2030 yilga borib O‘zbekistonda mutlaq qashshoqlikni butunlay yo‘q qilish mumkin
17-sentabr kuni Namangan shahrida “Qashshoqlikdan farovonlik sari” III Xalqaro forumi boshlandi. Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi va nutq so‘zladi
Davlat rahbari jahondagi geosiyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy beqarorlik, shuningdek, iqlim o‘zgarishi oqibatlari fonida global iqtisodiy o‘sish sur’ati pasayganini, bu esa, o‘z navbatida, aholining kambag‘al sonining ko‘payishiga olib kelganini ta’kidladi. Bu voqeliklar davlatlar, xalqaro tashkilotlar, butun jahon hamjamiyati oldiga yangi, o‘ta dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda.
O‘zbekistonda ana shunday murakkab davrda qashshoqlikka qarshi kurash davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Barcha sa’y-harakatlar har bir inson, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlarning o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarishiga qaratilgan. Yangilangan Konstitutsiyada pensiya, nafaqa va ijtimoiy yordam miqdori eng kam iste’mol xarajatlaridan past bo‘lishi mumkin emasligi belgilab qo‘yilgan.
Izmoliy islohotlar tufayli 7,5 million kishi qashshoqlikdan xalos bo‘ldi, 2024-yilda esa uning darajasi 8,9 foizga tushirildi. Yil oxirigacha bu ko‘rsatkichni 6 foizga kamaytirish maqsad qilingan. Iqtisodiy o'sishning ikki baravar oshishi muhim rol o'ynadi; Yil oxirida aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromad 3,5 ming dollarga yetishi kutilmoqda.
Yangi tashabbuslarni sinovdan o‘tkazish va ilg‘or jahon tajribasini o‘rganish asosida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston modeli shakllantirildi. Manzilli ijtimoiy reyestrlar joriy etilib, pandemiya davrida bepul dori-darmonlar va ijtimoiy to‘lovlar uchun jami 8 milliard dollar ajratildi. Bu 5,2 million fuqaroning "qashshoqlik tuzog'iga" tushib qolishining oldini oldi va iqtisodiy tanazzulning oldini oldi.
Mahalla bo'ylab - eng quyi darajada ish tizimi joriy etildi. Har bir oila bilan yakka tartibda ish olib borilib, daromadni oshirish uchun zarur mablag‘lar ajratilmoqda. Har yili mahallalarni obodonlashtirish, aholi turmushini yaxshilash va tadbirkorlik infratuzilmasini rivojlantirishga 2,5-3 milliard dollar ajratilmoqda.
Qishloq aholisi daromadini oshirish maqsadida 235 ming gektarga paxta va g'alla maydonlari qisqartirilib, fuqarolarga 33-50 sotix yer maydonlari ajratildi. Bu 800 ming kishining daromadini oshirish yoʻlidagi muhim qadam boʻldi.
– Bunday keng koʻlamli saʼy-harakatlar tufayli Oʻzbekiston oʻz majburiyatini muddatidan oldin bajarishga – 2030-yilgacha qashshoqlikni ikki baravar kamaytirishga intilmoqda. Qolaversa, bugungi kunda biz bundan ham yuqori chegarani oʻrnatishga tayyormiz: 2030-yilga kelib, Oʻzbekiston toʻliq xalqaro imkoniyatlarga ega. va biz bunga albatta erishamiz, – dedi Prezident.
Yettita ustuvor yo‘nalishdan iborat “Qashshoqlikdan farovonlik sari” dasturi amalga oshirilmoqda.
