To'qimachilik sanoatida qo'shimcha imkoniyatlar va muammolar aniqlandi
13 avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida eksport salohiyati zaxiralaridan foydalanish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. tarmoqlari
To‘qimachilik sanoati asosiy tarmoqlardan biri bo‘lib, mamlakat iqtisodiyotining 3 foizini, sanoat ishlab chiqarishining 14 foizini ta’minlaydi. Unda 500 mingdan ortiq kishi ishlaydi. Oxirgi besh yilda umumiy qiymati 3,5 milliard dollar bo‘lgan 396 ta korxona ishga tushirilib, ishlab chiqarish hajmi 10 milliard dollarga yetdi.
Biroq, jahon bozoridagi o‘zgaruvchan konyunktura, talabning pasayishi va narxlarning tushishi tezkor qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rishni talab qilmoqda. Bir tonnasi uchun 3 mingdan 1,5 ming dollargacha Ushbu shartlarga moslashish uchun 2022-2023 yillarda paxta xomashyosi xarid qilish uchun uch marta imtiyozli kreditlar ajratilib, o‘tgan yili har bir tonna uchun 1 million so‘m miqdorida subsidiyalar ajratildi.
Ko‘plab to‘qimachilik korxonalarining tijorat kreditlari bo‘yicha qarzlari bor. Ularning atigi 16 foizi xalqaro sertifikatlarga ega, bu esa tashqi bozorda raqobatlashishni qiyinlashtirmoqda.
O‘zbekistonga qarshi “paxta boykoti”ning bekor qilinishi va mahsulotlarni Yevropaga bojsiz eksport qilish imkonini beruvchi GSP+ imtiyozlar tizimiga qo‘shilishi katta imkoniyatlar ochdi. Biroq xalqaro brendlar bilan hamkorlik va eksport ko‘lami hali bu shartlarga javob bermayapti.
Bu kabi muammolarni o‘rganish uchun Prezidentimiz topshirig‘iga binoan 200 dan ortiq tadbirkorning fikri o‘rganildi. Yig‘ilishda mazkur uchrashuvlar yakunlaridan kelib chiqib, yangi imkoniyatlar va vazifalar belgilab olindi.
Birinchi navbatda, moliyaviy sog‘lomlashtirish va xarajatlarni kamaytirish masalalariga e'tibor qaratilmoqda.
Bu yil klasterlarning 2022-2023 yillar hosili uchun kreditlar bo‘yicha qarzdorligi garov sharti bilan besh yilga uzaytirildi. Endi 1 avgustdan boshlab yetarli garovga ega bo‘lgan klasterlar faqat asosiy qarzni to‘laydi. Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi va banklarga hisoblangan foizlar asosiy qarz to‘liq to‘langanidan keyin undiriladi. Asosiy qarz ham, foiz ham o‘z vaqtida to‘langan taqdirda, Jamg‘armaga to‘lanishi lozim bo‘lgan foizlarning yarmi tadbirkorga qaytariladi.
Bundan tashqari, 2022–2023 yillar hosili uchun kreditlar uchun 1 avgust holatiga shakllangan 377 milliard so‘m jarima ham hisobdan chiqariladi. Tijorat kreditlari boʻyicha majburiyatlari boʻlgan 144 ta korxonani moliyaviy sogʻlomlashtirish chora-tadbirlari ishlab chiqiladi.
Hozirgi paxta hosilini oʻz vaqtida yigʻib olish uchun fermer xoʻjaliklariga har tonna uchun 1 million soʻm miqdorida subsidiyalar ajratiladi. Agar korxonalar o‘z mablag‘lari hisobidan paxta yetishtirsa yoki xarid qilsa, ularga xomashyo tannarxining 10 foizi miqdorida kompensatsiya to‘lanadi.
