Pokiston bosh vaziri O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taklifiga binoan Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shavkat Mirziyoyev2 fevral oyida Pokiston Islom Respublikasi Sharif Shohbaz2 bilan rasmiy tashrif bilan bo‘ladi. tashrif buyurdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralar kun tartibidan O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Asosiy e'tibor o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, o‘zaro tovar ayirboshlash salohiyatini oshirish, qo‘shma rejalarni ishlab chiqishga qaratiladi. mintaqada yengil va charm sanoati, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, elektrotexnika va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamkorlik loyihalarini ilgari surish.
Madaniy-gumanitar va sayyohlik aloqalarini kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqiladi. Hozirgi xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan fikr almashiladi.
Sammit yakunlari boʻyicha Qoʻshma deklaratsiya va bir qator ikki tomonlama hujjatlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
Tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida davlat rahbarlarining qoʻshma ishbilarmonlar forumida ham ishtirok etishi rejalashtirilgan. style="text-align: justify;">

Премьер-министр Пакистана посетит Узбекистан с официальным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф 25-26 февраля посетит нашу страну с официальным визитом.
В повестку дня предстоящих переговоров на высшем уровне включены вопросы дальнейшего развития и расширения узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
В фокусе внимания будут совместные планы по увеличению объёмов взаимного товарооборота, усилению транспортной взаимосвязанности и раскрытию транзитного потенциала, продвижению проектов кооперации в области легкой и кожевенной промышленности, сельского хозяйства, фармацевтики, электротехнической и других отраслях экономики.
Будут также рассмотрены вопросы активизации культурно-гуманитарных и туристических связей. Состоится обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется принятие Совместной декларации и ряда двусторонних документов.
В рамках деловой программы визита лидеры также примут участие в совместном узбекско-пакистанском бизнес-форуме.