O'zbekiston xalqiga bayram tabrigi
Sizlarni, butun xalqimizni, xorijdagi barcha vatandoshlarimizni Yangi O‘zbekistonning ijtimoiy-siyosiy hayotida mustahkam o‘rin egallagan O‘zbek tili bayrami bilan chin qalbimdan tabriklayman. Shu kuni alohida ta’kidlamoqchiman: bundan sakkiz yil avval mamlakatimizda boshlagan chinakam tarixiy islohotlar tufayli o‘zbek tili rivojida yangi davr boshlandi. Qabul qilingan maqsadli farmon, qaror va dasturlardan kelib chiqib, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va mavqeini mustahkamlash, uni zamonaviy fan va bilimlar, axborot texnologiyalari va xalqaro munosabatlar tiliga aylantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Xususan, mamlakatimizda geografik tillar nomlarini ham, geografik joylashuv tillari bilan ham moslashtirish ishlari izchil davom ettirilmoqda. Bugungi kunga qadar 250 mingga yaqin geografik obyekt, jumladan, 200 mingdan ortiq ko‘cha nomlari uyg‘unlashtirilib, reyestrga kiritildi. Davlat tili talablaridan kelib chiqib, birgina soʻnggi ikki yilda 2600 ta obʼyekt – togʻ va togʻ tizmalari, daryolar, koʻl va suv omborlari, foydali qazilmalar konlari, metro stansiyalari, vokzal va vokzallar, aeroport va avtovokzallar kabi nomlari oʻzgartirildi.
Bugungi kunda koʻplab yangi ilmiy jarayonlar va jahon miqyosidagi yangi jarayonlarning jadallashuvi samarasi sifatida erishilmoqda. va atamalar hayotimizda paydo bo'ladi. Ularni tilimizning aniq qonun-qoida va tamoyillari asosida o‘zlashtirish, til siyosatini markazlashgan holda ilmiy asosda olib borish maqsadida atamalar komissiyasi faoliyati kuchaytirildi. Keng jamoatchilik, olimlar va mutaxassislar ishtirokida xorijiy so‘z va iboralarni o‘zbek so‘zlari bilan almashtirishning samarali mexanizmi joriy etilayotgani, sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha maxsus dasturiy ta’minot ishlab chiqilgani, elektron manbalar yaratilgani e’tiborga molik.
Shu o‘rinda yana bir bor aytishni o‘rinli deb bilaman: kelajagimiz bo‘lmish yosh avlodimiz zamonaviy bilim, innovatsiyalarni puxta egallashi, yuksak marralarni zabt etishi uchun albatta chet tillarini o‘rganishi shart. Biroq, yoshlarni milliy ruhda tarbiyalash, milliy tafakkur, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash uchun eng avvalo o‘zbek tili va adabiyotini bolalikdan chuqur o‘zlashtirishi zarur.
Bundan kelib chiqib, biz o‘zbek tilini o‘qitishni takomillashtirishga katta ahamiyat beramiz. Joriy yildan boshlab tegishli milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘zbek tili o‘qituvchilariga oylik ish haqining 50 foizi miqdorida ustama to‘lanadi; Ta’lim boshqa tilda olib boriladigan maktablarda 11-sinf bitiruvchilarining davlat tili bo‘yicha bitiruv imtihonini topshirish yo‘lga qo‘yilayotgani bu borada muhim qadam bo‘ldi.
O‘zbek tilining davlat tili maqomining mustahkamlanishiga O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligining rasmiy talabi ham xizmat qilmoqda. justify;">O‘tgan davr mobaynida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan 72 nomdagi ensiklopediyalar, lug‘atlar va o‘quv qo‘llanmalar minglab nusxada chop etilib, davlat tashkilotlari va ta’lim muassasalariga topshirildi. Ayniqsa, olti jildlik “O‘zbek tilining izohli lug‘ati”, to‘rt jildlik “Alisher Navoiy entsiklopediyasi”, besh jildlik “Navoiy tillar lug‘ati” va boshqa ommaviy lug‘at xorijiy yetakchi oliy o‘quv yurtlari kutubxonalari, dunyo o‘zbek tili markazlari va klublariga o‘tkazilgani, ayniqsa, safi tobora kengayib borayotgan o‘zbek tili do‘stlarini mamnun qildi.