Birinchidan, har qanday holatda ham nafaqat bandlik, balki barqaror daromad manbalarini yaratish, 203 milliard dollardan ortiq sarmoya jalb etish. mingta yangi korxona ochilib, 300 mingga yaqin yuqori rentabellikdagi ish o‘rni yaratiladi, tadbirkorlar esa ijtimoiy mas’uliyatni o‘z zimmasiga olib, birgina joriy yilning o‘zida 270 ming nafardan ortiq kam ta’minlangan oila a’zolari doimiy ish o‘rinlari bilan ta’minlanadi kam ta’minlangan oilalar maktabgacha ta’lim muassasalariga to‘liq qoplanadi, ularning xorijiy tillarni o‘rganishi va kasb-hunar egallashi uchun harajatlarining 80 foizi qoplanadi, 800 mingdan ortiq kishi zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitilib, yuqori rentabellikga ega bo‘lgan kasb-hunar ta’limi markazlari tashkil etilmoqda.
Uchinchidan. Ayollarning jamiyat hayotidagi faolligini oshirish. Talabalarga ta’lim olish uchun foizsiz kreditlar ajratilib, magistraturada bepul o‘qish imkoniyati yaratildi. Bugungi kunda barcha talabalarning 53 foizini ayollar tashkil etadi; Joriy yilning o‘zida 1,7 million ayol ish bilan ta’minlandi. 2024-yilda ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun 1,5 milliard dollar ajratildi; 2025-yilda yana 2 million ayolni doimiy daromad bilan taʼminlash rejalashtirilgan. “Raqamli avlod qizlari” dasturi doirasida 50 ming nafar qiz IT, fintech va sun’iy intellekt bo‘yicha treningdan o‘tadi.
To‘rtinchidan. Sog'liqni saqlash inson salohiyatini ochish uchun asos sifatida. Kam ta’minlangan oilalarga shifokorlar biriktirilib, har yili kompleks ko‘rikdan o‘tkazilmoqda. Kafolatlangan tibbiy yordam ko‘rsatish hajmi kengaytiriladi, bunday oilalarning tibbiy xizmatlarga bo‘lgan xarajatlari – bepul dori-darmonlar va kafolatlangan yordam paketlari hisobiga ikki baravarga kamayadi.
Beshinchidan. Maqsadli ijtimoiy himoya. Tizim tubdan isloh qilindi: Milliy ijtimoiy himoya agentligi tuzildi, barcha shahar va tumanlarda “bir darcha” tamoyili bo‘yicha 100 dan ortiq turdagi ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatuvchi “Inson” markazlari ochildi. Har bir mahallada ijtimoiy soha xodimlari ishlaydi. 2024 yilda 2,7 million fuqaro xizmat va yordam oldi. Ehtiyojmandlar uchun joriy etilgan kunduzgi parvarishlashning yangi shakllari oilaning 50 ming nafar mehnatga layoqatli a’zolariga ishga qaytish imkonini berdi.
Ijtimoiy xizmatlar sifati va qamrovini yaxshilash maqsadida Jahon banki bilan hamkorlikda 100 million dollarlik loyiha amalga oshirildi. Nogiron bolalarni maktab va kasb-hunar ta’limiga jalb etish bo‘yicha alohida dasturlar amalga oshirilmoqda.
Oltinchi. Infratuzilma ko'p o'lchovli qashshoqlikni kamaytirishning kaliti sifatida. 3,5 millionga yaqin aholi istiqomat qilayotgan 1000 ga yaqin sharoiti og‘ir mahallalarda keng ko‘lamli loyihalar amalga oshirilmoqda. 2025-yilda mahallalarda infratuzilmani yaxshilash, ish o‘rinlari yaratish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun yana 400 million dollar yo‘naltiriladi: 32 ta tuman va 328 ta “qiyin” mahallalar tanlab olinib, ularni rivojlantirish bo‘yicha alohida dasturlar qabul qilinadi. Ayni paytda 810 ta mahallada suv ta’minoti, kanalizatsiya, yo‘llar, maktab va bolalar bog‘chalari qurish bo‘yicha umumiy qiymati 1 milliard 300 million dollar bo‘lgan loyihalar amalga oshirilmoqda. Kam ta’minlangan va kam ta’minlanganlar uchun har yili 200 million dollar ipoteka subsidiyalari ajratiladi.
