O‘zbekiston tinchlik, osoyishtalik va barqarorlik ulug‘lagan diyor
Hozirda O‘zbekiston mamlakatimiz taraqqiyotining mutlaqo yangi bosqichiga qadam qo‘yganini yaqqol ko‘rsatib turibdi, buni barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar tasdiqlamoqda. Ichki va tashqi siyosat, ijtimoiy-iqtisodiy hayot, madaniy va ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi chuqur o‘zgarishlar xalqimiz turmush tarzida ham o‘z ifodasini topmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va xalq hamjihatligi asosida “O‘zbekiston203” Strategiyasi mustahkam huquqiy va amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. mamlakatning yangilanishi uchun asos. Mazkur dasturning amalga oshirilishi aholi farovonligini oshirish, davlat va jamiyatning barqaror rivojlanishini ta’minlash uchun sharoit yaratmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda turli diniy konfessiyalar o‘rtasida o‘zaro hurmat, hamjihatlik va hamkorlik muhitini mustahkamlash, madaniyatlararo muloqotni davom ettirish, xalqaro hamjamiyat tomonidan tinchlik va hamjihatlikni ta’minlashga keyingi yillarda alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 19-sentabr kuni Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida BMT Bosh Assambleyasining navbatdagi sessiyasida “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasini qabul qilishda amaliy tatbiq etilgan tashabbusni ilgari surgani e’tiborga molik. BMTga a’zo barcha davlatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Ushbu rezolyutsiyada ta’lim va tarbiya masalalari global tahdidlarga – ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashning samarali vositasi sifatida, ayniqsa, turli din vakillari va murosasiz munosabatiga nisbatan murosasizlik va murosasizlik kuchayib borayotgan sharoitda alohida ahamiyat kasb etdi.
Bu ishlarning mantiqiy davomi sifatida 2022-yilda “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” rezolyutsiyasi tamoyillari va qoidalarini hayotga tatbiq etish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha tasdiqlangan milliy strategiyasiga erishish maqsadida 2022-yilda “Deklaratsiyalar muloqoti” xalqaro forumi o‘tkazildi. 2020.
Uchrashuvning asosiy natijasi Marokash, Makka, Jakarta, Potomak va Punta-del-Esteda ilgari qabul qilingan deklaratsiyalarni to‘ldiruvchi “Buxoro deklaratsiyasi”ning qabul qilinishi bo‘ldi. Ushbu hujjat O‘zbekistonning xalqaro maydonda diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlik g‘oyalarini mustahkamlashga qo‘shgan muhim hissasiga aylandi.
Bu muloqot muntazam tus olganini alohida ta’kidlash joiz: joriy yilning 10-13 sentabr kunlari “Deklaratsiyalar muloqoti” ikkinchi xalqaro forumi o‘tkazilishi rejalashtirilgan. style="text-align: justify;">Ushbu forum dunyo hamjamiyatining diniy e'tiqod erkinligini ta'minlash va dinlararo muloqotni mustahkamlash borasidagi sa'y-harakatlarining ajralmas qismi bo'lib, O'zbekistonning inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi xalqaro majburiyatlarga sodiqligini xalqaro maydonda faol ilgari surishga tayyorligini ifodalaydi. Dunyoning turli mintaqalarida yashash, ta’lim olish, mehnat qilish, o‘zini-o‘zi anglash va e’tiqod erkinligi huquqlari poymol etilmoqda, O‘zbekistonda 130 dan ortiq millat va 16 konfessiya vakillari bag‘rikenglik tamoyili asosida tinch-totuv yashab kelmoqda. Turli millat va konfessiya vakillarining diniy marosimlarni erkin va xavfsiz bajarishlari mumkinligi jamiyat barqarorligining eng muhim omilidir.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 2373 diniy tashkilot ro‘yxatga olingan bo‘lib, ulardan 2174 tasi islomiy, 199 tasi noislomiy. O‘tgan sakkiz yilda respublikada 130 ta diniy tashkilot, jumladan, 3 ta oliy va 1 ta o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, 105 ta masjid va 25 ta turli dinga e’tiqod qiluvchi noislom tashkilotlari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Ushbu o‘zgarishlarning huquqiy asosini Fuqarolarning diniy e’tiqod erkinligini ta’minlash va ta’minlashda davlat siyosati konsepsiyasi tomonidan tasdiqlangan. O‘zbekiston Respublikasining 2025-yil 25-fevraldagi 1037-son
Konsepsiyada vijdon erkinligi huquqi, davlatning dunyoviy xarakterga ega ekanligining konstitutsiyaviy prinsipi mustahkamlangan, diniy sohadagi davlat siyosatining maqsad, vazifalari, tamoyillari va ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilgan. U davlatchilikning boy milliy-tarixiy tajribasi va umuminsoniy qadriyatlarni hisobga olgan holda ishlab chiqilgan boʻlib, Oʻzbekiston koʻpkonfessiyali va koʻpmillatli jamiyatining demokratiya, dunyoviylik, erkinlik, tenglik, ijtimoiy adolat va hamjihatlik asosida izchil rivojlanishi uchun barqaror muhitni taʼminlashga qaratilgan. O‘zbekistondagi sivilizatsiya, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy, Bahouddin Naqshband nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlari, O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi, Samarqanddagi Hadisshunoslik bilim yurti, Buxorodagi Mir Arab oliy madrasasi
Mamlakatimizda 2017-yilda atigi 3 ta oliy (1 ta islom va 2 ta noislomiy) va 9 ta o‘rta maxsus diniy ta’lim muassasasi faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa, bugungi kunda ularning umumiy soni 16 taga yetib, shundan 6 tasi ko‘pdir. Fuqarolarning vijdon erkinligi va ma’naviy-ma’rifiy sohadagi islohotlarni yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan qonun kafolatlarini yanada mustahkamlash to‘g‘risida”gi qarori imzolandi. Ushbu hujjat nafaqat diniy-ma’rifiy soha vakillari, balki keng jamoatchilik tomonidan ham ma’qullandi.