Biz ham davlat tili siyosatiga inklyuziv jamiyat qurish tamoyillarini muvaffaqiyatli kiritib, mamlakatimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elat vakillarining ona tillarini rivojlantirishga katta ahamiyat bermoqdamiz. Ayni paytda ularning davlat tilini o‘rganishi uchun zarur shart-sharoit yaratib beryapmiz. Hamkorlikdagi sa’y-harakatlarimiz samarasidirki, bugungi kunda o‘zbek tili davlat tili sifatida ko‘p millatli xalqimizni jipslashtirishga xizmat qilmoqda.
Azizlar!
Fursatdan foydalanib, o‘zbek tilining jamiyat hayotidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash, uning xalq ommabopligini ta’minlashda oldimizda turgan dolzarb vazifalarga e’tiboringizni qaratmoqchiman. dunyo.
Birinchi navbatda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy bayram arafasida qabul qilingan “Davlat tilini yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida nazarda tutilgan asosiy vazifalarning o‘z vaqtida va samarali amalga oshirilishi muhim ahamiyatga ega. U tomonidan tasdiqlangan 2025-2026-yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini amalga oshirishda 2020-2030-yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini amalga oshirishda nafaqat mas’ul tashkilotlar, balki barchamiz faol ishtirok etishga da’vat etilgan. o‘zbek tiliga oid sifatli, ilmiy asoslangan, o‘quv ma’lumotlari va ma’lumotlari, xususan, global elektron ensiklopediya va platformalarni davlat tilidagi ilmiy-ommabop maqolalar bilan to‘ldirish, onlayn lug‘atlarni takomillashtirish. Sun’iy intellektning hayotimizga ta’siri tobora kuchayib bormoqda, shuning uchun ham ana shu qudratli vosita orqali ona tilimizni rivojlantirish va ommalashtirish davr talabidir.
O‘zbek tilining boy imkoniyatlari asosida xalqimiz mentalitetiga mos, jozibador milliy brendlar yaratish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorga olib chiqish marketing sohasida asosiy e’tiborga aylanishi kerak. Ishonchim komilki, tadbirkorlarimiz bu borada vatanparvarlik, o‘z qobiliyatini namoyon etadi.
O‘ttiz yil avval qabul qilingan o‘zbek tilining asosiy imlo qoidalarini qayta ko‘rib chiqish ham dolzarb vazifalarimiz sirasiga kiradi. Shu bilan birga, aholi, ayniqsa, yoshlarning til madaniyati va savodxonligini oshirishga qaratilgan zamonaviy va samarali media mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish zarur. Farzandlarimizni ona tilini hurmat qilishga o‘rgatish, uning beqiyos boyligi va imkoniyatlari bilan tanishtirish yosh avlodni ma’naviy-axloqiy tarbiyalashning ajralmas qismidir. Bu dolzarb masala ijodkor ziyolilar, ta’lim va tarbiya sohalari, madaniyat, yoshlar, mahalla, xotin-qizlar tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari vakillarining diqqat markazida bo‘lib, umumxalq harakatiga aylanishi lozim.
Bir so‘z bilan aytganda, barcha sohalarda bo‘lgani kabi, ona tilimizni rivojlantirishda ham barchamiz
Bir so‘z bilan aytganda, barcha sohalarda bo‘lgani kabi, ona tilimizni ravnaq toptirishda ham barchamiz">Biz ona tilimizni ravnaq toptirishda barcha sohalarda bo‘lgani kabi, biz keng jamoatchilikning fikr-mulohazalari, amaliy takliflari va faol ishtirokiga tayanamiz. style="text-align: justify;">Hurmatli vatandoshlar!Sizlarni bugungi bayramingiz bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sog'lik, oilalaringizga tinchlik-xotirjamlik, farovonlik tilab qolaman. oshiring!

Сердечно поздравляю вас, весь наш народ, всех соотечественников за рубежом с Праздником узбекского языка, занявшим прочное место в общественно-политической жизни Нового Узбекистана.
В этот знаменательный день хочу подчеркнуть: благодаря поистине историческим реформам, начатым нами в стране восемь лет назад, начался и новый период в развитии узбекского языка. На основе принятых целевых указов, постановлений и программ мы осуществили большую работу по укреплению его роли и статуса в качестве государственного, превращению в язык современной науки и знаний, информационных технологий и международных отношений.
В частности, в нашей стране последовательно продолжается приведение наименований географических объектов в соответствие с нормами государственного языка. К настоящему времени приведены в соответствие и включены в реестр наименования около 250 тысяч географических объектов, в том числе более 200 тысяч улиц. На основе требований государственного языка только за последние два года было переименовано 2 600 объектов – таких как горы и хребты, реки, озера и водохранилища, месторождения полезных ископаемых, станции метро, железнодорожные вокзалы и станции, аэропорты и автостанции.