Yettidan. Davlat xarajatlarining 70 foizdan ortig‘i Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga yo‘naltiriladi. Biroq, global miqyosda rivojlanayotgan mamlakatlar SDGga erishish uchun yiliga 4 trillion dollardan ko'proq mablag'ga muhtoj. Bunday sharoitda xatarlarni xolis baholash, resurslarni jalb qilish va ularning samaradorligini oshirishga qaratilgan “qashshoqlikka qarshi kurashning yangi moliyaviy arxitekturasi”ga ehtiyoj bor.
Shu munosabat bilan 2026-yilda Xivada xalqaro moliya institutlari, donor tashkilotlar va hamkor davlatlar ishtirokida konferensiya o‘tkaziladi.

К 2030 году в Узбекистане возможно полностью искоренить абсолютную бедность
17 сентября в городе Намангане начал работу III международный форум «От бедности к процветанию». В церемонии открытия принял участие и выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что на фоне геополитической, экономической и социальной нестабильности в мире, а также из-за последствий изменения климата темпы глобального экономического роста замедлились, что, в свою очередь, привело к увеличению числа малоимущих. Эти реалии ставят перед государствами, международными организациями и всем мировым сообществом новые, крайне актуальные задачи.
В столь сложный период в Узбекистане борьба с бедностью возведена в ранг государственной политики. Все усилия нацелены на то, чтобы каждый человек — прежде всего молодёжь и женщины — мог в полной мере раскрыть свой потенциал. В обновлённой Конституции закреплено, что размеры пенсий, пособий и социальной помощи не могут быть ниже минимальных потребительских расходов.
Благодаря последовательным реформам 7,5 миллиона человек выведены из состояния бедности, а в 2024 году ее уровень снижен до 8,9 процента. До конца года поставлена задача уменьшить показатель до 6 процентов. Существенную роль сыграл рост экономики в 2 раза; ожидается, что доход на душу населения по итогам года достигнет 3,5 тысячи долларов.
На основе апробации новых инициатив и изучения передовой мировой практики сформирована модель Нового Узбекистана по сокращению бедности. Введены адресные социальные реестры, в период пандемии на бесплатные лекарства и социальные выплаты направлено в общей сложности 8 миллиардов долларов. Это позволило не допустить попадания 5,2 миллиона граждан в «ловушку бедности» и предотвратить экономическую рецессию.
Внедрена система работы в разрезе махалле – на самом низовом уровне. С каждой семьей ведется индивидуальная работа, выделяются необходимые ресурсы для наращивания доходов. Ежегодно на благоустройство махаллей, улучшение жизни людей и развитие инфраструктуры предпринимательства направляется 2,5–3 миллиардов долларов.
Для повышения доходов сельчан на 235 тысячах гектаров сокращены площади под хлопком и зерновыми, а гражданам выделены участки по 30–50 соток. Это стало важным шагом к росту доходов 800 тысяч человек.
– Благодаря столь масштабным усилиям Узбекистан стремится досрочно выполнить взятое обязательство — сократить бедность вдвое к 2030 году. Более того, сегодня мы готовы определить ещё более высокую планку: к 2030 году, по международным критериям, в Узбекистане есть все возможности полностью искоренить абсолютную бедность – и мы обязательно этого добьемся, – подчеркнул Президент.
Реализуется программа «От бедности — к процветанию», состоящая из семи приоритетов.
Во-первых. Не просто трудоустройство любой ценой, а создание устойчивых источников дохода. В 2024 году за счет привлечения 35 миллиардов долларов инвестиций открыто свыше 9 тысяч новых предприятий и создано около 300 тысяч высокодоходных рабочих мест. Государство создаёт условия для бизнеса, а предприниматели, принимая на себя социальную ответственность, помогают малоимущим получить постоянную работу и доход. Только в этом году более 270 тысяч членов малообеспеченных семей получили постоянные рабочие места.
