O‘zbekiston Prezidenti dunyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamjihatlik, ochiq muloqot va yaqin hamkorlik tarafdori edi
23-sentabr kuni Nyu-Yorkda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 80-yillik yubiley sessiyasining umumiy siyosiy munozaralari boshlandi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi
Birinchi kuni BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, a’zo davlatlar rahbarlari – Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp, Braziliya Federativ Respublikasi Prezidenti Luiz Inasio Da Silva, Turkiya Respublikasi Prezidenti, Janubiy Afrika Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip C. Erdog‘an ishtirok etadi. sessiya raisi Annalena Barbok Ramafosa, Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon, Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron, shuningdek, boshqa mamlakatlar rahbarlari boshchiligidagi munozaralar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur so‘z boshida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni yubiley bilan samimiy tabrikladi
justify;">BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi. U joriy yig‘ilish tez o‘zgaruvchan, murakkab global sharoitda o‘tayotganiga e’tibor qaratdi, bu esa tashkilot faoliyati va kelajagiga yangicha ko‘rinish va yondashuvlarni talab qilmoqda.
– Bugun biz xalqaro institutlarning roli zaiflashayotgani, qarama-qarshiliklar, mojarolar va urushlar kuchayib borayotganiga, shuningdek, dunyoda ijtimoiy va texnologik keskin o‘sishga guvoh bo‘lmoqdamiz. iqtisodiy va gumanitar inqirozlarning kuchayishi. Bularning barchasi mutlaqo yangi, xavotirli geosiyosiy voqelikni shakllantirmoqda, dedi O‘zbekiston rahbari.
Davlatimiz rahbari BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning murakkab va dolzarb global muammolarning murosasiz yechimlariga erishishning asosiy platformasi sifatida saqlab qolish borasidagi sa’y-harakatlarini yuksak baholadi. BMT-80 tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi va mamlakatimizning “Kelajak pakti”ga sodiqligini tasdiqladi.
O‘zbekiston Prezidenti ham zamonaviy chaqiriq va tahdidlarga qarshi yanada samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlar manfaatlarini himoya qilish maqsadida BMT Xavfsizlik kengashi tarkibini o‘zgartirish va kengaytirish tarafdori ekanini ta’kidladi. Barqaror rivojlanish maqsadlari. Ta’kidlanganidek, mamlakatimizda demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat – Yangi O‘zbekiston qurish siyosati izchil davom ettirilmoqda.
- Bizning asosiy maqsadimiz mamlakatimizda istiqomat qilayotgan har bir oila, har bir fuqaroning hayotini tubdan o‘zgartirish, inson manfaatlari, uning qadr-qimmati va farovonligini ta’minlashdan iboratdir. justify;">Ta'kidlanishicha, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda qashshoqlik darajasini 35 foizdan 6,6 foizga kamaytirish mumkin edi. Bunga, birinchi navbatda, taʼlim va fan sohalarini isloh qilish, innovatsion ishlab chiqarishlar va texnologik sanoat korxonalarini yaratish, yashil energetikani rivojlantirish va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, kichik biznesni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va buning natijasida millionlab ish oʻrinlari yaratish hisobiga erishildi.
Mamlakatda maktabgacha taʼlimni qamrab olish 27 foizdan 27 foizdan oshdi. 42 foizgacha. O‘qituvchilik va murabbiylik kasbining mavqei va nufuzini oshirish ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda.
O‘qituvchilarning tajriba va bilim almashishi uchun yagona xalqaro platforma yaratish maqsadida O‘zbekistonda Butunjahon kasbiy ta’lim sammitini o‘tkazish taklif etildi.
Mamlakat rahbari ilg‘or sog‘liqni saqlash tizimini yaratish haqida gapirar ekan, O‘zbekiston tomoni tashabbusi bilan BMT qarorgohida bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurashishga bag‘ishlangan yuqori saviyada tadbir o‘tkazilishini ham ta’kidladi. xotin-qizlarning mamlakat ijtimoiy, siyosiy va ishbilarmonlik hayotidagi rolini yanada oshirish.
Shu nuqtai nazardan, Osiyo ayollari forumini butun mintaqada muntazam o‘tkazish, uni doimiy platformaga aylantirish tarafdori
O‘zbekiston Prezidentining kuchli taraqqiyotiga erishishini ta’kidladi. 2030-yilga borib mamlakat “oʻrtacha daromadi yuqori” davlatlar qatoriga kirish niyatida ekanini taʼkidladi.
Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishlariga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Mamlakat rahbari ta’kidladi: ““Sakkiz yil avval biz mana shu yuksak minbardan turib, Markaziy Osiyoni tinchlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylantirishga qat’iy qarorimizni e’lon qilgan edik. Bugun esa bu strategik maqsadga erishganimizni chuqur mamnuniyat bilan aytishimiz mumkin. Yopiq chegaralar, hal etilmagan nizolar va mojarolar davri o‘tmishda qoldi”
So‘nggi yillarda mintaqada o‘zaro tovar ayirboshlash, sarmoya va transport hajmi 5 barobar oshgani, qo‘shma investitsiya fondlari, chegara savdosi va sanoat kooperatsiyasi zonalari tashkil etilib, yirik infratuzilma
ta’kidlandi. justify;">Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirishning samarali mexanizmiga aylandi.
– Ishonch bilan ayta olamanki, bugun Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi. O‘zining hamjihatligi, barqarorligi va o‘sib borayotgan mintaqaviy o‘ziga xosligi tufayli u mustaqil sub’yekt sifatida xalqaro munosabatlar tizimida tobora mustahkam o‘rin egallamoqda,dedi Prezident.
Davlat rahbari BMT tuzilmalari bilan birgalikda mintaqada qator yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirishni taklif qildi. YUNCTAD Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyotini rivojlantirishga bagʻishlangan boʻlib, UNIDO bilan birgalikda sanoatda “yashil” texnologiyalarning mintaqaviy markazini yaratish, mintaqada suv resurslaridan oqilona foydalanish, “yashil” makonni shakllantirish va demografik barqarorlikni taʼminlash boʻyicha dasturlarni qabul qiladi. Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash.
Global va mintaqaviy xavfsizlik masalalari kontekstida Prezident O‘zbekiston Afg‘onistondagi vaziyatga ta’sir ko‘rsatdi. Afg‘oniston xalqining tinch va osoyishta hayotga intilishlarini qo‘llab-quvvatlash uchun xalqaro hamjamiyatning sa’y-harakatlarini birlashtirishga chaqirdi, ayniqsa, bu davlatning yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston ushbu mamlakatda yirik iqtisodiy va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirayotgani ta’kidlandi. Afg‘oniston hududidan o‘tuvchi xalqaro transport va energetika yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha BMTning alohida rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif qildi.
Prezident G‘azo sektorida kuchayib borayotgan gumanitar inqiroz haqida gapirar ekan, harbiy harakatlarni to‘xtatish va siyosiy muzokaralarni davom ettirishga chaqirdi.
“Biz BMTning “ikki xalq” tamoyili asosidagi davlat tamoyili amalga oshirilishini qat’iy qo‘llab-quvvatlaymiz. rezolyutsiyalar”, dedi u Tashkilotning yuksak minbaridan turib.
Ukraina atrofidagi vaziyatdan jiddiy xavotir bildirar ekan, uni diplomatik yo‘llar orqali hal qilish uchun yuqori darajadagi muloqot boshlanganini olqishladi. Markaziy Osiyoda terrorizmga qarshi kurash strategiyasi. BMTning Terrorga qarshi kurash boshqarmasi bilan hamkorlikda tuzilgan Reabilitatsiya va reintegratsiya bo‘yicha mintaqaviy ekspert kengashini Xalqaro vakolatlar markaziga aylantirish taklif etildi. Markaz muammoli hududlardan qaytgan fuqarolarni tinch hayotga moslashtirish bo‘yicha tajriba almashishda muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Shuningdek, Prezident O‘zbekistonda BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining hududiy vakolatxonasini ochish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga tayyorligini ma’lum qildi. Hozirgi notinch dunyo dengizga chiqish imkoniga ega boʻlmagan rivojlanayotgan mamlakatlar barqarorligiga oʻta salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Xalqaro tranzit yoʻlaklari xavfsizligini taʼminlash va samarali logistika taʼminotini yaratish maqsadida u “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun oʻzaro transport aloqalarini mustahkamlash” Global mexanizmini amalga oshirishga chaqirdi.
O‘zbekiston Prezidenti tobora keskinlashib borayotgan iqlim o‘zgarishi muammosiga ham e’tibor qaratdi. U taʼkidlaganidek, Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlari jahon hamjamiyatining doimiy eʼtiborida boʻlishi lozim.