Ta’kidlash joizki, keyingi yillarda nafaqat islom, balki noislomiy konfessiyalarning ham yubiley va tadbirlari yuqori saviyada o‘tkazilmoqda: 14152-yillik (20152-yil) Toshkent va O‘zbekiston rus pravoslav cherkovi yeparxiyasi, Arman Apostol cherkovining 120 yilligi (2023), O‘zbekiston Injil jamiyatining 25 yilligi (2018) va 30 yilligi (2023), Baho tavalludining 200 yilligi (2020 yil), tavalludining 201 yilligi, Bab (2019) va Abdulbaho vafotining 100 yilligi (2022). Bu tadbirlar yurtimizdagi tinchlik va bag‘rikenglikning yorqin namunasidir.
Shu bilan birga, turli din vakillarining xorijda ziyoratlarini tashkil etishga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, 500 mingga yaqin fuqaro Haj va Umra ziyoratlarini amalga oshirdi, 10 mingdan ortiq kishi Isroil, Rossiya, Gruziya, Turkiya va boshqa mamlakatlardagi muqaddas qadamjolarni ziyorat qildi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish kerakki, O‘zbekiston ming yillar davomida Buyuk Ipak yo‘lining ajralmas qismi bo‘lib kelgan va jahon sivilizatsiyasi rivojiga munosib hissa qo‘shgan. Bu yerda hamisha savdo-iqtisodiy, ilmiy-madaniy markazlar ravnaq topib, xalqimizga xos bag‘rikenglik, mehmondo‘stlik, turli madaniyat vakillariga hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotgani taraqqiyotning asosiy omili bo‘ldi.
Bugun O‘zbekistonda turli xalqlarning an’ana va urf-odatlari uyg‘unlik bilan rivojlanmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida diniy-ma’rifiy sohada olib borilayotgan izchil siyosat nafaqat mamlakatimizda, balki butun dunyoda tinchlik, barqarorlik va totuvlikni ta’minlashda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Bo‘lajak ikkinchi xalqaro anjumanda turli mamlakatlar vakillarining keng ishtiroki keng ko‘lamli davom etayotgani “Deklaratsiya” ikkinchi xalqaro forumining yuksak bahosidir. O‘zbekistonning din erkinligi va konfessiyalararo totuvlikni ta’minlash sohasidagi davlat siyosati

Узбекистан – край, воспевающий мир, спокойствие и стабильность
В настоящее время в Узбекистане наглядно проявляется вступление страны в совершенно новый этап развития, что подтверждается широкомасштабными реформами, проводимыми во всех сферах. Глубокие преобразования во внутренней и внешней политике, социально-экономической жизни, культурной и духовно-просветительской областях находят своё отражение в образе жизни нашего народа.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и на основе единства народа была принята Стратегия «Узбекистан – 2030», которая стала прочной правовой и практической основой обновления страны. Реализация данной программы создаёт условия для повышения благосостояния населения, обеспечения устойчивого развития государства и общества.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание укреплению атмосферы взаимного уважения, солидарности и сотрудничества между различными религиозными конфессиями, поддержанию межкультурного диалога, обеспечению мира и согласия, что получило широкую поддержку международного сообщества.
Примечательно, что 19 сентября 2017 года в Нью-Йорке на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу, которая нашла своё практическое воплощение в принятии на очередной сессии Генассамблеи ООН в 2018 году специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность». Проект документа, подготовленный Узбекистаном, был единогласно одобрен всеми государствами – членами ООН.
Данная резолюция приобрела особую значимость, так как выдвинула на первый план вопросы просвещения и воспитания в качестве эффективного средства противодействия глобальным угрозам – экстремизму и терроризму, особенно в условиях роста нетерпимости и непримиримого отношения к представителям различных религий и убеждений.
Как логическое продолжение этой работы, в 2022 году был проведён международный форум «Диалог деклараций» с целью реализации принципов и положений резолюции «Просвещение и религиозная толерантность», а также достижения целей Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, утверждённой в 2020 году.
