O‘zbekiston va Sloveniya texnologik va sanoat hamkorlikni kengaytirishni maqsad qilgan
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Sloveniya Respublikasi Prezidenti Nashtaaar rasmiy tashrif bilan Sloveniya Respublikasi Prezidenti Nashtaarga keldi. Lyublyana.
Davlatimiz rahbarini samolyot chiqishida Bosh vazir o‘rinbosari – tashqi ishlar vaziri Tanya Fajon va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Ikki davlatning faxriy mehmoni Joje Puchnik xalqaro aeroportida sharaf va ehtirom ko‘rsatdi. Faxriy qorovul tuzildi.
Tashrif dasturiga muvofiq, O‘zbekiston rahbari Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirk Musar bilan muzokaralar o‘tkazadi, mamlakat parlamenti va hukumati rahbariyati bilan uchrashadi, shuningdek, qo‘shma biznes-forumda ishtirok etadi.
justify; manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik, sanoat, farmatsevtika, elektrotexnika, yashil energetika, qishloq xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida o‘zaro hamkorlik va gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Mirziyoyev va Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirk Musarning Lyublyana shahridagi Prezident saroyida cheklangan tarkibda va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida boʻlib oʻtdi
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Sloveniya rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi va bu uchrashuv tarixda ilk bor davom etishini taʼkidladi20. ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichi.
Oʻzbekiston va Sloveniya oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Siyosiy muloqot, turli darajadagi aloqalar va ishbilarmonlik uchrashuvlari faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro yordam ko‘rsatilmoqda.
So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash 3 barobar oshdi. Madaniy va sayyohlik almashinuvi kengaymoqda. Sloveniya fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etilgan.
Ikki tomonlama munosabatlarni tizimli qilish uchun oliy va yuqori darajadagi muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Sloveniyaning birinchi bosqichida tovar ayirboshlash hajmini million millionga yetkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi50. yevro, birinchi navbatda, assortimentni kengaytirish va import o‘rnini bosish orqali.
Gap O‘zbekistondan to‘qimachilik, meva-sabzavot, mineral o‘g‘itlar, mis mahsulotlari va boshqa sanoat tovarlari, Sloveniyadan dori-darmonlar, ilg‘or texnologiyalar va uskunalar yetkazib berish haqida bormoqda.
The port of the potentsialdan foydalanish “Koper” Yevropa bozoriga chiqish uchun logistika markazi sifatida Ittifoq tomonidan o‘rganiladi.
Sloveniyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilish, shuningdek, zamonaviy asbob-uskunalar, sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. energetika ob'ektlarini modernizatsiya qilish va boshqalar.
Mehnat migratsiyasi sohasida tizimli hamkorlik qilish uchun til, kasbiy malaka va mehnat standartlari bo'yicha kadrlar tayyorlash va moslashtirish dasturlarini ishlab chiqqan holda Uyushgan mehnat migratsiyasi to'g'risida Bitim tayyorlashga qaror qilindi.
Turizmni, ayniqsa, qishloq va tog‘li hududlarda rivojlantirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi. Taʼlim sohasida tomonlar diplomlarni oʻzaro tan olish toʻgʻrisida shartnoma imzolash va Lyublyana va Maribor universitetlari bilan qoʻshma oʻquv dasturlarini yoʻlga qoʻyishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, kelasi yili Toshkent shahrida ikki davlat oliy oʻquv yurtlari va ilmiy markazlari ishtirokida innovatsion loyihalar qoʻshma yoshlar forumi oʻtkaziladi. style="text-align: justify;">Gumanitar almashinuvni kuchaytirish maqsadida tomonlar Lyublyana shahrida fanlararo Madaniyat kunlari va O‘zbek kinosi haftaligini o‘tkazish tarafdori bo‘ldi.
Barcha maqsadlarni ilgari surish maqsadida joriy yilning iyul oyida Xalqaro komissiyaning birinchi yig‘ilishini Lyublyana shahrida tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. style="text-align: justify;">Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Sloveniya Prezidenti Natasha Pirk Musarni o‘ziga qulay vaqtda O‘zbekistonga javob tashrifi bilan tashrif buyurishni taklif qildi.
