O‘zbekiston Prezidenti “INNOPROM” xalqaro ko‘rgazmasiga tashrif buyurdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun “Markaziy Osiyo IndustrNOP” beshinchi xalqaro ko‘rgazmasi ish boshlagan joyga tashrif buyurdi. Toshkent shahri
Forum Markaziy Osiyo Expo Uzbekistan ko‘rgazmalar majmuasida o‘tkazilmoqda. Ko'rgazmaning umumiy maydoni 18 ming kvadrat metrdan oshadi. Ko‘rgazmada Rossiya, Markaziy Osiyoning qo‘shni davlatlari, Xitoy, Hindiston va boshqa mamlakatlardan 10 mingdan ortiq delegatlar ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazmada mashinasozlik, elektrotexnika, metallurgiya, kimyo sanoati, transport va boshqa sohalar
dagi yetakchi korxonalarning texnologik yechimlari, zamonaviy uskunalari va tayyor sanoat mahsulotlari namoyish etilmoqda. style="text-align: justify;">Mamlakatimiz rahbari pavilyon va ko‘rgazmalarni ko‘zdan kechirar ekan, iqtisodiy sheriklikning ulkan salohiyati va biznes g‘oyalarini shakllantirish imkoniyatlarini alohida ta’kidladi.Bu forum yangi-yangi keng ko‘lamli loyihalarni ilgari surish, mintaqalararo hamkorlik va uzoq muddatli hamkorlikni kengaytirishga turtki berishiga ishonch bildirildi. hamkorlik.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari Denis Manturov boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Rossiya delegatsiyasi rahbari Vladimir Putin
ga Rossiya Federatsiyasi Prezidentining salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi. style="text-align: justify;">Rossiya Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi yakunlari bo‘yicha qabul qilingan kelishuv va bitimlarni amalda amalga oshirish masalalari o‘tgan yilning may oyida ko‘rib chiqildi.
Tovar ayirboshlashning o‘sish dinamikasi davom etmoqda, hamkorlik bo‘yicha muhim loyihalar, jumladan, ikki mamlakat hududlarini faol jalb etgan holda amalga oshirilmoqda.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni oshirish, loyiha va hamkorlik dasturlarini, jumladan, kelishilgan yechimlarni ishlab chiqish orqali ilgari surish muhimligi
O‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. style="text-align: justify;">Tataristonlik Rais Rustam Minnixanov bilan uchrashuvda yetakchi korxonalar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va faol gumanitar almashinuv masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston
O‘zbekistonda neft-gaz, kimyo, transport, turizm, jumladan, sanoat sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishildi. style="text-align: justify;">“Rosatom” davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachev bilan suhbat chog‘ida tinch atom energetikasi sohasidagi hamkorlikning jadal rivojlanayotgani qayd etildi.
Media, kadrlar tayyorlash va yadro texnologiyalarini qo‘llash asoslari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. MEPhI Toshkent shahar filiali.

Президент Узбекистана посетил международную выставку «ИННОПРОМ»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 апреля посетил площадку пятой Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», которая сегодня начала работу в городе Ташкенте.
Форум проходит в выставочном комплексе Central Asian Expo Uzbekistan. Общая площадь экспозиции превышает 18 тысяч квадратных метров. Участвуют более 10 тысяч делегатов из России, соседних государств Центральной Азии, КНР, Индии и других стран.
На выставке представлены технологические решения, современное оборудование и готовая промышленная продукция ведущих предприятий машино-строительной, электротехнической, металлургической, химической промышленности, транспортного сектора, строительной индустрии, сферы IT и других отраслей.
В ходе осмотра павильонов и экспозиций глава нашего государства особо отметил имеющийся большой потенциал экономического партнерства и возможности для генерации бизнес-идей.
Выражена уверенность, что форум даст толчок продвижению новых масштабных проектов, будет способствовать развитию долгосрочных партнёрских связей, расширению межрегиональной кооперации.
На полях мероприятия Президент Узбекистана провел встречи с делегацией России во главе с первым заместителем Председателя Правительства Денисом Мантуровым.
Руководитель российской делегации передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей и соглашений, принятых по итогам государственного визита Президента России в Узбекистан в мае прошлого года.
Сохраняется динамика роста товарооборота, реализуются важные проекты кооперации, в том числе с активным вовлечением регионов двух стран.
Отмечена важность наращивания торгово-экономического сотрудничества, продвижения проектов и программ кооперации, в том числе путем выработки скоординированных решений на площадке форума «Иннопром».
На встрече с Раисом Татарстана Рустамом Миннихановым обсуждены вопросы расширения промышленной кооперации ведущих предприятий и активного гуманитарного обмена.
Достигнута договорённость о продолжении интенсивных контактов, продвижении совместных проектов в нефтегазовой, химической, транспортной, туристической и других сферах, в том числе в рамках индустриальных зон в регионах Узбекистана.
В ходе беседы с генеральным директором Госкорпорации «Росатом» Алексеем Лихачевым было отмечено динамичное развитие сотрудничества в области мирного атома.
Особое внимание уделено развитию сотрудничества в сфере применения ядерных технологий в сельском хозяйстве и медицине, а также подготовке кадров на базе филиала «МИФИ» в городе Ташкенте.
Лидер нашей страны принял участие в работе «круглого стола», в ходе которого главы регионов и ведущих компаний двух стран представили конкретные планы по реализации проектов кооперации.