Oʻzbekiston yetakchisi AQSh Prezidentining maxsus vakilini qabul qildi
Bishkek shahriga tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Serjio Gorni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Serjio Gor Oʻzbekiston davlat mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan samimiy tabrikladi hamda davlatimiz rahbariga AQSh Prezidenti Donald Trampning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston – AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy muloqot, parlamentlararo va hududlararo aloqalarning ijobiy surʼati hamda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ustuvor yoʻnalishlarda, jumladan, energetika, transport, muhim minerallar, raqamli texnologiyalar, sunʼiy intellekt, qishloq xoʻjaligi sohalarida qoʻshma loyiha va tashabbuslarni ilgari surishni davom etish muhimligi taʼkidlandi.
“C5+1” formati doirasida boʻlajak tadbirlarga hamda Oʻzbekiston-Amerika ishbilarmonlik va investitsiya kengashining navbatdagi yigʻilishiga puxta tayyorgarlik koʻrishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston va Pokiston yetakchilari kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar
Bishkek shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bishkek shahrida oʻtayotgan ShHT sammiti tadbirlari doirasida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti va Xitoy Raisi keng koʻlamli hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
Bishkek shahrida oʻtayotgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan muzokaralari boʻlib oʻtdi.

As part of the visit program in Bishkek, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Sergio Gor, Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asia.
At the beginning of the meeting, Sergio Gor warmly congratulated President Shavkat Mirziyoyev on the 35th anniversary of Uzbekistan’s independence and conveyed greetings and best wishes from U.S. President Donald Trump.
The two sides discussed further strengthening the Uzbekistan-U.S. strategic partnership and the practical implementation of agreements reached at the highest level.
They expressed satisfaction with the positive momentum in political dialogue, inter-parliamentary and interregional contacts, as well as the steady expansion of trade, economic, and investment cooperation.
The importance of further promoting joint projects and initiatives in priority areas was emphasized, including energy, transport, critical minerals, digital technologies, artificial intelligence, agriculture, and other sectors.
The parties focused on thorough preparations for upcoming events within the C5+1 format and the next meeting of the Uzbekistan-U.S. Business and Investment Council.
Leaders of Uzbekistan and Pakistan discuss current issues on the bilateral agenda
In Bishkek, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif.
President of Uzbekistan and UN Secretary-General discuss further development of cooperation
On the sidelines of the SCO summit in Bishkek, President Shavkat Mirziyoyev met with United Nations Secretary-General António Guterres.
Leaders of Uzbekistan and China discuss further strengthening comprehensive cooperation
On the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation summit in Bishkek, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of the People’s Republic of China Xi Jinping.