Toshkent investitsiya forumi dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xorijiy investorlar kengashi tomonidan qabul qilindi. Yaponiya Xalqaro hamkorlik banki (JBIC) Nobumitsu Xayashi.
Yaponiyaning ushbu yetakchi moliya instituti ishtirokida amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
JBICning mamlakatimiz iqtisodiyotini rivojlantirishga qo‘shgan asosiy hissasi va sohasini zamonaviylashtirishga hissa qo‘shmadi. qoniqish hosil qildi.
Hozirda qo'shma loyihalar portfeli qariyb 4 milliard dollarga yetdi, jumladan, neft-kimyo, to'qimachilik sanoati, energetika, axborot texnologiyalari, infratuzilma va boshqa sohalarda.
Yaponiya energetika kompaniyalari bilan yashil IT-loyihalarni tezkor tayyorlash va rag'batlantirishda hamkorlik qilishning ahamiyati. va sog‘liqni saqlash sohasi yangi uch yillik hamkorlik dasturi doirasida ta’kidlandi.
O‘zbekistonda Yaponiya xalqaro universitetini ochish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ko‘rish muhimligi.

The President of Uzbekistan received the Japanese delegation
As part of the program of the Tashkent Investment Forum and the Council of Foreign Investors, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation led by the Governor of the Japan Bank for International Cooperation (JBIC) Nobumitsu Hayashi.
The issues of expanding practical cooperation and promoting joint ones with the participation of this leading Japanese financial institution were considered.
JBIC's contribution to the development and modernization of key sectors of the economy of our country was noted with satisfaction.
Currently, the portfolio of joint projects has reached almost 4 billion dollars, including in such areas as the petrochemical, textile industry, energy, information technology, infrastructure and other areas.
The importance of the speedy preparation and promotion of cooperation projects with the participation of Japanese companies in the field of green energy, IT, transport and healthcare was emphasized within the framework of a new three-year cooperation program.
The importance of taking practical measures to open Japan International University in Uzbekistan.
As a result of negotiations, an agreement was reached on the adoption of a comprehensive “road map”.