O‘zbekiston Prezidenti parlamentlararo ittifoq bilan samarali hamkorlikning muhim natijalarini qayd etdi
7-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning ushbu O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Mualliflar ittifoqi tuzilmasi delegatsiyasini qabul qildi. Tulia Exxon va Bosh kotib Martin Chungong
Parlamentlararo ittifoqning oliy vakillari davlatimiz rahbarini Ittifoqning Toshkent shahridagi yubiley assambleyasi muvaffaqiyatli tashkil etilgani va uning yalpi majlisidagi asosiy nutqi
bilan samimiy tabrikladilar. Bunday keng ko‘lamli forumning O‘zbekistonda o‘tkazilishi va ilgari surilgan tashabbuslarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani Yangi O‘zbekistonda, ayniqsa, parlamentarizmni rivojlantirish sohasida amalga oshirilayotgan qaytarib bo‘lmaydigan islohotlar natijalarining xalqaro miqyosda e’tirof etilgani ekanini ta’kidladi.
Ittifoq bilan o‘zaro hamkorlikning eng yuqori darajasi va samarali ekanligi so‘nggi vaqtlarda just
bilan qayd etildi. Toshkent shahrida Barqaror rivojlanish maqsadlariga bagʻishlangan parlamentlararo forum va shaharda parlament yetakchilarining XIV sammiti hamkorlikda tashkil etildi.
Bundan tashqari, BMT Bosh Assambleyasining parlamentning parlamentlar institutini rivojlantirishdagi rolini mustahkamlashga qaratilgan maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi. Maqsadlar.
Suhbat chog‘ida mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida tinchlik va konstruktiv muloqotni mustahkamlash, yashil rivojlanish va sun’iy intellekt sohasida qonun ijodkorligi faoliyatini kengaytirish, xotin-qizlar va yoshlarni parlament faoliyatiga jalb etishni takomillashtirish dasturlarini amalga oshirishda parlament diplomatiyasining ahamiyati haqida so‘z yuritildi. Yig‘ilishda hamkorlikni rivojlantirish va parlament diplomatiyasi oldiga qo‘ygan vazifalarni samarali rag‘batlantirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun O‘zbekiston Prezidentining shaxsan o‘zi Parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi Martin Chungongni “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirladi.
Ta’kidlash joizki, 2017-yilda O‘zbekiston Ittifoqning 2017-yildagi faoliyati va bugungi kunda uning ishidagi ishtiroki to‘liq davom ettirilmoqda. tuzilmalari

Президент Узбекистана отметил важные результаты плодотворного сотрудничества с Межпарламентским союзом
7 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Межпарламентского союза в составе председателя этой авторитетной структуры Тулии Эксон и генерального секретаря Мартина Чунгонга.
Высокие представители Межпарламентского союза искренне поздравили главу нашего государства с успешной организацией юбилейной Ассамблеи Союза в города Ташкенте и программным выступлением на его пленарном заседании.
Подчеркнуто, что проведение такого масштабного форума в Узбекистане и полная поддержка выдвинутых инициатив являются международным признанием результатов необратимых реформ в Новом Узбекистане, особенно в сфере развития парламентаризма.
С удовлетворением отмечен высочайший уровень и плодотворный характер взаимодействия с Союзом.
За последние годы совместными усилиями организованы межпарламентский Форум по Целям устойчивого развития в городе Бухаре и 14-й Саммит женщин-лидеров парламентов в городе Ташкенте.
Кроме того, была принята специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН об усилении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития.
В ходе беседы была отмечена важность парламентской дипломатии в укреплении мира и конструктивного диалога между странами и народами, расширения законотворческой деятельности в области «зеленого» развития и искусственного интеллекта, реализации программ по повышению вовлеченности женщин и молодежи в парламентскую деятельность.
В заключение встречи за большой вклад в развитие сотрудничества и эффективное продвижение задач парламентской дипломатии Президент Узбекистана лично наградил Генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга орденом «Дўстлик».
Следует отметить, что в 2017 году Узбекистан возобновил участие в работе Союза и сегодня полноценно представлен в его исполнительных структурах.