Сегодня в результате стремительных процессов глобализации, достижений науки в нашей жизни появляется множество новых понятий и терминов. В целях их заимствования в соответствии с четкими правилами и принципами нашего языка, а также ведения языковой политики на научной основе в централизованном порядке усилена деятельность Комиссии по терминам. Заслуживают внимания внедрение эффективного механизма замены иностранных слов и фраз на узбекские с участием широкой общественности, ученых и специалистов, разработка специального программного обеспечения для использования возможностей искусственного интеллекта, создание электронных источников.
В этой связи считаю уместным еще раз сказать: наше молодое поколение, за которым будущее, должно обязательно изучать иностранные языки, чтобы овладевать современными знаниями, инновациями и достигать высоких рубежей. Однако для воспитания в национальном духе, формирования национального мышления, патриотизма молодежь прежде всего должна с самого детства глубоко осваивать узбекский язык и литературу.
Исходя из этого мы придаем большое значение совершенствованию преподавания узбекского языка. С нынешнего года учителям узбекского языка, имеющим соответствующий национальный сертификат, ежемесячно выплачивается дополнительная надбавка к заработной плате в размере 50 процентов, в школах, где обучение ведется на другом языке, вводится сдача выпускниками 11-х классов итогового экзамена по государственному языку, что стало важным шагом в данном направлении.
Укреплению статуса узбекского языка как государственного также служит официальное требование о его знании при предоставлении гражданства Республики Узбекистан.
За прошедший период Фондом развития узбекского языка при Кабинете Министров многотысячными тиражами изданы и переданы государственным организациям и учебным заведениям энциклопедии, словари и пособия 72 наименований. Особенно друзей узбекского языка, ряды которых растут, порадовала передача библиотекам ведущих зарубежных университетов, центрам и клубам узбекского языка в мире шеститомного Толкового словаря узбекского языка, четырехтомной «Энциклопедии Алишера Навои», пятитомного «Словаря языка Навои» и других изданий.
Мы также успешно внедрили в государственную политику в сфере языка принципы построения инклюзивного общества и придаем важное значение развитию родных языков представителей разных наций и народностей, живущих в нашей стране. Вместе с тем мы создаем необходимые условия и для изучения ими государственного языка. Результатом наших совместных усилий стало то, что сегодня узбекский язык как государственный служит сплочению нашего многонационального народа.
Пользуясь случаем, хочу обратить ваше внимание на стоящие перед нами актуальные задачи по дальнейшему укреплению роли и авторитета узбекского языка в жизни общества, его широкой популяризации в мире.
Прежде всего важное значение имеет своевременная и эффективная реализация основных задач, предусмотренных постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка», которое было принято накануне нынешнего праздника. В претворении в жизнь утвержденной им Программы реализации в 2025–2026 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020–2030 годах призваны активно участвовать не только ответственные организации, но и все мы.
Когда речь идет об этом, следует отметить, что в центре внимания должны находиться также вопросы увеличения объема в цифровом пространстве качественной, научно обоснованной, познавательной информации и сведений на узбекском языке, в частности, пополнения глобальных электронных энциклопедий и платформ научно-популярными статьями на государственном языке, совершенствования онлайн-словарей. В нашей жизни возрастает влияние искусственного интеллекта, поэтому требованием времени является развитие и популяризация нашего родного языка также посредством этого мощного инструмента.
Создание на основе богатых возможностей узбекского языка привлекательных национальных брендов, отвечающих менталитету нашего народа, продвижение отечественной продукции на внешние рынки должны стать основным направлением в сфере маркетинга. Уверен, что наши предприниматели проявят патриотизм и свои способности и в этой сфере.
Пересмотр основных правил орфографии узбекского языка, принятых тридцать лет назад, также входит в число наших неотложных задач. Наряду с этим необходимо увеличить выпуск современной и действенной медиа-продукции, направленной на повышение культуры языка и грамотности населения, особенно молодежи. Научить наших детей бережному отношению к родному языку, приобщить к его несравненным богатствам и возможностям – неотъемлемая часть духовно-нравственного воспитания подрастающего поколения. Этот актуальный вопрос должен находиться в центре внимания творческой интеллигенции, представителей сфер образования и воспитания, культуры, молодежных, махаллинских, женских организаций, средств массовой информации и превратиться в общенациональное движение.
Одним словом, как и во всех сферах, в развитии нашего родного языка мы опираемся на практические предложения и мнения, активное участие широкой общественности.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшним праздником, желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.
Пусть приумножаются богатство и красота узбекского языка – источника нашей силы и национального самосознания!