Eron yo‘llar va shaharsozlik vaziri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
18-avgust kuni Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Eron Islom Respublikasining yo‘llar va shaharsozlik vaziri Farzane Sodiq bilan uchrashdi.
Muloqot davomida tomonlar transport-tranzit sohasidagi O‘zbekiston-Eron hamkorligining joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi.
Shuningdek, transport va tranzit aloqalarini yanada kengaytirish, xalqaro transport koridorlarini rivojlantirish, logistika yo‘nalishlari samaradorligini oshirish, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasida yuk tashish hajmlarini ko‘paytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar, shuningdek, tegishli idoralar o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish va transport-logistika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini ko‘rib chiqdi.
Samarqandda Parlamentlararo ittifoq yosh aʼzolarining XII xalqaro konferentsiyasi boʼlib oʼtadi
Joriy yil 4-6-sentyabr kunlari Samarqand shahrida Parlamentlararo ittifoq yosh aʼzolarining XII xalqaro konferentsiyasi boʼlib oʼtadi.
TIVda O‘zbekiston va Ozarbayjon siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 19-avgust kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlari Bobur Usmanov va Samir Sharifov darajasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Kichik va mikro gidroenergetikani rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kichik va mikro gidroelektr stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishning navbatdagi chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.

Meeting with the Minister of Roads and Urban Development of Iran
On August 18, in Tehran, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with Farzaneh Sadegh, Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran.
During the meeting, the sides discussed the current state and prospects for developing Uzbekistan-Iran cooperation in the transport and transit sector.
Particular attention was paid to further expanding transport and transit links, developing international transport corridors, improving the efficiency of logistics routes, as well as creating favorable conditions for increasing the volume of freight transportation between the two countries.
The sides also discussed prospects for enhancing cooperation between the relevant agencies and implementing joint projects in the transport and logistics sector.
On September 4–6th, Samarkand will host XII Inter-Parliamentary Union Global Conference of Young Parliamentarians
The XII Inter-Parliamentary Union (IPU) Global Conference of Young Parliamentarians will be held on September 4–6th, 2026, in the city of Samarkand, under the theme “Restoring Human Rights, Justice and Dignity for All in Fragile Times”.
The Next Round of Political Consultations between Uzbekistan and Azerbaijan held at the MFA
On August 19, 2026, Tashkent hosted the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Azerbaijan at the level of Deputy Ministers of Foreign Affairs Bobur Usmanov and Samir Sharifov.
Measures presented for small and micro hydropower development
President Shavkat Mirziyoyev was briefed on further measures to develop the network of micro and small hydropower plants.