To‘qimachilik tarmog‘idagi barcha korxonalarga 1 foiz miqdorida ijtimoiy soliq stavkasi belgilandi. Shu bilan birga, ijtimoiy reestrga qo‘yiladigan talab bekor qilinib, to‘qimachilik mahsulotlarining savdodagi majburiy ulushi 90 foizdan 70 foizga kamaytirildi.
O‘z xodimlarining farzandlari uchun bolalar bog‘chalari tashkil etuvchi korxonalar har bir tarbiyalanuvchi uchun xususiy maktabgacha ta’lim muassasalariga o‘xshash shartlarda subsidiyalar oladilar
ipning narxi ko'p jihatdan elektr energiyasining narxiga bog'liq. Shu munosabat bilan korxonalarga o‘z ehtiyojlari uchun o‘rnatilgan quyosh batareyalarini tarmoqqa ulashga ruxsat beriladi.
Bunday chora-tadbirlar faoliyatni rivojlantirishga muhim yordam beradi. Biroq tolani qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lmagan klasterlar yigiruv fabrikalari bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishi kerak. Aks holda, kelasi yildan boshlab ular klaster maqomini va paxta terimi uchun imtiyozli kredit olish huquqidan mahrum bo‘lishadi.
Hukumatga bunday klasterlar uchun jozibador moliyaviy chora-tadbirlarni ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilishda ishlab chiqarish hajmini oshirish va eksport qilish masalalari ham atroflicha muhokama qilindi
justify;">Mamlakatda ishlab chiqarilgan ip va gazlamaning o'rtacha narxi raqobatchilarnikidan 10-15 foizga yuqori, chunki mahsulotning 90 foizi paxtadan tayyorlanadi. Butun dunyoda sun’iy tolalar va aralash gazlamalar keng qo‘llaniladi.
Korxonalarni arzonroq xomashyo bilan ta’minlash maqsadida 2028-yil 1-yanvarga qadar aralash gazlamalar va to‘qimachilik mahsulotlari bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.
ularni qayta ishlash korxonalarini qurish xarajatlarining bir qismi bo‘ladi. Savdoni rivojlantirish kompaniyasi tomonidan kompensatsiya to‘lanadi.
Hududlarda filiallar ochish uchun eksport qiluvchi korxonalarga Savdoni rivojlantirish kompaniyasi mablag‘lari hisobidan Markaziy bankning asosiy stavkasi bo‘yicha 10 milliard so‘mgacha bo‘lgan miqdorda besh yil muddatga kreditlar beriladi. Xorijiy dizaynerlar, texnologlar, konstruktorlar va marketologlarning ish haqi kamida 200 ta ish o‘rni yaratilishi va munosib ish haqi to‘lanishi sharti bilan to‘lanadi.
Jahon bozorlariga chiqishning asosiy sharti sifat va standartlarga muvofiqlikdir. Shu munosabat bilan Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga to‘qimachilik korxonalarining xalqaro sertifikatlar olishiga ko‘maklashish va bunday korxonalar sonini 300 taga yetkazish vazifasi yuklatildi.
Yevropa va AQSh bozorlariga tayyor kiyim eksportini kengaytirish muhimligi qayd etildi. Shunday qilib, AQShda to'qimachilik bozorining hajmi yiliga taxminan 100 milliard dollarga baholanadi. Mahsulotlarni talablarga moslashtirib, siz o'z joyingizni topishingiz mumkin. Shu maqsadda Nyu-York va Sent-Luisda savdo uylarini ochish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Tashqi ishlar vazirligi va elchilarga yirik brendlar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va ularni Toshkentdagi yirik ko‘rgazmaga taklif etish topshirildi. korxonalar faoliyatidagi razvedka daromadlarni 20-30 foizga oshirishi va yashirin iqtisodiyot darajasini pasaytirishi mumkin. Shu munosabat bilan to‘qimachilik korxonalarida ERP tizimini joriy etish dasturi ishlab chiqiladi.
