Biz tabiatga befarq bo'la olmaymiz, bunga haqqimiz yo'q
Markaziy Osiyo o‘zining betakror tabiati, boy madaniyati va tarixi bilan mashhur. Ammo so'nggi yillarda mintaqada jiddiy iqlim o'zgarishlari kuzatilmoqda. Havo haroratining ko‘tarilishi, suv tanqisligi, cho‘llanish, tabiiy ofatlar tez-tez uchrayapti
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammitidagi nutqida bejiz ishtirokchilar e’tiborini ushbu muammoga qaratdi
Mamlakatlarimiz rivojlanishining jiddiy oqibatlari bor. iqlim o'zgarishi. Xitoyning atrof-muhitni muhofaza qilish bo'yicha ilg'or tajribalarini qabul qilish ushbu inqiroz bilan bog'liq xavf va tahdidlarni kamaytirishga yordam beradi. 2030-yilgacha “Yashil rivojlanish” dasturini qabul qilishni jadallashtirish va uni amalga oshirishga kirishish zarur.
Davlat rahbari cho‘llanishga qarshi kurashish, buzilgan yerlarni tiklash, bioekologik va cho‘l hududlarida barqarorlikni oshirish sohasida muloqot va hamkorlik uchun Ekologik alyans tuzishni taklif qildi. O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan yashil rivojlanish strategiyasi mamlakatning barqaror kelajagini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Xitoy yashil rivojlanish sohasida qanday muvaffaqiyatlarga erishmoqda?
So‘nggi yillarda mamlakatimizda bu borada sezilarli natijalarga erishildi. Hukumat bu borada aniq maqsad va vazifalarni belgilab, yashil rivojlanishni milliy siyosat darajasiga ko‘tardi. Osmon imperiyasi yashil texnologiyalar, qayta tiklanadigan energiya manbalari va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalariga faol sarmoya kiritmoqda. Yashil texnologiyalar sohasidagi tadqiqot va ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlash orqali innovatsiyalarni rag‘batlantirish ham muvaffaqiyatga erishishga yordam beradi. Rasmiy Pekin atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik bazasini takomillashtirdi va ekologik talablarni buzganlik uchun javobgarlikni oshirdi. Yashil rivojlanish sohasida boshqa davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilish alohida e’tiborga loyiqdir.
Bunday ittifoq mintaqa davlatlarining ekologik muammolarni hal qilish, ilg‘or tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda sa’y-harakatlarini birlashtirishga yordam beradi.
Jahon meteorologiya tashkiloti (JMT) “2025-yil” uchun uzoq muddatli ob-havo prognozini e’lon qildi. Hisobotga ko‘ra, Osiyoda isish global o‘rtacha ko‘rsatkichdan deyarli ikki baravar tez sodir bo‘lmoqda. Markaziy Osiyo davlatlari zudlik bilan qurg‘oqchilik, muzliklarning erishi va tartibsiz yog‘ingarchiliklarga moslashishlari kerak, aks holda suv, qishloq xo‘jaligi va energiya uchun xavflar kuchayadi.
2025-2029 yillardagi barcha yillar 1991-2020 yillardagi iqlim normalaridagi urushdan issiqroq bo‘lishi mumkin. Ayrim yillarda global haroratning sanoat davrigacha bo‘lgan darajaga nisbatan +1,5°C dan vaqtinchalik sakrashi mumkin.
Bu mintaqa daryolari – Sirdaryo va Amudaryoning suv ta’minoti bog‘liq bo‘lgan Qirg‘iziston va Tojikistonda tog‘ muzliklarining tez erishi alohida tashvish uyg‘otadi. Ularning tez erishi suv tanqisligi xavfini bildiradi.
So‘nggi o‘n yil ichida Tojikiston mintaqadagi eng yirik muzlik Fedchenko muzligi hajmining 40 foizini yo‘qotdi; Qirg‘iziston o‘zining bir asrlik muzliklarining 30 foizini yo‘qotdi. Iqtisodiyoti gidroenergetika resurslariga bog‘liq bo‘lgan bu davlatlar uchun bu holat katta muammo hisoblanadi.