Во-вторых. Качественное образование — главный «двигатель» уменьшения бедности в долгосрочной перспективе. Дети из малообеспеченных семей будут полностью охвачены дошкольным образованием; 80 процентов их расходов на изучение иностранных языков и получение профессии будет компенсировано. За последние пять лет свыше 800 тысяч человек обучены современным профессиям и трудоустроены на высокодоходные места. Создаются международные центры профессиональной подготовки с выдачей сертификатов, признаваемых за рубежом.
В-третьих. Расширение участия женщин в общественной жизни. Студенткам предоставляются беспроцентные кредиты на обучение, создаётся возможность бесплатного обучения в магистратуре. Сегодня 53 процента всех студентов – женщины; только в текущем году работу получили 1,7 миллиона женщин. На поддержку женского предпринимательства в 2024 году направлено 1,5 миллиарда долларов; в 2025 году планируется обеспечить постоянным доходом ещё 2 миллиона женщин. В рамках программы «Дочери цифрового поколения» 50 тысяч девушек пройдут обучение по IT, финтеху и искусственному интеллекту.
В-четвёртых. Охрана здоровья как основа раскрытия человеческого потенциала. За малоимущими семьями закреплены врачи, проводится ежегодное комплексное обследование. Объемы гарантированной медицинской помощи будут расширены, а расходы таких семей на медуслуги сокращены вдвое — за счет бесплатных лекарств и пакетов гарантированной помощи.
В-пятых. Точечная социальная защита. Система полностью переформатирована: создано Национальное агентство социальной защиты, во всех городах и районах открыты центры «Инсон», предоставляющие свыше 100 видов социальных услуг по принципу «одного окна». В каждом махалле работают социальные сотрудники. В 2024 году 2,7 миллиона граждан получили услуги и помощь. Введенные новые формы дневного ухода за нуждающимися позволили 50 тысяч трудоспособных членов семей вернуться к работе.
Для повышения качества и охвата социальных услуг запущен совместно с Всемирным банком проект на 100 миллионов долларов. Реализуются отдельные программы по охвату детей с инвалидностью школьным и профессиональным образованием.
В-шестых. Инфраструктура как ключ к снижению многомерной бедности. В 1 000 махаллей со сложными условиями, где проживает около 3,5 миллиона человек, идут масштабные проекты. В 2025 году на улучшение инфраструктуры в махаллях, создание рабочих мест и поддержку предпринимательства будет направлено ещё 400 миллионов долларов: отобраны 32 района и 328 «тяжёлых» махаллей, по ним будут приняты отдельные программы развития. Одновременно в 810 махаллях реализуются проекты на 1,3 миллиарда долларов по водоснабжению, канализации, дорогам, строительству школ и детсадов. Для нуждающихся и малообеспеченных ежегодно предусматривается по 200 миллионов долларов субсидий на ипотеку.
В-седьмых. Более 70 процентов государственных расходов направляются на достижение Целей устойчивого развития. Вместе с тем глобально для достижения ЦУР развивающимся странам ежегодно требуется более 4 триллионов долларов. В этих условиях возникает потребность в «новой финансовой архитектуре борьбы с бедностью» — с объективной оценкой рисков, привлечением ресурсов и повышением их эффективности.
В этой связи в 2026 году в Хиве состоится конференция с участием международных финансовых институтов, донорских организаций и партнёрских государств.
В работе форума приняли участие президент Исламского банка развития Мухаммад аль-Джассир, вице-президент Азиатского банка развития Инмин Янг, первый вице-президент JICA Сачико Имото, специальный представитель ООН по Центральной Азии Каха Имнадзе, глобальный директор Всемирного банка по вопросам сокращения бедности Луис Фелипе Лопес-Кальва и около 200 международных экспертов.
На сессиях обсуждались инновационные подходы по темам: соответствие мер рыночному спросу, возможности исламских финансов, инклюзивность бизнеса, инвестиции в человеческий капитал.