Oʻzbekiston yetakchisi AQSh Prezidentining maxsus vakilini qabul qildi
Bishkek shahriga tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Serjio Gorni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Serjio Gor Oʻzbekiston davlat mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan samimiy tabrikladi hamda davlatimiz rahbariga AQSh Prezidenti Donald Trampning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston – AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqot, parlamentlararo va hududlararo aloqalarning ijobiy surʼati hamda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ustuvor yoʻnalishlarda, jumladan, energetika, transport, muhim minerallar, raqamli texnologiyalar, sunʼiy intellekt, qishloq xoʻjaligi sohalarida qoʻshma loyiha va tashabbuslarni ilgari surishni davom etish muhimligi taʼkidlandi.
“C5+1” formati doirasida boʻlajak tadbirlarga hamda Oʻzbekiston-Amerika ishbilarmonlik va investitsiya kengashining navbatdagi yigʻilishiga puxta tayyorgarlik koʻrishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston va Pokiston yetakchilari kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar
Bishkek shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bishkek shahrida oʻtayotgan ShHT sammiti tadbirlari doirasida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti va Xitoy Raisi keng koʻlamli hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
Bishkek shahrida oʻtayotgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan muzokaralari boʻlib oʻtdi.

Президент Узбекистана принял специального посланника Президента США
В рамках программы пребывания городе Бишкеке Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял специального посланника Президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гора.
В начале встречи Серджио Гор выразил искренние поздравления с 35-летием государственной независимости Узбекистана, а также передал главе нашего государства приветствия и добрые пожелания от Президента США Дональда Трампа.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С удовлетворением отмечена положительная динамика политического диалога, межпарламентских и межрегиональных контактов, а также последовательное расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Подчеркнута важность дальнейшего продвижения совместных проектов и инициатив в приоритетных направлениях, включая энергетику, транспорт, критические минералы, цифровые технологии, искусственный интеллект, сельское хозяйство и другие сферы.
Особое внимание уделено тщательной подготовке к предстоящим мероприятиям в рамках формата «С5+1» и очередному заседанию Узбекско-американского делового и инвестиционного совета.
Лидеры Узбекистана и Пакистана обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
В Бишкеке Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Шахбазом Шарифом.
Президент Узбекистана обсудил с Генеральным секретарем ООН вопросы дальнейшего развития сотрудничества
На полях мероприятий саммита ШОС в городе Бишкеке Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Генеральным секретарем Организации Объединённых Наций Антониу Гутерришем.
Президент Узбекистана и Председатель КНР обсудили дальнейшее укрепление полномасштабного сотрудничества
В городе Бишкеке на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.