Qurilish materiallari sohasini rivojlantirish boʻyicha yangi vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 25-iyun kuni qurilish materiallari tarmogʻida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari asosiy masalaga oʻtishdan avval oʻtgan hafta yuksak saviyada oʻtkazilgan beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi yakunlariga toʻxtaldi. Forum doirasida xorijiy hamkorlar bilan 43 milliard dollarlik 177 ta kelishuvga erishilgani taʼkidlandi.
– Har bir kelishuv loyihaga, ish oʻrniga, yuqori qoʻshilgan qiymatga aylanishi shart, – dedi Prezidentimiz.
Mutasaddilarga xorijiy investorlar tomonidan bildirilgan 120 ta taklifning yechimi boʻyicha qaror loyihasini kiritish topshirildi. Umuman, tarmoq rahbarlari va hokimlar investitsiya sifati va samaradorligi boʻyicha yondashuvlarini oʻzgartirishi zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Soʻnggi besh yilda yurtimizga kiritilgan jami investitsiyaning yarmi 4 ta hudud hissasiga toʻgʻri kelgan. Lekin jalb qilingan sarmoyaning iqtisodiyotga qaytimi boʻyicha hududlar oʻrtasida katta tafovut bor. Shu bois, hokimlar qaysi tumanda qaysi tarmoqni qanday rivojlantirish, qaysi loyihaga investitsiya olib kelinsa, eng yuqori samaradorlikka erishish mumkinligini aniq hisob-kitob qilishi kerakligi qayd etildi.
Buning uchun iqtisodiyotdagi 12 ta tarmoqqa 14 ta “aql markazi”, 37 ta sohaviy ilmiy institut va oliygohlar nomma-nom biriktirildi. Barcha tarmoq rahbarlariga “aql markazlari”, sohaviy ilmiy institut va oliygohlar bilan har bir tuman imkoniyatini oʻrganib, yalpi hududiy mahsulot oʻsishiga katta turtki beradigan loyihalar toʻplamini tayyorlash topshirildi.
Prezidentimiz qurilish materiallari sohasini quruvchining ishonchini qozonadigan, sifat, standart, assortiment va narx boʻyicha kompleks yechim taklif qiladigan tarmoqqa aylantirish lozimligini taʼkidladi.
Bundan 10 yil oldin mahalliy qurilish materiallari deganda asosan qum-shagʻal, gʻisht, sement, oyna va shifer tushunilar, bu esa qurilishda ishlatiladigan jami materiallarning nari borsa 30-40 foizini tashkil etar edi. Soʻnggi oʻn yilda sohaga 12 milliard dollar investitsiya kiritilib, 4 mingdan ortiq zamonaviy korxona ishga tushirildi.
Natijada sement, oyna, bazalt, keramik buyumlar, gazoblok, quruq qorishmalar kabi asosiy turdagi 20 dan ortiq mahsulotlarga boʻlgan ichki talabni toʻliq qoplaydigan quvvatlar yaratildi. Issiqlik saqlovchi, kompozit materiallar, ekologik pardozlash materiallari va pol qoplamalari kabi yuqori qoʻshilgan qiymatli yangi yoʻnalishlar jadal rivojlanmoqda.
Bugungi kunda yangi uy-joylar va sanoat binolari qurilishi uchun zarur materiallarning 98 foizini mamlakatimizda ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi. Natijada oʻtgan davrda sohada ishlab chiqarish hajmi 7 trillion soʻmdan 53 trillion soʻmga oshdi, eksport esa oʻtgan yili 1,2 milliard dollarni tashkil etdi. Eng muhimi, tarmoq import oʻrnini bosishning muhim bosqichidan oʻtdi.
Yil boshida aholini uy-joy bilan taʼminlash boʻyicha katta dastur qabul qilingan edi. Unga koʻra, 2040-yilga qadar quriladigan uy-joylar sonini 2 karra oshirib, yiliga 280 mingtaga yetkazish, “Yangi Oʻzbekiston” massivlarini 61 tadan 120 taga koʻpaytirish reja qilingan.
Bundan tashqari, har yili 20-25 million kvadrat metr tijorat binolari foydalanishga topshirilmoqda. Uy-joy va tijorat binolarining oʻzi yiliga kamida 10 milliard dollarlik qurilish materiallariga talab yaratmoqda.
Toshkent xalqaro investitsiya forumida xorijiy hamkorlarga yana 27 milliard dollarlik infratuzilma loyihalari taklif qilindi. Jizzaxda atom elektr stansiyasi, Toshkent viloyatida 4-mis boyitish fabrikasi, Oʻrta Chirchiqda 20 million yoʻlovchiga xizmat koʻrsatish quvvatiga ega Yangi Toshkent aeroporti, Yangi Toshkentda 55 ming oʻrinli futbol stadioni, 282 kilometrli Toshkent – Samarqand avtomobil yoʻli kabi yirik loyihalarda ham, birinchi navbatda, qurilish materiallari zarur boʻladi.
