O‘zbekiston va Sloveniya texnologik va sanoat hamkorlikni kengaytirishni maqsad qilgan
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Sloveniya Respublikasi Prezidenti Nashtaaar rasmiy tashrif bilan Sloveniya Respublikasi Prezidenti Nashtaarga keldi. Lyublyana.
Davlatimiz rahbarini samolyot chiqishida Bosh vazir o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Tanya Fajon va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Ikki davlatning faxriy mehmoni Joje Puchnik xalqaro aeroportida sharaf va ehtirom ko‘rsatdi. Faxriy qorovul tuzildi.
Tashrif dasturiga muvofiq, O‘zbekiston rahbari Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirk Musar bilan muzokaralar o‘tkazadi, mamlakat parlamenti va hukumati rahbariyati bilan uchrashadi, shuningdek, qo‘shma biznes-forumda ishtirok etadi.
justify; manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik, sanoat, farmatsevtika, elektrotexnika, yashil energetika, qishloq xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida o‘zaro hamkorlik va gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Mirziyoyev va Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirk Musarning Lyublyana shahridagi Prezident saroyida cheklangan tarkibda va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida boʻlib oʻtdi
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Sloveniya rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va bu uchrashuv tarixda ilk bor davom etishini taʼkidladi20. ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichi.
Oʻzbekiston va Sloveniya oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Siyosiy muloqot, turli darajadagi aloqalar va ishbilarmonlik uchrashuvlari faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro yordam ko‘rsatilmoqda.
So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash 3 barobar oshdi. Madaniy va sayyohlik almashinuvi kengaymoqda. Sloveniya fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etilgan.
Ikki tomonlama munosabatlarni tizimli qilish uchun oliy va yuqori darajadagi muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Sloveniyaning birinchi bosqichida tovar ayirboshlash hajmini million millionga yetkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi50. yevro, birinchi navbatda, assortimentni kengaytirish va import o‘rnini bosish orqali.
Gap O‘zbekistondan to‘qimachilik, meva-sabzavot, mineral o‘g‘itlar, mis mahsulotlari va boshqa sanoat tovarlari, Sloveniyadan dori-darmonlar, ilg‘or texnologiyalar va uskunalar yetkazib berish haqida bormoqda.
The port of the potentsialdan foydalanish “Koper” Yevropa bozoriga chiqish uchun logistika markazi sifatida Ittifoq tomonidan o‘rganiladi.
Sloveniyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilish, shuningdek, zamonaviy asbob-uskunalar, sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. energetika ob'ektlarini modernizatsiya qilish va boshqalar.
Mehnat migratsiyasi sohasida tizimli hamkorlik qilish uchun til, kasbiy malaka va mehnat standartlari bo'yicha kadrlar tayyorlash va moslashtirish dasturlarini ishlab chiqqan holda Uyushgan mehnat migratsiyasi to'g'risida Bitim tayyorlashga qaror qilindi.
Turizmni, ayniqsa, qishloq va tog‘li hududlarda rivojlantirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi. Taʼlim sohasida tomonlar diplomlarni oʻzaro tan olish toʻgʻrisida shartnoma imzolash va Lyublyana va Maribor universitetlari bilan qoʻshma oʻquv dasturlarini yoʻlga qoʻyishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, kelasi yili Toshkent shahrida ikki davlat oliy oʻquv yurtlari va ilmiy markazlari ishtirokida innovatsion loyihalar qoʻshma yoshlar forumi oʻtkaziladi. style="text-align: justify;">Gumanitar almashinuvni kuchaytirish maqsadida tomonlar Lyublyana shahrida fanlararo Madaniyat kunlari va O‘zbek kinosi haftaligini o‘tkazish tarafdori bo‘ldi.
Barcha maqsadlarni ilgari surish maqsadida joriy yilning iyul oyida Xalqaro komissiyaning birinchi yig‘ilishini Lyublyana shahrida tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. style="text-align: justify;">Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Sloveniya Prezidenti Natasha Pirk Musarni o‘ziga qulay vaqtda O‘zbekistonga javob tashrifi bilan tashrif buyurishni taklif qildi.
