Davlatimiz rahbarining qaroriga muvofiq, oʻtgan yili yurtimizda aqida ilmining asoschisi Abu Mansur Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlandi. Shu munosabat bilan Samarqand shahridagi Chokardiza qabristoni hududida Imom Moturidiy majmuasini qayta taʼmirlash va obodonlashtirishga kirishilgandi.
Ayni paytda majmua va uning atrofida qurilish-obodonlashtirish ishlari davom etmoqda. Umumiy maydoni 10,2 gektar boʻlgan hududda Imom Moturidiy majmuasi qayta qurilib, 250 oʻrinli masjid, kirish peshtoqi, kutubxona, muzey va avtoturargoh bunyod etilmoqda.
Shuningdek, qurilish ishlari jarayonida Chokardiza qabristonida buyuk faqih Burhoniddin Margʻinoniy dafn etilgan joy ham aniqlanib, bu yerda maqbara qurilmoqda.
Allomalar yodga olinib, Qur’on tilovat qilindi.
Davlatimiz rahbari bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirib, ushbu maskan dunyo musulmonlari talpinadigan ziyorat manzillaridan biri ekanini qayd etib, bu yerda ular uchun zamon talablariga mos sharoit yaratish zarurligini taʼkidladi.
– Majmuaga kelgan kishi avvalo Imom Moturidiy bobomizning ilmiy-maʼnaviy merosi, islom olamida tutgan mavqei haqida yorqin tasavvurga ega boʻlishi, allomaning maʼrifatparvar qarashlari bugun ham dolzarbligini his qilishi kerak, – dedi Prezidentimiz.
Qurilishni sifatli va oʻz vaqtida bajarish, hududda yashil maydonlarni koʻpaytirish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Комплекс Имама Матуриди получает новый облик
Во второй день поездки в Самарканд Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательной работой, проводимой в мемориальном комплексе Имама Матуриди.
В соответствии с постановлением главы нашего государства, в прошлом году в нашей стране широко праздновалось 1155-летие со дня рождения Абу Мансура Матуриди – основателя школы акиды в нашей стране. В связи с этим на территории кладбища Чокардиза в городе Самарканде были начаты работы по реконструкции и благоустройству комплекса Имама Матуриди.
На территории площадью 10,2 гектара строятся мечеть на 250 мест, главный входной портал, библиотека, музей и автостоянка
В ходе строительных работ на кладбище Чокардиза было обнаружено место захоронения великого исламского правоведа Бурханиддина Маргинани и сейчас здесь строится его мавзолей.
В память о выдающихся ученых были прочитаны суры из Корана.
Осмотрев созидательные работы, глава нашего государства отметил, что это место является одним из центров паломничества для мусульман всего мира, подчеркнул необходимость создания здесь условий, отвечающих требованиям времени.
– Человек, посетивший этот комплекс, прежде всего должен получить ясное представление о научно-духовном наследии Имама Матуриди, его статусе в исламском мире, а также почувствовать, что просветительские взгляды этого великого ученого остаются актуальными и сегодня, — сказал Президент.
Даны поручения качественно и в срок выполнить строительные работы, а также увеличить площадь зеленых насаждений на территории.