Bunday yirik loyihalarda foydalaniladigan materiallarga standart, sifat va sertifikat boʻyicha yuqori talablar qoʻyilishi tabiiy. Shu bois, yirik loyihalarni mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan bogʻlaydigan yangi tizim yaratish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Yirik va megaloyihalarga sarmoya kiritayotgan investorlar import materiallarni olib kelishda qoʻshilgan qiymat soligʻidan ozod qilishni soʻramoqda. Shu bilan birga, bunday loyihalarga oʻz mahsulotini taklif qilish istagida boʻlgan mahalliy korxonalar ham koʻp. Ular qoʻshilgan qiymat soligʻi boʻyicha imtiyoz mahalliy mahsulotlarga ham qoʻllansa, sifat va standart boʻyicha raqobatga tayyor ekanini bildirmoqda.
Mutasaddilarga yirik va megaloyihalarga import va mahalliy mahsulotlarni yetkazib berishda teng sharoitni taʼminlash boʻyicha qaror loyihasini kiritish topshirildi.
Yigʻilishda hududlarda turizm infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha qabul qilingan ikki yillik dastur ijrosiga ham eʼtibor qaratildi. Dastur doirasida 34 ta yirik turizm obyekti, 1 mingdan ortiq joylashtirish vositasi, jumladan, 200 ta mehmonxona qurish reja qilingan.
Hokimlar hududlarida barpo etilayotgan mehmonxonalarda mahalliy materiallar ulushini kamida 95 foizga yetkazishi zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimizda har yili oʻrtacha 65 ming yakka tartibdagi uy-joy qurilmoqda, yana 200-250 ming xonadon taʼmirlanmoqda.
– Ochiq aytish kerak, hali koʻpchilik energiya tejamkor materiallarning afzalliklari haqida yetarlicha xabardor emas, – dedi Prezidentimiz.
Xonadonlarni isitishning oʻziga iqtisodiyotdagi jami gaz isteʼmolining 20 foizi, elektr energiyasining esa 11 foizi sarflanmoqda. Agar uyning fasad va tom qismi issiqlik saqlovchi material bilan qoplansa, energiya tejamkor oyna qoʻyilsa, energiya sarfi 30 foizgacha kamayadi.
Bu borada Fransiya va Buyuk Britaniya kompaniyalari ishlab chiqqan yangi loyihalash yondashuvi asosida Qamashi tumanida 4 ming xonadonli “Yangi Oʻzbekiston” massivi qurilmoqda. Mazkur loyihada toʻliq energiya tejamkor mahalliy mahsulotlar ishlatilib, tannarx 20 foizga arzon tushadi, uyni isitish va sovitish xarajatlari 25-30 foizga qisqaradi.
Viloyat, tuman va shaharlar hokimlariga Qamashi tajribasi asosidagi yangi loyihalash yondashuvini oʻrganish topshirildi. Joriy yilda Yangi Oʻzbekiston qiyofasi olib kiriladigan 33 ta tuman va shaharda koʻp qavatli uy-joylar qurilishi faqat shunday yondashuv asosida amalga oshirilishi belgilandi.
Eksport masalasiga ham alohida toʻxtalib oʻtildi. Qoʻshni davlatlar yiliga 13 milliard dollarlik qurilish materiallarini import qilmoqda. Markaziy Osiyo davlatlarining oʻziga eksportni qoʻshimcha 440 million dollarga oshirish imkoniyati borligi taʼkidlandi.
– Bir narsani bilinglar: tashqi bozorlarda kuchli raqobat, har bir dollar uchun kurash ketayotgan hozirgi sharoitda eksportni koʻpaytirish uchun noanʼanaviy yechimlar kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Ozarbayjon, Gruziya, Rossiya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston kabi mamlakatlarda uy-joy va tijorat obyektlari qurish boʻyicha katta dasturlar amalga oshirilmoqda. Agar Oʻzbekiston uy-joy qurish boʻyicha ushbu davlatlarning ishonchli hamkoriga aylansa, bu elektronika, uy tekstili va mebel korxonalari uchun ham yangi eksport imkoniyatlarini ochadi. Shu bois, masʼullarga Boku, Tbilisi, Moskva, Ostona va Bishkekda 3-4 tadan namunaviy, energiya tejamkor uy modelini qurib, road-show oʻtkazish topshirildi.