O‘zbekiston-Sloveniya ko‘p qirrali hamkorlik va amaliy hamkorlikni, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Bugun erishilgan yuksak samaralar bo‘ldi. yuqori baholandi.
Savdo, sarmoya va hamkorlik sohasida hamkorlikdagi ishlarni faollashtirish muhimligi ta'kidlandi. Bu galgi tashrif doirasida rejalashtirilgan biznes-forum yangi aloqalar o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun samarali maydonga aylanishi ta’kidlandi.
O‘zaro talabga ega bo‘lgan mahsulotlarni yetkazib berishni ko‘paytirish hisobiga tovar ayirboshlash hajmini 500 million yevroga yetkazish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Bugun imzolangan GSP+ imtiyozlar tizimi va standartlashtirish to‘g‘risidagi bitim ham savdo o‘sishini rag‘batlantiradi.
Texnologik modernizatsiyaga urg‘u berilgan holda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish rejasi tayyorlanadi. Shu nuqtai nazardan, Sloveniyaning yetakchi kompaniyalarining O‘zbekistonda elektrotexnika, asbobsozlik, farmatsevtika, yashil energiya va aqlli qishloq xo‘jaligi sohalarida loyihalarni amalga oshirish niyatlari qo‘llab-quvvatlandi.
Bunday ishlab chiqarishni joylashtirish maqsadida mamlakatimizda “Yevropa kompaniyalari boshqaruvi ostidagi park” tizimida maxsus sanoat parki tashkil etilmoqda. style="text-align: justify;">Shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida doimiy faoliyat yurituvchi ekspert guruhini tashkil etish va zarur normativ-huquqiy bazani tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish va O‘zbekiston portlaridan yaxshi foydalanish imkoniyatlarini birgalikda o‘rganishga kelishib olindi. Yevropa Ittifoqi bozoriga.
Muzokaralarning alohida mavzusi madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish edi. Sloveniyaning ekoturizmni, jumladan, tog‘li va qishloq joylarini rivojlantirish bo‘yicha tajribasi alohida qiziqish uyg‘otadi.
Qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, jumladan, Toshkent shahrida Yoshlar innovatsion forumini tashkil etish muhimligi qayd etildi. Shuningdek, kelasi yili Lyublyanada oʻzaro madaniyat kunlari va oʻzbek kinosi haftaligi oʻtkaziladi.
Hamkorlikning belgilangan yo‘nalishlarini amaliy targ‘ib qilish maqsadida joriy yilning iyul oyida Lyublyana shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan imzolangan keng qamrovli kelishuvlar qabul qilindi. “yo‘l xaritasi”.
Yakunlanganda davlatimiz rahbari Sloveniya Bosh vaziri Robert Golobni qulay vaqtda O‘zbekistonga tashrif buyurishni taklif qildi.
Ular ishtirokida ikki tomonlama shartnomalar almashish marosimi bo‘lib o‘tdi:
– diplomatiya pasporti egalarining viza pasporti talablari to‘g‘risida. style="text-align: justify;">– taʼlim, fan va madaniyat sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– transport va logistika sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– aqlli shahar boshqaruvi sohasida hamkorlik toʻgʻrisida;
– suv resurslarini boshqarish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– turizm sohasida hamkorlik to‘g‘risida.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasiga rasmiy tashrifi. Mirziyoyev Sloveniya Milliy Assambleyasi raisi Urska Klakokar-Zupanchichni qabul qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlarini, jumladan, ikki mamlakat parlamentlari darajasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
So‘nggi yillarda kuzatilgan parlamentlararo almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yilning aprel oyida Sloveniya Milliy Assambleyasi komissiyasi raisi Predrag Bakovich Toshkent shahrida Parlamentlararo ittifoqning 150 yillik yubiley assambleyasida ishtirok etdi. Ikki davlat parlamentlarida “Do‘stlik guruhlari” tashkil etilgan.
Qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish bo‘yicha tegishli qo‘mitalar darajasida parlament o‘zaro hamkorligi muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, parlament qo‘llab-quvvatlashi, gumanitar tadbirlar va madaniy tadbirlar kunlari, jumladan, madaniy o‘yinlar va ko‘rgazmalar o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi. oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida akademik almashinuvlar rivojlanayotgani qayd etildi.
Xalqaro parlament tashkilotlari platformalarida tashabbuslarni muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash ham kuchaytiriladi.
Safar va Deparlia shahrida birinchi O‘zbekiston-Sloveniya va Deparli ekspertlar forumini o‘tkazish taklif etilmoqda. hamjamiyat.
O‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun parlamentlar tomonidan qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Словения нацелены на расширение технологического и промышленного партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Словения Наташи Пирц Мусар прибыл с официальным визитом в Любляну.
У трапа самолета главу нашего государства встретили заместитель Премьер-министра – министр иностранных дел Таня Файон и другие официальные лица.
В международном аэропорту имени Йоже Пучника в честь высокого гостя были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
В соответствии с программой визита лидер Узбекистана проведет переговоры с Президентом Республики Словения Наташей Пирц Мусар, встречи с руководством парламента и правительства страны, а также примет участие в совместном бизнес-форуме.
Будут рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества, реализации проектов кооперации в промышленности, фармацевтике, электротехнике, «зеленой» энергетике, сельском хозяйстве, а также взаимодействия в области трудовой миграции и расширения гуманитарных контактов.
В Президентском дворце в Любляне состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Словения Наташи Пирц Мусар в узком составе и с участием официальных делегаций.
В начале встречи глава нашего государства поблагодарил лидера Словении за теплый прием и подчеркнул, что первый за 20 лет саммит на высшем уровне войдет в историю как начало нового этапа в отношениях двух стран.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества Узбекистана и Словении.
С удовлетворением отмечена активизация политического диалога, контактов на разных уровнях и деловых встреч. Осуществляется взаимная поддержка в рамках ООН и других международных структур.
За последние годы товарооборот увеличился в 3 раза. Расширяются культурные и туристические обмены. Действует безвизовый режим для граждан Словении.
Для придания системности двусторонним отношениям, подчёркнута важность налаживания регулярного диалога на высшем и высоком уровнях.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота и доведения его объемов на первом этапе до 500 миллионов евро, прежде всего за счет расширения номенклатуры и импортозамещения.
Речь идет о поставках из Узбекистана текстильной, плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий и других промышленных товаров, из Словении – лекарственных препаратов, передовых технологий и оборудования.
Будут изучены возможности использования потенциала словенского порта «Копер» как логистического хаба для доступа на рынок Европейского Союза.
Достигнуты договоренности о принятии Программы промышленной кооперации с ведущими компаниями Словении, а также реализации проектов по выпуску современного оборудования, промышленных и сельскохозяйственных товаров, локализации производства фармацевтической продукции, в том числе на основе меда и лекарственных трав, строительству и модернизации энергетических объектов и другие.
Для системного взаимодействия в области трудовой миграции решено подготовить Соглашение об организованной трудовой миграции с проработкой программ обучения и адаптации по языку, профессиональным навыкам и стандартам труда.
Перспективным направлением обозначено развитие туризма, особенно в сельских и горных регионах. В сфере образования стороны договорились подписать соглашение о взаимном признании дипломов и запустить совместные программы обучения с Люблянским и Мариборским университетами.
Кроме того, в следующем году в городе Ташкенте будет проведен совместный молодежный Форум инновационных проектов с участием вузов и научных центров двух стран.
В целях укрепления гуманитарного обмена стороны выступили за проведение перекрестных Дней культуры и Недели узбекского кино в городе Любляне.
Для продвижения всех поставленных задач принято решение об организации первого заседания Межправкомиссии в июле этого года в Любляне.
В завершение встречи глава нашего государства пригласил Президента Словении Наташу Пирц Мусар посетить Узбекистан с ответным визитом в удобное время.
