O‘zbekiston Prezidenti G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Putinning taklifiga binoan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 9 may kuni Rossiya Federatsiyasida bo‘lib o‘tgan tadbirlarda ishtirok etdi. Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligi
Qizil maydonda G‘alaba paradi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda, shuningdek, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Braziliya Prezidenti Lula da Silva, Misr Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Imomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Japarov, Xurelsux, Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel, Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro va boshqalar.
Ikkinchi jahon urushidagi g'alaba millionlab odamlarning jasorati, matonati va fidoyiligi natijasidir. Bu ulug‘ maqsadga erishishda ko‘p millatli O‘zbekiston xalqining ham hissasi katta bo‘ldi.
Urush boshlanganda mamlakatimiz aholisi 6 million kishidan ortiq edi. Urush yillarida ikki millionga yaqin O‘zbekiston fuqarolari frontga jo‘natildi. Jang maydonlarida 538 mingdan ortiq kishi jon berdi, 158 ming nafardan ortig‘i bedarak yo‘qoldi.
Jasorati va jasorati uchun O‘zbekistondan 214 mingdan ortiq askar va ofitser harbiy orden va medallar bilan taqdirlandi. 301 nafar yurtdoshimiz Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoni bilan taqdirlangan bo‘lsa, yana 70 nafari “Shon-sharaf” ordeni sohibi bo‘ldi.
O‘zbek xalqining mehnat jasorati bundan kam emas. Mamlakatimiz frontning ishonchli tayanchiga aylandi: oziq-ovqat, harbiy kiyim-kechak, dori-darmon, qurol-yarog‘ va boshqa zarur resurslar bu yerdan uzluksiz jo‘natilardi. Eng qisqa vaqt ichida O‘zbekiston hududida evakuatsiya qilingan 170 dan ortiq korxona joylashtirildi, bu mudofaa sanoatining uzluksiz ishlashini ta’minladi.
O'sha og'ir yillarda O'zbekiston xalqi yuksak insonparvarlik namunasini ko'rsatib, front chizig'idan evakuatsiya qilingan 1,5 milliondan ortiq kishini, jumladan, 250 mingdan ortiq etim bolalarni qabul qildi. style="text-align: justify;">Mamlakatimizda front qahramonlari va front mehnatkashlari xotirasini abadiylashtirish borasida ham salmoqli ishlar amalga oshirilib, faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Poytaxtimizda “G‘alaba bog‘i” mahobatli yodgorlik majmuasi barpo etildi.
G‘alaba paradi yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va boshqa davlat rahbarlari hamrohligida Noma’lum mardo‘qdaperbog‘i maqbarasi maqbarasiga gul qo‘ydi. style="text-align: justify;">G‘alaba yo‘lida mislsiz jasorat ko‘rsatib, jon fido qilgan millionlab jangchilar, jumladan, O‘zbekiston o‘g‘lonlari xotirasiga o‘rnatilgan ushbu yodgorlik Vatan himoyachilarining matonati, qahramonligi va fidokorligi timsolidir. sukut saqlash va faxriy qorovul rotasi va harbiy orkestrning tantanali marshini

Президент Узбекистана принял участие в торжественных мероприятиях, посвященных 80-й годовщине Победы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях по случаю 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне.
На Красной площади состоялся Парад Победы. В мероприятии также участвовали Председатель КНР Си Цзиньпинь, Президент Бразилии Лула да Силва, Президент Египта Абдельфаттах ас-Сиси, Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Президент Кубы Мигель Диас-Канель, Президент Венесуэлы Николас Мадуро и другие.
Победа во Второй мировой войне – это результат мужества, стойкости и самоотверженности миллионов людей. Многонациональный народ Узбекистана также внес весомый вклад в достижение этой великой цели.
На момент начала войны численность населения нашей страны составляла свыше 6 миллиона человек. За годы войны на фронт было направлено около двух миллионов узбекистанцев. Более 538 тысяч отдали свои жизни на полях сражений, свыше 158 тысяч пропали без вести.
За проявленные мужество и доблесть более 214 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана были награждены боевыми орденами и медалями. Звания Героя Советского Союза были удостоены 301 наш соотечественник, ещё 70 стали полными кавалерами ордена «Славы».
Не менее значим и трудовой подвиг узбекского народа. Наша страна стала надежной опорой фронта: отсюда непрерывно направлялись продовольствие, обмундирование, медикаменты, вооружение и другие необходимые ресурсы. В кратчайшие сроки на территории Узбекистана были размещены свыше 170 эвакуированных предприятий, обеспечивавших бесперебойную работу оборонной промышленности.
В те тяжелейшие годы народ Узбекистана проявил высокий пример гуманизма, приняв свыше 1,5 миллиона эвакуированных из прифронтовых территорий, в том числе более 250 тысяч детей-сирот.
Подвиг узбекского народа в годы войны находит широкое признание в международном сообществе.
В нашей стране также проводится большая работа по увековечиванию памяти героев-фронтовиков и тружеников тыла, особое внимание уделяется социальной поддержке ветеранов. В Ташкенте создан величественный мемориальный комплекс «Парк Победы».
По завершении Парада Победы Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента Российской Федерации Владимира Путина и других глав государств возложил цветы к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Этот мемориал, воздвигнутый в память о миллионах воинов, включая сыновей Узбекистана, проявивших беспримерное мужество и отдавших жизни во имя Победы, является символом стойкости, героизма и самоотверженного подвига защитников Родины.
Церемония завершилась минутой молчания и торжественным маршем роты почётного караула и военного оркестра.