O‘zbekiston va Qirg‘iziston tashqi ishlar vazirlari telefon orqali muloqot o‘tkazdi
3-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Qirg‘iz Respublikasi tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev bilan telefon orqali muloqot o‘tkazdi.
Suhbat avvalida Qirgʻizistonning BMT Xavfsizlik Kengashining 2027–2028-yillar uchun doimiy boʻlmagan aʼzosi etib saylangani munosabati bilan samimiy tabriklar yoʻllandi. Ushbu tarixiy natija Qirgʻizistonning xalqaro maydondagi obroʻ-eʼtibori va koʻp tomonlama diplomatiya sohasidagi saʼy-harakatlarining yuksak eʼtirofi ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, Oʻzbekiston va Qirgʻiziston oʻrtasidagi doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarining bugungi yuqori darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi. Davlat rahbarlari tomonidan belgilangan vazifalarni amalga oshirish, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Состоялся телефонный разговор министров иностранных дел Узбекистана и Кыргызстана
3 июня министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор c министром иностранных дел Кыргызской Республики Жээнбеком Кулубаевым.
В начале беседы были направлены поздравления Кыргызстану в связи с избранием непостоянным членом Совета Безопасности ООН на 2027–2028 годы. Было подчёркнуто, что этот исторический результат является высоким признанием международного авторитета Кыргызстана и его активных усилий в сфере многосторонней дипломатии.
С удовлетворением отмечен нынешний высокий уровень отношений дружбы, добрососедства и всеобъемлющего стратегического партнёрства между Узбекистаном и Кыргызстаном. Обсуждены вопросы реализации задач, поставленных главами государств, а также дальнейшего расширения торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества.