26 may kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. sanoat.
Global beqarorlik sharoitida har bir davlat birinchi navbatda eng koʻp ish oʻrinlarini taʼminlovchi tarmoqlarni himoya qilish choralarini koʻradi. Mamlakatimizda bunday tarmoqlar qatoriga to‘qimachilik sanoati, qurilish materiallari va mebel ishlab chiqarish – ularda qariyb 1 million fuqaro ish bilan ta’minlangan.
Joriy yilning 4 oyida mamlakatimizda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 6,3 foizga oshib, 290 trillion so‘mga yetdi. Yig‘ilishda eksport hajmi 20 foizga oshib, 6 milliard 350 million dollarni tashkil etdi.
Yig‘ilishda mahalliy sanoatni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Hududlar va tarmoqlar kesimida mavjud holat tahlil qilinib, mavjud kamchiliklar aniqlandi.
Masalan, to‘qimachilik tarmog‘ida 7 mingga yaqin tadbirkor 500 turdan ortiq mahsulot ishlab chiqarmoqda. Ulardan ba'zilari taniqli xalqaro brendlarga kiyim yetkazib beradi. Biroq, sifat ko'rsatmalariga qaramasdan, ko'plab ishlab chiqaruvchilar buni rasman tasdiqlay olmaydi. Hozirgi kunda atigi 244 ta korxona xalqaro sertifikatlarga ega. Ularning aksariyati Toshkent shahri va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida joylashgan bo‘lsa, boshqa hududlarda bir tomondan sanab o‘tish mumkin.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil fevral oyida qabul qilingan qaroriga muvofiq, davlat nafaqat xalqaro sertifikatlar olish, balki ishlab chiqarishni tegishli talablarga moslashtirish bilan bog‘liq xarajatlarni ham qoplaydi. Shundan kelib chiqib, bu imkoniyatlarni tadbirkorlarga yetkazish, har bir hududda sertifikatlangan korxonalar sonini ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Davlat rahbari O‘zbekistonda milliy brendlarni qo‘llab-quvvatlash kompaniyasini tashkil etish bo‘yicha muhim tashabbusni ilgari surdi. Ushbu tuzilmaga xorijdan mahalliy brendlarni jahon bozoriga olib chiqishga yordam beradigan brend-menejerlar, dizaynerlar va marketologlar jalb qilinadi. Xalqaro sertifikatlarga ega va raqobatbardosh sifatga ega mahsulotlar sifat belgisiga ega bo‘ladi va xorijda ilgari suriladi.
Hozirda mamlakatimizda faqat milliy mahsulotlar sotiladigan savdo markazlari mavjud emas. Shu munosabat bilan shaharlarda “Mall of Uzbekistan” majmualari qurilishi boshlanadi. Mazkur majmualardagi do‘konlar tadbirkorlarga minimal narxlarda ijaraga beriladi. Bunday markazlar xaridorlarga keng tanlov imkonini beradi hamda xorijlik sayyohlar uchun qulay bo‘ladi.
Mazkur murakkab sharoitda o‘zimizda ishlab chiqarilgan xomashyoni chuqur qayta ishlash va qo‘shimcha qiymatni oshirish alohida ahamiyatga ega. Bu yoʻnalishda tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchilar uchun faktoring tizimi joriy etilgan boʻlib, buning uchun 100 million dollar ajratilgan.
Ushbu chora-tadbirlarni davom ettirgan holda, toʻqimachilik korxonalariga ip-kalavani faktoring shartlarida soddalashtirilgan tartibda sotib olishga ruxsat beriladi.
Mahalliy tadbirkor va hunarmandlarda bundan ham yuqori ko‘rsatkichlarga erishish imkoniyati mavjud. Ko'pchilik qo'l mehnatidan sanoat ishlab chiqarishiga o'tishni xohlaydi. Shu munosabat bilan mebel sanoatidagi yakka tartibdagi tadbirkorlarga 5 nafargacha ishchi yollashiga ruxsat beriladi.
Ushbu yo‘nalishda o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yish yoki kengaytirish istagida bo‘lgan yosh tadbirkorlarga yillik 18 foiz stavkasi bilan 7 yil muddatga 5 milliard so‘mgacha kreditlar ajratiladi.
Sharof-Rashidov, O‘tmish, Buchirvoy, Buchirvoy, Buchirvag‘on, Quvvamon, Buchirvag‘on, Quvvamon tumani Uchtepa tumanida “Yunusobod” va “Mebel” markazlari Xonqon tumani tajribasi asosida tashkil etiladi.
Bu yo‘nalishdagi kichik biznes vakillari xorijdan materiallar olib kirishda qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin. Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, transport xarajatlarini kamaytirish va arzon narxlarda xomashyo yetkazib berishni ta’minlash maqsadida yog‘och va yog‘och materiallarini markazlashtirilgan holda yetkazib berish tashkil etiladi. Shu bilan birga, monopoliyani yaratishga yo'l qo'yilmaydi - aksincha, bozorda tanlov kengayadi. Tadbirkorlar o‘z xohishiga ko‘ra, arzonroq bo‘lgan yog‘och yoki xomashyoni boshqa yetkazib beruvchilardan xarid qilishlari yoki o‘zlari import qilishlari mumkin.
14 turdagi xomashyo, armatura va aksessuarlar uchun uch yil muddatga 1 foizlik imtiyozli bojxona to‘lovi o‘rnatiladi. ishlab chiqaruvchilarga xalqaro sertifikatlar olish xarajatlari, shuningdek, xorijiy dizaynerlar, marketologlar va ishlab chiqarish muhandislari ish haqining 50 foizi qoplanadi. Xalqaro ko‘rgazmalarda kompensatsiya qilinadigan ijara maydonlari hajmi 20 kvadrat metrdan 40 kvadrat metrgacha oshiriladi.
Mamlakatimizda azaldan qadrlanib kelayotgan zargarlik buyumlari bugungi kunda iqtisodiyotning qo‘shimcha haydovchisiga aylanishi mumkin. O‘tgan yili ushbu sohada ishlab chiqarish hajmi 200 million dollardan oshdi, eksport hajmi esa 17 foizga o‘sib, 92 million dollarga yetdi. Biroq, bu ham har yili 100 tonnadan ortiq oltin qazib olinadigan mamlakat salohiyatining kichik bir qismini tashkil etadi.
Bu borada zargarlik sohasida ham qo‘shimcha imtiyozlar berilmoqda. Zargarlar yakka tartibdagi tadbirkor sifatida oltin buyumlar savdosi bilan rasman shug‘ullanishlari mumkin bo‘ladi.
Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha 2,5 ming dollargacha bo‘lgan xarajatlar kamida 5 nafar talaba o‘qitilishi sharti bilan qoplanadi. Shuningdek, soha ishlab chiqarishning sanoat darajasiga o‘tish va milliy brendlarni qo‘llab-quvvatlashni rejalashtirmoqda.
Zargarlik buyumlari ishlab chiqarish uchun xorijdan keltiriladigan asbob-uskunalar va butlovchi qismlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi. Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlaridan oltinni bo‘lib-bo‘lib sotib olishning avval belgilangan tartibi yana 3 yilga uzaytiriladi.
Mashhur brendlardan naqsh va shakllarni xarid qilish uchun 30 ming dollargacha bo‘lgan xarajatlar ham qoplanadi. Turkiya, Dubay va Misr tajribasidan kelib chiqib, Toshkent, Andijon va Xiva shaharlarida zargarlik markazlari ochilgan. Kelgusida shunday komplekslar bosqichma-bosqich boshqa hududlarda ham yaratiladi.
Barqaror xomashyo yetkazib berish uchun birjada ko'rsatilgan oltin hajmi 6 tonnadan 8 tonnagacha oshiriladi. Oltin zaxiralari barcha hududlarda yaratiladi.
Zargarlik sanoatida yashirin iqtisodiyotning ulushini kamaytirish va qonuniy faoliyatni rag'batlantirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Mamlakatimizda keng ko'lamli qurilish jadalligi sharoitida qurilish materiallariga yuqori talab saqlanib qolmoqda. Bu sohada bugungi kunda 10 mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda. Asosiy maqsad – mahsulotlarning yuqori sifati va raqobatbardoshligini ta’minlashdan iborat.
Mahalliy qurilish materiallaridan kengroq foydalanish, bunyodkorlarga qaytariladigan kreditlar berish orqali bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlandi.
Shaffof qurilish platformasida qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxonalar reestri yaratilib, sifat ko‘rsatkichi joriy etiladi.
Energiya samaradorligini oshirmasdan turib ishlab chiqarish tannarxini kamaytirish mumkin emas. Shu munosabat bilan energiya iste’mol qiluvchi hududlarni tahlil qilish va innovatsion, tejamkor yechimlarni joriy etish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida mas’ul rahbar va tadbirkorlarning muhokama qilingan masalalar yuzasidan takliflari tinglandi.

Определены новые возможности для развития местной промышленности
26 мая под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам по развитию местной промышленности.
В условиях глобальной нестабильности каждое государство в первую очередь принимает меры по защите отраслей, обеспечивающих наибольшее количество рабочих мест. В нашей стране к таким отраслям относятся текстильная промышленность, производство строительных материалов и мебели — в них заняты почти 1 миллион граждан.
За первые четыре месяца текущего года промышленное производство в стране выросло на 6,3 процента и достигло 290 триллионов сумов. Объем экспорта увеличился на 20 процентов и составил 6 миллиардов 350 миллионов долларов.
На совещании обсуждены вопросы поддержки и развития местной промышленности. Был проведен анализ текущего положения в разрезе районов и отраслей, выявлены существующие недостатки.
Например, в текстильной отрасли почти 7 тысяч предпринимателей производят свыше 500 видов продукции. Некоторые из них поставляют одежду известным международным брендам. Однако, несмотря на ориентир на качество, многие производители не могут это официально подтвердить. На сегодняшний день международные сертификаты имеются только у 244 предприятий. Большинство из них расположены в Ташкенте и в регионах Ферганской долины, в остальных областях их можно пересчитать по пальцам.
Согласно указу Президента, принятому в феврале текущего года, государство компенсирует не только расходы на получение международных сертификатов, но и затраты на адаптацию производств к соответствующим требованиям. Исходя из этого, поставлена задача довести эти возможности до предпринимателей и увеличить количество сертифицированных предприятий в каждом регионе.
Глава государства выдвинул важную инициативу — создать в Узбекистане компанию по поддержке национальных брендов. В эту структуру будут привлечены бренд-менеджеры, дизайнеры и маркетологи из-за рубежа, которые помогут вывести отечественные бренды на мировой рынок. Продукция, обладающая международными сертификатами и конкурентоспособным качеством, будет получать знак качества и продвигаться за рубежом.
В настоящее время в стране отсутствуют торговые центры, где продавались бы исключительно национальные товары. В связи с этим в городах начнется строительство комплексов «Mall of Uzbekistan». Магазины в этих комплексах будут сдаваться предпринимателям в аренду по минимальным ценам. Такие центры обеспечат широкий выбор для покупателей и будут удобны для иностранных туристов.
В текущей сложной ситуации особое значение приобретает глубокая переработка собственного сырья и увеличение добавленной стоимости. В этом направлении внедрена система факторинга для производителей готовой продукции, на что выделено 100 миллионов долларов.
В продолжение этих мер текстильным предприятиям будет разрешено закупать пряжу на условиях факторинга в упрощенном порядке.
Еще одним перспективным направлением местной промышленности является производство мебели. В этом секторе работают 7,5 тысячи предприятий, из которых 920 были созданы только в прошлом году. В прошлом году произведено мебели на сумму 6 триллионов 700 миллиардов сумов, экспорт составил 20 миллионов долларов.
