23-iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev yirik sanoat korxonalarini energiya bilan ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi taqdimotni ko‘rib chiqdi. justify;">Mamlakat iqtisodiyotini barqaror energiya manbalari bilan ta'minlash maqsadida O'zbekistonda yashil energetika jadal sur'atlar bilan rivojlanmoqda. Bu sohaga qisqa vaqt ichida qariyb 6 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb etildi. Elektr energiyasi ishlab chiqarish yiliga 59 milliard kilovatt-soatdan 82 milliard kilovatt-soatga oshdi.
2030-yilga borib O‘zbekiston aholisi soni 41 million kishidan oshishi, iqtisodiyoti esa 200 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Bu energiya quvvatini sezilarli darajada oshirishni talab qiladi. Shu bois qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan keng foydalanish choralari ko‘rilmoqda.
Taqdimotda amalga oshirilayotgan loyihalar va yaqin istiqboldagi rejalar haqida ma’lumotlar berildi. Asosiy ustuvor yo‘nalishlar – energiya ishlab chiqarishni rivojlantirish, modernizatsiya qilish va samaradorligini oshirish.
Demak, joriy yilda 12 ta quyosh va 4 ta shamol elektr stansiyasi hamda 12 ta energiya saqlash tizimini ishga tushirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarga kiritilgan sarmoyalarning umumiy hajmi 5 milliard dollardan ortiq, umumiy quvvati esa qariyb 9 milliard kilovatt/soatni tashkil etadi. Bundan tashqari, umumiy qiymati 7,2 milliard dollar bo‘lgan yana 11 ta loyiha bo‘yicha qurilish ishlari boshlanadi.
Elektr energiyasi ishlab chiqarish bilan birga, undan oqilona foydalanish muhim ahamiyatga ega. Davlatimiz rahbari yo‘qotishlarni kamaytirish, ayniqsa, yirik sanoat korxonalarida energiya tejamkor uskunalarni o‘rnatish vazifasini qo‘ydi.
Mamlakatdagi umumiy elektr energiyasining uchdan bir qismi iqtisodiyotning 18 tarmog‘i hissasiga to‘g‘ri keladi. Masalan, birgina suv nasoslarining o‘zi yiliga 6,5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasini ishlatadi.
Buning uchun 75-100 megavatt quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi va har bir nasos yonida o‘rnatilgan 50 megavatt quvvatni saqlash tizimiga ega 12 ta yirik nasosni yangilash ko‘zda tutilgan. Buning natijasida nasoslar tomonidan yillik energiya iste’moli 2 milliard kilovatt-soatga, ya’ni 6,5 milliarddan 4,5 milliard kilovatt-soatga qisqaradi. Bu ishlar, birinchi navbatda, suv ta’minoti xarajatlari ayniqsa yuqori bo‘lgan Qarshi magistral kanalida boshlanadi.
Neft va gaz sanoati korxonalari ham quvvati 240 megavatt quvvatga ega fotoelektr stansiyalari va 300 megavatt quvvatga ega fotoelektr stansiyalarini o‘rnatish hisobiga yiliga kamida 600 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega. megavatt.
Umuman olganda, yig‘ilishda energiya iste’moli yuqori bo‘lgan 18 ta tarmoqni avtonom elektr ta’minoti tizimiga o‘tkazish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Ijtimoiy muassasalarda quyosh energiyasidan foydalanish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.

On June 23, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures to provide large industrial enterprises with “green” energy.
In order to provide the country's economy with sustainable energy sources, green energy is developing at an accelerated pace in Uzbekistan. In a short time, almost $6 billion of foreign direct investment was attracted to this area. Electricity generation increased from 59 billion to 82 billion kilowatt-hours per year.
By 2030, Uzbekistan's population is expected to exceed 41 million people, and its economy will be worth $200 billion. This will require a significant increase in energy capacity. Therefore, measures are being taken to widely use renewable energy sources.
The presentation provided information on current projects and plans for the near future. The main priorities are the development of generation, modernization and increasing energy efficiency.
So, this year it is planned to launch 12 solar and 4 wind power plants, as well as 12 energy storage systems. The total investment in these projects is more than $5 billion, and the total capacity is about 9 billion kilowatt-hours. In addition, construction will begin on 11 more projects totaling $7.2 billion.
Along with the production of electricity, its rational use is important. The head of state has set the task of reducing losses and installing energy-efficient equipment, especially at large industrial enterprises.
18 economic sectors account for a third of the country's total electricity consumption. For example, water pumps alone use 6.5 billion kilowatt-hours of electricity annually.
This involves upgrading 12 large pumps with a 75-100 megawatt solar power plant and 50 megawatt storage system installed next to each pump. As a result, annual energy consumption by pumps will be reduced by 2 billion kilowatt-hours, from 6.5 to 4.5 billion. First of all, these works will begin on the Karshi main canal, where the cost of water supply is especially high.
Oil and gas industry enterprises also have the opportunity to annually generate at least 600 million kilowatt-hours of electricity through the installation of photovoltaic stations with a capacity of 240 megawatts and storage systems with a capacity of 300 megawatts.
In general, The meeting discussed measures to transfer 18 industries with high levels of energy consumption to an autonomous power supply system. Information was also presented on the work on the use of solar energy in social institutions.