Tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya Turkmaniston Respublikasi Prezidenti Serdar Berdimuhamedov tomonidan qabul qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomi va ezgu tilaklari yetkazildi.
O‘zbekiston–Turkmaniston strategik sherikligi jadal rivojlanayotgani, barcha darajalarda yaqin aloqalar davom etayotgani va tovar ayirboshlash hajmi barqaror sur’atlarda o‘sayotgani qayd etildi.
Tomonlar strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish hamda ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Shu kuni Ashxobod shahrida TIV rahbari Baxtiyor Saidov Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisi o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov bilan tor doirada muzokaralar o‘tkazdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston–Turkmaniston strategik sherikligini yanada chuqurlashtirish, oliy darajada erishilgan kelishuvlarning amaliy ijrosini ta’minlash hamda siyosiy muloqotni izchil davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy, transport-logistika, energetika, madaniy-gumanitar va chegaraoldi hamkorligini kengaytirish hamda xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan yondashuvlar o‘zaro muvofiqlashtirildi.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qator hujjatlar, jumladan:
—O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Turkmaniston Hukumati o‘rtasida xalqaro axborot xavfsizligini ta’minlash sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim;
—O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida 2027–2028-yillarga mo‘ljallangan Hamkorlik dasturi imzolandi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Maslahatlashuvlarda Davlat Rahbarlari tomonidan belgilangan vazifalar ijrosi, ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari hamda mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar siyosiy maslahatlashuvlar mexanizmi tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi muntazam muloqotni mustahkamlash va bo‘lajak oliy hamda yuqori darajadagi tadbirlar kun tartibini shakllantirishga xizmat qilishini qayd etdi.

During the visit, the delegation of the Republic of Uzbekistan led by Foreign Minister Bakhtiyor Saidov was received by President of the Republic of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The sincere greetings and best wishes of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev were conveyed during the meeting.
The parties noted with satisfaction the dynamic development of the strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan, the continuation of close engagement at all levels, and the steady growth of bilateral trade.
They also reaffirmed their commitment to further deepening the strategic partnership and strengthening the centuries-old bonds of friendship and good-neighborliness between the two countries.
On the same day, Foreign Minister Bakhtiyor Saidov held tête-à-tête talks with Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov.
The parties discussed further deepening the strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan, ensuring the effective implementation of the agreements reached at the highest level, and maintaining the steady momentum of political dialogue.
They also focused on expanding cooperation in trade and economic relations, transport and logistics, energy, cultural and humanitarian ties, and cross-border cooperation, while coordinating their approaches to regional and international issues.
Following the talks, a number of bilateral documents aimed at further strengthening cooperation between the two countries were signed, including:
—An Agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of Turkmenistan on Cooperation in the Field of International Information Security;
—A Cooperation Programme between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan for the period of 2027–2028.
The next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Turkmenistan also took place.
The parties exchanged views on the implementation of the tasks set by the Heads of State, the priority areas of bilateral cooperation, as well as regional and international issues.
They noted that this mechanism serves to strengthen regular dialogue between the two foreign ministries and to shape the agenda for upcoming meetings at the highest and high levels.