Oʻzbekiston Prezidenti Butunjahon urbanizatsiya forumining ochilish marosimida ishtirok etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMTning Aholi punktlari boʻyicha dasturi shafeligida Boku shahrida oʻtkazilayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi ochilish marosimida ishtirok etdi.
Poytaxtning Kongress-markazida davlatimiz rahbarini Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev hamda BMTning Aholi punktlari boʻyicha dasturi ijrochi direktori Anaklaudiya Rossbax qutladilar.
Ishtirokchilarning birgalikda suratga tushish marosimi boʻlib oʻtdi.
Bu galgi forumning mavzusi – “Barcha uchun uy-joy: xavfsiz va barqaror shaharlar hamda hamjamiyatlar”. Unda davlatlar va hukumatlar, xalqaro tashkilotlar hamda rivojlanish institutlari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Forum kun tartibidan shaharlarni barqaror rivojlantirish, aholini zamonaviy va arzon uy-joy bilan taʼminlash, shahar muhiti sifatini oshirish, iqlim barqarorligini mustahkamlash, ijtimoiy va transport infratuzilmasini rivojlantirish hamda uy-joyni moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari oʻrin olgan.

President of Uzbekistan attends opening of World Urban Forum
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the opening ceremony of the thirteenth session of the World Urban Forum, held in Baku under the auspices of the United Nations Human Settlements Programme.
Upon arrival at the Baku Congress Center, President Shavkat Mirziyoyev was welcomed by President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Executive Director of the United Nations Human Settlements Programme Anacláudia Rossbach.
The participants posed for a joint photo.
This year’s forum is being held under the theme “Housing the World: Safe and Resilient Cities and Communities,” bringing together heads of state and government, as well as leaders of international organizations and development institutions.
The forum agenda focuses on sustainable urban development, expanding access to modern and affordable housing, improving the quality of the urban environment, strengthening climate resilience, developing social and transport infrastructure, and enhancing housing finance mechanisms.