O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdi
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Shavkat J.Mirziyoyev raisligida ikkinchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Davlatlararo Oliy Kengash
Davlatimiz rahbari 2024-yilda tashkil etilgan Oliy Davlatlararo kengash formati o‘zining dolzarbligi va samaradorligini ko‘rsatganini ta’kidladi.
– Bugungi kunda munosabatlarimiz eng yuqori darajaga ko‘tarilgan, Shavkat Mirziyoyev va barcha strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi. style="text-align: justify;">Tomonlar o‘zaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari, ikki tomonlama salohiyatdan foydalanish yo‘llarini atroflicha muhokama qildilar va O‘zbekiston-Qozog‘iston sherikligini kengaytirishga sezilarli turtki beradigan qator qarorlar qabul qildilar.
Uning o‘zaro tovar ayirboshlashning barqaror o‘sishi uchun qulay tuzilmani yaratish va diversifikatsiya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Biznes.
Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 4 milliard dollarga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Maqsad bu ko‘rsatkichni 2030-yilga borib 10 milliardga yetkazishdir.
Buning uchun zarur bo‘lgan investitsion sharoitlar yaratilgan. shartnomalar tuzildi, “O‘zKazTrade” kompaniyasi tashkil etildi, ishbilarmon doiralarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘zaro hamkorligi mexanizmlari yo‘lga qo‘yildi.
Mamlakatimiz rahbari sanoat kooperatsiyasi sohasida ulkan muvaffaqiyatlarga erishilganini ta’kidladi.
Tashrif doirasida “Osiyo” xalqaro hamkorlik markazi ham ishga tushiriladi. qiymati 1,3 mlrd. AQSh dollari boʻlgan yirik sanoat kooperatsiyasi dasturi, jumladan, kimyo, geologiya, infratuzilma, logistika, agrosanoat va boshqa koʻplab sohalardagi loyihalar tayyorlandi.
Transport va logistika sohasidagi tizimli hamkorlik ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. Yangi transport yoʻlaklarini yaratish, jumladan, Uchquduq-Qiziloʻrda yoʻnalishi boʻyicha hamkorlikda ish olib borish, Oqtov, Qoʻriq va Xorgʻos portlarida yuk tashishni ragʻbatlantirish zarurligi taʼkidlandi.
Transport, energiya resurslari va texnologiyalarini joriy etish va qayta ishlash sohasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istagi bildirildi. IT.
Suv va ekologiya sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha samarali chora-tadbirlar ko‘riladi. Tomonlar tashrif chog‘ida transchegaraviy suv havzalarini birgalikda boshqarish va ulardan foydalanish to‘g‘risidagi Bitim imzolanganini olqishladilar.
Rahbarlar gumanitar aloqalarning alohida o‘rin tutishini qayd etdilar. Joriy yilda Olmaota va Ostona shaharlarida qoʻshma madaniy tadbirlar – “Lazgi” baleti, rassomlar koʻrgazmasi, yozuvchilar forumi va yoshlar festivali, shuningdek, Oʻzbekistonda Qozogʻiston tibbiyoti kunlari va Toshkent shahrida Ostona kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. hamda oliy oʻquv yurtlari oʻrtasida qoʻshma dasturlarni kengaytirishga qaratilgan.
Birgalikda sayyohlik yoʻnalishlarini rivojlantirish va tarixiy diqqatga sazovor joylarni, Oʻzbekiston va Qozogʻistonning boy madaniy va maʼnaviy merosini ommalashtirish muhimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazir oʻrinbosarlari, Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirlarining maʼruzalari tinglandi.

Лидеры Узбекистана и Казахстана провели второе заседание Высшего Межгосударственного совета
В резиденции «Куксарой» под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева состоялось второе заседание Высшего Межгосударственного совета.
Глава нашего государства подчеркнул, что формат Высшего Межгосударственного совета, учрежденный в 2024 году, показал свою актуальность и эффективность.
– Наши отношения сегодня достигли высочайшего уровня стратегического партнёрства и союзничества, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Стороны подробно обсудили новые направления взаимодействия, пути использования двустороннего потенциала и приняли ряд решений, которые придадут значительный импульс расширению узбекско-казахстанского партнерства.
Особое внимание уделено обеспечению устойчивого роста взаимной торговли, диверсификации ее структуры и созданию благоприятных условий для бизнеса.
С удовлетворением отмечено, что с начала года товарооборот достиг 4 миллиардов долларов. Поставлена цель довести данный показатель до 10 миллиардов к 2030 году.
Для этого созданы все необходимые условия, сформирован солидный пакет торгово-инвестиционных соглашений, учреждена компания «УзКазТрейд», учреждены механизмы прямого взаимодействия между бизнес-кругами.
Лидер нашей страны отметил большие успехи в сфере промышленной кооперации.
В ходе визита будет запущен Международный центр промышленной кооперации «Центральная Азия», а также ряд значимых проектов на 1,3 миллиарда долларов. Кроме того, подготовлена масштабная Программа промкооперации на сумму свыше 8 миллиардов долларов, включающая проекты в области химии, геологии, инфраструктуры, логистики, агропромышленности и многих других.
Приоритетным направлением обозначено системное партнёрство в сфере транспорта и логистики. Отмечена необходимость совместной работы по созданию новых транспортных коридоров, включая маршрут Учкудук – Кызылорда и стимулирование грузоперевозок в портах Актау, Курык и Хоргос.
Выражена готовность расширять взаимовыгодное сотрудничество в области транспортировки и переработки энергетических ресурсов, энергосбережения, внедрения «зелёных» технологий и IT.
Будут приняты эффективные меры по дальнейшему укреплению взаимодействия в водно-экологической сфере. Стороны приветствовали подписание в ходе визита Соглашения о совместном управлении и использовании трансграничных водных объектов.
Лидеры констатировали особую роль гуманитарных связей. С удовлетворением отмечено успешное проведение в текущем году совместных культурных мероприятий в Алматы и Астане – балета «Лазги», выставки художников, форума литераторов и фестиваля молодёжи, а также Дней медицины Казахстана в Узбекистане и Дней Астаны в Ташкенте.
Достигнута договоренность продолжать обмены между научными и образовательными учреждениями, молодёжными организациями и расширять совместные программы между высшими учебными заведениями.
Подчеркнута важность выработки совместных туристических маршрутов и популяризации исторических достопримечательностей, богатого культурного и духовного наследия Узбекистана и Казахстана.
Были также заслушаны доклады заместителей Премьер-министров, министров энергетики, транспорта и культуры по повестке дня переговоров.