O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 3 may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqoti chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Vladimir Putin bilan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston-Rossiya munosabatlari keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilikka oid.
Rossiya Prezidentining o‘tgan yil may oyida O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amaliy amalga oshirish natijalari ko‘rib chiqildi.
Savdo almashinuvini izchil va muvofiqlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishning ahamiyati ko‘rib chiqildi. iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida hamkorlik loyihalarini jadallashtirish, mintaqaviy va biznes darajasida faol aloqalarni davom ettirish.
Shu nuqtai nazardan, “Innoprom. Central Asia” beshinchi Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida Toshkent shahrida o‘tgan o‘tgan ishbilarmonlik tadbirlarining samarali natijalari. gumanitar hamkorlik, birinchi navbatda, madaniyat, san’at, fan va ta’lim, sport va turizm sohalaridagi hamkorlik mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya rahbarlari xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar va bo‘lajak uchrashuvlar jadvalini muhokama qildilar.

Лидеры Узбекистана и России обсудили актуальные вопросы практического взаимодействия
В ходе телефонного разговора 3 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин обсудили актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Были рассмотрены результаты практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента России в Узбекистан в мае прошлого года.
Подчеркнута важность принятия скоординированных мер, направленных на сохранение динамики взаимного товарооборота, ускорение проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, продолжение активных контактов на уровне регионов и бизнеса.
В данном контексте дана высокая оценка плодотворным результатам прошедших деловых мероприятий в городе Ташкенте на полях пятой Международной промышленной выставки «Иннопром. Центральная Азия».
С удовлетворением было отмечено расширяющееся гуманитарное взаимодействие, прежде всего в области культуры, искусства, науки и образования, спорта и туризма.
Лидеры Узбекистана и России также обменялись мнениями по вопросам международной повестки и обсудили график предстоящих встреч.