В рамках программы официального визита в Республику Словения Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром этой страны Робертом Голобом.
В фокусе внимания были вопросы наращивания узбекско-словенского многопланового сотрудничества и практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Дана высокая оценка плодотворным итогам состоявшихся сегодня переговоров на высшем уровне.
Подчеркнута важность активизации совместной работы в сфере торговли, инвестиций и кооперации. Отмечено, что запланированный в ходе нынешнего визита бизнес-форум станет эффективной площадкой для установления новых контактов и продвижения совместных проектов.
Рассмотрены меры по доведению объемов товарооборота до 500 миллионов евро за счет наращивания взаимных поставок востребованной продукции. Система преференций «GSP+» и подписанное сегодня соглашение в сфере стандартизации также будут стимулировать рост торговли.
Будет подготовлен План развития промышленной кооперации с акцентом на технологическую модернизацию. В данном контексте поддержаны намерения ведущих словенских компаний по реализации в Узбекистане проектов в сфере электротехники, приборостроения, фармацевтики, «зеленой» энергетики, «умного» сельского хозяйства.
Для размещения таких производств предложена площадка создаваемого в нашей стране специального промышленного парка для европейских компаний под управлением «Inpark».
В целях налаживания системного взаимодействия в сфере трудовой миграции достигнута договоренность о создании постоянной экспертной группы и подготовке необходимой нормативно-правовой базы.
Также условлено вместе изучить возможности налаживания прямого авиасообщения между двумя странами и использования инфраструктуры порта Копер для выхода узбекских товаров на рынок ЕС.
Отдельной темой переговоров стали вопросы расширения культурно-гуманитарного обмена. Особый интерес представляет опыт Словении в развитии экологического туризма, в том числе в горных и сельских районах.
Отмечена важность развития совместных образовательных программ, включая организацию в городе Ташкенте молодежного Форума инноваций. Также в следующем году будут проведены перекрестные Дни культуры и Неделя узбекского кино в Любляне.
В целях практического продвижения обозначенных направлений сотрудничества достигнута договоренность о проведении в июле этого года в городе Любляне первого заседания Межправительственной комиссии.
Кроме того, для своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений правительствами двух стран будет принята всеобъемлющая «дорожная карта».
В завершение глава нашего государства пригласил Премьер-министра Словении Роберта Голоба посетить с визитом Узбекистан в удобное время.
По итогам состоявшихся в городе Любляне переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Республики Словения Роберт Голоб подписали Совместное заявление.
В их присутствии состоялась церемония обмена двусторонними соглашениями:
– об освобождении владельцев дипломатических паспортов от визовых требований;
– о сотрудничестве в области образования, науки и культуры;
– о сотрудничестве в области транспорта и логистики;
– о сотрудничестве в области управления «умными» городами;
– о сотрудничестве в сфере стандартизации;
– о сотрудничестве в области управления водными ресурсами;
– о сотрудничестве в области туризма.
В рамках официального визита в Республику Словения Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Председателем Национальной ассамблеи Словении Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многоплановых узбекско-словенских отношений, в том числе на уровне парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечена наблюдаемая в последние годы интенсификация межпарламентских обменов. В апреле этого года в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в городе Ташкенте принял участие председатель Комиссии Национальной Ассамблеи Словении Предраг Бакович. В парламентах двух стран созданы «группы дружбы».
Подчеркнута важность парламентского взаимодействия на уровне профильных комитетов для сопровождения и ускорения совместных проектов.
Кроме того, отмечена необходимость парламентской поддержки гуманитарного взаимодействия, включая проведение дней культуры и кино, выставок, развитие академических обменов между вузами.
Также будет усилена координация и взаимная поддержка инициатив на площадках международных парламентских организаций.
Предложено проведение первого узбекско-словенского Межпарламентского форума в городе Самарканде с участием депутатов и экспертного сообщества.
Достигнута договоренность о принятии парламентами совместной «дорожной карты» дальнейшего взаимодействия.