18-iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent aeroportida olib borilayotgan qurilish ishlarining borishini ko‘zdan kechirdi. justify;">Mamlakat barqaror rivojlanib, uning xalqaro jozibadorligi oshgani sayin tashqi iqtisodiy aloqalar intensivligi va investisiyalar oqimi ortib bormoqda. Bunday sharoitda O‘zbekistonda transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini modernizatsiya qilishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. U yuqori xalqaro standartlarga javob beradigan tezkor, xavfsiz va qulay havo qatnovini ta’minlash, shuningdek, poytaxtning asosiy xalqaro aeroportida tirbandlikni bartaraf etish uchun mo‘ljallangan.
Birinchi bosqich doirasida 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi majmuasi to‘liq ta’mirlandi, bu esa barcha toifadagi samolyotlarni qabul qilish imkonini beradi. justify;">Hozirda ikkita terminal qurilishi davom etmoqda - rasmiy delegatsiyalarni qabul qilish va ishbilarmonlik aviatsiyasi, shuningdek, perron va angar ob'ektlariga texnik xizmat ko'rsatish uchun.
Aeroport ICAO standartlari bo'yicha III-A toifali zamonaviy radiotexnika va meteorologik uskunalar bilan jihozlanadi, bu esa ob-havoning barqaror ishlashini ta'minlaydi. style="text-align: justify;">Yopiq angarlarda havo kemalariga xavfsiz va sifatli texnik xizmat ko‘rsatish va saqlash uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilgan.
Yangi aeroport o‘zining qulay joylashuvi tufayli Toshkent va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport tuguniga aylanadi, shuningdek, Toshturur sanoatini rivojlantirish uchun qo‘shimcha markaz bo‘lib xizmat qiladi. Eng muhimi, xalqaro tashriflar va xizmat safarlari imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlarni qabul qilish sharoitlari yaxshilanadi. Buning natijasida iqtisodiy faollik oshadi, xizmat ko‘rsatish sohasi faollashadi, yangi ish o‘rinlari yaratiladi, mamlakatimizning sarmoyaviy jozibadorligi sezilarli darajada oshadi.

В обновленном аэропорту будут созданы самые современные условия
18 июня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительных работ в аэропорту «Ташкент-Восточный».
По мере устойчивого развития страны и повышения её международной привлекательности возрастает интенсивность внешнеэкономических связей и поток инвестиций. В этих условиях в Узбекистане приоритетное внимание уделяется модернизации всех направлений транспортной инфраструктуры как ключевого фактора дальнейшего роста.
Одним из таких стратегических проектов является реконструкция аэропорта «Ташкент-Восточный». Он призван обеспечить быстрое, безопасное и комфортабельное авиасообщение, соответствующее высоким международным стандартам, а также разгрузить основной международный аэропорт столицы.
В рамках первого этапа полностью обновлён взлётно-посадочный комплекс длиной 4 километра, что позволяет принимать воздушные суда всех классов, включая самые тяжёлые.
В настоящее время продолжается строительство двух терминалов — для приёма официальных делегаций и обслуживания бизнес-авиации, а также перрона и ангарных сооружений.
Аэропорт будет оснащён современным радиотехническим и метеорологическим оборудованием категории III-А по стандартам ICAO, что обеспечит надёжные взлётно-посадочные операции даже в условиях неблагоприятной погоды.
В закрытых ангарах создаются все необходимые условия для безопасного и качественного обслуживания и хранения воздушных судов.
Благодаря своему выгодному расположению, новый аэропорт станет важным транспортным узлом для Ташкента и города Новый Ташкент, а также послужит дополнительным стимулом для развития туристической отрасли Ташкентской области. Самое главное, расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для приёма иностранных инвесторов. В результате возрастёт экономическая активность, активизируется сфера услуг, создадутся новые рабочие места, а инвестиционная привлекательность нашей страны значительно повысится.
Глава государства ознакомился с техническими характеристиками проекта, архитектурными решениями терминалов и дал конкретные поручения по ускорению строительных работ, повышению уровня сервиса.