Biz tabiatga befarq bo'la olmaymiz, bunga haqqimiz yo'q
Markaziy Osiyo o‘zining betakror tabiati, boy madaniyati va tarixi bilan mashhur. Ammo so'nggi yillarda mintaqada jiddiy iqlim o'zgarishlari kuzatilmoqda. Havo haroratining ko‘tarilishi, suv tanqisligi, cho‘llanish, tabiiy ofatlar tez-tez uchrayapti
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammitidagi nutqida bejiz ishtirokchilar e’tiborini ushbu muammoga qaratdi
Mamlakatlarimiz rivojlanishining jiddiy oqibatlari bor. iqlim o'zgarishi. Xitoyning atrof-muhitni muhofaza qilish bo'yicha ilg'or tajribalarini qabul qilish ushbu inqiroz bilan bog'liq xavf va tahdidlarni kamaytirishga yordam beradi. 2030-yilgacha “Yashil rivojlanish” dasturini qabul qilishni jadallashtirish va uni amalga oshirishga kirishish zarur.
Davlat rahbari cho‘llanishga qarshi kurashish, buzilgan yerlarni tiklash, bioekologik va cho‘l hududlarida barqarorlikni oshirish sohasida muloqot va hamkorlik uchun Ekologik alyans tuzishni taklif qildi. O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan yashil rivojlanish strategiyasi mamlakatning barqaror kelajagini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Xitoy yashil rivojlanish sohasida qanday muvaffaqiyatlarga erishmoqda?
So‘nggi yillarda mamlakatimizda bu borada sezilarli natijalarga erishildi. Hukumat bu borada aniq maqsad va vazifalarni belgilab, yashil rivojlanishni milliy siyosat darajasiga ko‘tardi. Osmon imperiyasi yashil texnologiyalar, qayta tiklanadigan energiya manbalari va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalariga faol sarmoya kiritmoqda. Yashil texnologiyalar sohasidagi tadqiqot va ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlash orqali innovatsiyalarni rag‘batlantirish ham muvaffaqiyatga erishishga yordam beradi. Rasmiy Pekin atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik bazasini takomillashtirdi va ekologik talablarni buzganlik uchun javobgarlikni oshirdi. Yashil rivojlanish sohasida boshqa davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilish alohida e’tiborga loyiqdir.
Bunday ittifoq mintaqa davlatlarining ekologik muammolarni hal qilish, ilg‘or tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda sa’y-harakatlarini birlashtirishga yordam beradi.
Jahon meteorologiya tashkiloti (JMT) “2025-yil” uchun uzoq muddatli ob-havo prognozini e’lon qildi. Hisobotga ko‘ra, Osiyoda isish global o‘rtacha ko‘rsatkichdan deyarli ikki baravar tez sodir bo‘lmoqda. Markaziy Osiyo davlatlari zudlik bilan qurg‘oqchilik, muzliklarning erishi va tartibsiz yog‘ingarchiliklarga moslashishlari kerak, aks holda suv, qishloq xo‘jaligi va energiya uchun xavflar kuchayadi.
2025-2029 yillardagi barcha yillar 1991-2020 yillardagi iqlim normalaridagi urushdan issiqroq bo‘lishi mumkin. Ayrim yillarda global haroratning sanoat davrigacha bo‘lgan darajaga nisbatan +1,5°C dan vaqtinchalik sakrashi mumkin.
Bu mintaqa daryolari – Sirdaryo va Amudaryoning suv ta’minoti bog‘liq bo‘lgan Qirg‘iziston va Tojikistonda tog‘ muzliklarining tez erishi alohida tashvish uyg‘otadi. Ularning tez erishi suv tanqisligi xavfini bildiradi.
So‘nggi o‘n yil ichida Tojikiston mintaqadagi eng yirik muzlik Fedchenko muzligi hajmining 40 foizini yo‘qotdi; Qirg‘iziston o‘zining bir asrlik muzliklarining 30 foizini yo‘qotdi. Iqtisodiyoti gidroenergetika resurslariga bog‘liq bo‘lgan bu davlatlar uchun bu holat katta muammo hisoblanadi.
O‘tgan yil rekord darajadagi eng issiq yil deb tan olingan - yer yuzidagi harorat o‘rtacha Selsiy bo‘yicha +1,55 darajani tashkil qilgan. BMTga ko‘ra, suv tanqisligi Markaziy Osiyoning iqtisodiy rivojlanishiga to‘siq bo‘lmoqda.
