Airitom transchegaraviy savdo uchun yangi markazga aylanmoqda - CERR tadqiqoti natijalari
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CERR) keng qamrovli savdo-sotiq faoliyatini baholashni amalga oshirdi. Tahlillar xizmatlarni kengaytirish va tunu kun faoliyat koʻrsatish boʻyicha soʻrovni koʻrsatmoqda.
Loyihaning koʻlami va infratuzilmasi
Ayritom erkin savdo zonasi 2024-yil avgust oyida Termizbor shahrida ochilgan va Markaziy Osiyodagi eng yirik savdo loyihalaridan biri boʻlgan. O‘zbekistonning mintaqaviy savdo va logistika markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlash.
Zonaning umumiy maydoni 26 gektarni tashkil etadi, shundan 164,2 ming m² infratuzilma ob'ektlarini egallaydi. Unda mehmonxona, tibbiy klinika, biznes maktabi, restoranlar, ishlab chiqarish korxonalari va logistika majmuasi joylashgan. Loyiha 3000 ta ish oʻrni yaratish, yillik eksport hajmi 1,2 milliard dollarni tashkil etishi va har yili 1,4 million kishini jalb qilishi kutilmoqda.
Savdo hududi Afgʻoniston fuqarolari uchun vizasiz sayohatni taʼminlaydi, transchegaraviy savdoni kuchaytiradi va ikki davlat oʻrtasidagi iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga yordam beradi.
Savdo faolligi ijobiy dinamikani ko'rsatmoqda. 490 ta savdo maydonchasidan 218 tasi allaqachon faoliyat ko'rsatmoqda. Savdo zonasi orqali Afgʻonistonga 187 million dollarlik mahsulot va mahsulotlar eksport qilindi.
Loyihaning ahamiyatini inobatga olib, CEIR Airitom savdo zonasiga tashrif buyuruvchilar va tadbirkorlar oʻrtasida soʻrov oʻtkazdi. Natijalarda savdo faolligi tendentsiyalari va yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari aniqlandi.
Ayritom savdo zonasidagi tadbirkorlar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari
So‘rov natijalariga ko‘ra, respondentlarning 70% dan ortig‘i savdo faoliyatini yo‘lga qo‘ygan paytdan boshlab markazda savdo-sotiq ishlarini olib bormagan. Tovar aylanmasi tahlili shuni ko'rsatdiki, tadbirkorlik sub'ektlarining 67 foizi uchun yillik savdo hajmi 1 milliard so'mdan(78 ming dollarga yaqin)dan oshmagan bo'lsa, qariyb uchdan birida (29 foiz) 3-5 milliard so'mni (235-390 ming dollar)
(podval, birinchi qavat, ikkinchi qavat). Respondentlarning deyarli yarmi (48%) hozirgi ijara stavkalarini yuqori deb taʼrifladi.
Markazdagi savdo faolligi xaridorlarning oʻrtacha oqimini koʻrsatadi. Doʻkonlarning beshdan ikki qismi (43%) kuniga oʻrtacha 30 ta xaridorga xizmat koʻrsatsa, deyarli chorak qismi (24%) har kuni 100-150 ta xaridorga tashrif buyurganligi haqida xabar beradi. Tadbirkorlarning yarmidan ko‘pi (52 foizi) ularning asosiy mijozlari Afg‘oniston fuqarolari ekanligini ta’kidladi.
Savdo faoliyati bilan bir qatorda, savdo zonasi infratuzilmasida qo‘shimcha bandlik imkoniyatlari yaratildi. 1 mingdan ortiq mahalliy aholi va 140 ga yaqin afgʻon fuqarolari restoranlar, savdo obʼyektlari, ishlab chiqarish va logistika tuzilmalari, klinika, mehmonxona va yotoqxonada ish bilan taʼminlandi.
Airitom savdo hududidagi xaridorlar oʻrtasida oʻtkazilgan soʻrov natijalari
Xaridorlar oʻrtasida oʻtkazilgan soʻrov natijalariga koʻra, katta koʻpchilik (91%) savdo markaziga, birinchi navbatda, oziq-ovqat xarid qilish maqsadida tashrif buyurgan. Deyarli yarmi (48%) uni kiyim-kechak, 38 foizi maishiy texnika, yana 14 foizi farmatsevtika mahsulotlarini sotib olish uchun tanlaydi. Shu bilan birga, respondentlarning qariyb 71 foizi ushbu zonadagi tovar va xizmatlar narxlari boshqa bozorlarga nisbatan birmuncha past ekanligini taʼkidladi.
Shu bilan birga, Airit savdo zonasiga transport harakati tartibsizligicha qolmoqda. Shunday qilib, xaridorlarning deyarli uchdan bir qismi (29%) bu erga oyiga bir marta keladi. Transportdan foydalanish imkoniyati tahlili shuni ko'rsatdiki, xaridorlarning qariyb 38 foizi jamoat transportidan foydalangan holda sayohat qiladi, respondentlarning 43 foizi xarid qilish zonasi bilan muntazam aloqa yo'qligini ta'kidladi.
Keyingi rivojlanish yo'nalishlari
Tahlil shuni ko'rsatadiki, xarid qilish sohasiga bo'lgan qiziqishning sezilarli darajada o'sishi va havo sohasiga bo'lgan qiziqishning sezilarli darajada o'sishini tasdiqlaydi. Shu bilan birga, takomillashtirishning bir qator ustuvor yo‘nalishlari belgilandi.
Mijozlarning asosiy qismini tashkil etuvchi Afg‘oniston fuqarolari uchun chegaradan o‘tish va bojxona nazoratini tezlashtirish muhimligicha qolmoqda. 71% bu jarayonni ko'p vaqt talab qiladi, deb hisoblaydi.
Airitomda xizmatlar mavjudligini kengaytirishga bo'lgan yuqori talabni tashrif buyuruvchilarning 95% tasdiqlaydi, ular chakana savdo ob'ektlarining kechayu kunduz ishlashi tarafdori.
Mehmonxona xizmatlarining narxlarini yanada moslashtirish siyosatini ham talab qiladi. tashrif buyuruvchilarning uchdan ikki qismi (71%). Bundan tashqari, Afg‘onistonlik mijozlarning salmoqli qismi xizmatlar, ta’lim (52%), maishiy (29%) va dorixona (29%) turlarini kengaytirishdan manfaatdor.

Айритом становится новым узлом трансграничной торговли –результаты исследования ЦЭИР
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) провёл комплексную оценку деятельности свободной торговой зоны Айритом. Анализ показывает запрос на расширение услуг и круглосуточный режим работы.
Масштаб и инфраструктура проекта
Свободная торговая зона Айритом была открыта в августе 2024 года в городе Термезе и стала одним из самых масштабных проектов по развитию трансграничной торговли в Центральной Азии, усиливая позиции Узбекистана как регионального хаба торговли и логистики.
Общая площадь зоны составляет 26 гектаров, из которых 164,2 тыс. м² заняты под объекты инфраструктуры. Здесь размещены гостиница, медицинская клиника, бизнес-школа, рестораны, производственные площади и логистический комплекс. Проект рассчитан на создание 3,0 тыс. рабочих мест, с годовым объёмом экспорта 1,2 млрд долл. и ежегодным привлечением до 1,4 млн посетителей.
Торговая зона предоставляет возможность афганским гражданам безвизового посещения, активизирует трансграничную торговлю и способствует расширению экономических связей между двумя странами.
