Namangan viloyatida islohotlar natijadorligi va ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni Namangan viloyatida islohotlar natijadorligi hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim boʻlgan ustuvor vazifalar yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Yigʻilishda soʻnggi yillarda Namanganda sanoat, xizmatlar va tadbirkorlik sohalarida katta oʻsish kuzatilib, viloyat koʻplab yoʻnalishlarda boshqa hududlar uchun namunaga aylangani taʼkidlandi. Xususan, sakkiz yilda 40 mingdan ziyod yangi korxona ish boshlagan, ishlab chiqarish hajmi esa 6 barobarga oshib, 40 trillion soʻmga yetgan.
Qayd etilganidek, 2025-yil yakunlari boʻyicha viloyat yalpi hududiy mahsuloti 85,4 trillion soʻmni tashkil etib, oʻsish surʼati 8,2 foizga yetgan. Sanoat mahsulotlari hajmi 40,1 trillion soʻmni, xizmatlar hajmi 56,3 trillion soʻmni tashkil qilgan. Viloyatga 3,3 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilinib, eksport hajmi 916 million dollarga yetgan.
Davlatimiz rahbari jahon bozoridagi beqaror vaziyat sharoitida Namanganda iqtisodiy oʻsish surʼatlarini saqlab qolish va yangi “oʻsish nuqtalari”ni ishga solish muhimligini taʼkidladi. Shu munosabat bilan 2026-yilda viloyat rahbariyati oldiga iqtisodiyotni 9,2 foizga, sanoatni 9 foizga, xizmatlarni 16,3 foizga, qishloq xoʻjaligini 6,8 foizga oshirish, turizm eksportini esa 1,7 barobar koʻpaytirish vazifasi qoʻyildi. Xorijiy investitsiyalar hajmini 5 milliard dollarga, eksportni 1,2 milliard dollarga olib chiqish vazifasi belgilandi.
Yil yakunigacha ishsizlikni 3,5 foizga, kambagʻallikni 2,5 foizga tushirish, Namangan shahri, Davlatobod, Yangi Namangan, Namangan, Kosonsoy, Norin va Uychi tumanlarini ishsizlik va kambagʻallikdan xoli hududlarga aylantirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda sunʼiy intellekt asosida hududiy salohiyatni chuqur tahlil qilish masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Norin tumani misolida bu yil investitsiyani ikki karra, sanoatni 10,4 foizga va eksportni 35 foizga oshirish imkoniyatlari aniqlangani aytildi. Endi ushbu yondashuvni viloyatning barcha tumanlariga tatbiq etish topshirildi.
Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash bugungi sharoitda eng dolzarb masalalardan biri ekani qayd etildi. Shu bois, viloyatda kam samarali 2,5 ming gektar bogʻlar oʻrnida zamonaviy intensiv bogʻlar tashkil qilish va 8 ming gektar yerni oʻzlashtirish vazifasi qoʻyildi. Bu orqali qoʻshimcha daromad manbalari va yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
Yigʻilishda yirik investitsiya loyihalariga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, “Namangan” erkin iqtisodiy zonasining “Sabzazor” massivida umumiy qiymati 547 million dollarlik 15 ta loyihani toʻliq amalga oshirish uchun qoʻshimcha elektr podstansiyasi qurish zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Hozirgacha bu yerda 215 million dollarlik 7 ta loyiha ishga tushgan.
Shuningdek, qiymati 20 million dollar boʻlgan zamonaviy IT-park binosini barpo etish taklifi bildirildi. Ushbu loyiha axborot texnologiyalari sohasiga xalqaro kompaniyalarni jalb qilish, yangi ish oʻrinlari yaratish, hududda raqamli transformatsiya, sunʼiy intellekt, elektron tijorat va startap ekotizimini jadal rivojlantirishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Davlatobod tumanini “Aqlli shahar”ga aylantirish, Namangan davlat texnika universitetiga qarashli boʻsh obyektlar negizida sunʼiy intellekt ilmiy laboratoriyasi va startaplar klubini tashkil etish tashabbuslari ham muhokama qilindi.
“Namangan – aqlli shahar” yagona raqamli platformasi orqali kommunal xizmatlar, chiqindilarni boshqarish, ekologik monitoring va transport tizimlarini bosqichma-bosqich integratsiya qilish rejalashtirilgani aytildi.