Yig‘ilishda tashkiliy masala ham muhokama qilindi. Jahon savdosining tez o‘zgarib borayotgan qoidalarini inobatga olgan holda, sohani boshqarishda alohida yondashuv zarurligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan to‘qimachilik, charm va ipak sanoati uchun mas’ul bo‘lgan Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi tashkil etiladi.
Alohida faoliyat yurituvchi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi. korxonalarga kapital taqdim etiladi. Jamg'arma 200 million dollar oladi. Agentlik huzurida tajribali tadbirkorlardan iborat kengash tashkil etiladi.
Yangi tuzilma mazkur kengash bilan birgalikda xarajatlarni kamaytirish, ishlab chiqarish va eksport ko‘rsatkichlarini oshirish, kooperatsiyani rivojlantirish va kam quvvat bilan ishlayotgan korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirishga mas’ul bo‘ladi. Shuningdek, xalqaro maslahatchilarni jalb qilish va 2030 yilgacha to‘qimachilikni rivojlantirish dasturini ishlab chiqish, charm, ipak va gilamchilik sanoatini kengaytirish vazifasi ham qo‘yilgan.
Bosh vazirga yuklangan vazifalar ijrosi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish topshirildi.
Yig‘ilishda ilg‘or tajribalar o‘rganilib, soha rahbarlari va tadbirkorlarning fikr-mulohazalari tinglandi.

Определены дополнительные возможности и задачи в текстильной отрасли
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам задействования экспортного потенциала и резервов в текстильной отрасли.
Текстиль является одной из ключевых отраслей, обеспечивающей 3 процента экономики страны и 14 процентов промышленного производства. В ней занято свыше 500 тысяч человек. За последние пять лет введено в строй 396 предприятий общей стоимостью 3,5 миллиарда долларов, а объем производства достиг 10 миллиардов долларов.
Однако изменчивая конъюнктура мирового рынка, снижение спроса и падение цен требуют принятия оперативных мер поддержки.
За последние три года мировая цена на хлопок снизилась в среднем с 3 тысяч до 1,5 тысяч долларов за тонну. Для адаптации к этим условиям в 2022–2023 годах льготные кредиты на закупку хлопкового сырья продлевались трижды, а в прошлом году предоставлялись субсидии в размере 1 миллиона сумов за каждую тонну.
У многих текстильных предприятий имеется задолженность по коммерческим кредитам. Лишь 16 процентов из них обладают международными сертификатами, что затрудняет конкуренцию на внешнем рынке.
Отмена «хлопкового бойкота» в отношении Узбекистана и присоединение к системе преференций «GSP+», позволяющей беспошлинно экспортировать продукцию в Европу, открыли значительные возможности. Однако сотрудничество с международными брендами и масштабы экспорта пока не соответствуют этим условиям.
Для изучения подобных проблем, по поручению Президента изучено мнение более 200 предпринимателей. На совещании, исходя из результатов этих встреч, определены новые возможности и задачи.
Прежде всего, внимание уделено вопросам финансового оздоровления и снижения себестоимости.
В текущем году задолженность кластеров по кредитам за урожай 2022–2023 годов была продлена до пяти лет с условием залога. Теперь, начиная с 1 августа, кластеры, у которых имеется надлежащий залог, будут погашать только основной долг. Проценты, начисленные Фонду сельского хозяйства и банкам, будут взыскиваться после полного погашения основного долга. В случае своевременной уплаты как основного долга, так и процентов, половина процентной суммы, причитающейся Фонду, возвращается предпринимателю.
Кроме того, будет списана пеня в размере 377 миллиардов сумов, образовавшаяся по состоянию на 1 августа за кредиты на урожай 2022–2023 годов. Будут разработаны меры финансового оздоровления для 144 предприятий, имеющих обязательства по коммерческим кредитам.
Для своевременного сбора нынешнего урожая хлопка фермерам предоставят субсидии в размере 1 миллиона сумов за тонну. Если предприятия вырастят или закупят хлопок за собственные средства, им будет компенсировано 10 процентов стоимости сырья.