Sohada energiya samaradorligini oshirish masalalari ham muhokama qilindi. Soʻnggi oʻn yilda qurilish materiallari korxonalari foydalanadigan shartli yoqilgʻi hajmi 2 karra kamaydi. Tarmoqdagi elektr isteʼmolining 65 foizi toʻgʻri keladigan 34 ta yirik korxonada energiya auditi oʻtkazilgani hisobidan oʻtgan yilning oʻzida 240 million kilovatt-soat elektr energiyasi tejaldi.
Lekin bu hali yetarli emasligi qayd etildi. Viloyat hokimlariga qurilish materiallari korxonalarini texnologik modernizatsiya qilish orqali energiya sarfini kamaytirish boʻyicha katta dasturni boshlash topshirildi. Bunda isitish va quritish pechlari, tegirmonlar va energiya sarfi yuqori boshqa uskunalarni energiya tejamkorlariga almashtirgan korxonalarga soʻmdagi kreditining 7 foizi, xorijiy valyutadagi kreditining 4 foizi kompensatsiya qilib beriladi.
Mamlakatimizda sement, bazalt, oyna, keramik plita kabi mahsulotlar boʻyicha yaratilgan quvvatlar 2035-yilgacha boʻlgan ehtiyojlarni qoplashga yetarli. Endi investorlarni bunday mahsulotlarni koʻpaytirishga emas, mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilib, yuqori qoʻshilgan qiymat beradigan loyihalarga jalb qilish kerakligi taʼkidlandi.
Qurilish materiallari korxonalariga sertifikat olish bilan bogʻliq barcha xarajatni toʻliq qoplab beruvchi tizim mavjud. Bu kabi imkoniyat boshqa birorta tarmoqda yoʻq. Lekin bunday sertifikatlarning yagona maʼlumotlar bazasi boʻlmagani uchun xaridorlar koʻproq oʻzi bilgan, xalqaro sertifikatga ega chet el tovarlarini tanlamoqda.
Mutasaddilarga mahalliy va xorijiy sertifikati bor qurilish materiallarining elektron platformasini ishga tushirish, viloyat hokimlari bilan birga shu yilning oʻzida yana kamida 50 ta qurilish materiallari korxonasiga xalqaro sifat sertifikati olishda koʻmaklashish topshirildi.
Yigʻilish davomida mutasaddilarning hisobotlari, qurilish materiallari korxonalari vakillarining taklif va tashabbuslari tinglandi.

New objectives set for advancing the construction materials sector
On June 25, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to review the progress in the construction materials sector and outline key upcoming priorities.
Before moving to the main agenda, the Head of State discussed the outcomes of the Fifth Tashkent International Investment Forum, held last week with high organizational standards. It was highlighted that 177 agreements worth $43 billion were signed with international partners during the event.
“Every agreement must result in a concrete project, new jobs, and high-value-added products”, the President emphasized.
The responsible officials were directed to prepare a draft resolution for implementing the 120 proposals put forward by foreign investors. Industry leaders and hokims were also advised to reevaluate their strategies to improve the quality and effectiveness of the attracted investment.
Over the past five years, four regions have attracted half of the country’s total investment. There is also a notable disparity in the return on invested capital across regions. Therefore, hokims need to conduct precise calculations to decide which sectors to develop in each district, how to develop them, and which investment projects are the most effective.
Fourteen think tanks, together with 37 specialized research institutes and higher education institutions, have been designated to cover 12 economic sectors. Sector leaders were directed to collaborate with these entities to evaluate each district’s potential and develop project packages that can significantly boost the gross regional product.
The Head of State highlighted the importance of developing the construction materials sector into a reliable industry that provides comprehensive solutions, including quality, standards, product variety, and competitive pricing.
A decade ago, domestic construction materials mainly included sand and gravel mixes, bricks, cement, glass, and slate, making up 30-40 percent of all building materials. In the last ten years, the industry has seen $12 billion in investments and the addition of over 4,000 modern companies.
As a result, production capacities have been established to fully meet domestic demand for over 20 key product types, including cement, glass, basalt materials, ceramic products, aerated concrete blocks, and dry construction mixes. Additionally, the production of thermal insulation and composite materials, eco-friendly finishing products, flooring, and other high-value goods is growing quickly.
Currently, 98% of the materials needed for constructing new residential and industrial buildings are produced locally. Consequently, the industry’s output has grown from 7 trillion to 53 trillion UZS over this period, and exports rose to $1.2 billion last year. Notably, the industry has achieved considerable progress in replacing imports.
At the beginning of the year, a comprehensive program was launched to provide housing for the population. The plan aims to double annual housing construction to 280,000 units by 2040, and to increase the number of New Uzbekistan residential areas from 61 to 120.