Sanoat va tadbirkorlik boʻyicha qator yangi tashabbuslar koʻrib chiqildi. Jumladan, Chust tumanida quvvati 60 megavatt boʻlgan yashil energiya loyihasini amalga oshirish uchun 24 gektar yer maydoni ajratish taklifi ilgari surildi.
Chortoq tumanida alkogolsiz salqin ichimliklar, sharbatlar va bolalar ozuqasi ishlab chiqarish korxonasi loyihasi taqdim qilindi.
Qishloq xoʻjaligida ham katta zaxiralar borligi taʼkidlandi. 2026-2027-yillarda yangi intensiv bogʻ va tokzorlar barpo etish tashabbuslari doirasida 3948 gektar maydonda bogʻ va tokzorlar tashkil qilish, 1,3 million dona koʻchat ekish, 1,5 ming gektarda tomchilatib sugʻorishni joriy etish rejalashtirilgan.
Parrandachilik sohasida 50 million dollarlik yirik loyiha amalga oshirilishi, uning doirasida 813 million dona tuxum va 2 ming tonna goʻsht ishlab chiqarish quvvati yaratilishi maʼlum qilindi. Bu viloyatning tuxumga boʻlgan ehtiyojini toʻliq taʼminlash, Markaziy Osiyo va arab davlatlariga 42 million dollarlik parranda goʻshti hamda tuxum mahsulotlari eksport qilish imkonini beradi.
Turizmni iqtisodiyotning drayver sohasiga aylantirish masalasi ham muhokamaning markazida boʻldi.
Viloyatni vodiy turizmi markaziga aylantirish maqsadida Pop tumanida Arashan koʻllari atrofida zamonaviy va innovatsion turizm majmuasi, Qamchiq dovoni hududida “Qamchiq Mountain Resort” xalqaro koʻp funksiyali togʻ dam olish zonasi, Chodak qishlogʻi Guliston mahallasida turizm markazi, Kosonsoy tumani Olmazor mahallasida chegaradosh hudud salohiyatidan foydalangan holda yirik turizm maskanini tashkil etish, Yangiqoʻrgʻon tumani Nanay hududida sunʼiy koʻl loyihasini amalga oshirish taklif etildi.
Shuningdek, Namangan shahrining eski shahar qismida milliy meʼmorchilik, hunarmandchilik anʼanalari va zamonaviy servisni uygʻunlashtirgan turizm majmuasini tashkil etish, “Chorsu” va “Sardoba” bozorlari negizida zamonaviy “Ekobozor”lar barpo qilish, koʻp qavatli avtoturargohlar qurish takliflari bildirildi. Bu loyihalar shahar iqtisodiyotini faollashtirish, savdo va xizmatlar sohasida yangi ish oʻrinlari yaratishga xizmat qilishi qayd etildi.
Infratuzilmani yaxshilash boʻyicha ham qator yirik loyihalar koʻrib chiqildi. Jumladan, davlat-xususiy sheriklik asosida Namangan shahri kanalizatsiya tizimini rekonstruksiya qilish, shuningdek, Uchqoʻrgʻon va Uychi tumanlari markazlarini ilk bor markazlashgan oqova suv tarmoqlari bilan taʼminlash loyihalari taqdim etildi. Uychi va Uchqoʻrgʻonda 10 ming kub metrlik yangi oqova suv inshooti, 40 kilometr yangi tarmoq va 28 kilometr taʼmirtalab tarmoqni yangilash orqali 42 ming nafar aholi va 6983 ta xonadon qamrab olinishi belgilangan.
Yangi Namangan shaharchasida qurilish ishlarini jadallashtirish masalasiga ham alohida toʻxtalib oʻtildi. Loyiha doirasida 30 ming yangi ish oʻrni yaratish, 25,2 kilometr yoʻlni taʼmirlash, 7,2 kilometr piyodalar yoʻlakchasini, 4,7 kilometr suv tarmogʻini va 7,4 kilometr yashil hududni barpo etish nazarda tutilgan.
Ijtimoiy sohada ham yirik tashabbuslar ilgari surildi.
Xususan, Namangan shahrida 2026-yilda 15 ming oʻrinli maktabgacha taʼlim tashkilotlarini tashkil qilish, 21 ta taʼlim muassasasidagi boʻsh turgan 42 ming kvadrat metr yer maydonlarini davlat-xususiy sheriklik asosida bogʻcha qurish uchun ajratish taklif qilindi.
