O‘zbekiston va Sloveniya prezidentlari qo‘shma biznes-forumda ishtirok etdi
22 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Lyublyana shahrida bo‘lishlari ishbilarmonlik dasturi doirasida Lyublyana shahrida bo‘lishdi. Sloveniya Natasha Pirc Musar qoʻshma biznes forumda ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakatning 100 dan ortiq yetakchi sanoat va savdo korxonalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Sloveniya biznesi vakillaridan biri sifatida: DuRKA, DuRKA, Pantaritevi, K. Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko va boshqalar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugun bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi samarali muzokaralar O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlarida, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda yangi sahifa ochganini ta’kidladi.
jahon iqtisodiyotining hozirgi murakkab davrida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, hamkorlik ko‘lamini kengaytirish va milliy iqtisodiyotlarni diversifikatsiya qilish imkoniyatlaridan samarali foydalanish muhimligini ta’kidladi.
Maqsad – yaqin yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini 500 million yevroga yetkazish, shu jumladan, o‘zaro mineral o‘g‘itlar, mineral o‘g‘itlar, meva va o‘g‘itlar, o‘zaro yetkazib berish hajmini kengaytirish. farmatsevtika mahsulotlari, texnologik asbob-uskunalar va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega boshqa tovarlar.
Ikki mamlakat iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirishi mumkin bo‘lgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini qabul qilish muhimligi qayd etildi.
Prezidentimiz O‘zbekistonning iqtisodiy hamkorligining asosiy yo‘nalishlari bo‘lganligini ta'kidladi. Farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, elektr jihozlari, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni saqlash va qayta ishlash, yashil energiya obyektlarini qurish va modernizatsiya qilish shular jumlasidandir.
Sloveniyaning “Koper” porti imkoniyatlaridan foydalanish va ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish hisobiga transport o‘zaro aloqasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston fuqarolarining vizasiz regiensiyani rivojlantirishga hissa qo‘shayotgani qayd etildi. biznes, gumanitar va sayyohlik almashinuvi.
O‘zbekiston rahbari mamlakatimizda Yevropa kompaniyalari uchun tashkil etilayotgan, biznes uchun o‘ziga xos sharoitlar yaratilgan maxsus sanoat parkiga yig‘ilganlarning e’tiborini qaratdi. U Sloveniya kompaniyalarini ushbu maxsus zonaning birinchi rezidentlaridan biri bo‘lishga taklif qildi.
Davlatimiz rahbari Sloveniya ishbilarmon doiralarining O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga ko‘rsatayotgan qiziqishini yuqori baholadi, ular o‘zlarining aniq taklif va rejalarini bildirdilar.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Sloveniya Respublikasiga rasmiy tashrifi dasturi Shavkatal Mirziyoyev
* yakunlandi. justify;">So‘nggi 20 yil ichida o‘tkazilgan birinchi O‘zbekiston-Sloveniya oliy darajadagi uchrashuvi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi bosqichni boshlab berdi.
Tashrif doirasida Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasa Pirk Musar, Bosh vazir Robert Golob va Urs-Prezidenti Urmiye Assembli bilan mazmunli muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Klakokar-Zupanchich.
Tomonlar siyosat, iqtisod, sarmoya, sanoat kooperatsiyasi, ekologiya, madaniyat, turizm va ta’lim sohalarini qamrab olgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar.
Qo‘shma bayonot, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvlarni jamlagan hukumatlararo va idoralararo kelishuvlarning mustahkam to‘plami qabul qilindi.
Tashrifning kulminatsion nuqtasi O‘zbekiston-Sloveniya kompaniyalari rahbarlarining biznes-forumi bo‘ldi10. ikki davlat.
Lyublyana xalqaro aeroportida oliy martabali mehmonni ichki ishlar vaziri Boštyan Poklukar va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi. O‘zbekiston rahbari Toshkent shahriga jo‘nab ketdi.

Президенты Узбекистана и Словении приняли участие в совместном бизнес-форуме
22 мая в рамках деловой программы пребывания в городе Любляне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Словения Наташа Пирц Мусар приняли участие в совместном бизнес-форуме.
В мероприятии участвовали руководители и представители свыше 100 ведущих промышленных и торговых предприятий двух стран.
Словенский бизнес был представлен такими компаниями, как KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko и многими другими.
В своём выступлении Глава нашего государства отметил, что состоявшиеся сегодня плодотворные переговоры на высшем уровне открыли новую страницу в узбекско-словенских отношениях, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Подчёркнуто, что в нынешний непростой период в мировой экономике, важно использовать возможности для наращивания взаимной торговли, расширения масштабов кооперации и диверсификации национальных экономик.
Поставлена задача увеличить в ближайшие годы объёмы взаимной торговли до 500 миллионов евро за счёт расширения номенклатуры и объёмов взаимных поставок, в том числе текстильной и плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий, фармпрепаратов, технологического оборудования и других товаров с высокой добавленной стоимостью.
Отмечена важность принятия Программы развития промышленной кооперации в отраслях, где экономики двух стран могут дополнять друг друга.
Президент Узбекистана обозначил ключевые направления дальнейшего экономического партнёрства. Среди них локализация производства фармацевтических препаратов, выпуск электротехнического оборудования, продуктов питания, хранение и переработка плодоовощной продукции, строительство и модернизация объектов «зелёной» энергетики.
Особое внимание уделено развитию транспортной взаимо-связанности, в том числе за счёт использования возможностей словенского порта «Копер» и налаживания прямого авиасообщения между двумя странами.
Отмечено, что введенный в Узбекистане безвизовый режим для граждан Словении будет способствовать развитию деловых, гуманитарных и туристических обменов.
Лидер Узбекистана обратил внимание участников на создаваемый в нашей стране специальный промышленный парк для европейских компаний, где будут предоставлены уникальные условия для бизнеса. Он пригласил словенские компании стать одними из первых резидентов этой особой зоны.
Глава нашего государства высоко оценил интерес, проявленный деловыми кругами Словении к развитию взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном, которые озвучили свои конкретные предложения и планы.
В завершение в присутствии Президентов двух стран состоялась церемония обмена двусторонними торгово-экономическими и инвестиционными соглашениями.
Программа официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Словения завершилась.
Первый узбекско-словенский саммит за последние 20 лет ознаменовал новый этап в истории двусторонних отношений.
В ходе визита состоялись содержательные переговоры с Президентом Республики Словения Наташей Пирц Мусар, Премьер-министром Робертом Голобом и Председателем Национальной ассамблеи Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов, охватывающих политику, экономику, инвестиции, промышленную кооперацию, экологию, культуру, туризм и образование.
Принято Совместное заявление, а также солидный пакет межправительственных и межведомственных соглашений, закрепивших договорённости по приоритетным направлениям.
Кульминацией визита стал узбекско-словенский бизнес-форум с участием глав государств и представителей около 100 ведущих компаний двух стран.
В международном аэропорту Любляны высокого гостя проводили министр внутренних дел Боштян Поклукар и другие официальные лица. Лидер Узбекистана отбыл в город Ташкент.