Главным итогом встречи стало принятие «Бухарской декларации», дополнившей ранее принятые декларации в Марокко, Мекке, Джакарте, Потомаке и Пунта-дель-Эсте. Этот документ стал важным вкладом Узбекистана в укрепление идей религиозной толерантности и межнационального согласия на международной арене.
Важно отметить, что данный диалог приобрёл регулярный характер: с 10 по 13 сентября текущего года в Ташкенте и Самарканде планируется проведение второго международного форума «Диалог деклараций».
Этот форум является неотъемлемой частью усилий мирового сообщества по обеспечению свободы вероисповедания и укреплению межрелигиозного диалога, а также выражением готовности Узбекистана активно продвигать на международной арене свою приверженность международным обязательствам в области прав и свобод человека.
Следует подчеркнуть, что в условиях, когда в различных регионах мира нарушаются естественные права человека – на жизнь, образование, труд, самореализацию и свободу вероисповедания, в Узбекистане представители более 130 национальностей и 16 конфессий мирно живут на основе принципа толерантности. Возможность свободного и безопасного исполнения религиозных обрядов представителями различных народов и конфессий является важнейшим фактором стабильности общества.
Сегодня в Узбекистане зарегистрировано 2373 религиозные организации, из которых 2174 являются исламскими и 199 – неисламскими. За последние восемь лет в республике зарегистрировано 130 религиозных организаций, в том числе 3 высших и 1 среднее специальное исламское учебное заведение, 105 мечетей и 25 неисламских организаций различных конфессий.
Правовой основой этих преобразований является Концепция государственной политики в религиозной сфере и обеспечения свободы совести граждан, утверждённая Законом Республики Узбекистан № 1037 от 25 февраля 2025 года.
Концепция закрепляет право на свободу совести, конституционный принцип светского характера государства, определяет цели, задачи, принципы и приоритетные направления государственной политики в религиозной сфере. Она разработана с учётом богатого национально-исторического опыта государственности и общечеловеческих ценностей, и направлена на обеспечение стабильной среды для поступательного развития многоконфессионального и многонационального общества Узбекистана на основе демократии, светскости, свободы, равенства, социальной справедливости и солидарности.
За короткий срок были созданы такие научные и образовательные учреждения, как Центр исламской цивилизации в Узбекистане, международные исследовательские центры имени Имама Бухари, Имама Мотуриди, Имама Термизи, Бахауддина Накшбанди, Международная исламоведческая академия Узбекистана, Школа хадисоведения в Самарканде и Высшее медресе Мир Араб в Бухаре.
Эти учреждения вносят значительный вклад в формирование здоровой духовной среды в обществе, воспитание молодёжи как современно мыслящих личностей, достойных наследников великих предков, что соответствует благородной общечеловеческой идее «Просвещение против невежества».
Если в 2017 году в стране действовали лишь 3 высших (1 исламское и 2 неисламских) и 9 средних специальных религиозных учебных заведений, то сегодня их общее число достигло 16, из которых 6 – высшие.
Для дальнейшего развития данной сферы и вывода её на новый уровень был подписан Указ Президента «О мерах по дальнейшему укреплению гарантий права граждан на свободу совести и выводу реформ в духовно-просветительской сфере на новый этап». Данный документ был с одобрением воспринят не только представителями религиозно-просветительской сферы, но и широкой общественностью.
Следует отметить, что в последние годы на высоком уровне были проведены юбилеи и мероприятия не только исламских, но и неисламских конфессий: 145-летие (2017 г.) и 150-летие (2021 г.) Епархии Русской Православной Церкви в Ташкенте и Узбекистане, 120-летие Армянской апостольской церкви (2023 г.), 25-летие (2018 г.) и 30-летие (2023 г.) Библейского общества Узбекистана, 200-летие со дня рождения Бахауллы (2017 г.), 200-летие со дня рождения Баба (2019 г.) и 100-летие со дня кончины Абдул-Баха (2022 г.). Эти мероприятия являются ярким примером мира и толерантности в нашей стране.
Наряду с этим большое внимание уделяется организации паломничеств представителей различных религий за рубеж. В частности, около 500 тысяч граждан совершили хадж и умру, более 10 тысяч человек посетили святые места в Израиле, России, Грузии, Турции и других странах.
В заключение следует отметить, что Узбекистан на протяжении тысячелетий являлся неотъемлемой частью Великого Шёлкового пути и внёс достойный вклад в развитие мировой цивилизации. Здесь всегда процветали торгово-экономические, научные и культурные центры, а присущие нашему народу толерантность, гостеприимство и уважение к представителям различных культур были основными факторами прогресса.
Сегодня в Узбекистане традиции и обычаи различных народов развиваются в гармонии. Последовательная политика в религиозно-просветительской сфере, проводимая под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, служит прочной основой обеспечения мира, стабильности и согласия не только в нашей стране, но и во всём мире.
Широкое участие представителей разных стран в предстоящем втором международном форуме «Диалог деклараций» является свидетельством высокой международной оценки государственной политики Узбекистана в области обеспечения свободы вероисповедания и межконфессионального согласия.