O‘zbekiston-Sloveniya: 30 yillik sheriklik va hamkorlikning yangi ufqlari
O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi siyosiy hamkorlik, ekspertlarning fikricha, o‘zaro muloqot va konstruktiv hurmat ruhini yanada rivojlantirish uchun salmoqli salohiyatga ega. Har ikki davlat tashqi siyosat va iqtisodiy aloqalarini diversifikatsiya qilishga intilib, o‘zaro manfaatli almashinuvni rivojlantirish va ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi umumiy tillarni topmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Oʻzbekiston uchun Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarni chuqurlashtirish istagida muhim hamkor hisoblanadi.
2005-yil mart oyida Oʻzbekiston Prezidentining Sloveniyaga birinchi rasmiy tashrifi boʻlib oʻtdi va bu ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda muhim bosqich boʻldi. Keyingi yillarda parlamentlararo aloqalar va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik faollashdi.
Xususan, Lyublyana BMT Bosh Assambleyasining O‘zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan “Taraqqiyotni jadallashtirishda parlamentlarning rolini oshirish to‘g‘risida” (22) rezolyutsiyalarini qo‘llab-quvvatladi va hammuallifi bo‘ldi. “Atrof-muhit muammolarini samarali hal etish sifatida o‘rmonlarni barqaror boshqarishni, shu jumladan o‘rmonzorlarni barpo etish va qayta tiklashni, degradatsiyaga uchragan erlarni, shu jumladan lalmi yerlarni rag‘batlantirish” (2024).
Sloveniya ham 2025-2027 yillar uchun EKOSOS a'zoligi uchun ovoz berishda O'zbekistonni qo'llab-quvvatladi. Bundan tashqari, tomonlar 2025-2028 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari qo‘mitasi (O‘zbekiston) va 2026-2028 yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari kengashi (Sloveniya) a’zoligiga nomzodlarni o‘zaro qo‘llab-quvvatladilar.
YUNESKO doirasida O‘zbekiston 2017-yilda SSSRaro qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Xalqaro Gidrologiya Dasturi Kengashi va Ta’lim bo‘yicha Xalqaro Byuro Kengashi ikkinchi saylov guruhi.
Ikki davlat tashqi siyosat idoralari o‘rtasida konstruktiv muloqot olib borilmoqda. 2024-yilning noyabr oyida Toshkent shahrida Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi Marko Stutsin ishtirokida Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi raundi boʻlib oʻtdi. Tomonlar diplomatik ishtirokni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar va maslahatlashuvlarning navbatdagi raundini 2025-yilda Lyublyana shahrida o‘tkazishga kelishib oldilar.
Turli darajadagi muntazam uchrashuvlar va maslahatlashuvlar, jumladan, rasmiy delegatsiyalarning tashriflari va elchilar almashinuvi xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha bir-birini yaxshiroq tushunishga yordam beradi. style="text-align: justify;">Ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik ham ijobiy dinamikani ko‘rsatmoqda. Sloveniya Yevropa Ittifoqi aʼzosi sifatida Yevropa Ittifoqi bilan savdo va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish nuqtai nazaridan Oʻzbekiston uchun strategik ahamiyatga ega. Sloveniya bilan hamkorlikni rivojlantirish sarmoyalarni jalb qilish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va eksport bozorlarini kengaytirish imkoniyatlarini ochmoqda.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshgan 2022-yildan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash ko‘lami barqaror o‘sib bormoqda, bu O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqining “GSP+” umumiy imtiyozlar tizimidan benefitsiar maqomini olishi, jumladan, bunga ko‘maklashmoqda. 2024-yil yakuniga ko‘ra O‘zbekiston va Sloveniya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yilga nisbatan 60,3 foizga oshgan. 2025-yilning birinchi choragidagi statistik maʼlumotlarga koʻra, oʻtgan yilning shu davriga nisbatan tovar ayirboshlash yana 47,8 foizga oshgan. E’tiborlisi, O‘zbekistondan eksport 20 barobardan ortiq, Sloveniyadan import esa 10 foizga qisqardi, bu esa O‘zbekiston mahsulotlarining Yevropa bozorida raqobatbardoshligi oshib borayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston Sloveniyaga asosan xomashyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini, Sloveniyadan esa avtomobilsozlik uskunalari va boshqa yuqori texnologiyali uskunalar, dorixonalar va boshqa mahsulotlarni eksport qiladi. sanoat tovarlari. Tovar va xizmatlar turlarini, ayniqsa, ishlab chiqarish sanoati va axborot texnologiyalari sohasida kengaytirish uchun salmoqli salohiyat mavjud.