O‘zbekiston-Sloveniya ko‘p qirrali hamkorlik va amaliy hamkorlikni, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Bugun erishilgan yuksak samaralar bo‘ldi. yuqori baholandi.
Savdo, sarmoya va hamkorlik sohasida hamkorlikdagi ishlarni faollashtirish muhimligi ta'kidlandi. Bu galgi tashrif doirasida rejalashtirilgan biznes-forum yangi aloqalar o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun samarali maydonga aylanishi ta’kidlandi.
O‘zaro talabga ega bo‘lgan mahsulotlarni yetkazib berishni ko‘paytirish hisobiga tovar ayirboshlash hajmini 500 million yevroga yetkazish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Bugun imzolangan GSP+ imtiyozlar tizimi va standartlashtirish to‘g‘risidagi bitim ham savdo o‘sishini rag‘batlantiradi.
Texnologik modernizatsiyaga urg‘u berilgan holda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish rejasi tayyorlanadi. Shu nuqtai nazardan, Sloveniyaning yetakchi kompaniyalarining O‘zbekistonda elektrotexnika, asbobsozlik, farmatsevtika, yashil energiya va aqlli qishloq xo‘jaligi sohalarida loyihalarni amalga oshirish niyatlari qo‘llab-quvvatlandi.
Bunday ishlab chiqarishni joylashtirish maqsadida mamlakatimizda “Yevropa kompaniyalari boshqaruvi ostidagi park” tizimida maxsus sanoat parki tashkil etilmoqda. style="text-align: justify;">Shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida doimiy faoliyat yurituvchi ekspert guruhini tashkil etish va zarur normativ-huquqiy bazani tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish va O‘zbekiston portlaridan yaxshi foydalanish imkoniyatlarini birgalikda o‘rganishga kelishib olindi. Yevropa Ittifoqi bozoriga.
Muzokaralarning alohida mavzusi madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish edi. Sloveniyaning ekoturizmni, jumladan, tog‘li va qishloq joylarini rivojlantirish bo‘yicha tajribasi alohida qiziqish uyg‘otadi.
Qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, jumladan, Toshkent shahrida Yoshlar innovatsion forumini tashkil etish muhimligi qayd etildi. Shuningdek, kelasi yili Lyublyanada oʻzaro madaniyat kunlari va oʻzbek kinosi haftaligi oʻtkaziladi.
Hamkorlikning belgilangan yo‘nalishlarini amaliy targ‘ib qilish maqsadida joriy yilning iyul oyida Lyublyana shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan imzolangan keng qamrovli kelishuvlar qabul qilindi. “yo‘l xaritasi”.
Yakunlanganda davlatimiz rahbari Sloveniya Bosh vaziri Robert Golobni qulay vaqtda O‘zbekistonga tashrif buyurishni taklif qildi.
Ular ishtirokida ikki tomonlama shartnomalar almashish marosimi bo‘lib o‘tdi:
– diplomatiya pasporti egalarining viza pasporti talablari to‘g‘risida. style="text-align: justify;">– taʼlim, fan va madaniyat sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– transport va logistika sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– aqlli shahar boshqaruvi sohasida hamkorlik toʻgʻrisida;
– suv resurslarini boshqarish sohasida hamkorlik to‘g‘risida;
– turizm sohasida hamkorlik to‘g‘risida.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasiga rasmiy tashrifi. Mirziyoyev Sloveniya Milliy Assambleyasi raisi Urska Klakokar-Zupanchichni qabul qildi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlarini, jumladan, ikki mamlakat parlamentlari darajasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
So‘nggi yillarda kuzatilgan parlamentlararo almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yilning aprel oyida Sloveniya Milliy Assambleyasi komissiyasi raisi Predrag Bakovich Toshkent shahrida Parlamentlararo ittifoqning 150 yillik yubiley assambleyasida ishtirok etdi. Ikki davlat parlamentlarida “Do‘stlik guruhlari” tashkil etilgan.
Qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish bo‘yicha tegishli qo‘mitalar darajasida parlament o‘zaro hamkorligi muhimligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, parlament qo‘llab-quvvatlashi, gumanitar tadbirlar va madaniy tadbirlar kunlari, jumladan, madaniy o‘yinlar va ko‘rgazmalar o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi. oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida akademik almashinuvlar rivojlanayotgani qayd etildi.
Xalqaro parlament tashkilotlari platformalarida tashabbuslarni muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash ham kuchaytiriladi.
Safar va Deparlia shahrida birinchi O‘zbekiston-Sloveniya va Deparli ekspertlar forumini o‘tkazish taklif etilmoqda. hamjamiyat.
O‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun parlamentlar tomonidan qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Uzbekistan and Slovenia aim to expand technological and industrial partnership
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the President of the Republic of Slovenia Natasha Pirc Musar, arrived on an official visit to Ljubljana.
The head of our state was met at the plane's exit by Deputy Prime Minister - Minister of Foreign Affairs Tania Fajon and other officials.
At Jože Pučnik International Airport, the national flags of the two countries were raised in honor of the distinguished guest and a guard of honor was formed.
In accordance with the visit program, the leader of Uzbekistan will hold negotiations with The President of the Republic of Slovenia, Natasha Pirc Musar, will meet with the leadership of the parliament and government of the country, and will also take part in a joint business forum.
Issues of developing mutually beneficial trade and economic cooperation, implementing cooperation projects in industry, pharmaceuticals, electrical engineering, green energy, agriculture, as well as interaction in the field of labor migration and expanding humanitarian contacts will be considered.
Negotiations between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Slovenia Natasha Pirc Musar took place at the Presidential Palace in Ljubljana in a limited format and with the participation of official delegations.
At the beginning of the meeting, the head of our state thanked the leader of Slovenia for the warm welcome and emphasized that the first summit in 20 years will go down in history as the beginning of a new stage in relations between the two countries.
Current issues of further development of practical cooperation between Uzbekistan and Slovenia were considered.
The intensification of political dialogue, contacts at different levels and business meetings was noted with satisfaction. Mutual support is provided within the UN and other international structures.
In recent years, trade turnover has increased 3 times. Cultural and tourist exchanges are expanding. There is a visa-free regime for citizens of Slovenia.
To make bilateral relations systematic, the importance of establishing regular dialogue at the highest and highest levels was emphasized.
Particular attention was paid to the issues of increasing trade turnover and bringing its volumes at the first stage to 500 million euros, primarily through expanding the range and import substitution.
We are talking about supplies from Uzbekistan of textiles, fruits and vegetables, mineral fertilizers, copper products and other industrial goods, from Slovenia - medicines, advanced technologies and equipment.
The possibilities of using the potential of the Slovenian port "Koper" as a logistics hub for access to the European market will be explored Union.
Agreements were reached on the adoption of the Industrial Cooperation Program with leading companies in Slovenia, as well as the implementation of projects for the production of modern equipment, industrial and agricultural goods, localization of the production of pharmaceutical products, including those based on honey and medicinal herbs, construction and modernization of energy facilities and others.
For systemic interaction in the field of labor migration, it was decided to prepare an Agreement on Organized labor migration with the development of training and adaptation programs in language, professional skills and labor standards.
The development of tourism, especially in rural and mountainous regions, is identified as a promising direction. In the field of education, the parties agreed to sign an agreement on the mutual recognition of diplomas and launch joint training programs with the Universities of Ljubljana and Maribor.
In addition, next year in the city of Tashkent a joint youth Forum of innovative projects will be held with the participation of universities and research centers of the two countries.
In order to strengthen humanitarian exchange, the parties advocated holding cross-curricular Days of Culture and the Week of Uzbek Cinema in the city of Ljubljana.
