Toshkent investitsiya forumi dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xorijiy investorlar kengashi tomonidan qabul qilindi. Yaponiya Xalqaro hamkorlik banki (JBIC) Nobumitsu Xayashi.
Yaponiyaning ushbu yetakchi moliya instituti ishtirokida amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
JBICning mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirishga qo‘shgan asosiy hissasi va sohasini zamonaviylashtirishga hissa qo‘shmadi. qoniqish hosil qildi.
Hozirda qo'shma loyihalar portfeli qariyb 4 milliard dollarga yetdi, jumladan, neft-kimyo, to'qimachilik sanoati, energetika, axborot texnologiyalari, infratuzilma va boshqa sohalarda.
Yaponiya energetika kompaniyalari bilan yashil IT-loyihalarni tezkor tayyorlash va rag'batlantirishda hamkorlik qilishning ahamiyati. va sog‘liqni saqlash sohasi yangi uch yillik hamkorlik dasturi doirasida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda Yaponiya xalqaro universitetini ochish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ko‘rish muhimligi.

В рамках программы Ташкентского инвестиционного форума и Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с управляющим Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Нобумицу Хаяси.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и продвижения совместных с участием этого ведущего японского финансового института.
С удовлетворением отмечен вклад JBIC в развитие и модернизацию ключевых отраслей экономики нашей страны.
В настоящее время портфель совместных проектов достиг почти 4 миллиардов долларов, в том числе в таких сферах как нефтехимическая, текстильная промышленность, энергетика, информационные технологии, инфраструктура и других направлениях.
Подчеркнута важность скорейшей подготовки и продвижения проектов кооперации с участием японских компаний в сфере «зеленой» энергетики, IT, транспорта и здравоохранения в рамках новой трехлетней программы сотрудничества.
Отмечена важность принятия практических мер по открытию Японского международного университета в Узбекистане.