O‘tgan yil rekord darajadagi eng issiq yil deb tan olingan - yer yuzidagi harorat o‘rtacha Selsiy bo‘yicha +1,55 darajani tashkil qilgan. BMTga ko‘ra, suv tanqisligi Markaziy Osiyoning iqtisodiy rivojlanishiga to‘siq bo‘lmoqda.
Joriy yilning mart oyida viloyatda anomal issiqlik kuzatildi. Iqlim o'zgarishi va ekstremal ob-havo hodisalarini o'rganuvchi World Weather Attribution tashkiloti olimlarining fikriga ko'ra, mart oyida harorat sanoatdan oldingi o'rtacha ko'rsatkichdan 10 daraja yuqori bo'lgan. Haroratning ko‘tarilishi iqlim o‘zgarishining salbiy ta’sirini boshidan kechirayotgan mintaqada qishloq xo‘jaligi va suv ta’minotiga tahdid solmoqda.
Shuningdek, Orol dengizining qurishi, muzliklarning erishi, suv tanqisligi, cho‘llanish, tuproqlarning sho‘rlanishi, ekstremal ob-havo sharoiti mintaqaning barqaror rivojlanishiga jiddiy tahdid solmoqda. Iqtisodiyot va atrof-muhitga salbiy ta'sir ko'rsatayotgan bu muammolar mintaqa davlatlaridan zudlik bilan chora ko'rishni talab qiladi. Iqlim o‘zgarishi, ayniqsa, Markaziy Osiyo kabi qurg‘oqchil mintaqalarda suv tanqisligi muammosini yanada kuchaytirmoqda.
Iqlim o‘zgarishi qurg‘oqchilik, suv toshqinlari, sel va kuchli shamollarga olib keladi, bu esa iqtisodiyotga katta zarar yetkazadi, aholi hayoti va salomatligiga xavf tug‘diradi. Ekologik muammolar biologik xilma-xillikning yo‘qolishiga, o‘simlik va hayvonot dunyosining kamayishiga, o‘rmonlarning degradatsiyasiga, ekologik muvozanatning buzilishiga olib keladi.
Markaziy Osiyo davlatlari iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun bir qator chora-tadbirlarni ko‘rishlari kerak. Suv resurslaridan oqilona foydalanish, suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish, sug‘orish tarmoqlarini modernizatsiya qilish, suvni boshqarishning innovatsion usullarini qo‘llash zarur. Shuningdek, transchegaraviy suv resurslarini boshqarish bo'yicha mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash.
Choʻllanishga qarshi kurashish uchun daraxt ekish, tuproqni eroziyadan asrash, oʻrmon maydonlarini koʻpaytirish, yerdan barqaror foydalanish usullarini joriy etish maqsadga muvofiqdir. Energiyani tejashni oshirish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish orqali issiqxona gazlari chiqindilarini sezilarli darajada kamaytirish mumkin. Qishloq xoʻjaligida iqlim oʻzgarishiga moslashgan usullarni qoʻllash zarur: qurgʻoqchilikka chidamli oʻsimliklar yetishtirish, tuproqni eroziyadan himoya qilish, organik dehqonchilikni rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash va sotishning samarali tizimini yaratish.
Aholini iqlim oʻzgarishi oqibatlari, bunday hodisalarga qanday qilib dosh berish, ob-havodan qanday himoya qilish, ularga qanday qilib dosh berish kerakligi haqida xabardor qilish zarur. ular.
Dunyo aholisining o'sishi, oziq-ovqat iste'molining oshishi, qishloq xo'jaligining rivojlanishi, iqlim o'zgarishi va iqtisodiy rivojlanish suv resurslarining qisqarishiga olib kelmoqda.
Dunyoning 400 ta mintaqasi suv tanqisligiga duch kelmoqda. Jahon Resurslari Institutiga ko‘ra, suv tanqisligi ko‘chish, mojaro va siyosiy beqarorlikka olib kelishi mumkin.
Qishloq xo‘jaligi dunyodagi eng yirik suv iste’molchisi hisoblanadi. Ikkinchi o'rinda sanoat. Yaqin Sharq mintaqalari, Hindiston, Pokiston, Botsvana va Eritreya suv tanqisligini boshdan kechirmoqda. Turkmaniston, O‘zbekiston va Qozog‘istonda uning yetishmasligi kuzatilmoqda. Yevropada Italiya va Ispaniya suv tanqisligi muammosiga duch kelmoqda. 1961-2020-yillarda dunyoda suv iste’moli 2,5 barobar oshdi.
