Oʻzbekiston va Rossiya prezidentlari oʻrtasida telefon orqali muloqot boʻlib oʻtdi
30-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Vladimir Putin va Rossiya Prezidenti Shavkat Mirziyoyev
o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi. style="text-align: justify;">Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Rossiya Prezidentining Nijniy Novgorod viloyatidagi qarorgohiga hujum uyushtirishga urinishni keskin qoraladi.
Bu kabi xatti-harakatlar barqarorlik va xavfsizlikka, shu jumladan, uzoq muddatli tinchlik yo‘lidagi sa’y-harakatlar
ga tahdid solayotgani ta’kidlandi. style="text-align: justify;">O‘zbekiston-Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish kontekstida ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar, tadbirlar jadvalini muhokama qildilar. justify;">Yakunida davlat rahbarlari kirib kelayotgan Yangi – 2026-yil bilan bir-birlarini tabriklab, ikki mamlakatning qardosh xalqlariga mustahkam sog‘lik, baxt va farovonlik, tinchlik va farovonlik tilab, bir-birlarini chin dildan tabrikladilar.

A telephone conversation took place between the Presidents of Uzbekistan and Russia
On December 30, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
At the beginning of the conversation, the head of our state strongly condemned the attempt to attack the residence of the President of Russia in the Nizhny Novgorod region.
It was emphasized that such acts pose a threat to stability and security, including within the framework of efforts aimed at achieving long-term peace.
Issues of further development of the Uzbek-Russian relations of strategic partnership and alliance were considered in the context of the implementation agreements at the highest level.
The parties also exchanged views on current issues of the international and regional agenda, discussed the schedule of upcoming events.
In conclusion, the leaders congratulated each other on the upcoming New Year 2026, sincerely wishing good health, happiness and prosperity, and peace and further prosperity to the fraternal peoples of the two countries.