi mintaqalarining uchinchi forumini va Turkmanistonning Turkiva shahrida o'tkazish bo'yicha kelishuvga erishildi. yil.
O‘zbekiston va Turkmaniston rahbarlari mintaqaviy sheriklik kun tartibi, jumladan, “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi bo‘lajak sammitlarga va Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Turkmaniston tashabbusi
birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan e'lon qilingan Xalqaro Tinchlik va ishonch yili doirasida joriy yilning dekabr oyida Ashxobod shahrida bo'lib o'tadigan Forum, shuningdek, boshqa xalqaro tadbirlar
O'zbekiston Respublikasi Prezidentiga Turkmaniston xalqi bilan uchrashuvni taqdim etdi. mamlakatimizda nashr etilgan “Aql gavhari” kitobining o‘zbek tilida nashr etilgan.
Ikki tomonlama muzokaralar yakunida Turkmaniston xalqi rahnamosi Maslakhatiri, Turkman xalqi Maslaxatxonini tantanali ravishda topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Gurbanguli Berdimuhamedov O‘zbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti – “Oliy Darajali Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandi.
Davlatimiz rahbari mukofotni topshirar ekan, Gurbanguli Berdimuhamedovning ikki qardosh davlat o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashdagi ulkan xizmatlarini alohida ta’kidladi. Qardosh Turkmanistonning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori Sizning nomingiz bilan chambarchas bog‘liq, dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Turkmaniston barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, aholi farovonligi izchil yuksalmoqda. Mamlakatimiz rahbari turkman xalqi Milliy yetakchisining global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan xalqaro tashabbuslarini alohida ta’kidladi.
Shu munosabat bilan Gurbanguli Berdimuhamedovning 2025-yilni “Tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilish taklifi xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlangani ta’kidlandi. style="text-align:justify">Turkmaniston rahbarining shaxsiy sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari bugungi kunda eng yuqori pog‘onaga ko‘tarilib, haqiqatda ham namunali bo‘lib qolgani ta’kidlandi.
– Sizning shaxsiy ko‘magingiz tufayli davlatlarimiz strategik hamkorligiga mustahkam poydevor qo‘yildi207. Mirziyoyev.
Mamlakatlarimiz parlamentlari, hukumatlari, hududlari, ishbilarmonlari, jamoatchiligi, ziyolilari va yoshlari darajasidagi faol aloqalar, savdo-iqtisodiy hamkorlik dastur va loyihalarini amalga oshirish. Shu tariqa, birgina so‘nggi yillarda tovar ayirboshlash hajmi sezilarli darajada oshdi va 1 milliard dollardan oshdi.
Madaniy-gumanitar hamkorlik yuksak bahoga loyiq. Shu nuqtai nazardan, o‘tgan yili Ashxobod va Toshkentda Magtimguliy asarlari to‘plamining o‘zbek tilidagi taqdimoti, shuningdek, Ashxoboddagi xalqaro kinofestivalda o‘zbek-turkman qo‘shma badiiy filmining premyerasi bo‘lib o‘tgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasining oliy mukofoti bilan taqdirlanishi ko‘pmillatli o‘zbek xalqining atoqli davlat arbobi, zamonaviy Turkmanistonning milliy yetakchisi va me’mori sifatida Gurbanguli Berdimuhamedovga bo‘lgan samimiy hurmati ifodasi ekanligi ta’kidlandi. style="text-align:justify">O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va turkman xalqining Milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslaxati raisi Gurbanguli Berdimuhamedov Samarqand shahridagi Kongress markazining faxriy mehmonlar xiyoboniga birgalikda eman daraxti o‘tqazishdi. ikki qardosh xalqning ko‘p asrlik do‘stligi va yaxshi qo‘shniligi mustahkamlanib borayotgani, O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishga qat’iy intilish.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkmaniston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan birgalikda Turkmaniston xalq maslaxati vakili Gurbanguli Berdimuhamedov Samarqand shahridagi xalqaro sayyohlik markazida tashkil etilgan “Vaqt saroblari” ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi.
Mehmonlarga ko‘rgazmaning asosiy elementi – tungi cho‘l, yulduzli osmonda Zot, Ulug‘lar, me’yorlar, xaritalar tasvirlangan. Tomoshabin Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab karvon kabi qumtepalar orasidan o‘tadi. Marshrut bo‘ylab xuddi soat mexanizmi kabi sivilizatsiya taraqqiyoti tarixining to‘liq ma’lumotlari yaratiladi.
Shuningdek, o‘zbek va turkman ijrochilari ishtirokida dutor va daf chalish, buyuk shoirlar Navoiy va Mag‘timguliy she’rlarini o‘qish sahnalari namoyish etiladi.
Innovatsion taqdimotda maxsus effektlar va teatrlashtirilgan tomoshalardan keng foydalanilgani tashrif buyuruvchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Chaman Xali, Turkman xalqining ziyorati. Turkmaniston Gurbanguli Berdimuhamedovning Samarqand shahriga tashrifi nihoyasiga yetdi.
Ikki kunlik tashrif dasturi davomida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va martabali mehmon ikki tomonlama muzokaralar olib bordi, “Abadiy shahar” tarixiy-etnografik majmuasiga tashrif buyurdi va “Abadiy shahar” ko‘rgazmasi bilan tanishdi. style="text-align:justify">O‘zbekiston Respublikasining “Do‘stlik” ordeni bilan turkman xalqi Milliy rahbarini “Oliy Darajali” ordeni bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

В Самарканде плодотворно прошли узбекско-туркменские переговоры
Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов 23 апреля прибыл с визитом в Узбекистан.
