Islomobodda to‘qimachilik sohasida O‘zbekiston va Pokiston hamkorligini yanada jadallashtirish istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston elchisi Alisher To‘xtayev Pokiston Trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari va eksportchilari uyushmasi raisi Tariq Mahmud Bhatti bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasida to‘qimachilik sohasidagi hamkorlikni yana-da chuqurlashtirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yurtimizda ishlab chiqarilgan tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini xorijiy bozorlarga eksport qilish uchun yangi imkoniyatlar yaratish, shuningdek, sohaga zamonaviy texnologiyalar va innovatsion yechimlarni joriy etish masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Elchi Alisher To‘xtayev so‘nggi yillarda O‘zbekistonda g‘o‘zani yetishtirishdan tortib, paxtani qayta ishlash, ip-kalava ishlab chiqarish, mato tayyorlash va tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq qiymat zanjirini shakllantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida maʼlumot berdi. Shu bilan birga, Davlatimiz Rahbarining mazkur sohani har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, xorijiy investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan farmon va qarorlari alohida taʼkidlandi.
Xususan, O‘zbekiston Prezidentining 2025 yil 16 yanvarda qabul qilingan «To‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatida qayta ishlash zanjirini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni sohaning yangi bosqichga ko‘tarilishida muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi. Mazkur hujjat bilan sohaning eksport salohiyatini kengaytirish, mahalliy mahsulotlarning xalqaro bozorlardagi raqobatbardoshligini oshirish va ularning keng miqyosda tashqi bozorlarga chiqishi uchun mustahkam zamin yaratildi. Shuningdek, mamlakatda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatining investitsion jozibadorligi sezilarli darajada oshgani taʼkidlandi.
Pokiston tomoniga O‘zbekiston to‘qimachilik sanoatining ulkan salohiyati, jumladan, xom ashyo resurslari, xorijiy investorlar uchun taqdim etilayotgan imtiyoz va preferensiyalar, yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti hamda amalga oshirishga tayyor bo‘lgan investitsiya loyihalari haqida batafsil maʼlumot taqdim etildi. Ayniqsa, faoliyati to‘xtab qolgan yoki past quvvatda ishlayotgan korxonalar negizida yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, uyushma raisi Tariq Mahmud Bhatti jahonda kuzatilayotgan global iqtisodiy o‘zgarishlar sharoitida birlashma aʼzolari O‘zbekiston bozoriga katta qiziqish bildirayotganini taʼkidladi. Uning aytishicha, geografik joylashuvning qulayligi, tarixiy va madaniy yaqinlik, shakllangan qulay va ishonchli ishbilarmonlik muhiti hamda mavjud investitsiya imkoniyatlari bu borada muhim omil bo‘lmoqda.
«So‘nggi yillarda O‘zbekistonda to‘qimachilik sanoati iqtisodiyotning yetakchi drayverlaridan biriga aylandi. Bu kabi islohotlar nafaqat mamlakat iqtisodiyotining barqaror o‘sishi va aholi farovonligini taʼminlashda, balki xorijiy investitsiyalarni jalb qilishda ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Xususan, uyushmamiz aʼzolari ham o‘zbekistonlik sheriklar bilan hamkorlikda poliester va sunʼiy tola asosida gazlama ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish va ularga investitsiya kiritishga tayyor», – dedi u.
Uchrashuv yakunida Pokiston trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari va eksportchilari uyushmasi delegatsiyasining O‘zbekistonga ishchi tashrifini tashkil etishga kelishib olindi. Safar davomida tegishli davlat va sohaviy tashkilotlar hamda sanoat birlashmalari vakillari bilan “B2B” formatda muzokaralar o‘tkazish, shuningdek, yirik to‘qimachilik korxonalari va sanoat obyektlariga tashrif buyurish rejalashtirildi.
Maʼlumot uchun, Pokiston trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari va eksportchilari uyushmasi 400 ga yaqin kompaniyani birlashtirib, 3000 dan ortiq ishlab chiqaruvchi va eksportchilarni qamrab olgan yirik sohaviy tashkilot hisoblanadi.

В Исламабаде обсуждены перспективы дальнейшей активизации сотрудничества Узбекистана и Пакистана в текстильной отрасли
Посол Узбекистана Алишер Тухтаев провёл встречу с председателем Ассоциации производителей и экспортеров трикотажной продукции Пакистана Тариком Махмудом Бхатти.
В ходе беседы подробно обсуждались вопросы дальнейшего углубления сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном в текстильной сфере, реализации совместных инвестиционных проектов, создания новых возможностей для экспорта произведённой в нашей стране готовой текстильной продукции на зарубежные рынки, а также внедрения современных технологий и инновационных решений в отрасли.
Посол Алишер Тухтаев предоставил информацию о масштабных реформах, реализуемых в Узбекистане в последние годы по формированию полной цепочки добавленной стоимости — от выращивания хлопка до его переработки, производства пряжи, тканей и готовой одежды. При этом были особо отмечены указы и постановления главы государства, направленные на всестороннюю поддержку данной отрасли и создание благоприятных условий для иностранных инвесторов.
В частности, было отмечено, что Указ Президента Узбекистана от 16 января 2025 года «О дополнительных мерах по развитию цепочки переработки в текстильной и швейно-трикотажной промышленности» играет важную роль в выведении отрасли на новый этап развития. Данным документом заложена прочная основа для расширения экспортного потенциала отрасли, повышения конкурентоспособности местной продукции на международных рынках и её широкого выхода на внешние рынки. Также подчёркнуто, что инвестиционная привлекательность текстильной и швейно-трикотажной промышленности в стране значительно возросла.
Пакистанской стороне была представлена подробная информация о значительном потенциале текстильной промышленности Узбекистана, включая сырьевые ресурсы, льготы и преференции, предоставляемые иностранным инвесторам, созданные благоприятные условия для ведения бизнеса, а также инвестиционные проекты, готовые к реализации. Особо были отмечены возможности реализации новых совместных проектов на базе простаивающих или работающих на низкой мощности предприятий.
В свою очередь председатель ассоциации Тарик Махмуд Бхатти отметил, что в условиях глобальных экономических изменений члены объединения проявляют большой интерес к рынку Узбекистана. По его словам, важными факторами являются выгодное географическое расположение, историческая и культурная близость, сформированная благоприятная и надёжная деловая среда, а также существующие инвестиционные возможности.
«В последние годы текстильная промышленность в Узбекистане стала одним из ведущих драйверов экономики. Такие реформы имеют важное значение не только для обеспечения устойчивого экономического роста и повышения благосостояния населения, но и для привлечения иностранных инвестиций. В частности, члены нашей ассоциации готовы к созданию совместных предприятий и инвестированию в производство тканей на основе полиэстера и искусственных волокон совместно с узбекскими партнёрами», — отметил он.
По итогам встречи достигнута договорённость об организации рабочего визита делегации Ассоциации производителей и экспортеров трикотажной продукции Пакистана в Узбекистан. В ходе поездки планируется проведение переговоров в формате «B2B» с представителями соответствующих государственных и отраслевых организаций и промышленных объединений, а также посещение крупных текстильных предприятий и промышленных объектов.
Ассоциация производителей и экспортеров трикотажной продукции Пакистана является крупной отраслевой организацией, объединяющей около 400 компаний и охватывающей более 3000 производителей и экспортёров.