– Biz Orol ekotizimini tiklash boʻyicha faol ish olib bormoqdamiz. So‘nggi yillarda Orol dengizining qurigan tubida umumiy maydoni 2 million gektar bo‘lgan sho‘rga chidamli cho‘l o‘simliklari ekildi. 2030-yilga borib butun hududning 80 foizigacha yashil maydonlar bilan qoplanadidedi davlatimiz rahbari
Suv resurslari taqchilligi muammosiga to‘xtalib, Prezidentimiz O‘zbekistonda suvni tejash bo‘yicha Butunjahon forumini o‘tkazishni ma’lum qildi. Tadbir natijasida suv inqirozini barqaror rivojlanishga jiddiy tahdid sifatida aniqlash, shuningdek, innovatsion texnologiyalarni jahon miqyosida joriy etish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz iqlim migratsiyasining ko‘payishini ekologik o‘zgarishlarning yana bir salbiy ko‘rinishi sifatida belgilab, ushbu muammoni hal etishning xalqaro huquqiy asoslari
ni ta’kidladi. style="text-align: justify;">Shu munosabat bilan u keng ko‘lamli xalqaro sheriklik to‘g‘risidagi Global paktni qabul qilish va ushbu jiddiy masala bo‘yicha kelishilgan siyosat olib borish tarafdori ekanini ta’kidladi.Barcha mamlakatlarning barqaror rivojlanishini ta’minlash kontekstida O‘zbekiston rahbari san’atning raqamli rivojlanishi va mamlakatlar o‘rtasidagi tafovutni bartaraf etishda ulkan ahamiyat kasb etishiga e’tibor qaratdi. razvedka. Shu nuqtai nazardan, sog‘liqni saqlash, ta’lim va madaniyat sohalarida amaliy yechimlar va sun’iy intellekt modellarini erkin almashish uchun Xalqaro hamkorlik mexanizmini yaratish taklif etildi.
– Yana bir ustuvor masalaga to‘xtalib o‘tmoqchiman. Ertaga dunyo taqdiri, farovonligi yosh avlod qo‘lida. Bizning dolzarb vazifamiz – yoshlar ongiga tinchlik, insonparvarlik va do‘stlik, o‘zaro ishonch va hurmat kabi ezgu g‘oyalarni singdirishdir, dedi davlatimiz rahbari.
Shu munosabat bilan Tinchlik uchun Butunjahon yoshlar harakatini tashkil etish va uning shtab-kvartirasini O‘zbekistonda joylashtirish taklifi ilgari surildi. justify;">Prezidentimiz ta’kidlaganidek, jamiyatda bag‘rikenglik siyosatini izchil amalga oshirgan O‘zbekiston ma’rifiy islom g‘oyalarini jahon miqyosida chuqur o‘rganish va keng targ‘ib etishni faol davom ettiradi. Yaqin oylarda Toshkentda noyob Islom sivilizatsiyasi markazi ochiladi. BMTda buyuk ajdodlarimiz – mutafakkir va allomalarimiz Imom Buxoriy, Imom Termiziy va Imom Moturidiylarning boy ma’naviy va ilmiy merosining maxsus taqdimotini tashkil etish rejalashtirilgan.
Mazkur so‘nggida Yangi O‘zbekiston hamjihatlik tarafdori ekanini, Shavkat Mirziyoyev ham butun dunyo davlati bilan hamjihatlik va yaqin hamkorlikka hissa qo‘shishga tayyor ekanini ta’kidladi. xalqlar, madaniyatlar va sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash, insoniyat maqsadlariga erishish.

Президент Узбекистана выступил за солидарность, открытый диалог и тесное сотрудничество между странами мира
23 сентября в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорке начались общеполитические дебаты 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН, на которых выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В первый день в дебатах, проводимых под руководством председателя сессии Анналены Бербок, принимают участие Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, лидеры государств-членов – Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп, Президент Федеративной Республики Бразилия Луис Инасиу Да Силва, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса, Президент Республики Корея Ли Чжэ Мён, Президент Франции Эммануэль Макрон, а также главы других стран.
В начале своего выступления Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев искренне поздравил участников с юбилейной,
80-й сессией Генеральной ассамблеи ООН. Он обратил внимание на то, что нынешнее заседание проходит в условиях стремительно меняющейся, сложной глобальной обстановки, которая требует нового взгляда и подходов к деятельности и будущему Организации.
– Сегодня мы наблюдаем ослабление роли международных институтов, нарастание в мире противоречий, конфликтов и войн, а также резкий рост технологического и социального неравенства, обострение экономических и гуманитарных кризисов. Всё это формирует совершенно новую, тревожную геополитическую реальность, – заявил глава Узбекистана.