У отечественных предпринимателей и ремесленников есть потенциал для достижения еще более высоких показателей. Многие хотят перейти от ручного труда к индустриальному производству. В связи с этим индивидуальным предпринимателям в мебельной отрасли будет разрешено нанимать до 5 работников.
Молодым предпринимателям, желающим начать или расширить свою деятельность в этом направлении, будут выдаваться кредиты до 5 миллиардов сумов сроком на 7 лет под 18 процентов годовых.
В Шароф-Рашидовском, Янгинаманганском, Пастдаргомском, Уртачирчикском, Кувинском, Бувайдинском, Юнусабадском и Учтепинском районах будут созданы мебельные центры по опыту Ханкинского района.
Представители малого бизнеса в этой сфере могут столкнуться с трудностями при ввозе материалов из-за рубежа. В целях поддержки предпринимателей, снижения транспортных расходов и обеспечения поставок сырья по доступным ценам будет организована централизованная поставка древесины и древесных материалов. При этом не будет допущено создания монополии — наоборот, на рынке расширится выбор. Предприниматели смогут по своему усмотрению приобретать эту удешевленную древесину или сырье у других поставщиков либо ввозить их самостоятельно.
Для 14 видов сырья, фурнитуры и аксессуаров будут установлена льготная таможенная пошлина 1 процент сроком на три года.
Для стимулирования экспортной активности мебельщиков будут компенсироваться расходы на получение международных сертификатов, а также 50 процентов зарплат иностранных дизайнеров, маркетологов и инженеров-технологов. Размер компенсируемой арендной площади на международных выставках будет увеличен с 20 до 40 квадратных метров.
Ювелирное дело, которое издавна ценится в нашей стране, сегодня может стать дополнительным драйвером экономики. В прошлом году объем производства в этой отрасли превысил 200 миллионов долларов, экспорт вырос на 17 процентов, достигнув 92 миллионов долларов. Однако даже это составляет лишь небольшую часть потенциала страны, где ежегодно добывается более 100 тонн золота.
В связи с этим в ювелирной отрасли также предусмотрены дополнительные льготы. Ювелиры смогут официально заниматься торговлей золотыми изделиями как индивидуальные предприниматели.
Расходы на привлечение иностранных специалистов в размере до 2,5 тысячи долларов будут компенсированы при условии подготовки минимум 5 учеников. Также в отрасли планируется переход на промышленный уровень производства и поддержка национальных брендов.
Импортное оборудование и комплектующие для ювелирного производства будут освобождены от таможенных пошлин. Установленный ранее порядок покупки золота в рассрочку у Навоийского и Алмалыкского горнометаллургических комбинатов будет продлен еще на 3 года.
Расходы до 30 тысяч долларов на приобретение дизайнов и форм у известных брендов также будут компенсированы. На основе опыта Турции, Дубая и Египта ювелирные центры уже открылись в Ташкенте, Андижане и Хиве. В дальнейшем аналогичные комплексы будут поэтапно создаваться и в других регионах.
Для устойчивого обеспечения сырьем объем золота, выставляемого на бирже, увеличится с 6 до 8 тонн. Во всех регионах создадут золотые резервы.
Даны поручения по сокращению доли теневой экономики в ювелирной отрасли и стимулированию легальной деятельности.
В условиях масштабного строительного бума в стране сохраняется высокий спрос на строительные материалы. В этой сфере сегодня работают около 10 тысяч предприятий. Основная задача — обеспечить высокое качество продукции и ее конкурентоспособность.
Было отмечено, что необходимо шире использовать местные строительные материалы и поддерживать эту инициативу путем предоставления девелоперам оборотных кредитов.
На платформе «Шаффоф курилиш» будет создан реестр предприятий по производству строительных материалов, а также внедрен рейтинг качества.
Снижение себестоимости продукции невозможно без повышения энергоэффективности. В этой связи подчеркнута необходимость анализа энергозатратных направлений и внедрения инновационных, экономичных решений.
В завершение совещания были заслушаны предложения ответственных руководителей и предпринимателей по обсужденным вопросам.