To promote all the objectives, a decision was made to organize the first meeting of the Intergovernmental Commission in July this year in Ljubljana.
At the end of the meeting, the head of our state invited the President of Slovenia Natasha Pirc Musar to visit Uzbekistan on a return visit at a convenient time.
As part of the program of the official visit to the Republic of Slovenia, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of this country Robert Golob.
The focus was on building up Uzbek-Slovenian multifaceted cooperation and practical interaction, primarily in the trade, economic and investment spheres.
The fruitful results of the high-level negotiations held today were highly appreciated.
The importance of intensifying joint work in the field of trade, investment and cooperation was emphasized. It was noted that the business forum planned during the current visit will become an effective platform for establishing new contacts and promoting joint projects.
Measures were considered to increase trade turnover to 500 million euros by increasing mutual supplies of in-demand products. The GSP+ system of preferences and the standardization agreement signed today will also stimulate trade growth.
An Industrial Cooperation Development Plan will be prepared with an emphasis on technological modernization. In this context, the intentions of leading Slovenian companies to implement projects in the field of electrical engineering, instrument making, pharmaceuticals, green energy, and smart agriculture in Uzbekistan were supported.
To accommodate such production, the site of a special industrial park being created in our country for European companies under the management of "Inpark" was proposed.
In order to establish systemic interaction in the field labor migration, an agreement was reached on the creation of a permanent expert group and the preparation of the necessary regulatory framework.
It was also agreed to jointly study the possibilities of establishing direct flights between the two countries and using the infrastructure of the Koper port for the entry of Uzbek goods into the EU market.
A separate topic of the negotiations was the expansion of cultural and humanitarian exchange. Of particular interest is the experience of Slovenia in the development of eco-tourism, including in mountainous and rural areas.
The importance of developing joint educational programs was noted, including the organization of the Youth Innovation Forum in the city of Tashkent. Also next year, cross Culture Days and Uzbek Cinema Week will be held in Ljubljana.
In order to practically promote the identified areas of cooperation, an agreement was reached to hold the first meeting of the Intergovernmental Commission in July this year in the city of Ljubljana.
In addition, for the timely and high-quality implementation of the agreements reached and signed agreements, the governments of the two countries will adopt a comprehensive “road map”.
In completion, the head of our state invited the Prime Minister of Slovenia Robert Golob to visit Uzbekistan at a convenient time.
Following the results of the negotiations held in the city of Ljubljana, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Republic of Slovenia Robert Golob signed a Joint statement.
In their presence, a ceremony was held to exchange bilateral agreements:
– on the exemption of holders of diplomatic passports from visa requirements;
– on cooperation in the field of education, science and culture;
– on cooperation in the field of transport and logistics;
– on cooperation in the field of smart city management;
– on cooperation in the field of standardization;
– on cooperation in the field of water resources management;
– on cooperation in the field of tourism.
As part of his official visit to the Republic of Slovenia, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman of the National Assembly of Slovenia Urska Klakocar-Zupancic.
Issues of further development of multifaceted Uzbek-Slovenian relations were considered, including at the level of the parliaments of the two countries.
The intensification of inter-parliamentary exchanges observed in recent years was noted with satisfaction. In April of this year, the Chairman of the Commission of the National Assembly of Slovenia, Predrag Bakovic, took part in the 150th anniversary Assembly of the Inter-Parliamentary Union in the city of Tashkent. “Friendship groups” have been created in the parliaments of the two countries.
The importance of parliamentary interaction at the level of relevant committees to support and accelerate joint projects was emphasized.
In addition, the need for parliamentary support for humanitarian interaction, including holding cultural and cinema days, exhibitions, and the development of academic exchanges between universities was noted.
Coordination and mutual support of initiatives on the platforms of international parliamentary organizations will also be strengthened.
It is proposed to hold the first Uzbek-Slovenian Inter-Parliamentary Forum in the city of Samarkand with the participation of deputies and the expert community.
An agreement has been reached on the adoption by parliaments of a joint “road map” for further interaction.