29-Yevroosiyo iqtisodiy sammiti ishtirokchilariga
Hurmatli sammit ishtirokchilari! Xonimlar va janoblar! Yevroosiyo iqtisodiy sammitining barcha ishtirokchilarini samimiy qutlash va eng ezgu tilaklarimni yoʻllashdan bagʻoyat mamnunman.
Yevroosiyo iqtisodiy sammitining barcha ishtirokchilarini samimiy qutlash va eng ezgu tilaklarimni yoʻllashdan bagʻoyat mamnunman.
Oʻtgan oʻn yillar davomida Sammit yetakchi siyosatchilar, ishbilarmon doiralar va ekspertlar hamjamiyati vakillarini birlashtirgan muhim muloqot maydoni sifatida oʻzini namoyon etdi.
Anjumanning Istanbulda oʻtkazilishi alohida ramziy maʼnoga ega. Asrlar davomida bu betakror shahar Yevropa va Osiyo oʻrtasida koʻprik boʻlib, mintaqalararo madaniy va savdo-iqtisodiy aloqalar rivojiga beqiyos hissa qoʻshib keladi.
Bugungi kunda zamonaviy Turkiyada Prezident Rejep Tayyip Erdogʻanning “Turkiya asri” strategik gʻoyasi muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganini alohida mamnuniyat bilan taʼkidlashni istar edim.
Turkiya global kun tartibidagi dolzarb muammolarni samarali hal etish yoʻlida oʻz saʼy-harakatlarini toʻliq safarbar etib, xalqaro munosabatlarning ishonchli va nufuzli ishtirokchisi sifatida taʼsiri ortib bormoqda.
Prezident Erdogʻanning qatʼiy intilishlari tufayli bugun Oʻzbekiston va Turkiya munosabatlari keng koʻlamli strategik sheriklik darajasiga koʻtarildi.
Davlatlarimiz oʻrtasidagi hamkorlikning eng ustuvor yoʻnalishlari Yevroosiyo iqtisodiy sammitining asosiy maqsadlari – teng huquqlilik, ishonch va oʻzaro hurmatga asoslangan keng qamrovli sheriklik va barqaror taraqqiyot tamoyillariga toʻla mos keladi.
Bu galgi Sammitning asosiy mavzularidan biri sifatida suv tanqisligi va “yashil” resurslar sharoitida global masʼuliyat masalasi bugungi kunda alohida ahamiyat kasb etmoqda. Dunyo tobora avj olayotgan iqlim xavf-xatarlariga, xususan, choʻllanish, tuproq yemirilishi, suv tanqisligi va ekologik vaziyat yomonlashuviga duch kelmoqda.
Markaziy Osiyoda ushbu jarayonlar ayniqsa keskin namoyon boʻlyapti: harorat oshish surʼatlari koʻrsatkichi jahon miqyosidagi oʻrtacha meʼyorlardan yuqori boʻlib, muzliklar yemirilmoqda, tuproq degradatsiyasi kuchaymoqda.
Bunday sharoitda ekologik barqarorlikni taʼminlash Yangi Oʻzbekistonni taraqqiy ettirishning eng ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida har yili 200 million tup daraxt ekilmoqda, Orol dengizining qurigan tubida esa ulkan yashil himoya maydonlari yaratilmoqda.
Biz rivojlanishning yashil modeliga izchillik bilan oʻtmoqdamiz, bu jarayonda zararli chiqindilar hajmini 35 foizga qisqartirib, 2035-yilga qadar ularni 50 foizgacha kamaytirishni maqsad qilib olganmiz.
Shu bilan birga, suv resurslarini samarali boshqarish, jumladan, suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish boʻyicha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu esa har yili katta miqdorda suv zaxiralarini tejash imkonini beradi.
Oʻzbekiston bundan buyon ham “yashil” kun tartibini faol ilgari surish hamda global ekologik xavflarni samarali hal etish yoʻllarini topishga hissa qoʻshishni faol davom ettiradi.