Sogʻliqni saqlash sohasida Respublika ixtisoslashtirilgan travmatologiya va ortopediya markazining Namangan filialini tashkil etish, onkologiya va radiologiya markazini zamonaviy PET-tomograf apparati bilan jihozlash, koʻp tarmoqli tibbiyot markazini rekonstruksiya qilish va yuqori texnologiyali operatsiyalarni yoʻlga qoʻyish kabi tashabbuslar koʻrib chiqildi. Bu orqali nafaqat viloyat aholisi, balki qoʻshni hududlardan keluvchi bemorlarga ham yuqori malakali tibbiy xizmat koʻrsatish imkoniyati kengayishi aytildi.
Yigʻilish yakunida Prezidentimiz Namangan viloyatida mavjud salohiyatni toʻliq ishga solish, har bir loyihani aniq natijaga aylantirish, aholi bandligi va daromadini oshirish, eksportbop va yuqori qoʻshilgan qiymatli ishlab chiqarishlarni kengaytirish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Обсуждены результаты реформ и приоритетные задачи в Наманганской области
Президент Шавкат Мирзиёев 31 марта провел совещание по результативности реформ и дальнейшим приоритетным задачам в Наманганской области.
На совещании подчеркнуто, что в последние годы в Намангане наблюдается значительный рост в промышленности, сфере услуг и предпринимательской деятельности, по многим направлениям область стала образцом для других регионов. В частности, за восемь лет запущено более 40 тысяч новых предприятий, а объемы производства увеличились в 6 раз, достигнув 40 триллионов сумов.
По итогам 2025 года валовой региональный продукт составил 85,4 триллиона сумов, показав 8,2 процента роста. Объем промышленной продукции составил 40,1 триллиона сумов, а объем услуг – 56,3 триллиона сумов. В область привлечено 3,3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, а объем экспорта достиг 916 миллионов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул, что в условиях нестабильной ситуации на мировых рынках важно сохранить темпы экономического роста и задействовать новые «точки роста» в Намангане. В этой связи перед руководством области поставлены задачи по обеспечению в 2026 году роста экономики на 9,2 процента, промышленности на 9 процентов, сферы услуг на 16,3 процента, сельского хозяйства на 6,8 процента, а также увеличению экспорта туристических услуг в 1,7 раза. Определены также задачи по доведению объема иностранных инвестиций до 5 миллиардов долларов, экспорта – до 1,2 миллиарда долларов.
Отмечена необходимость снизить уровень безработицы до 3,5 процента, а уровень бедности – до 2,5 процента до конца года, а также превратить город Наманган, Давлатабадский, Янги-Наманганский, Наманганский, Касансайский, Нарынский и Уйчинский районы в территории, свободные от безработицы и бедности.
На совещании особое внимание уделено вопросам глубокого анализа регионального потенциала с применением технологий искусственного интеллекта. Указано, что в качестве примера проанализированы возможности Нарынского района и выявлены резервы для двукратного увеличения инвестиций, роста промышленности на 10,4 процента и экспорта на 35 процентов уже в этом году. Поручено распространить данный подход на все районы области.
Отмечено, что обеспечение продовольственной безопасности в нынешних обстоятельствах является одной из наиболее актуальных задач. В условиях перебоев в транспортно-логистических цепочках, а также поставках топлива и минеральных удобрений требуется дальнейшее повышение эффективности сельского хозяйства. В этой связи поставлена задача создать современные интенсивные сады на площади 2,5 тысячи гектаров, занятых малопродуктивными насаждениями, а также освоить 8 тысяч гектаров новых земель. Реализация этих мер позволит создать дополнительные источники дохода и новые рабочие места.
На совещании особое внимание уделено крупным инвестиционным проектам. В частности, указано на необходимость возведения дополнительной электрической подстанции для полной реализации 15 проектов общей стоимостью 547 миллионов долларов в массиве «Сабзазор» свободной экономической зоны «Наманган». На сегодняшний день здесь уже запущено 7 проектов на сумму 215 миллионов долларов.
Предложено также построить современное здание IT-парка стоимостью 20 миллионов долларов. Отмечено, что этот проект будет способствовать привлечению международных IT-компаний, созданию новых рабочих мест, а также ускоренному развитию в регионе цифровой трансформации, искусственного интеллекта, электронной коммерции и стартап-экосистемы.
