Oʻzbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalarini muhokama qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Oʻzbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻtgan yil yakunlariga koʻra, tovar ayirboshlash hajmi 10 foizga oʻsib, 13 milliard dollarga yetdi, joriy yil boshidan esa yana 32 foizga koʻpaydi.
Sanoat, energetika, transport va iqtisodiyotning boshqa ustuvor tarmoqlarida yirik kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish davom etmoqda.
Oʻzbekistonda birinchi atom elektr stansiyasini qurish loyihasini ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo qoʻshma komissiyaning samarali faoliyatiga yuksak baho berildi.
Tomonlar kooperatsiyaning yangi shakl va loyihalarini ilgari surish uchun samarali maydonga aylangan “INNOPROM Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat koʻrgazmasining navbatdagisini joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida oʻtkazishga faol tayyorgarlik koʻrayotgani taʼkidlandi.
Xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan, Yaqin Sharq, Janubiy Osiyo va Ukrainadagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.

Лидеры Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
Cостоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
24 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие торгово-экономического сотрудничества. По итогам прошлого года объем товарооборота вырос на 10 процентов и достиг 13 миллиардов долларов, а с начала этого года увеличился еще на 32 процента.
Продолжается реализация крупных проектов кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта и других приоритетных отраслях экономики.
Особое внимание уделено продвижению проекта строительства первой атомной электростанции в Узбекистане.
Дана высокая оценка эффективной деятельности совместной Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Отмечено, что стороны ведут активную подготовку к очередной Международной промышленной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия» в апреле этого года в Ташкенте, ставшей эффективной площадкой для продвижения новых форм и проектов кооперации.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки, включая обстановку на Ближнем Востоке, Южной Азии и Украине.