Shu munosabat bilan sizlarni mamlakatimizdagi xalqaro tadbirlarda, xususan, Samarqandda boʻlib oʻtadigan Global ekologik jamgʻarma Assambleyasida va Suvni tejash boʻyicha butunjahon forumida ishtirok etishga taklif etaman.
Ishonchim komil, birgalikda amalga oshiriladigan saʼy-harakatlarimiz xalqaro iqlim hamkorligi kun tartibiga, jumladan, BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha boʻlajak konferensiyasiga tayyorgarlik jarayoniga amaliy hissa qoʻshadi.
Qadrli tadbir ishtirokchilari!
Oʻzbekiston keng koʻlamli hamkorlik uchun doim ochiq va kelgusida ham barqaror rivojlanishni taʼminlashga koʻmaklashishga tayyor.
Biz barcha saʼy-harakatlarimizni birlashtirgan holdagina bugungi va kelgusi avlodlar uchun farovon kelajakni taʼminlay olamiz.

Участникам 29-го Евразийского экономического саммита
Уважаемые участники саммита! Дамы и господа! Искренне рад направить сердечные приветствия и самые тёплые пожелания всем участникам Евразийского экономического саммита.
Искренне рад направить сердечные приветствия и самые тёплые пожелания всем участникам Евразийского экономического саммита.
За прошедшие десятилетия Саммит утвердился в качестве востребованной диалоговой площадки, объединяющей ведущих политиков, представителей деловых кругов и экспертного сообщества.
Проведение Саммита в Стамбуле имеет особое символическое значение. На протяжении веков этот уникальный город служит мостом между Европой и Азией, способствуя развитию культурного и торгово-экономического обмена между регионами.
Сегодня современная Турция последовательно реализует стратегическую идею Президента Реджепа Тайипа Эрдогана – «Век Турции».
Растет престиж Турции как надежного и влиятельного игрока международных отношений, способного мобилизовать усилия на пути эффективного решения насущных проблем глобальной повестки.
Благодаря неустанным усилиям Президента Эрдогана сегодня отношения Узбекистана и Турции достигли уровня всеобъемлющего стратегического партнерства.
Приоритеты узбекско-турецких отношений полностью созвучны с ключевыми целями Евразийского экономического саммита - расширение всеобъемлющего многостороннего партнерства и устойчивого развития на основе равноправия, доверия и взаимного уважения.
Одна из ключевых тем нынешнего Саммита — глобальная ответственность в условиях дефицита водных и зелёных ресурсов — приобретает сегодня особую актуальность. Мир сталкивается с нарастающими климатическими вызовами, включая опустынивание, деградацию земель, дефицит воды и ухудшение экологической ситуации.
В Центральной Азии эти процессы проявляются особенно остро: темпы потепления превышают среднемировые, сокращаются ледники и усиливается деградация земель.
В этих условиях обеспечение экологической устойчивости стало одним из ключевых приоритетов развития Нового Узбекистана.
В рамках проекта «Зелёное пространство» ежегодно высаживается 200 миллионов деревьев, а на высохшем дне Аральского моря уже созданы масштабные защитные насаждения.
Мы последовательно переходим к «зелёной» модели развития, уже сократив выбросы на 35 процентов и нацелившись на их снижение до 50 процентов к 2035 году.
Одновременно реализуются меры по эффективному управлению водными ресурсами, включая внедрение водосберегающих технологий, что позволяет ежегодно экономить значительные объёмы воды.
Узбекистан намерен и далее активно продвигать «зелёную» повестку и вносить вклад в поиск эффективных решений глобальных экологических вызовов.
В этой связи приглашаю вас принять участие в предстоящих международных мероприятиях в нашей стране, включая Ассамблею Глобального экологического фонда в Самарканде и Всемирный форум по водосбережению.
Уверен, что наши совместные усилия внесут практический вклад в повестку международного климатического сотрудничества, включая подготовку к предстоящей конференции ООН по изменению климата.
Дорогие участники!
Узбекистан открыт к широкому партнёрству, готов и далее содействовать обеспечению устойчивого развития.
Только объединяя усилия, мы сможем обеспечить благополучное будущее для нынешних и будущих поколений.