С момента запуска, Айритом посетили более 740 тыс. человек, включая 400 тыс. граждан Афганистана. Наибольший спрос пришёлся на гостиничные и медицинские услуги. Так, услугами Hilton Garden Inn (190 мест, 3 звезды) воспользовались более чем 9,0 тыс. гостей. Многопрофильная клиника Akfa Medline, рассчитанная на обслуживание до 46 тыс. пациентов в год, уже оказала услуги более чем 76 тыс. человек, при этом около 80% из них граждане Афганистана.
Торговая активность демонстрирует положительную динамику. Из 490 торговых площадей уже функционируют 218 магазинов. Через торговую зону в Афганистан было экспортировано товаров и продукции на 187 млн долл.
С учётом значимости проекта, ЦЭИР провёл опрос среди предпринимателей и посетителей торговой зоны Айритом. Результаты определили тенденции торговой активности и приоритетные направления для дальнейшего развития.
Результаты опроса предпринимателей в торговой зоне Айритом
Согласно опросу, более чем 70% респондентов отметили, что ведут торговую деятельность в Центре с момента его запуска. Анализ оборотов показал, что у 67% субъектов бизнеса годовой объём торговли не превышает 1 млрд сумов (около 78 тыс. долл.), тогда как почти у трети (29%) он находится в диапазоне 3-5 млрд сумов (235-390 тыс. долл).
Торговая зона Айритом занимает 57 тыс. кв метров, где функционируют трёхэтажные торговые и сервисные помещения. Размер аренды варьируется от 2,6 долл. до 8,3 долл. за один кв метр в зависимости от расположения (подвальные помещения, первый этаж, второй этаж). Почти половина респондентов (48%) охарактеризовала действующие ставки аренды как высокие.
Торговая активность в центре демонстрирует умеренные потоки покупателей. Около двух пятых магазинов (43%) обслуживают в среднем 30 клиентов в день, тогда как почти четверть (24%) отмечает посещаемость на уровне 100-150 покупателей ежедневно. Более половины предпринимателей (52%) сказали, что основными клиентами являются граждане Афганистана.
Помимо торговой деятельности, в инфраструктуре торговой зоны созданы дополнительные возможности занятости. Более 1 тыс. местных жителей и около 140 граждан Афганистана получили рабочие места в ресторанах, торговых объектах, производственных и логистических структурах, клинике, гостинице и хостеле.
Результаты опроса покупателей в торговой зоне Айритом
Согласно проведённому опросу среди покупателей, подавляющее большинство (91%) посетили торговый центр, в первую очередь, для приобретения продуктов питания. Почти половина (48%) выбирают его для покупки одежды, 38% - бытовой техники, еще 14% - фармпродукции. При этом около 71% респондентов отметили, что цены на товары и услуги в зоне несколько ниже, чем на других рынках.
В то же время, посещаемость торговой зоны Айритом остаётся нерегулярной. Так, почти треть (29%) покупателей приезжают сюда лишь раз в месяц. Анализ транспортной доступности показал, что около 38% покупателей добираются с использованием общественного транспорта, тогда как 43% респондентов отметили отсутствие регулярного сообщения с торговой зоной.
Направления для дальнейшего развития
Анализ подтверждает высокий интерес и значительный потенциал роста торговой зоны Айритом. Вместе с тем, обозначен ряд приоритетов для улучшения.
Для граждан Афганистана, составляющих основную часть клиентов, важным остаётся ускорение прохождения границы и таможенного контроля. 71% считают этот процесс времязатратным.
Высокий запрос на расширение доступности услуг в Айритом, подтверждает 95% посетителей, которые высказались за круглосуточный режим работы торговых объектов.
Гостиничные услуги также требуют дальнейшей адаптации ценовой политики, о чём заявили более двух третей посетителей (71%). Кроме того, значительная часть клиентов из Афганистана заинтересована в расширении спектра услуг, образовательных (52%), бытовых (29%) и аптечных (29%).
Таким образом, спрос на услуги центра остаётся высоким, а дальнейшее развитие инфраструктуры и сервисов позволит укрепить роль Айритом как ключевого узла трансграничной торговли и сотрудничества.