Лидер нашего государства дал высокую оценку усилиям Генерального секретаря Антониу Гутерриша по сохранению ООН как главной платформы для достижения компромиссных решений сложных и острых глобальных вопросов. Выразил поддержку инициативам «ООН-80» и подтвердил твердую приверженность нашей страны Пакту во имя будущего.
Президент Узбекистана также выступил за трансформацию и расширение состава Совета Безопасности ООН в целях более эффективной борьбы с современными вызовами и угрозами, защиты интересов развивающихся государств.
Глава государства подробно остановился на процессах необратимых реформ в Узбекистане, осуществляемых в полном соответствии с Целями устойчивого развития. Как было подчеркнуто, наша страна последовательно продолжает реализацию политики строительства демократического, правового, социального и светского государства – Нового Узбекистана.
– Нашей главной целью является коренное изменение жизни каждой семьи, каждого гражданина, проживающего в стране, обеспечение интересов человека, его достоинства и благополучия, – заявил Президент.
Отмечено, что за последние годы удалось снизить уровень бедности в Узбекистане с 35 процентов до 6,6 процента. Это достигнуто прежде всего за счет реформирования сферы образования и науки, создания инновационных отраслей и технологических промышленных предприятий, развития «зеленой» энергетики и модернизации инфраструктуры транспорта, всесторонней поддержки малого бизнеса и, как следствие, создания миллионов рабочих мест.
Охват дошкольным образованием в стране увеличился с 27 до 78 процентов, а высшим образованием – с 9 до 42 процентов. Повышение статуса и престижа профессии учителя и наставника остается важнейшим приоритетом.
В целях создания единой международной платформы для обмена опытом и знаниями педагогов предложено провести в Узбекистане Всемирный саммит профессионального образования.
Говоря о создании передовой системы здравоохранения, лидер страны также сообщил, что в штаб-квартире ООН по инициативе узбекской стороны состоится мероприятие высокого уровня, посвященное вопросам борьбы с детским раком и другими тяжёлыми заболеваниями.
Затрагивая тему гендерной политики, глава нашего государства заявил о дальнейшем повышении роли женщин в общественной, политической и деловой жизни страны.
В данном контексте он выступил за регулярное проведение Форума женщин Азии в масштабах всего обширного региона, превратив его в постоянную платформу.
Подчеркнув решительную приверженность Узбекистана достижению Целей устойчивого развития, Президент отметил, что к 2030 году страна намерена войти в число стран с «доходом выше среднего».
Отдельное внимание уделено приоритетам внешней политики Узбекистана. Лидер страны отметил: «Восемь лет назад с этой высокой трибуны мы заявили о твердой решимости трансформировать Центральную Азию в пространство мира, добрососедства и партнёрства. И сегодня с глубоким удовлетворением можно констатировать, что мы достигли этой стратегической цели. Эпоха закрытых границ, нерешенных споров и конфликтов ушла в прошлое».
Было отмечено, что за последние годы объемы взаимной торговли, инвестиций и транспортных перевозок в регионе увеличились в пять раз. Создаются совместные инвестиционные фонды, зоны приграничной торговли и промышленной кооперации, реализуются крупные инфраструктурные проекты.
Эффективным механизмом углубления региональной интеграции стали Консультативные встречи глав государств Центральной Азии.
– Могу с уверенностью сказать, что сегодня начался процесс формирования Новой Центральной Азии. Благодаря своей сплочённости, стабильности и растущей региональной идентичности она занимает всё более прочное место в системе международных отношений как самостоятельный субъект, – заявил Президент.
Глава государства предложил реализовать совместно со структурами ООН ряд новых проектов и программ в регионе, в частности провести под эгидой ЭКОСОС и ЮНКТАД международный форум, посвящённый вопросам развития экономик государств Центральной Азии, создать совместно с ЮНИДО региональный хаб по «зеленым» технологиям в промышленности, принять программы по рациональному использованию водных ресурсов в регионе, формированию «зеленого» пространства и обеспечению демографической устойчивости.
Кроме того, инициировано принятие резолюции Генеральной Ассамблеи ООН в поддержку усилий стран Центральной Азии, направленных на углубление регионального партнёрства и экономической интеграции.
В контексте вопросов глобальной и региональной безопасности Президент Узбекистана затронул ситуацию в Афганистане. Для поддержки стремления афганского народа к мирной и спокойной жизни он призвал к объединению усилий международного сообщества, особо подчеркнув важность недопущения изоляции этой страны.