2023-yil fevral oyida Toshkentda O‘zbekiston-Sloveniya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi, uning doirasida Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolandi. Avtomobilsozlik, gidravlika turbinalari ishlab chiqarish, farmatsevtika, agrosanoat majmuasini yaratish, shuningdek, Sloveniyaning “Mercator Group” savdo tarmog‘ining O‘zbekistonda filialini ochish kabi yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlarning sarmoyaviy hamkorligini rivojlantirishda o‘zaro manfaatdorlik muhim omil bo‘lmoqda. Iqtisodiy islohotlarni faol amalga oshirayotgan O‘zbekiston Sloveniya kompaniyalariga turli tarmoqlar, jumladan, to‘qimachilik, qurilish, farmatsevtika va turizm kabi sohalarga sarmoya kiritish uchun qulay shart-sharoitlarni taklif etmoqda. Sloveniya kompaniyalari, o‘z navbatida, O‘zbekistonga innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar sohasida tajriba taklif etishi mumkin. Bugungi kunda O‘zbekistonda Sloveniya sarmoyasi ishtirokida uchta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda: bitta qo‘shma korxona va ikkita 100 foiz xorijiy kapital ishtirokida.
Energetika, logistika va turizm kabi sohalarda qo‘shma loyihalar ishlab chiqilmoqda. Tabiiy go‘zalligi va rivojlangan turizm infratuzilmasi bilan mashhur Sloveniya o‘zbekistonlik sayyohlarda qiziqish uyg‘otmoqda. Ayni paytda O‘zbekistonning qadimiy shaharlari va boy tarixi sloveniyalik sayohatchilarni tobora ko‘proq o‘ziga jalb etmoqda. Sayyohlik aloqalarining rivojlanishi shaxslararo aloqalarni chuqurlashtirishga xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston-Sloveniya oliy darajadagi oliy darajadagi uchrashuv arafasida Lyublyana shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar davomida O‘zbekiston ishbilarmon doiralari delegatsiyasi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 50 million dollarga ko‘paytirish bo‘yicha qator aniq kelishuvlarga erishdi. to‘qimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari, mineral o‘g‘itlar, plastmassa, rangli metallar, qurilish materiallari, farmatsevtika mahsulotlari, sanoat uskunalari va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega boshqa tayyor mahsulotlar yetkazib berish.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi geografik joylashuvi va Sloveniyaning Yevropada joylashgani ikki transport yo‘lagini birlashtiruvchi transport yo‘laklarini rivojlantirishda samarali hamkorlik qilish imkoniyatlarini yaratmoqda. Shu bois, transport-logistika sohasidagi hamkorlikni oshirish, jumladan, ikki davlat poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishdan ikki davlat ham manfaatdor.
Ikki tomonlama munosabatlarda madaniy-gumanitar aloqalar muhim o‘rin tutadi. Ular xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Madaniy almashinuvlar doirasida har ikki mamlakat madaniy merosini targ‘ib qilish maqsadida ko‘rgazmalar, konsertlar va festivallar kabi turli madaniy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
2024-yil noyabr oyida Toshkentda Sloveniya Tashqi va Yevropa ishlari vazirligi Davlat kotibi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda ilmiy va ta’lim loyihalari, akademik almashinuvlar va qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
tahlil har ikki davlatning sohaga qiziqishi ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. taʼlim, shuning uchun bu sohani rivojlantirish oʻzaro manfaatli va samarali boʻlishini vaʼda qilmoqda.
Shunday qilib, diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda Oʻzbekiston va Sloveniya oʻzaro hurmat va umumiy manfaatlarga asoslangan hamkorlikni yanada mustahkamlash istagini namoyish etmoqda.

Узбекистан-Словения: 30 лет партнерства и новые горизонты сотрудничества
Символично, что данный визит пройдет в год празднования 30-летия установления узбекско-словенских дипломатических отношений. С 16 января 1995 года двустороннее сотрудничество последовательно развивается, демонстрируя устойчивую динамику и охватывая политическую, экономическую и культурно-гуманитарную сферы.
Политическое взаимодействие между Узбекистаном и Словенией, по мнению экспертов, обладает значительным потенциалом для дальнейшего развития и углубления в духе взаимного уважения и конструктивного диалога. Обе страны, стремящиеся к диверсификации своих внешнеполитических и экономических связей, находят точки соприкосновения, способствующие взаимовыгодному обмену и укреплению двусторонних отношений. Словения как член Европейского Союза является важным партнером для Узбекистана в его стремлении к углублению отношений с ЕС.
В марте 2005 года состоялся первый официальный визит Президента Узбекистана в Словению, что стало важным этапом в развитии двусторонних отношений. В последующие годы активизировались межпарламентские связи и сотрудничество в рамках международных организаций.
В частности, Любляна поддержала и вошла число соавторов инициированных Узбекистаном резолюций Генассамблеи ООН «О повышении роли парламентов в ускорении достижения Целей Устойчивого Развития» (2022) и «Содействие устойчивому лесопользованию, включая облесение и лесовосстановление, на деградированных землях, в том числе в засушливых районах, как эффективное решение экологических проблем» (2024).
Словения также поддержала Узбекистан при голосовании в члены ЭКОСОС на 2025-2027 годы. Кроме того, стороны взаимно поддержали кандидатуры друг друга в Комитет по правам человека на 2025-2028 годы (Узбекистан) и Совет по правам человека на 2026-2028 годы (Словения).
В рамках ЮНЕСКО Узбекистан в 2017 году поддержал кандидатуру Словении в Межправительственный совет Международной программы гидрологии и Совет международного бюро по образованию на уровне второй электоральной группы.