Joriy yilning iyun oyida Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot institutining 100 yilligiga bag‘ishlangan “Markaziy Osiyoda global ekologik va suv muammolarini hal qilishda ilmiy yondashuvlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirda 300 dan ortiq kishi, jumladan, universitetlar, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari, shuningdek, 20 dan ortiq davlatdan delegatlar ishtirok etdi. Ishtirokchilar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqlim va suv muammolarini hal etish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadilar.
Iqlim o‘zgarishi va suv tanqisligiga bir qancha omillar sabab bo‘ladi: masalan, ko‘mir, neft va gazdan foydalanish atmosferaga issiqxona gazlarining chiqishi, o‘rmonlarning kesilishi, yerdan noto‘g‘ri foydalanish, suvdan noratsional foydalanish, kimyoviy o‘g‘itlardan ko‘p foydalanish tuproqning degradatsiyasiga olib kelishi mumkin emas. tabiatga befarq, bunga haqqimiz yo'q. O‘zbekiston Prezidenti tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, uning rahbarligida birlashish muhim. Sanoat korxonalari, uy-joy kommunal xoʻjaligi va transport sohasiga energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish, sugʻorish tizimlarini modernizatsiya qilish, suvni tejovchi texnologiyalardan oqilona foydalanish, suv resurslarini boshqarish va yerdan foydalanishning innovatsion usullarini joriy etish, choʻllanishga qarshi kurashish, daraxtlar ekish, yerlarni tiklash, oʻrmon maydonlarini koʻpaytirish, shuningdek, ekologik toza transportga oʻtish, jamoat transportini rivojlantirish lozim. 2030-yilgacha ishlab chiqilgan “yashil” rivojlanish dasturini qabul qilish, uni zudlik bilan amalga oshirishni boshlash, mintaqaviy Ekologik alyansni shakllantirish – bu chora-tadbirlar O‘zbekiston va butun mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Bularning barchasi mamlakatimiz iqtisodiy yuksalishini ta’minlash, aholi turmush darajasini oshirish, atrof-muhitni muhofaza qilishga xizmat qiladi.

We cannot be indifferent to nature, we have no rights to this
Central Asia is known for its unique nature, rich culture and history. But in recent years, the region has been experiencing serious climate changes. There is an increase in air temperature, water shortage, desertification, and more frequent natural disasters.
President Shavkat Mirziyoyev, in his speech at the second Central Asia-China summit, not by chance drew the attention of participants to this problem.
One of the serious challenges to the sustainable development of our countries is the consequences of climate change. Adopting China's best practices in environmental protection will help reduce the risks and threats associated with this crisis. It is necessary to accelerate the adoption of the Green Development Program until 2030 and begin its implementation.
The head of state proposed establishing an Environmental Alliance for dialogue and partnership in the field of combating desertification, restoring degraded lands, increasing bio-ecological sustainability in arid and desert areas. The green development strategy put forward by the President of Uzbekistan is of great importance for ensuring a sustainable future for the country.
What is China's success in the field of green development?
In recent years, the country has achieved significant results in the field. The government has raised green development to the level of national policy, defining clear goals and objectives in this area. The Celestial Empire is actively investing in the field of green technologies, renewable energy sources and environmental protection. Fostering innovation by supporting research and development in green technologies also helps achieve success. Official Beijing has improved the legislative framework in the field of environmental protection and increased liability for violation of environmental requirements. Active cooperation with other states and international organizations in the field of green development deserves special attention.
Such an alliance will help unite the efforts of the states of the region in solving environmental problems, exchanging best practices and implementing joint projects.
The World Meteorological Organization (WMO) has published a long-term forecast “Climate Outlook for 2025-2029”. According to the report, warming in Asia is occurring almost twice as fast as the global average. Central Asian countries urgently need to adapt to droughts, melting glaciers and erratic rainfall, otherwise risks to water, agriculture and energy will increase.
All years in the 2025-2029 period could be warmer than the 1991-2020 climate norm, the WMO warns. In some years, a temporary jump in global temperature above +1.5°C is possible compared to pre-industrial levels.
