O‘zbekiston va Sloveniya prezidentlari qo‘shma biznes-forumda ishtirok etdi
22 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Lyublyana shahrida bo‘lishlari ishbilarmonlik dasturi doirasida Lyublyana shahrida bo‘lishdi. Sloveniya Natasha Pirc Musar qoʻshma biznes forumda ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakatning 100 dan ortiq yetakchi sanoat va savdo korxonalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Sloveniya biznesi vakillaridan biri sifatida: DuRKA, DuRKA, Pantaritevi, K. Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko va boshqalar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugun bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlarida, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda yangi sahifa ochganini ta’kidladi.
jahon iqtisodiyotining hozirgi murakkab davrida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, hamkorlik ko‘lamini kengaytirish va milliy iqtisodiyotlarni diversifikatsiya qilish imkoniyatlaridan samarali foydalanish muhimligini ta’kidladi.
Maqsad – yaqin yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 500 million yevroga yetkazish, shu jumladan, o‘zaro mineral o‘g‘itlar, mineral o‘g‘itlar, meva va o‘g‘itlar, o‘zaro yetkazib berish hajmini kengaytirish. farmatsevtika mahsulotlari, texnologik asbob-uskunalar va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega boshqa tovarlar.
Ikki mamlakat iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirishi mumkin bo‘lgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini qabul qilish muhimligi qayd etildi.
Prezidentimiz O‘zbekistonning iqtisodiy hamkorligining asosiy yo‘nalishlari bo‘lganligini ta'kidladi. Farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, elektr jihozlari, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni saqlash va qayta ishlash, yashil energiya obyektlarini qurish va modernizatsiya qilish shular jumlasidandir.
Sloveniyaning “Koper” porti imkoniyatlaridan foydalanish va ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish hisobiga transport o‘zaro aloqasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston fuqarolarining vizasiz regiensiyani rivojlantirishga hissa qo‘shayotgani qayd etildi. biznes, gumanitar va sayyohlik almashinuvi.
O‘zbekiston rahbari mamlakatimizda Yevropa kompaniyalari uchun tashkil etilayotgan, biznes uchun o‘ziga xos sharoitlar yaratilgan maxsus sanoat parkiga yig‘ilganlarning e’tiborini qaratdi. U Sloveniya kompaniyalarini ushbu maxsus zonaning birinchi rezidentlaridan biri bo‘lishga taklif qildi.
Davlatimiz rahbari Sloveniya ishbilarmon doiralarining O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga ko‘rsatayotgan qiziqishini yuqori baholadi, ular o‘zlarining aniq taklif va rejalarini bildirdilar.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Sloveniya Respublikasiga rasmiy tashrifi dasturi Shavkatal Mirziyoyev
* yakunlandi. justify;">So‘nggi 20 yil ichida o‘tkazilgan birinchi O‘zbekiston-Sloveniya oliy darajadagi uchrashuvi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi bosqichni boshlab berdi.
Tashrif doirasida Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasa Pirk Musar, Bosh vazir Robert Golob va Urs-Prezidenti Urmiye Assembli bilan mazmunli muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Klakokar-Zupanchich.
Tomonlar siyosat, iqtisod, sarmoya, sanoat kooperatsiyasi, ekologiya, madaniyat, turizm va ta’lim sohalarini qamrab olgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar.
Qo‘shma bayonot, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvlarni jamlagan hukumatlararo va idoralararo kelishuvlarning mustahkam to‘plami qabul qilindi.
Tashrifning kulminatsion nuqtasi O‘zbekiston-Sloveniya kompaniyalari rahbarlarining biznes-forumi bo‘ldi10. ikki davlat.
Lyublyana xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni ichki ishlar vaziri Boštyan Poklukar va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi. O‘zbekiston rahbari Toshkent shahriga jo‘nab ketdi.

The presidents of Uzbekistan and Slovenia took part in a joint business forum
On May 22, as part of the business program of their stay in the city of Ljubljana, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Slovenia Natasha Pirc Musar took part in a joint business forum.
The event was attended by managers and representatives of over 100 leading industrial and trading enterprises of the two countries.
Slovenian business was represented by such companies as KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko and many others.
In his speech, the Head of our state noted that the fruitful negotiations at the highest level that took place today opened a new page in Uzbek-Slovenian relations, primarily in the trade, economic and investment spheres.
It was emphasized that in the current difficult period in the global economy, it is important to use the opportunities to increase mutual trade, expand the scale of cooperation and diversify national economies.
The goal is to increase the volume of mutual trade to 500 million euros in the coming years by expanding the range and volume of mutual supplies, including textiles and fruits and vegetables, mineral fertilizers, copper products, pharmaceuticals, technological equipment and other goods with high added value.
The importance of adopting the Program for the Development of Industrial Cooperation in sectors where the economies of the two countries can complement each other was noted.
The President of Uzbekistan outlined the key areas of further economic partnership. These include localization of the production of pharmaceuticals, production of electrical equipment, food products, storage and processing of fruits and vegetables, construction and modernization of green energy facilities.
Particular attention is paid to the development of transport interconnectivity, including through the use of the capabilities of the Slovenian port "Koper" and the establishment of direct flights between the two countries.
It is noted that the visa-free regime introduced in Uzbekistan for citizens of Slovenia will contribute to the development of business, humanitarian and tourist exchanges.
The leader of Uzbekistan drew the participants’ attention to the special industrial park being created in our country for European companies, where unique conditions for business will be provided. He invited Slovenian companies to become one of the first residents of this special zone.
The head of our state highly appreciated the interest shown by the business circles of Slovenia in developing a mutually beneficial partnership with Uzbekistan, which voiced their specific proposals and plans.
Finally, in the presence of the Presidents of the two countries, a ceremony for the exchange of bilateral trade, economic and investment agreements took place agreements.
The program of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Republic of Slovenia has ended.
The first Uzbek-Slovenian summit in the last 20 years marked a new stage in history of bilateral relations.
During the visit, substantive negotiations took place with the President of the Republic of Slovenia Natasa Pirc Musar, Prime Minister Robert Golob and the President of the National Assembly Urška Klakocar-Zupancic.
The parties discussed a wide range of issues covering politics, economics, investment, industrial cooperation, ecology, culture, tourism and education.
A Joint Statement was adopted, as well as a solid package of intergovernmental and interdepartmental agreements that consolidated agreements on priority areas.
The culmination of the visit was the Uzbek-Slovenian business forum with the participation of heads of state and representatives of about 100 leading companies of the two countries.
In At Ljubljana International Airport, the distinguished guest was seen off by the Minister of Internal Affairs Boštjan Poklukar and other officials. The leader of Uzbekistan left for the city of Tashkent.