В международном аэропорту города Самарканда, торжественно украшенном государственными флагами двух стран, высокого гостя встретил глава нашего государства.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение двусторонней встречи и совместное участие в культурных мероприятиях.
24 апреля в Конгресс-центре комлекса «Silk Road Samarkand» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов провели переговоры в узком составе и с участием официальных делегаций.
В начале встречи лидер Туркменистана передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие многопланового сотрудничества по всем направлениям взаимодействия, в том числе в политической, межпарламентской, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
Поддерживается плодотворный диалог на всех уровнях. Регулярно проводятся заседания Межправительственной комиссии, Деловой совет, Форум регионов, дни культуры, выставки и др. В прошлом году взаимный товарооборот составил 1,1 миллиарда долларов. В столицах созданы торговые дома, растут объемы грузоперевозок. Поставлена задача по доведению объемов торговли до 2 миллиардов долларов в ближайшие годы.
Развивается взаимовыгодная кооперация в сферах энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, других отраслях экономики. Совместно создается приграничная торговая зона «Шават-Дашогуз».
Налажены активные межрегиональные контакты, реализуется насыщенная программа культурно-гуманитарного обмена.
Достигнута договоренность о проведении в этом году третьего Форума регионов в городе Хиве и Дней культуры Туркменистана в Узбекистане.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана также обменялись мнениями по повестке регионального партнерства, в том числе подготовке предстоящих саммитов в формате «Центральная Азия плюс» и седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в городе Ташкенте.
Глава нашего государства особо отметил важность предстоящего в декабре этого года в городе Ашхабаде Форума в рамках Международного года мира и доверия, объявленного Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций
по инициативе Туркменистана, а также других международных мероприятий.
В ходе встречи Президент Узбекистана вручил Национальному лидеру туркменского народа экземпляр его книги «Жемчужина разума» на узбекском языке, опубликованной в нашей стране.
По окончании двусторонних переговоров состоялась торжественная церемония вручения Национальному лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову высшей государственной награды Республики Узбекистан – ордена «Олий Даражали Дўстлик».
Вручая награду, глава нашего государства особо отметил огромные заслуги Гурбангулы Бердымухамедова в укреплении традиционных отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя братскими странами.
– Все грандиозные достижения, масштабные преобразования и рост авторитета братского Туркменистана на международной арене прочно связаны с вашим именем, – подчеркнул Президент Узбекистана.
В Туркменистане обеспечивается устойчивый рост экономики, неуклонно повышается благосостояние населения. Лидер нашей страны особо выделил международные инициативы Национального лидера туркменского народа, направленные на обеспечение глобальной безопасности и устойчивого развития.
В этой связи отмечено, что широкую международную поддержку получило предложение Гурбангулы Бердымухамедова об объявлении 2025 года Годом мира и доверия.
Подчеркнуто, что благодаря личным усилиям лидера Туркменистана узбекско-туркменские отношения достигли сегодня высочайшего уровня, став на самом деле образцовыми.
– Благодаря вашей личной поддержке в 2017 году были заложены прочные основы стратегического партнерства наших стран, – отметил Шавкат Мирзиёев.
С удовлетворением отмечены активные контакты на уровне парламентов, правительств, регионов, бизнеса, общественности, интеллигенции и молодежи наших стран, реализация программ и проектов торгово-экономического сотрудничества. Так, только за последние годы товарооборот увеличился в разы и превысил 1 миллиард долларов.
Высокой оценки заслуживает культурно-гуманитарное взаимодействие. В этом контексте были выделены проведение в прошлом году в Ашхабаде и Ташкенте презентации сборника произведений Махтумкули на узбекском языке, а также премьера совместного узбекско-туркменского художественного фильма на международном кинофестивале в Ашхабаде.
Подчеркнуто, что награждение высшей наградой Республики Узбекистан стало выражением искреннего уважения многонационального узбекского народа к Гурбангулы Бердымухамедову как выдающемуся государственному деятелю, Национальному лидеру и архитектору современного Туркменистана.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов вместе посадили дуб на аллее почетных гостей Конгресс-центра в городе Самарканде.
Церемония стала символом крепнущей многовековой дружбы и добрососедства двух братских народов, твердого настроя на дальнейшее развитие узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым посетили выставку «Миражи времени», организованную в международном туристическом центре в Самарканде.
Гостям был представлен главный элемент экспозиции – ночная пустыня, в звездном небе над которой появляются знаки Зодиака, карта звездного неба Улугбека, меридианы. Зритель идет сквозь барханы словно караван по Великому Шелковому пути. Вдоль маршрута, как по часам времени, создается полное изложение истории развития цивилизации.
Также показаны сцены с участием узбекских и туркменских исполнителей, играющих на дутаре и тамбуре, читающих стихи великих поэтов Навои и Махтумкули.
В инновационной презентации были широко применены спецэффекты, театрализованные представления, которые вызвали большой интерес у посетителей.
Визит Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в город Самарканд завершился.
В ходе двухдневной программы пребывания Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и высокий гость провели двусторонние переговоры, посетили историко-этнографический комплекс “Вечный город” и ознакомились с выставкой “Миражи времени”.
Состоялась церемония награждения Национального лидера туркменского народа орденом “Олий Даражали Дўстлик” Республики Узбекистан.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту Самарканда высокого гостя проводил глава нашего государства.