O‘zbekiston volfram sanoati xalqaro uyushmasiga a’zo bo‘ldi
O'zbekiston texnologik metallurgiya (Global Texnologik TMK) tomonidan qabul qilindi. darajada, volfram sanoatidagi eng nufuzli tashkilot – Xalqaro volfram sanoati assotsiatsiyasining (ITIA) to‘liq a’zosi bo‘ldi.
Shunday qilib, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda ushbu tashkilotga birinchi bo‘lib a’zo bo‘lgan davlat sifatida tarixga kirdi.
InternationalTMIAK qabul qilish. mamlakatimizning volfram sanoati sohasidagi salohiyatini e’tirof etish. Assotsiatsiyaga qo‘shilish orqali UzTMK o‘z mavqeini mustahkamladi va jahon volfram sanoatining barqaror ishtirokchisiga aylandi. ITIA aʼzoligi fabrikaga bozor maʼlumotlari va tahliliy maʼlumotlarga kirish, shuningdek, yirik xalqaro tadbirlarda qatnashish va dolzarb statistik maʼlumotlarni olish imkoniyatini beradi.
ITIA ning asosiy maqsadi global volfram ishlab chiqarish, qayta ishlash va isteʼmol bozorlarini tahlil qilish, sanoatga raqamli va tahliliy yondashuvlarni taʼminlash, barqaror ilmiy yordam koʻrsatishdir. Ayni paytda assotsiatsiya Yaponiya, Germaniya, Avstriya kabi texnologik rivojlangan mamlakatlarning yetakchi kompaniyalari va ilmiy markazlarini birlashtirib kelmoqda.

Uzbekistan became a member of the International Tungsten Industry Association
The Uzbek Technological Metals Plant (UzTMK) has received recognition at the global level, becoming a full member of the most prestigious organization in tungsten industry - the International Tungsten Industry Association (ITIA).
Thus, Uzbekistan went down in history as the first country in Central Asia to become a member of this organization.
The acceptance of UzTMK into the ITIA indicates international recognition of the potential of our country in the field of the tungsten industry. By joining the association, UzTMK strengthened its position and became a stable participant in the global tungsten industry. Membership in ITIA provides the mill with access to market data and analytics, as well as the opportunity to participate in major international events and receive up-to-date statistical information.
ITIA's main goal is to analyze global tungsten production, processing and consumer markets, provide digital and analytical support to the industry, promote scientific approaches and sustainable solutions. Currently, the association unites leading companies and research centers from such technologically developed countries as Japan, Germany and Austria.