The accelerated melting of mountain glaciers in Kyrgyzstan and Tajikistan, on which the water supply of the rivers of this region - the Syr Darya and Amu Darya - depends, is of particular concern. Their rapid melting means the risk of water shortage.
Over the past decade, Tajikistan has lost 40 percent of the volume of the largest glacier in the region, the Fedchenko Glacier; Kyrgyzstan has lost 30 percent of its century-old glaciers. This situation is a big problem for these countries, whose economies depend on hydropower resources.
Last year was recognized as the hottest on record - global surface temperatures were +1.55 degrees Celsius above average. According to the UN, water shortages are becoming an obstacle to the economic development of Central Asia.
In March of this year, the region experienced abnormal heat. During March, temperatures were 10 degrees above the pre-industrial average, according to scientists at the World Weather Attribution, an organization that studies climate change and extreme weather events. Rising temperatures threaten agriculture and water supplies in the region, which are already experiencing the negative impacts of climate change.
Also, the drying of the Aral Sea, melting glaciers, water shortages, desertification, soil salinization, and extreme weather pose a serious threat to the sustainable development of the region. These problems, having a negative impact on the economy and the environment, require the states of the region to take immediate action. Climate change is exacerbating the problem of water scarcity, especially in arid regions such as Central Asia.
Climate change contributes to droughts, floods, mudflows and strong winds, which cause great harm to the economy and pose a threat to life and health of the population. Environmental problems lead to the disappearance of biodiversity, reduction of flora and fauna, forest degradation, and disruption of the ecological balance.
Central Asian states must take a number of measures to mitigate the effects of climate change and ensure sustainable development. It is necessary to rationally use water resources, introduce water-saving technologies, modernize irrigation networks, and apply innovative methods of water management. Also strengthen regional cooperation on transboundary water resources management.
To combat desertification, it is advisable to plant trees, protect soil from erosion, increase forest areas, and introduce sustainable land use methods. By increasing energy conservation and expanding the use of renewable energy sources, greenhouse gas emissions can be significantly reduced. In agriculture, there is a need to use methods adapted to climate change: growing drought-resistant plants, protecting soil from erosion, developing organic farming, creating an effective system for processing and selling agricultural products.
It is necessary to inform the population about the consequences of climate change, how to withstand extreme weather events, how to prepare for such events, and protect themselves from them.
Growth in global population, increasing food consumption, agricultural development, climate change and economic development are leading to a reduction in water resources.
400 regions of the world face water scarcity. According to the World Resources Institute, water shortages can lead to displacement, conflict and political instability.
Agriculture is the world's largest consumer of water. In second place is industry. Regions of the Middle East, India, Pakistan, Botswana, and Eritrea are experiencing water shortages. There is a shortage of it in Turkmenistan, Uzbekistan and Kazakhstan. In Europe, Italy and Spain are facing water shortage problems. During 1961-2020, water consumption in the world increased 2.5 times.
In June of this year, an international scientific and practical conference was held dedicated to the 100th anniversary of the Research Institute of Irrigation and Water Problems, on the topic “Scientific approaches to solving global environmental and water problems in Central Asia.” The event was attended by over 300 people, including representatives of universities, research institutes, as well as delegates from more than 20 countries. Participants highly appreciated the measures to address climate and water issues carried out under the leadership of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Climate change and water scarcity are caused by a number of factors: for example, the use of coal, oil and gas leads to the release of greenhouse gases into the atmosphere, deforestation, improper use of land, irrational use of water, excessive use of chemical fertilizers lead to soil degradation.
We cannot be indifferent to nature, we have no rights to this. It is important to support the initiatives of the President of Uzbekistan and unite under his leadership. It is necessary to introduce energy-saving technologies in industrial enterprises, housing and communal services and the transport sector, modernize irrigation systems, rationally use water-saving technologies, introduce innovative methods of water management and land use, combat desertification, plant trees, restore land, increase forest areas, also switch to environmentally friendly transport, develop public transport.
Widespread implementation of China's best practices, adoption The “green” development program, designed until 2030, the start of its immediate implementation, the formation of a regional Environmental Alliance - these measures are important for ensuring the stable development of Uzbekistan and the region as a whole. All this will help ensure the economic growth of the country, improve the standard of living of the population, and protect the environment.