Tadbirkorlarning mamlakatimiz taraqqiyotiga qoʻshayotgan hissasi yuksak baholandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq, mamlakatimiz taraqqiyoti va eksport salohiyatini yuksaltirish, milliy iqtisodiyotning barqaror oʻsishini taʼminlash, investitsiyalar jalb qilish, import oʻrnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarish, zamonaviy xizmatlarni kengaytirish, yangi ish oʻrinlari va daromad manbalarini yaratishga munosib hissa qoʻshayotgan bir guruh tadbirkorlar davlat mukofotlari bilan taqdirlangan edi.
Shuningdek, milliy iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash, tadbirkorlik sohasida ilgʻor tajriba va anʼanalar maktabini yaratish, ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish, innovatsion texnologiyalarni joriy etishda ibrat koʻrsatayotgan tadbirkorlar “Faol tadbirkor” koʻkrak nishoniga sazovor boʻldi.
Bugun mazkur mukofotlarni topshirish marosimi oʻtkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yigʻilganlarni “Tadbirkorlar kuni” bilan samimiy tabrikladi.
Qayd etilganidek, yurtimiz ishbilarmonlari yaratilgan imkoniyatlardan samarali foydalanib, oʻz tashabbusi, bilim va tajribasi bilan iqtisodiyotning turli tarmoqlarida salmoqli natijalarga erishmoqda.
Ular tomonidan yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilib, eksportbop va import oʻrnini bosadigan mahsulotlar ishlab chiqarish kengaytirilmoqda, zamonaviy xizmatlar yoʻlga qoʻyilib, aholi uchun yangi ish oʻrinlari va daromad manbalari yaratilmoqda.
Ayniqsa, oʻz sohasida ilgʻor tajriba va anʼanalarni shakllantirayotgan, izlanuvchanligi, kreativ gʻoya va tashabbuslari bilan biznesga innovatsion texnologiyalarni olib kirayotgan tadbirkorlar safi kengayib borayotgani eʼtirof etildi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan shakllangan ezgu anʼanaga muvofiq, har yili ilgʻor tadbirkorlar Vatanimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlanib kelmoqda. Joriy yil ham nomzodlarni tanlashda ishlab chiqarish va eksportni koʻpaytirish, investitsiya jalb qilish, aholi bandligi va farovonligini taʼminlash, shuningdek, ijtimoiy hayotda faol ishtirok etishda aniq natija koʻrsatayotgan tadbirkorlarga alohida eʼtibor qaratildi.
Marosimda davlatimiz rahbari davlat mukofotlarini oʻz egalariga tantanali ravishda topshirdi.
Taqdirlanganlar tadbirkorlikni doimiy qoʻllab-quvvatlayotgani va ularning mehnatiga koʻrsatilayotgan yuksak eʼtibor uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, tadbirkorlar va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.

Высоко оценен вклад предпринимателей в развитие нашей страны
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан группа предпринимателей, вносящих достойный вклад в развитие страны и повышение ее экспортного потенциала, обеспечение устойчивого роста национальной экономики, привлечение инвестиций, производство импортозамещающей продукции, расширение современных услуг, а также создание новых рабочих мест и источников дохода, была удостоена государственных наград.
Кроме того, предприниматели, демонстрирующие пример и образец в деле обеспечения устойчивого развития национальной экономики, дальнейшем улучшении деловой среды, создании школы передового опыта и традиций в сфере предпринимательства, повышении производственного и экспортного потенциала, а также внедрении инновационных технологий, были награждены нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
Сегодня состоялась церемония вручения этих наград.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне поздравил собравшихся с Днем предпринимателей.
Как было отмечено, предприниматели нашей страны эффективно используя созданные возможности, своей инициативой, знаниями и опытом добиваются весомых результатов в различных отраслях экономики.
Ими реализуются новые инвестиционные проекты, расширяется производство экспортоориентированной и импортозамещающей продукции, развиваются современные виды услуг, создаются новые рабочие места и источники дохода для населения.
Особо отмечен рост числа предпринимателей, формирующих передовой опыт и традиции в своей сфере, внедряющих в бизнес инновационные технологии своими инициативами, новаторством и креативными идеями.
В соответствии с доброй традицией, сложившейся по инициативе Президента, ежегодно передовые предприниматели удостаиваются высоких государственных наград нашей страны. В этом году при отборе кандидатур особое внимание было уделено предпринимателям, добивающимся конкретных результатов в наращивании производства и экспорта, привлечении инвестиций, обеспечении занятости и благосостояния населения, а также активно участвующим в общественной жизни.
На церемонии глава нашего государства торжественно вручил государственные награды их обладателям.
Награжденные выразили благодарность Президенту за постоянную поддержку и высокую оценку их труда.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, предприниматели и представители общественности.