Prezidentimiz Bogʻimaydon mahallasidagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mirzo Ulugʻbek tumanidagi Bogʻimaydon mahallasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Yurtimizda mahallalar infratuzilmasini takomillashtirish, ularga Yangi Oʻzbekiston qiyofasini olib kirish va aholi uchun munosib yashash muhitini yaratish ustuvor vazifalardan biri etib belgilangan.
Bu borada 2026-yil 16-fevralda qabul qilingan “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish” yili Davlat dasturi mahallalarni zamonaviy asosda rivojlantirish, ularning ijtimoiy va iqtisodiy salohiyatini oshirishda muhim dasturilamal boʻlmoqda.
Poytaxtning Mirzo Ulugʻbek tumanidagi Bogʻimaydon mahallasi bugun ana shunday yangilanishlar natijasida mutlaqo yangicha qiyofa kasb etgan. 1987-yilda tashkil etilgan ushbu mahallada hozir 41 ta koʻp qavatli uy, 1 ming 990 ta xonadon mavjud boʻlib, qariyb 5,5 ming nafar aholi istiqomat qiladi.
Hududda aholi uchun zamonaviy infratuzilma yaratilgan. Xususan, bu yerda 20 ta bolalar oʻyingohi, 11 ta vorkaut maydonchasi, 3 ta mini-futbol maydoni va tennis korti tashkil etilgan. 2 ta maktabgacha taʼlim tashkiloti qariyb 500 nafar bolani qamrab olgan.
Mahallada iqtisodiy faollikni oshirish va aholi bandligini taʼminlashga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Bugun bu yerda 70 dan ziyod tadbirkorlik subyekti faoliyat yuritmoqda. Bu esa ishsizlikni qisqartirish va oilalar daromadini oshirishga xizmat qilmoqda. Jumladan, mahalladagi 1 ming 48 nafar yoshdan 949 nafarining bandligi taʼminlangan.
Hududda yashillikni asrash va koʻpaytirishga ham eʼtibor kuchaytirilgan. Shu maqsadda 2022-yilda ekobogʻ tashkil etilgan. Qariyb 4,5 ming tup daraxtga ega ushbu bogʻ bugun keksa-yu yosh uchun sevimli dam olish maskaniga aylangan. Shuningdek, mahallada ijtimoiy muhitni mustahkamlashga xizmat qilayotgan “Nuroniylar maskani” ham faoliyat koʻrsatmoqda.
Davlatimiz rahbari mahallada xavfsiz muhitni ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar taqdimoti bilan tanishdi. Bugun turar joylar kirish qismlari kuzatuv kameralari va qo‘riqlash pultlari bilan jihozlangan. Hududga kirib-chiquvchi shaxslar va avtotransport vositalari zamonaviy texnologiyalar asosida nazorat qilib borilmoqda.
Prezidentimiz aholi uchun yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirib, mahalla oqsoqollari va faollari bilan muloqot qildi. Obod va fayzli mahalla jamiyat tayanchi ekanini ta’kidlab, tinchlik, hamjihatlik va ijtimoiy birdamlikni mustahkamlash doimo ustuvor vazifa bo‘lib qolishini qayd etdi.
Davlatimiz rahbari mahallada tashkil etilgan sumalak saylida ishtirok etib, mahalla ahli va bolajonlar bilan suhbatlashdi. Shuningdek, sport maydonchasida mashg‘ulot olib borayotgan yoshlar bilan uchrashib, jismoniy tarbiya va sog‘lom turmush tarzining barkamol shaxs bo‘lib voyaga yetishdagi ahamiyatiga alohida to‘xtaldi.

Президент ознакомился с созидательной работой в махалле Богимайдон
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с результатами созидательной и благоустроительной работы, проведенной в махалле Богимайдон Мирзо-Улугбекского района.
В нашей стране совершенствование инфраструктуры махаллей, формирование в них облика Нового Узбекистана и создание достойной среды для жизни населения определены одним из приоритетных направлений.
В этом важным практическим ориентиром служит Государственная программа «Года развития махалли и всего общества» от 26 февраля этого года, направленная на комплексное развитие махаллей на современной основе и повышение их социально-экономического потенциала.
Махалля Богимайдон в Мирзо-Улугбекском районе столицы сегодня приобрела совершенно новый облик. В этой махалле, образованной в 1987 году, расположены 41 многоквартирный дом и 1 990 квартир, здесь проживают около 5,5 тысячи человек.
На территории создана современная инфраструктура для жителей. В частности, обустроены 20 детских игровых площадок, 11 workout-площадок, 3 мини-футбольных поля и теннисный корт. Две дошкольные образовательные организации охватывают почти 500 детей.
Особое внимание уделяется и повышению экономической активности, обеспечению занятости населения. Сегодня здесь действуют более 70 субъектов предпринимательства, что способствует сокращению безработицы и росту доходов семей. В частности, из 1 048 молодых жителей махалли обеспечены работой 949 человек.
Последовательно ведется и работа по сохранению и расширению зеленых зон. С этой целью в 2022 году был создан экопарк. Сегодня парк, насчитывающий около 4,5 тысячи деревьев, стал любимым местом отдыха как для старшего поколения, так и для молодежи. Здесь же действует «Нуронийлар маскани», способствующий укреплению социально-духовной среды в махалле.
Глава государства ознакомился с презентацией работы, проводимой по обеспечению безопасной среды в махалле. В настоящее время входные группы жилых домов оснащены камерами наблюдения и пультами охраны. Въезд и выезд людей и автотранспортных средств контролируются с применением современных технологий.
Президент осмотрел созданные для населения условия и побеседовал с аксакалами и активистами махалли. Было подчеркнуто, что благоустроенная и благополучная махалля является опорой общества, а укрепление мира, согласия и социальной сплоченности неизменно остается важнейшей задачей.
Глава нашего государства также посетил организованный в махалле праздник сумаляка, пообщался с жителями и детьми. Кроме того, он встретился с молодежью, занимавшейся на спортивной площадке, и особо отметил значение физического воспитания и здорового образа жизни в становлении гармонично развитой личности.