Joriy yilning mart oyida viloyatda anomal issiqlik kuzatildi. Iqlim o'zgarishi va ekstremal ob-havo hodisalarini o'rganuvchi World Weather Attribution tashkiloti olimlarining fikriga ko'ra, mart oyida harorat sanoatdan oldingi o'rtacha ko'rsatkichdan 10 daraja yuqori bo'lgan. Haroratning ko‘tarilishi iqlim o‘zgarishining salbiy ta’sirini boshidan kechirayotgan mintaqada qishloq xo‘jaligi va suv ta’minotiga tahdid solmoqda.
Shuningdek, Orol dengizining qurishi, muzliklarning erishi, suv tanqisligi, cho‘llanish, tuproqlarning sho‘rlanishi, ekstremal ob-havo sharoiti mintaqaning barqaror rivojlanishiga jiddiy tahdid solmoqda. Iqtisodiyot va atrof-muhitga salbiy ta'sir ko'rsatayotgan bu muammolar mintaqa davlatlaridan zudlik bilan chora ko'rishni talab qiladi. Iqlim o‘zgarishi, ayniqsa, Markaziy Osiyo kabi qurg‘oqchil mintaqalarda suv tanqisligi muammosini yanada kuchaytirmoqda.
Iqlim o‘zgarishi qurg‘oqchilik, suv toshqinlari, sel va kuchli shamollarga olib keladi, bu esa iqtisodiyotga katta zarar yetkazadi, aholi hayoti va salomatligiga xavf tug‘diradi. Ekologik muammolar biologik xilma-xillikning yo‘qolishiga, o‘simlik va hayvonot dunyosining kamayishiga, o‘rmonlarning degradatsiyasiga, ekologik muvozanatning buzilishiga olib keladi.
Markaziy Osiyo davlatlari iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun bir qator chora-tadbirlarni ko‘rishlari kerak. Suv resurslaridan oqilona foydalanish, suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etish, sug‘orish tarmoqlarini modernizatsiya qilish, suvni boshqarishning innovatsion usullarini qo‘llash zarur. Shuningdek, transchegaraviy suv resurslarini boshqarish bo'yicha mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash.
Choʻllanishga qarshi kurashish uchun daraxt ekish, tuproqni eroziyadan asrash, oʻrmon maydonlarini koʻpaytirish, yerdan barqaror foydalanish usullarini joriy etish maqsadga muvofiqdir. Energiyani tejashni oshirish va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish orqali issiqxona gazlari chiqindilarini sezilarli darajada kamaytirish mumkin. Qishloq xoʻjaligida iqlim oʻzgarishiga moslashgan usullarni qoʻllash zarur: qurgʻoqchilikka chidamli oʻsimliklar yetishtirish, tuproqni eroziyadan himoya qilish, organik dehqonchilikni rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash va sotishning samarali tizimini yaratish.
Aholini iqlim oʻzgarishi oqibatlari, bunday hodisalarga qanday qilib dosh berish, ob-havodan qanday himoya qilish, ularga qanday qilib dosh berish kerakligi haqida xabardor qilish zarur. ular.
Dunyo aholisining o'sishi, oziq-ovqat iste'molining oshishi, qishloq xo'jaligining rivojlanishi, iqlim o'zgarishi va iqtisodiy rivojlanish suv resurslarining qisqarishiga olib kelmoqda.
Dunyoning 400 ta mintaqasi suv tanqisligiga duch kelmoqda. Jahon Resurslari Institutiga ko‘ra, suv tanqisligi ko‘chish, mojaro va siyosiy beqarorlikka olib kelishi mumkin.
Qishloq xo‘jaligi dunyodagi eng yirik suv iste’molchisi hisoblanadi. Ikkinchi o'rinda sanoat. Yaqin Sharq mintaqalari, Hindiston, Pokiston, Botsvana va Eritreya suv tanqisligini boshdan kechirmoqda. Turkmaniston, O‘zbekiston va Qozog‘istonda uning yetishmasligi kuzatilmoqda. Yevropada Italiya va Ispaniya suv tanqisligi muammosiga duch kelmoqda. 1961-2020-yillarda dunyoda suv iste’moli 2,5 barobar oshdi.
Joriy yilning iyun oyida Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot institutining 100 yilligiga bag‘ishlangan “Markaziy Osiyoda global ekologik va suv muammolarini hal qilishda ilmiy yondashuvlar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirda 300 dan ortiq kishi, jumladan, universitetlar, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari, shuningdek, 20 dan ortiq davlatdan delegatlar ishtirok etdi. Ishtirokchilar O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida iqlim va suv muammolarini hal etish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholadilar.
