O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida “Dolzarb viza” oyligi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston–2030” strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Tashqi ishlar vazirligi tizimida “Dolzarb viza” oyligi boshlandi.
Uning doirasida O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari mamlakatimiz fuqarolari uchun vizasiz safar qilish imkoniyatlarini kengaytirish, viza rasmiylashtirish tartib-taomillarini soddalashtirish hamda zamonaviy va qulay viza mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha xorijiy hamkorlar bilan muzokaralarni yanada faollashtiradi.
Asosiy e’tibor O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejimni joriy etish, elektron vizalar, soddalashtirilgan viza tartiblari va boshqa yengillashtirilgan mexanizmlarni kengaytirishga qaratiladi.
Mazkur tashabbus mamlakatimiz fuqarolarining xalqaro harakatlanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish, xorijga safar qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda O‘zbekistonning ochiq va faol tashqi siyosatini izchil amalga oshirishga xizmat qiladi.

The Ministry of Foreign Affairs Uzbekistan launches the “Visa Focus Month” initiative
To implement the objectives set out in the Uzbekistan–2030 Strategy approved by the President of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Foreign Affairs has launched the “Visa Focus Month” initiative.
As part of the initiative, Uzbekistan’s diplomatic missions and consular offices abroad will intensify negotiations with foreign partners to expand visa-free travel opportunities for Uzbek citizens, simplify visa procedures, and introduce more modern and user-friendly visa facilitation mechanisms.
Particular emphasis will be placed on establishing visa-free regimes for citizens of Uzbekistan, expanding the use of electronic visas, simplifying visa procedures, and promoting other facilitation measures aimed at making international travel more accessible.
The initiative is intended to broaden international travel opportunities for Uzbek citizens, create more favourable conditions for travelling abroad, and contribute to the consistent implementation of Uzbekistan’s open and proactive foreign policy.