Конструктивный диалог проводится между внешнеполитическими ведомствами двух стран. В ноябре 2024 года в Ташкенте прошел третий раунд межмидовских политических консультаций с участием государственного секретаря Министерства иностранных и европейских дел Словении Марко Штуцина. Стороны обсудили перспективы расширения дипломатического присутствия и договорились о проведении следующего раунда консультаций в 2025 году в Любляне.
Регулярные встречи и консультации на различных уровнях, включая визиты официальных делегаций и обмен послами, способствуют лучшему пониманию позиций друг друга по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня.
Экономическое взаимодействие между двумя странами также демонстрирует положительную динамику. Словения, являясь членом Европейского Союза, представляет стратегический интерес для Узбекистана в контексте расширения торгового и инвестиционного сотрудничества с ЕС. Развитие партнерства со Словенией открывает возможности для привлечения инвестиций, внедрения передовых технологий и расширения экспортных рынков.
С 2022 года, когда объем взаимной торговли увеличился на 40%, масштабы двустороннего товарооборота неуклонно растут, чему способствует, в том числе, получение Узбекистаном статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС «GSP+». По итогам 2024 года товарооборот между Узбекистаном и Словенией увеличился по сравнению с предыдущим годом на 60,3%. Статистика за первый квартал 2025 года показывает, что объем товарооборота вырос еще на 47,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Примечательным является тот факт, что экспорт из Узбекистана увеличился более чем в 20 раз, а импорт из Словении сократился на 10%, что свидетельствует о растущей конкурентоспособности узбекской продукции на европейском рынке.
Узбекистан экспортирует в Словению преимущественно сырьевые товары и сельскохозяйственную продукцию, в то время как Словения поставляет высокотехнологичное оборудование, фармацевтические препараты, автомобильные комплектующие и другие промышленные товары. Существует значительный потенциал для расширения номенклатуры товаров и услуг, особенно в сфере обрабатывающей промышленности и информационных технологий.
В феврале 2023 года в Ташкенте состоялся бизнес-форум «Узбекистан–Словения», в рамках которого было подписано Соглашение об экономическом сотрудничестве. Обсуждались перспективы совместных проектов в сферах автомобилестроения, производства гидротурбин, фармацевтики, создания агропромышленного комплекса, а также открытие филиала словенской торговой сети «Mercator Group» в Узбекистане.
Важным фактором в развитии взаимодействия является обоюдный интерес сторон к взаимному инвестиционному партнерству. Узбекистан, активно проводящий экономические реформы, предлагает словенским компаниям благоприятные условия для инвестирования в различные сектора, включая текстильную, строительную, фармацевтическую и туристическую отрасли. Словенские компании, в свою очередь, могут предложить Узбекистану опыт в области инноваций и высоких технологий. Сегодня в Узбекистане функционируют три предприятия с участием словенских инвестиций: одно совместное предприятие и две со 100%-м иностранным капиталом.
Развиваются совместные проекты в таких областях, как энергетика, логистика и туризм. Словения, известная своей красотой природы и развитой туристической инфраструктурой, представляет интерес для узбекских туристов. В то же время древние города и богатая история Узбекистана привлекают все больше словенских путешественников. Развитие туристических связей способствует углублению межличностных контактов.
В ходе проведенных накануне узбекско-словенского саммита на высшем уровне переговоров делегации деловых кругов Узбекистана в Любляне достигнут ряд конкретных договорённостей по наращиванию взаимного товарооборота до 500 миллионов долларов за счёт расширения номенклатуры и объёмов поставок текстильной и плодоовощной продукции, минеральных удобрений, пластмассы, цветных металлов, стройматериалов, фармпрепаратов, промышленного оборудования и другой готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Географическое положение Узбекистана в Центральной Азии и Словении в Европе создает возможности для эффективного сотрудничества в области развития транспортных коридоров, связывающих два региона. Поэтому обе страны заинтересованы в наращивании транспортно-логистического сотрудничества, включая установление прямого авиасообщения между столицами двух государств.
Культурные и гуманитарные связи занимают важное место в двусторонних отношениях. Они способствуют укреплению взаимопонимания и дружбы между народами.
В рамках культурного обмена проводятся различные культурные мероприятия, такие как выставки, концерты и фестивали, способствующие популяризации культурного наследия обеих стран.
В ноябре 2024 года в Ташкенте состоялась встреча с государственным секретарем Министерства иностранных и европейских дел Словении, в ходе которой обсуждались перспективы научно-образовательных проектов, академических обменов и совместных образовательных программ.
Анализ показывает растущий интерес в обеих странах к сотрудничеству в сфере образования, поэтому развитие данного направления обещает быть взаимовыгодным и плодотворным.
Таким образом, в год 30-летия установления дипломатических отношений Узбекистан и Словения демонстрируют стремление к дальнейшему укреплению сотрудничества, основанного на взаимном уважении и общих интересах.
В этой связи насыщенная программа предстоящего визита Президента Узбекистана в Словению, намеченные встречи и переговоры на высшем уровне, безусловно, определят новые горизонты двусторонних отношений, придадут им многоплановый и динамичный характер.