Additionally, 20-25 million square meters of commercial buildings are commissioned each year. Residential and commercial construction alone create an annual demand for construction materials valued at $10 billion.
During the Tashkent International Investment Forum, foreign partners were introduced to infrastructure projects valued at an additional $27 billion. These include a nuclear power plant in Jizzakh region, a fourth copper concentrator in Tashkent region, the New Tashkent airport in Urtachirchiq district with a capacity of 20 million passengers, a 55,000-seat football stadium in New Tashkent, and the 282-kilometer Tashkent – Samarkand highway. All of these large-scale initiatives will primarily need construction materials.
Of course, large projects demand strict standards, quality, and material certification. Consequently, the need to develop a new system that allows local manufacturers to participate in these projects was noted.
Investors funding major and megaprojects are seeking exemptions from value-added tax on imported construction materials. Meanwhile, numerous domestic companies are prepared to supply their products for these projects. They have indicated their willingness to compete based on quality and standards, provided that VAT incentives are also available for locally produced goods.
The responsible officials were directed to prepare a draft resolution to establish fair competition between imported and domestically produced goods supplied to major and megaprojects.
The meeting also focused on implementing a two-year program to develop tourism infrastructure in the regions. The program provides for the construction of 34 major tourism facilities and more than 1,000 accommodations, including 200 hotels.
It was noted that hokims must ensure that locally produced materials account for at least 95 percent of the materials used in hotels under construction across the regions.
On average, 65,000 individual houses are built in the country each year, and another 200,000-250,000 apartments are renovated.
“We must be frank: many people remain insufficiently aware of the benefits of energy-efficient materials”, the President noted.
Heating residential premises accounts for 20 percent of total gas consumption in the economy and 11 percent of electricity consumption. If thermal insulation materials are used on house facades and roofs and energy-efficient windows are installed, energy consumption can be reduced by up to 30 percent.
Construction is currently progressing in Qamashi district on the New Uzbekistan residential complex, which includes 4,000 apartments designed with a new approach created by French and British companies. This project solely uses locally produced, energy-efficient materials, resulting in a 20 percent reduction in construction costs and a 25-30 percent decrease in household heating and cooling expenses.
The hokims of regions, districts, and cities were instructed to review the new design approach implemented in Qamashi district. It was emphasized that this year, apartment buildings in 33 districts and cities that are to be renovated in line with the New Uzbekistan image must be built solely in accordance with this approach.
Particular attention was also paid to exports. Neighboring countries import construction materials worth $13 billion annually. It was noted that exports could increase by an additional $440 million through the Central Asian markets alone.
“Understand one thing: amid fierce competition in foreign markets, where every dollar is contested, unconventional solutions are needed to boost exports”, the Head of State said.
Azerbaijan, Georgia, Russia, Kazakhstan, and Kyrgyzstan are undertaking significant projects to develop residential and commercial properties. If Uzbekistan becomes a reliable partner for these countries in housing construction, this will also open up new export opportunities for enterprises in the electronics, home textiles, and furniture industries. Accordingly, officials have been tasked with constructing three to four model energy-efficient residential buildings and organizing roadshows in Baku, Tbilisi, Moscow, Astana, and Bishkek.
Discussions also covered measures to enhance energy efficiency in the industry. Over the past decade, fuel equivalent use by construction materials manufacturers has been cut in half. In the past year, energy audits at 34 key companies, responsible for 65% of the industry’s electricity use, resulted in a savings of 240 million kilowatt-hours of electricity.
It was noted that these measures remain insufficient. Regional hokims were directed to implement a large-scale program to reduce energy use in construction materials enterprises through technological upgrades. Companies that replace kilns for firing and drying, mills, and other energy-intensive equipment with more energy-efficient options will be eligible for compensation covering 7 percent of UZS loans and 4 percent of foreign-currency loans.
It was emphasized that the existing production capacities for cement, basalt, glass, and ceramic tiles are sufficient to meet demand through 2035. Investors should now be encouraged not to expand the output of these products, but to modernize existing capacities and implement high-value-added projects.
A system has been implemented to ensure construction materials companies are fully reimbursed for all costs associated with obtaining certificates. No other industry provides such an opportunity. However, because there is no centralized database of these certificates, buyers more often prefer foreign products with international certification that are already familiar to them.
Responsible officials have been instructed to develop an electronic platform showcasing construction materials with domestic and international certificates. In collaboration with regional hokims, they should also help at least 50 industry enterprises secure international quality certificates within this year.
At the meeting, reports from the responsible officials were presented, along with proposals and initiatives from industry enterprises.