Davlatimiz rahbari yurtimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elat vakillari bilan muloqot qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yakkasaroy tumanidagi Milliy madaniy markazlar pavilyoniga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizda 130 dan ziyod millat va elat vakillari yagona va ahil oila boʻlib yashab kelmoqda, 157 ta milliy-madaniy markaz faoliyat koʻrsatmoqda. Bu xilma-xillik koʻp asrlik tarixiy jarayonlar natijasida shakllangan noyob ijtimoiy hodisa sanaladi.
Yurtimizda milliy madaniyatlarni rivojlantirish, millatlararo totuvlikni asrab-avaylash va mustahkamlash, shu orqali yosh avlodni bagʻrikenglik va hamjihatlik ruhida tarbiyalashga davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishi sifatida doimiy eʼtibor qaratib kelinmoqda.
Do‘stlik bog‘i hamda Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi binosiga tutash maydonda barpo etilgan, yigirma ikki millatning o‘ziga xos arxitekturasi aks etgan pavilon ham ushbu e’tiborning yorqin tasdig‘idir.
Bu yerda qozoq, qirg‘iz, turkman va boshqird o‘tovlari, koreys, belarus, ukrain, grek, olmon, dungan, polyak, yahudiy, gruzin, arman, tatar va qrim-tatar, uyg‘ur, turk, tojik, xitoy, rus hamda ozarbayjon xalqlarining ikki qavatdan iborat do‘stlik uylari joylashgan.
Interyerlar oʻsha xalqning milliy anʼanalariga mos holda bezatilgan. Ekspozitsiyalarda esa milliy liboslar, cholgʻu asboblari, dekorativ-amaliy sanʼat namunasi, tarixiy maketlar va madaniy merosni aks ettiruvchi koʻplab eksponatlar oʻrin olgan.
Bugun pavilyonda Navroʻz shukuhi hukm surmoqda, zero, Navroʻz oʻzi bilan birdamlik, yangilanish va yaxshilikka daʼvat kabi ezgu gʻoyalarni olib keluvchi bayramdir.
Davlatimiz rahbari har bir milliy maskan faoliyati bilan tanishdi. Ishtirokchilar bilan samimiy muloqot qildi.
Uchrashuvlar chogʻida milliy-madaniy markazlarning umumxalq bayramlarini yuksak ruhda oʻtkazishdagi hissasi alohida eʼtirof etildi. Yuksak vatanparvarligi, fidoyi mehnati bilan respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini oshirishga qoʻshayotgan hissasi uchun turli millatga mansub yurtdoshlarimizga minnatdorlik bildirildi.
Prezidentimiz pavilyon mehmonlari uchun uchun tashkil etilgan badiiy dasturni tomosha qildi. Milliy madaniy markazlar vakillari bilan birgalikda suratga tushdi.

Глава государства встретился с представителями различных национальностей, проживающих в нашей стране
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Павильон национальных культурных центров в Яккасарайском районе столицы.
В нашей стране как одна дружная семья проживают представители более 130 наций и народностей, действуют 157 национальных культурных центров. Это многообразие является уникальным социальным явлением, сформировавшимся в результате многовекового исторического развития.
В Узбекистане в качестве приоритетного направления государственной политики постоянное внимание уделяется развитию национальных культур, сохранению и укреплению межнационального согласия, а также воспитанию молодого поколения в духе толерантности и солидарности.
Ярким подтверждением такого внимания служит и павильон, возведенный в парке «Дустлик» на площади, прилегающей к зданию Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами. В его архитектурном облике нашли отражение самобытные особенности двадцати двух наций.
Здесь размещены казахская, кыргызская, туркменская и башкирская юрты, а также двухэтажные дома дружбы корейского, белорусского, украинского, греческого, немецкого, дунганского, польского, еврейского, грузинского, армянского, татарского и крымскотатарского, уйгурского, турецкого, таджикского, китайского, русского и азербайджанского народов.
Интерьеры оформлены в соответствии с национальными традициями каждого представленного здесь народа. Экспозиция включает национальные костюмы, музыкальные инструменты, образцы декоративно-прикладного искусства, исторические макеты и многочисленные экспонаты, отражающие культурное наследие.
Сегодня павильон наполнен праздничным духом Навруза, потому что Навруз – это праздник, несущий в себе такие благородные идеи, как дружба и согласие.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью каждого дома. Провел искреннюю беседу с участниками.
В ходе встреч особо отмечался вклад национальных культурных центров в проведение общенародных праздников на высоком уровне. Была выражена признательность нашим соотечественникам разных национальностей, которые своим высоким патриотизмом и самоотверженным трудом вносят достойный вклад в укрепление социально-экономического потенциала республики.
Глава государства посмотрел художественную программу, организованную для гостей павильона, и сфотографировался с представителями национальных культурных центров.