Iqlim o‘zgarishi va suv tanqisligiga bir qancha omillar sabab bo‘ladi: masalan, ko‘mir, neft va gazdan foydalanish atmosferaga issiqxona gazlarining chiqishi, o‘rmonlarning kesilishi, yerdan noto‘g‘ri foydalanish, suvdan noratsional foydalanish, kimyoviy o‘g‘itlardan ko‘p foydalanish tuproqning degradatsiyasiga olib kelishi mumkin emas. tabiatga befarq, bunga haqqimiz yo'q. O‘zbekiston Prezidenti tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, uning rahbarligida birlashish muhim. Sanoat korxonalari, uy-joy kommunal xoʻjaligi va transport sohasiga energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish, sugʻorish tizimlarini modernizatsiya qilish, suvni tejovchi texnologiyalardan oqilona foydalanish, suv resurslarini boshqarish va yerdan foydalanishning innovatsion usullarini joriy etish, choʻllanishga qarshi kurashish, daraxtlar ekish, yerlarni tiklash, oʻrmon maydonlarini koʻpaytirish, shuningdek, ekologik toza transportga oʻtish, jamoat transportini rivojlantirish lozim. 2030-yilgacha ishlab chiqilgan “yashil” rivojlanish dasturini qabul qilish, uni zudlik bilan amalga oshirishni boshlash, mintaqaviy Ekologik alyansni shakllantirish – bu chora-tadbirlar O‘zbekiston va butun mintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Bularning barchasi mamlakatimiz iqtisodiy yuksalishini ta’minlash, aholi turmush darajasini oshirish, atrof-muhitni muhofaza qilishga xizmat qiladi.

Мы не можем быть равнодушными к природе, у нас нет прав на это
Центральная Азия известна неповторимой природой, богатой культурой и историей. Но в последние годы регион испытывает серьезные изменения климата. Здесь наблюдаются повышение температуры воздуха, нехватка воды, опустынивание, участившиеся природные бедствия.
Президент Шавкат Мирзиёев в выступлении на втором саммите «Центральная Азия – Китай» не случайно обратил внимание участников на эту проблему.
Одними из серьезных вызовов устойчивому развитию наших стран являются последствия климатических изменений. Внедрение передового китайского опыта в области охраны окружающей среды поможет сократить риски и угрозы, связанные с данным кризисом. Необходимо ускорить принятие Программы зеленого развития до 2030 года и приступить к ее реализации.
Глава государства предложил учредить Экологический альянс для диалога и партнерства в сфере борьбы с опустыниванием, восстановления деградированных земель, повышения биоэкологической устойчивости в засушливых и пустынных зонах. Стратегия «зеленого» развития, выдвинутая Президентом Узбекистана, имеет большое значение для обеспечения устойчивого будущего страны.
В чем заключается успех Китая в сфере «зеленого» развития?
В последние годы страна добилась значительных результатов в сфере. Правительство подняло «зеленое» развитие до уровня национальной политики, определив четкие цели и задачи на данном направлении. Поднебесная активно инвестирует в сферу «зеленых» технологий, возобновляемых источников энергии и охраны окружающей среды. Стимулирование инноваций путем поддержки научных исследований и разработок в «зеленых» технологиях также позволяет добиваться успехов. Официальный Пекин усовершенствовал законодательную базу в сфере охраны окружающей среды, усилил ответственность за нарушение экологических требований. Особого внимания заслуживает активное сотрудничество с другими государствами и международными организациями в сфере «зеленого» развития.
Такой альянс будет способствовать объединению усилий государств региона в решении экологических проблем, обмене передовым опытом и реализации совместных проектов.
Всемирная метеорологическая организация (ВМО) обнародовала долгосрочный прогноз «Перспективы климата на 2025-2029 годы». Согласно отчету, потепление в Азии происходит почти в два раза быст-рее, чем в среднем по миру. Странам Центральной Азии нужно срочно адаптироваться к засухам, таянию ледников и нестабильным осадкам, иначе усилятся риски для воды, сельского хозяйства и энергетики.
Как предупреждает ВМО, все годы периода 2025-2029 годов могут оказаться теплее климатической нормы 1991-2020 годов. В отдельные годы возможен временный скачок глобальной температуры выше +1,5°C по сравнению с доиндустриальным уровнем.
Особую тревогу вызывает ускоренное таяние горных ледников в Кыргызстане и Таджикистане, от которых зависит водоснабжение рек этого региона – Сырдарьи и Амударьи. Их быстрое таяние означает риск дефицита воды.
Таджикистан за последнее десятилетие потерял 40 процентов от объема самого крупного ледника в регионе – ледника Федченко, Кыргызстан – 30 процентов вековых ледников. Такая ситуация является большой проблемой для этих стран, экономика которых зависит от гидроэнергетических ресурсов.
Прошлый год признан самым жарким в истории наблюдений – глобальная температура на поверхности земли была выше среднего значения на +1,55 градуса по Цельсию. По данным ООН, дефицит воды становится препятствием для экономического развития Центральной Азии.