Обсуждались и инициативы по превращению Давлатабадского района в «умный город», созданию научной лаборатории по искусственному интеллекту и клуба стартапов на базе пустующих объектов Наманганского государственного технического университета. Сообщено, что через единую цифровую платформу «Умный город Наманган» планируется поэтапная интеграция коммунальных услуг, системы управления отходами, экологического мониторинга и транспортной инфраструктуры.
Рассмотрен ряд новых инициатив в сфере промышленности и предпринимательства. В частности, выдвинуто предложение о выделении 24 гектара земли для реализации проекта по производству «зелёной» энергии мощностью 60 мегаватт в Чустском районе. Представлен проект предприятия по производству безалкогольных прохладительных напитков, соков и детского питания в Чартакском районе.
Подчеркнуто наличие значительных ресурсов и в сельском хозяйстве. В 2026-2027 годах в рамках соответствующих инициатив планируется организовать сады и виноградники на площади 3948 гектаров, высадить 1,3 миллиона саженцев и внедрить капельное орошение на 1,5 тысячи гектаров.
Доложено о планах реализации крупного проекта стоимостью 50 миллионов долларов в сфере птицеводства, который позволит создать мощности по производству 813 миллионов яиц и 2 тысяч тонн мяса. Это позволит полностью покрыть потребности области в яйцах, а также экспортировать продукцию птицеводства на 42 миллиона долларов в центральноазиатские и арабские страны.
В центре внимания на совещании также находился вопрос превращения туризма в ключевой сектор экономического развития.
С целью превращения области в центр туризма долины предложено создать современный и инновационный туристический комплекс на побережьях озер Арашан в Папском районе, международную многофункциональную горную зону отдыха «Qamchiq Mountain Resort» на территории Камчикского перевала, туристический центр в махалле Гулистан села Чодак, крупный туристический центр в махалле Олмазор Касансайского района, а также реализовать проект создания искусственного озера в поселке Нанай Янгикурганского района.
Кроме того, в старогородской части Намангана предложено создать туристический комплекс, который объединит национальные архитектурные и ремесленные традиции с современным сервисом. Выдвинуты инициативы по возведению современных экобазаров на базе рынков «Чорсу» и «Сардоба», а также строительству многоуровневых автопарковок. Отмечено, что эти проекты будут способствовать оживлению городской экономики и созданию новых рабочих мест в сфере торговли и услуг.
Рассмотрен ряд крупных проектов по совершенствованию инфраструктуры. В частности, на основе государственно-частного партнерства планируется реконструировать канализационную систему города Намангана, а также впервые обеспечить сетями отвода сточных вод райцентры Учкурганского и Уйчинского районов. В этих же районах предусмотрено также строительство нового очистного сооружения на 10 тысяч кубометров, прокладка 40 километров новых сетей и обновление 28 километров устаревших трубопроводов. В целом модернизация охватит 42 тысяч жителей и 6983 домовладений.
Отдельно затронут вопрос ускорения строительных работ в городке Новый Наманган. В рамках проекта планируется создать 30 тысяч новых рабочих мест, отремонтировать 25,2 километра дорог, проложить 7,2 километра пешеходных дорожек и 4,7 километра водопроводных сетей, а также организовать 7,4 километра зеленых зон.
Выдвинуты масштабные инициативы и в социальной сфере. В частности, в 2026 году в городе Намангане предложено организовать детские сады на 15 тысяч мест, а также построить детские сады на основе государственно-частного партнерства на 42 тысячах квадратных метров свободных земель 21 образовательного учреждения.
В сфере здравоохранения рассмотрены такие инициативы, как создание Наманганского филиала Республиканского специализированного центра травматологии и ортопедии, оснащение центра онкологии и радиологии современным ПЭТ-томографом, реконструкция многопрофильного медицинского центра и налаживание высокотехнологичных операций. Отмечено, что это позволит расширить возможности предоставления высококвалифицированной медицинской помощи не только жителям области, но и пациентам из соседних регионов.
По итогам совещания Президент нашей страны поручил ответственным лицам полностью задействовать имеющийся в Наманганской области потенциал, превратить каждый проект в конкретный результат, повысить занятость и доходы населения, а также расширить производство экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.