Отмечено, что Узбекистан планирует осуществить в этой стране крупные экономические и инфраструктурные проекты.
Лидер нашей страны предложил принять отдельную резолюцию ООН о развитии международных транспортных и энергетических коридоров, проходящих через территорию Афганистана.
Говоря об усугубляющемся гуманитарном кризисе в секторе Газа, Президент призвал к прекращению военных действий и продолжению политических переговоров.
– Мы решительно выступаем за реализацию принципа «два государства для двух народов» в соответствии с резолюциями ООН, – заявил он с высокой трибуны Организации.
Выразив серьёзную обеспокоенность ситуацией вокруг Украины, он приветствовал начало диалога на высоком уровне по её урегулированию дипломатическими средствами.
В продолжении темы безопасности глава государства указал на эффективную реализацию Глобальной контртеррористической стратегии в Центральной Азии. Предложено преобразовать созданный в сотрудничестве с Контртеррористическим управлением ООН Региональный экспертный совет по вопросам реабилитации и реинтеграции в Международный центр компетенций. Центр послужит важной платформой для обмена опытом по адаптации к мирной жизни лиц, возвращённых из проблемных зон.
Президент также заявил о готовности создать необходимые условия для открытия в Узбекистане регионального офиса Контртеррористического управления ООН.
Лидер нашей страны подчеркнул, что уязвимость глобальной транспортной системы в нынешнем неспокойном мире оказывает крайне негативное воздействие на стабильность развивающихся государств, не имеющих выхода к морю.
В целях обеспечения безопасности международных транзитных коридоров и создания эффективных логистических поставок он призвал внедрить Глобальный механизм «Укрепление взаимной транспортной связанности во имя достижения Целей устойчивого развития».
Президент Узбекистана также остановился на проблеме изменения климата, которая приобретает всё более острый характер. Как он отметил, негативные последствия высыхания Аральского моря должны постоянно находиться в центре внимания мирового сообщества.
– Мы проводим активную работу по восстановлению экосистемы Приаралья. За последние годы на высохшем дне Аральского моря осуществлены посадки солеустойчивых пустынных растений общей площадью 2 миллиона гектаров. К 2030 году до 80 процентов всей территории будут покрыты зелёными насаждениями, – отметил глава государства.
Касаясь проблемы дефицита водных ресурсов, Президент сообщил о планах проведения в Узбекистане Всемирного форума по водосбережению. По итогам мероприятия планируется определить водный кризис как серьезную угрозу устойчивому развитию, а также принять «дорожную карту» по внедрению инновационных технологий на глобальном уровне.
Еще одним негативным проявлением экологических изменений Президент обозначил усиление климатической миграции, подчеркнув отсутствие конкретных международных механизмов и правовой базы для решения этой проблемы.
В этой связи он выступил за принятие Глобального пакта о широком международном партнёрстве и проведении скоординированной политики по этому серьезному вопросу.
В контексте обеспечения устойчивого развития всех стран глава Узбекистана обратил внимание на чрезвычайную важность устранения разрыва между странами в цифровом развитии и использовании искусственного интеллекта. В данном контексте предложено создать Международный механизм сотрудничества для безвозмездного обмена практическими решениями и моделями искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования и культуры.
– Хотел бы остановиться на ещё одном приоритетном вопросе. Завтрашний день, судьба и благополучие мира находятся в руках подрастающего поколения. Наша актуальная задача – привить сознанию молодёжи благородные идеи мира, гуманизма и дружбы, взаимного доверия и уважения, – заявил лидер нашей страны.
В этой связи выдвинуто предложение об учреждении Всемирного движения молодежи за мир и размещении его штаб-квартиры в Узбекистане.
Как отметил Президент, последовательно реализуя политику толерантности в обществе, Узбекистан активно продолжит глубокое изучение и широкую популяризацию в мире идей просвещенного ислама. В ближайшие месяцы в Ташкенте откроется уникальный для региона Центр исламской цивилизации. Планируется организация в ООН специальной презентации богатого духовного и научного наследия наших великих предков – мыслителей и ученых Имама Бухари, Имама Термези и Имама Матуриди.
В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев заявил, что Новый Узбекистан выступает за солидарность, открытый диалог и тесное сотрудничество со всеми государствами мира, а также готов внести свой вклад в укрепление диалога между народами, культурами и цивилизациями, достижение целей человечества.