Toshkent va Karachi shaharlari oʼrtasida toʼgʼridan-toʼgʼri aviaqatnovlar yoʼlga qoʼyildi
3-sentyabrdan boshlab «Centrum Air» aviakompaniyasi tomonidan Toshkent va Karachi shaharlari oʼrtasida toʼgʼridan-toʼgʼri aviaqatnovlar yoʼlga qoʼyildi.
Shu kuni mahalliy vaqt bilan soat 04:20 da aviatashuvchining «Airbus A320» rusumli samolyoti Toshkentdan Karachiga yetib keldi. Аnʼanaga koʼra, havo kemasi Karachi aeroportida suvli arka bilan tantanali tarzda kutib olindi.
Tantanali kutib olish marosimida Sind viloyati rahbariyati va mahalliy hukumat rasmiylari, Karachidagi diplomatik korpus, Sind turizmni rivojlantirish korporatsiyasi, aviatashuvchilar, turoperatorlar hamda OАV vakillari ishtirok etdi.
Unda soʼzga chiqqan Sind viloyati hukumati vakillari mazkur reysni Oʼzbekiston tomonidan ikki birodar xalqni yanada yaqinlashtirish, turistik oqimni oshirish hamda biznes-diplomatiyani qoʼllab-quvvatlash yoʼlida tashlangan navbatdagi amaliy qadam sifatida eʼtirof etdi.
Tadbir doirasida Oʼzbekiston elchixonasi va «Centrum Air» rahbariyati ishtirokida Karachi xalqaro aeroportida matbuot anjumani tashkil etildi.
Shu tariqa, Oʼzbekiston va Pokiston oʼrtasidagi toʼgʼridan-toʼgʼri aviaqatnovlar soni haftasiga 8 taga yetdi.

Между городами Ташкент и Карачи запущено прямое авиасообщение
В этот день в 04:20 по местному времени самолет авиаперевозчика Airbus A320 прибыл из Ташкента в Карачи. По традиции воздушное судно торжественно встретили в аэропорту Карачи водной аркой.
В церемонии торжественной встречи приняли участие представители руководства провинции Синд и местных органов власти, дипломатического корпуса в Карачи, Корпорации по развитию туризма Синда, авиаперевозчиков, туроператоров, а также представители средств массовой информации.
Выступившие на мероприятии представители правительства провинции Синд отметили, что данный рейс является очередным практическим шагом со стороны Узбекистана, направленным на дальнейшее сближение двух братских народов, увеличение туристического потока и поддержку деловой дипломатии.
В рамках мероприятия в международном аэропорту Карачи была организована пресс-конференция с участием Посольства Узбекистана и руководства авиакомпании «Centrum Air».