В марте этого года в регионе наблюдалась аномальная жара. Согласно исследованиям ученых организации «World Weather Attribution», изучающей изменение климата и экстремальные погодные явления, в течение марта температура воздуха была на 10 градусов выше среднего показателя, существовавшего до индустриальной эпохи. Повышение температуры ставит под угрозу сельское хозяйство и водообеспечение в регионе, которые уже испытывают негативное воздействие изменения климата.
Также высыхание Аральского моря, таяние ледников, нехватка воды, опустынивание, засоление почв, экстремальная погода представляют серьезную угрозу для устойчивого развития региона. Эти проблемы, оказывая негативное воздействие на экономику и экологию, требуют от государств региона принятия незамедлительных мер. Изменение климата усугубляет проблему дефицита воды, особенно в засушливых регионах, таких как Центральная Азия.
Изменение климата способствует возникновению засухи, наводнений, селей и сильных ветров, которые наносят большой вред экономике, создают опасность для жизни и здоровья населения. Экологические проблемы приводят к исчезновению биоразнообразия, сокращению растительного и животного мира, деградации лесов, нарушению экологического баланса.
Государства Центральной Азии должны предпринять ряд мер для смягчения последствий изменения климата и обеспечения устойчивого развития. Необходимо рационально использовать водные ресурсы, внедрять водосберегающие технологии, модернизировать оросительные сети, применять инновационные методы управления водным хозяйством. Также усилить региональное сотрудничество по управлению трансграничными водными ресурсами.
Для борьбы с опустыниванием целесообразно сажать деревья, защищать почву от эрозии, увеличивать площади лесов, внедрять устойчивые методы землепользования. Путем повышения энергосбережения и расширения применения возобновляемых источников энергии можно значительно сократить выбросы парниковых газов. В сельском хозяйстве ощущается потребность в применении методов, адаптированных к изменению климата: выращивание засухоустойчивых растений, защита почвы от эрозии, развитие органического земледелия, создание эффективной системы переработки и реализации сельхозпродукции.
Необходимо информировать население о последствиях изменения климата, о том, как противостоять экстремальным погодным явлениям, как подготовиться к таким событиям, защититься от них.
Рост численности населения планеты, увеличение потребления продовольствия, развитие земледелия, потепление климата и экономическое развитие приводят к сокращению водных ресурсов.
В 400 регионах мира существует проблема дефицита воды. Согласно данным Института мировых ресурсов, недостаток воды может привести к вынужденному переселению людей, конфликтам и политической нестабильности.
Сельское хозяйство – крупнейший потребитель воды в мире. На втором месте – промышленность. Испытывают дефицит воды регионы Ближнего Востока, Индия, Пакистан, Ботсвана, Эритрея. Ощущается ее дефицит в Туркменистане, Узбекистане и Казахстане. В Европе с проблемой водного дефицита сталкиваются Италия и Испания. В течение 1961-2020 годов потребление воды в мире увеличилось в 2,5 раза.
В июне текущего года состоялась международная научно-практическая конференция, посвященная 100-летию Научно-исследовательского института ирригации и водных проблем, на тему «Научные подходы к решению глобальных экологических и водных проблем Центральной Азии». В мероприятии приняли участие свыше 300 человек, включая представителей вузов, научно-исследовательских институтов, а также делегатов из более 20 стран. Участники дали высокую оценку мерам по решению проблем климата и воды, осуществляемым под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Причинами возникновения изменения климата и вододефицита служит целый ряд факторов: к примеру, использование угля, нефти и газа приводит к выделению в атмосферу парниковых газов, вырубка лесов, неправильное использование земли, нерациональное использование воды, чрезмерное применение химических удобрений – к деградации почвы.
Мы не можем быть равнодушными к природе, у нас нет прав на это. Важно поддержать инициативы Президента Узбекистана и сплотиться под его руководством. Необходимо внедрять энергосберегающие технологии на промышленных предприятиях, в жилищно-коммунальном хозяйстве и сфере транспорта, модернизировать оросительные системы, рационально использовать водосберегающие технологии, внедрять инновационные методы управления водным хозяйством и землепользования, бороться с опустыниванием, сажать деревья, восстанавливать земли, увеличивать площади лесов, также перейти на экологически чистый транспорт, развивать общественный.
Широкое внедрение передового опыта Китая, принятие Программы «зеленого» развития, рассчитанной до 2030 года, начало ее скорой реализации, формирование регионального Экологического альянса – эти меры имеют важное значение для обеспечения стабильного развития Узбекистана и региона в целом. Все это будет способствовать обеспечению экономического роста страны, повышению уровня жизни населения, охране окружающей среды.