Всем предприятиям текстильной цепочки устанавливается ставка социального налога в размере 1 процента. При этом отменяется требование по социальному реестру, а обязательная доля текстиля в реализации снижается с 90 до 70 процентов.
Предприятия, организующие детские сады для детей своих сотрудников, получат субсидии за каждого воспитанника на условиях, аналогичных частным дошкольным учреждениям.
Себестоимость пряжи во многом зависит от стоимости электроэнергии. В связи с этим предприятиям будет разрешено подключать к сети солнечные панели, установленные для собственных нужд.
Подобные меры станут важной поддержкой для развития деятельности. Однако кластеры, не имеющие мощностей по переработке волокна, должны наладить эффективную кооперацию с прядильными предприятиями. В противном случае с будущего года они лишатся статуса кластера и права на льготный кредит на урожай хлопка.
Правительству поручено разработать привлекательные финансовые меры для таких кластеров.
На совещании также подробно рассмотрены вопросы увеличения объемов производства и экспорта.
Цена на производимую в стране пряжу и ткань в среднем на 10–15 процентов выше, чем у конкурентов, поскольку 90 процентов продукции производится из хлопка. В мире же широко используются искусственные волокна и смешанные ткани.
Для обеспечения предприятий более дешевым сырьем до 1 января 2028 года смешанные ткани и текстиль будут освобождены от уплаты таможенных пошлин.
Если несколько красильных предприятий объединятся для строительства очистных сооружений, часть их затрат будет компенсирована за счет Компании по развитию торговли.
Экспортным предприятиям для открытия филиалов в районах предоставят кредиты сроком на пять лет в размере до 10 миллиардов сумов под основную ставку Центрального банка за счет Компании по развитию торговли. Зарплата иностранных дизайнеров, технологов, конструкторов и маркетологов будет компенсироваться при условии создания не менее 200 рабочих мест и выплаты достойной заработной платы.
Ключевым условием выхода на мировые рынки являются качество и соответствие стандартам. В связи с этим Агентству технического регулирования поручено содействовать получению международных сертификатов текстильными предприятиями и довести количество таких предприятий до 300.
Отмечена важность расширения экспорта готовой одежды на рынки Европы и США. Так, в США объем текстильного рынка оценивается около 100 миллиардов долларов ежегодно. Адаптировав продукцию к требованиям, можно занять свою нишу. С этой целью дано указание открыть торговые дома в Нью-Йорке и Сент-Луисе.
Министерству иностранных дел и послам поручено разработать «дорожную карту» по сотрудничеству с крупными брендами и пригласить их на крупную выставку в Ташкенте.
Отмечено, что применение искусственного интеллекта в деятельности предприятий может увеличить доходы на 20–30 процентов и снизить уровень теневой экономики. В этой связи будет разработана программа внедрения системы «ERP» на текстильных предприятиях.
На совещании рассмотрен и организационный вопрос. Учитывая быстро меняющиеся правила мировой торговли, отмечена необходимость особого подхода в управлении отраслью.
В связи с этим будет создано Агентство по развитию легкой промышленности, ответственное за текстильную, кожевенную и шелковую отрасли.
Для агентства будет сформирован отдельный фонд, через который государственная поддержка и льготные оборотные средства будут предоставляться предприятиям. Фонд получит 200 миллионов долларов. При агентстве будет создан совет из опытных предпринимателей.
Новая структура совместно с этим советом будет отвечать за снижение себестоимости, увеличение производственных и экспортных показателей, развитие кооперации и финансовое оздоровление предприятий, работающих на низкой мощности. Также поставлена задача привлечь международных консультантов и разработать программу развития текстиля до 2030 года, а также расширить кожевенную, шелковую и ковровую промышленность.
Премьер-министру поручено установить строгий контроль за выполнением поставленных задач.
На совещании были рассмотрены передовой опыт, заслушаны мнения руководителей отрасли и предпринимателей.